تاریخ : 11. دى 1395 - 9:05   |   کد مطلب: 1634
به بهانه صحبت های استاندار درباره مخالفت با برگزاری یادواره شهدا
ترس از رسوایی
علیرغم سخنان استاندار مبنی بر عدم برگزاری یادواره به بهانه حضور کمتر جوانان و عدم سوء استفاده های سیاسی و انتخاباتی از این یادواره ها باید بگوییم پایه های صندلیِ عریض و طویلی که بر آن تکیه زده اید بر روی خون شهید ایستاده است.

به گزارش مهر مشرق ، صحبت های استاندار خراسان جنوبی مبنی بر عدم برگزاری یادواره شهدا تا زمان انتخابات و متهم کردن برگزار کنندگان آن به بهره بردای سیاسی از این جلسات با واکنش های گسترده ای در سطح استان مواجه شده و در یکی از آخرین واکنش ها نماینده قاینات هفته گذشته در مجلس به وزیر کشور به خاطر صحبت های استاندار، تذکر داد. نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس طی تذکری شفاهی به وزیر کشور گفت:« استاندار در جهت خلاف مسیر مردم ولایی حرکت می کند و با برگزاری یادواره شهدا مخالفت کرده است که جای تاسف برای دولت تدبیر و امید دارد.»فرهاد فلاحتی گفت:« به وزیر کشور متذکر می شوم که استاندار خراسان جنوبی کاری جز سیاسی کاری بلد نیست. استاندار در جهت خلاف مسیر مردم ولایی حرکت می کند و با برگزاری یادواره شهدا مخالفت کرده است که جای تاسف برای دولت تدبیر و امید دارد.»در گزارش ذیل به جنجال جدید علی اکبر پرویزی پرداخته ایم، جنجال هایی که منتقدان می گویند به دلیل ترس از رسوایی کج روی های مسئولان در یادواره شهدا است.

* مجالس شهدا محل تجدید عهد با شهداست

یادواره شهدا بهانه خوبی است برای تجدید خاطره با شهدا، همان ها که با رفتنشان حیات مادی و معنوی را برای ما به ارمغان آوردند، همانهایی که نه معامله و نه تجارت و نه امور دنیوی قادر نشد آنها را از یاد خدا جدا کند، همانهایی که آبرو و حیثیت به ما دادند، حالا کوچکترین وظیفه ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنهاست.  از همان روزهایی که امام عظیم الشآن(ره) ، به مبارزه با استکبار برخاست، روحیه شهادت و شهادت طلبی در گوشه گوشه این مرز و بوم تقویت شد، به گونه ای که امروز، هر یک از ما به نوعی به شهیدی وابسته هستیم، برخی از همرزمان و همسنگران آنها و برخی از خانواده و بستگان آنها هستیم و قرار دل های بی قرار و نگاههایی که می خواهند بگویند شهدا شرمنده ایم تنها در محفل یاد و خاطره شهداست که آرام می گیرد، اینجا، تنها جایی است که می شود از شهدا درس گرفت و طلب شهادت کرد و بی علت نیست که رهبر معظم انقلاب می فرمایند:« فضیلت و ثواب برگزاری یادواره شهدا اگر از خود شهادت بیشتر نباشد کمتر نیست.» یاد شهدا هم موجب تسلای خاطر خانواده های شهداست، هم پاسخ دندان‌شکنی به‌ تمامی زیاده خواهان در برابر اراده ملت ایران است. مجالس شهدا محل تجدید عهد با شهداست، هرچند که این روزها محفل شهدا را به جلسات سیاسی مانند کرده اند اما جالب است که بدانیم در برخی از یادواره‎ها حضور مدیران دستگاه‎های اجرایی به اندازه انگشتان دست هم نیست و وقتی مسئولان در این یادواره‎ها حضور پیدا نمی‎کنند انگیزه در بین جوانان برای برپایی یادواره‎ها و گرامیداشت‎ها نه تنها کاهش پیدا نمی‎کند، بلکه بیشتر می شود تا به مسئولان یادآوری کنند جایگاهی که بر آن تکیه زده اند حاصل خون شهداست.

*استاندار: یادواره شهدا خروجی ندارد!

اما چرا نباید در یادواره شهدا برخی از حقایق را گفت؟ مگر بازگو کردن ناملایمات و کج‎روی‎ها، اوضاع نابسامان اجتماعی و اقتصادی، ترویج فرهنگ ابتذال و بی‎دینی، غارتگری بیت‌المال با دریافت حقوق‎های نجومی، اعطای امتیازات به استکبار جهانی و ویژه‌خواران رانتی و ده‎ها اعمال غیرقانونی و غیردینی دیگر، مغایر با اهداف شهدا است؟ که از برگزاری یادواره‌های شهدا گلایه می‌کنند؟ مگر شهداء برای برچیدن و مقابله با این منکرات و بی عدالتی‌ها، اقامه عدل و عدالت و ایجاد جامعه‌ای سالم و سبک زندگی دینی، جان خود را نثار نکردند؟ پس چرا باید طرح این مسائل در یادواره شهدا برخی‎ها را اینگونه آشفته و نگران کند و در صدد کم‌رنگ کردن یادواره شهدا در جهت منافع حزبی و سیاسی خود باشند؟در روزهای اخیر، استاندار خراسان جنوبی که چندی پیش از شرکت در مراسم تشییع شهدا سرباز زد، اعلام می کند تا زمان انتخابات یادواره شهدا برگزار نشود!

سید علی‌اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی، در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی گفته است:« برگزاری یادواره شهدا را در زمان انتخابات کم کنید. در یادواره شهدا افراد کمتری حضور دارند و خروجی مناسبی از این یادواره‌ها محقق نمی‌شود و همچنین قشر جوان استقبال خوبی از یادواره‌ها نمی‌کنند لذا باید برگزاری یادواره شهدا را با کیفیت بیشتری برگزار کنیم. همچنین عنوان کرده:« تعداد برنامه‌های زیاد از کیفیت برنامه‌ها می‌کاهد لذا باید در برگزاری یادواره شهدا زمان‌بندی صورت بگیرد و تلاش شود توزیع جغرافیایی و زمانی در یادواره‌ها رعایت شود.»

علیرغم سخنان استاندار مبنی بر عدم برگزاری یادواره به بهانه حضور کمتر جوانان و عدم سوء استفاده های سیاسی و انتخاباتی از این یادواره ها باید بگوییم پایه های صندلیِ عریض و طویلی که بر آن تکیه زده اید بر روی خون شهید ایستاده است. مراقب باشید، چرا که بر خون شهیدان تکه زده اید!  واگر عنوان می دارید که تعداد کمی در یادواره های شهدا شرکت می کنند که قطعا اینگونه نیست، چه واهمه ای از برگزاری یادواره ها دارید؟ آیا ابزار سنجشی برای خروجی یادواره ها دارید که عنوان می کنید یادواره ها خروجی مناسبی ندارند؟ محض اطلاع تان باید بگوییم امروز جوانان ولایی برگزارکنندگان یادواره های شهدا هستند نه مدیران!

*واکنش ائمه جمعه استان: نگران رسوایی شان در یادواره شهدا هستند!

این سخنان استاندار، با واکنش ائمه جمعه استان مواجه شد. حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم مهاجریان‌مقدم، امام جمعه طبس که یکی از منتقدین سخنان استاندار است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت:« شهدای اسلام در طول تاریخ از احترام برخوردار بودند و امروز هرچه داریم از محرم، صفر و شهدای کربلا است. برگزاری یادواره‌های شهدا دستور قرآن، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) است، بعد از واقعه عاشورا امام سجاد(ع) به یاد شهدا و حادثه کربلا بودند و امام باقر(ع) نیز اموال خود را وقف می‌کردند برای اینکه یاد شهدای کربلا و امام حسین(ع) در منا و صحرای عرفات گرامی داشته و ذکر شهدا گفته شود. لذا ذکر شهدای انقلاب و کربلا، روحیه استکبارستیزی و ایستادگی در مقابل دشمن را در جامعه تقویت می‌کند.» امام جمعه طبس با اشاره به سخنان اخیر استاندار، گفت:« تمام مسائل و سخنان استاندار خراسان جنوبی در مورد برگزار نشدن یادواره شهدا در آستانه انتخابات 96 و اینکه یادواره شهدا خروجی ندارد بی معنا و بی محتوا است. یادواره شهدا خروجی بسیار زیادی دارد، که یکی از خروجی‌های یادواره شهدا، زنده نگه داشتن روحیه شهادت‌طلبی در جوانان است که در مقابل دشمن به راحتی تسلیم نشوند.» مهاجریان‌مقدم با بیان اینکه ائمه جمعه استان به هیچ عنوان این سخنان استاندار را قبول ندارند و رد می‌کنند، عنوان کرد:« سخنان اخیر استاندار در مورد شهدا درست نبود و از آقای استاندار چنین گفتارهایی انتظار نمی‌رفت، امید داریم استاندار خراسان جنوبی در سخنان آینده خود این گفتار را جبران کند.»

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا بابایی، امام جمعه فردوس نیز درگفتگو با فارس گفت:« برگزاری یادواره‌های شهدا و زنده نگه داشتن یاد شهدا وظیفه تمام انقلابیون و اهل ولایت است .بنابراین جلوگیری از برگزاری یادواره‌های شهدا جفا به دوران دفاع مقدس، شهدا و خانواده‌های آ‌ن‌ها است، و مقایسه کردن یادواره‌های شهدا با جلسات حزبی آقایان بی مورد است.»وی افزود:« اعتقاد بنده بر این است که باید در تمام سال یادواره‌های شهدا در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌ها برگزار شود تا یاد و خاطره شهیدان به فراموشی سپرده نشود.باید با برگزاری یادواره شهدا نسل جدید با آرمان‌های شهدا و دفاع مقدس آشنا شوند، متأسفانه برخی‌ها گمان می‌کنند در آستانه انتخابات 96 برگزاری این یادواره‌های شهدا به اهداف آن‌ها ضرر می‌رساند.»

 بابایی ادامه داد:« یادواره‌های شهدا هرگز به منظور سیاسی در طول دوران بعد از جنگ برگزار نشده است، امیدواریم مسؤولان این قضاوت را نداشته باشند. امید داریم مسؤولان در جلسات و یادواره‌های شهدا هرچند با جمعیت کم یک روستا به منظور تجلیل از مقام شامخ شهدا شرکت کنند.» همچنین حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سنجری، امام جمعه سربیشه درگفتگو با پایگاه خبری خاورستان، گفت:« استاندار خیالش راحت باشد که مسئولین تنها برگزار کننده یادواره های شهدا نیستند. مردم همواره برگزار کننده مراسم های یادبود شهدا هستند، و هیچ مسئولی یادواره شهدا را برگزار نمی کند، از این رو تذکر به مسئولان هیچ جایگاهی ندارد.» وی تصریح کرد:« هیچ نهاد و حزبی اجازه ندارد ارزش های انقلاب و آرمان های امام راحل(ره) را برای رسیدن به اهداف خود زیر پا گذارد. برگزاری مراسم یادواره شهدا هیچ منفعت شخصی و حزبی در پی ندارد و این وظیفه همه است که از آرمان های انقلاب دفاع کرده و فرهنگ شهادت را ترویج دهند.»

*راه را از بیراهه مشخص می کند

امروز شهدا در بازار پر هیاهوی سیاست برخی ها، از همه غریب تر و مظلوم گشته اند، امروز روی حرف ما با کسانی است که هیچ نسبتی با راه و روش و سیره شهدا ندارند و به دنبال مطامع سیاسی خود موضع های عجیب و غریب نسبت به یاد و خاطره شهدای عزیزمان اتخاذ می کنند و با همان غرایزی که در نفس خویش دارند، شیطان آن ها را می فریبد. بدانید که هیچکس شهدا را سیاسی نمی کند، بلکه این جوشش خون شهید است که راه و آرمان های راستین امام(ره) را یادآوری می کند، به گمانمان برخی از یادآوری رشادت ها و آرمان های انقلاب می ترسند، نه از بهانه سوء استفاده تبلیغاتی در آستانه انتخابات که برای یادواره ها از خود می تراشند، چرا که کدام انسان آزاداندیشی است که نداند ماه حصل این مراسم ها مشخص کردن راه از بیراهه انقلاب است که شاید امروز برخی را از قبرستان عادات سخیف خویش بیرون بیاورد و مطامع سیاسی و دنیا طلبی را به شوق خدمت به مردم شهید پرور این مرز و بوم کنار بگذارد. دلیلی ندارد مراسمی که می‌تواند عرصه اتحاد ملی باشد و شکوه و اقتدار نظام را به رخ جهانیان بکشد، به خاطر برخی از مسائل خود ساخته لغو گردد. اگر حقیقتاً به دنبال برگزاری انتخاباتی باشکوه و سالم هستید بجای اینکه بر برگزاری کمتر این برنامه های سراسر نور و بصیرت توصیه کنید از شهدا مدد بطلبید، نه اینکه مانع یاد و خاطر پاک شهدا شوید و برای خوش آمد جناحی به ارزشهای انقلاب و یادواره شهدا بی احترامی کنید.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/