تاریخ : 27. بهمن 1395 - 8:54   |   کد مطلب: 1698
گزارش مهرمشرق از انتظارات مردم در آستانه سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی
روحانی مشکل آب، راه آهن و جاده را دریابد
دومین سفر روحانی به استان فرصتی است تا مسئولین و نخبگان مطالبات به حق مردم خراسان جنوبی که در سفر اول رئیس جمهور توجه کمتری به این استان شد را بازگو نمایند

به گزارش مهر مشرق ، آخرین روزهای بهمن، خراسان جنوبی برای دومین بار میزبان رئیس جمهور خواهد بود، این گفته استاندار خراسان جنوبی است. پرویزی در شورای اداری شهرستان سربیشه از سفر روحانی به استان سخن گفته بود، سفری که آن را منشا خیر و برکت فراوانی برای مردم استان دانست که با اهداف کاری و بررسی عملکرد دستگاهها و اجرای خدمات دولت و همچنین افتتاح برخی پروژه های ملی به استان خواهد بود.

*سفر به خراسان جنوبی بعد از دو سال

پیش از این، حسن روحانی دی ماه سال 93 در یازدهمین سفر استانی خود به خراسان جنوبی سفر یک روزه داشت، سفری که رسانه های استان درباره کمی و فشردگی و میزان اعتبارات و مصوبات آن حرفها نوشتند و 2 هزار و 710 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای 21 طرح در سال های 94 و 95 حاصل این سفر برای استان بود. هرچند سفر پیش رو، صرفا برای افتتاح پروژه هاست اما باید دید که با گذشت بیش از دوسال از سفر روحانی به خراسان جنوبی چه میزان از مصوبات سفر قبلی اجرایی شده است، که قطعا نوع مطالبات مردم نیز در این سفر قدری تفاوت خواهد داشت.

براساس سخنان معاون سابق هماهنگی عمرانی استانداری خراسان جنوبی در خرداد ماه سال جاری از 271 میلیارد تومان اعتبار سفر رئیس جمهور، 44 میلیارد و 275 میلیون تومان در استان هزینه شده و 226 میلیارد و 725 میلیون تومان هنوز به استان نرسیده که به این ترتیب تاکنون 16 درصد اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان هزینه شده است. طبق گفته نخعی نژاد، از کل اعتبارات 271 میلیارد تومان مبلغ 6 میلیارد تومان آن برای سال 95 پیش بینی شده است که اگر این میزان را به اعتبارات محقق شده در سال 94 اضافه کنیم مبلغ 50 میلیارد و 275 میلیون تومان می شود یعنی از اعتبارات سفر رئیس جمهور تاکنون 219 میلیارد و 725 میلیون تومان به استان نرسیده است. مصوبات سفر رئیس جمهور برای سال 94 و 95 است و باید تا پایان امسال پرونده پروژه های سفر رئیس جمهور بسته شود و 84 درصد اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان تا پایان امسال وارد شود تا وعده ای که رئیس جمهور داده عملی شود.

*وعده های سفر قبلی رو کاغذ مانده است

اما نکته ای که در اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی وجود دارد این است که این مصوبات علیرغم گزارش های مختلف رسانه های استان هنوز به طور جد در استان عملیاتی نشده است. البته هنوز آمار دقیقی از مصوبات و میزان اعتبار وجود ندارد و با وجودی که استاندار طی بازدیدی که از رسانه های استان، داشت گفته بود این مصوبات را در اختیار رسانه ها قرار می دهد اما این موضوع محقق نشد. سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری14 دی ماه سال جاری در گزارشی، درحالی که کل اعتبار سفر رئیس جمهور به استان 270 میلیارد تومان بوده از هزینه 367 میلیارد و 892 میلیون تومان در استان خبر داده است، درحالی که هفت ماه قبل، تنها 44 میلیارد تومان از این اعتبار در استان هزینه شده بود،چگونه در بازه 7 ماهه علاوه بر جبران کمبود اعتبارات 100 میلیارد تومان بیش تر به استان رسیده است!!

گزارشی که سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ارائه کرده نقض هایی دارد که به عنوان مثال در این گزارش آمده10 میلیارد تومان برای راه آهن استان هزینه شده است که مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی آن را نقض می کند و می گوید:«تنها 600 میلیون تومان برای راه آهن به استان رسیده است.» بنابراین استانداری خراسان جنوبی آماری ارائه کرده که دور از واقعیت است.

مهدی جعفری مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی به تنها مصوبه سفر رئیس جمهور در حوزه راه های استان اشاره کرده و گفته است: «ایجاد 100 کیلومتر باند دوم تنها مصوبه بوده است، که با افتتاح باندهای دوم استان، 76 کیلومتر از مصوبات سفر قبل محقق می شود.»

وی همچنین از افتتاح برخی پروژه های راه استان توسط وزیر همزمان با سفر رئیس جمهور خبر داده است :« تعدادی از پروژه های راه، توسط  وزیر راه و شهرسازی همزمان با سفر رئیس جمهور به استان در هفته آخر بهمن افتتاح خواهد شد. همچنین در صورتی که وزیر راه در این سفر همراه نباشد، این پروژه ها در قالب سفر دیگری توسط آخوندی افتتاح خواهد شد.مجتمع فرهنگی هنری فردوس، ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی، دستگاه کمک ناوبری، 115 کیلومتر باند دوم با اعتبار 118 میلیارد و 250 میلیون تومان در محورهای فردوس- دیهوک، فردوس- بجستان، دیهوک- راور، سه راهی روم- آفریز، قاین- حاجی آباد، اسفشاد- حوض ربات، بیرجند زاهدان و بیرجند- قاین- گناباد، افتتاح 20 کیلومتر احداث و بهسازی راه اصلی با اعتبار 17 میلیارد و 400 میلیون تومان، محور درح- ماهیرود، کمربند اسلامیه- فردوس و کمربند شرقی بیرجند به سمت منطقه ویژه اقتصادی از جمله محورهای قابل افتتاح توسط وزیر است. البته برخی از این پروژه ها از ابتدای سال جاری در حال استفاده توسط مردم است.»

*سفری برای افتتاح بیمارستان ها

اما درباره پروژه های قابل افتتاح توسط رئیس جمهور، بنا به شنیده ها، قرار بود استادیوم 15 هزار نفری غدیر که در آستانه پیوستن به بسیاری از پروژه های تاریخی استان بود، به عنوان یکی از گزینه های احتمالی افتتاح شود، اما استاندار خراسان جنوبی با انتقاد از ساخت این استادیوم در استان بدون جانمایی مناسب، گفت: «ساخت این پروژه اولویت استان نبوده و حتی یک تیم نداریم که دو هزار تماشاگر داشته باشد این در حالی است که هزینه‌های نگهداری آن خیلی بالا است.» البته که بخشی از تامین اعتبار این پروژه در این دولت انجام شده است اما با این وجود، بسیاری از مدیران ورزشی و همچنین استاندار آن را غیرکارشناسی می دانند و لذا با این منوال احتمال کمتری دارد توسط رئیس جمهور افتتاح شود!

پرویزی برای مشخص کردن پروژه های افتتاحی به دست روحانی، در شورای اداری شهرستان بشرویه، از این پروژه ها سخن گفت: «سه بیمارستان فردوس، رازی بیرجند و مرکز درمان سرطان بیرجند در استان در آینده نزدیک با سفر رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.»

*رئیس جمهور مطالبات مردم را عملی کند

دومین سفر روحانی به استان فرصتی است تا مسئولین و نخبگان مطالبات به حق مردم خراسان جنوبی که در سفر اول رئیس جمهور توجه کمتری به این استان شد را بازگو نمایند حال اینکه استانداری چه برنامه ها و طرحهایی با توجه به مشکلاتی عدیده ای از جمله آب، خشکسالی، راه آهن، اشتغال و...در استان به آقای روحانی ارائه خواهد داد، مشخص نیست و تنها در جلسه رفع موانع تولید استاندار از مدیران بانکها خواسته بود که مشکلات خود را عنوان کنند تا در سفر رئیس جمهور بازگو شود.

نمایندگان استان نیز با توجه به سفر رئیس جمهور، مطالبات و مشکلات مردم را بیان کردند. نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خاورستان با تاکید بر اینکه سفر دکتر روحانی بدون کلنگ زدن پروژه راه آهن و آب سفری ابترخواهد بود، گفت: « یقینا این سفر می تواندخوب و تأثیر گذار باشد اگر به موضوعات اساسی توجه ویژه ای شود. اگر این سفر با برکت عنوان می گردد باید حتما پروژه راه آهن استان کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز گردد.»

حجت الاسلام عبادی خاطر نشان کرد: «بهتر است قبل از سفر دکتر روحانی منابع اعتباری پروژه ها از جمله پروژه راه آهن مشخص گردد. بحث انتقال آب نیز موضوع دیگری است که کلنگ زنی آن مورد توجه قرار دارد و به صرف اینکه سوالاتی گفته شود کفایت نمی کند و باید بحث اجرایی شدن عملیات آن مطرح شود.»وی بیان کرد: «امیدواریم اعتبار وعده هایی که دکتر روحانی در سفر دو سال پیش خود به استان داشته اند نیز برآورده گردد تا مردم راضی گردند و پروژه های ناتمام به اتمام برسد.»

همچنین نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: «باید رئیس جمهور در سفرش به استان، به طور جدی به مصوبات سفر قبلی ورود پیدا کند و در این خصوص گزارش شفافی به مردم ارائه کند که تاکنون چند درصد مصوبات اجرایی شده و چرا بقیه مصوبات محقق نشده است. در این سفر توجه به مطالبات اصلی استان شرط است.»فرهادفلاحتی گفت:«باید در سفر رئیس جمهور به مسائل اصلی استان و تمام شهرستان ها توجه شود و نباید به گونه ای رفتار شود که تنها یک شهرستان خاص و یا طرح هایی که ممکن است جمعیت کمی را دربرگیرد؛ مورد توجه قرار بگیرد.»

وی اظهارکرد: «سفر رئیس جمهور با رویکرد کمک به مردم و توسعه استان پذیرفتنی است و با توجه به اینکه در آستانه انتخابات هستیم، نباید این سفر برای دیدار، سخنرانی و بهره برداری های انتخاباتی باشد، بلکه باید توسعه استان مدنظر باشد.»

فلاحتی گفت:« متاسفانه تاکنون درباره راه آهن توجه خاصی نشده و این موضوع مسکوت مانده است.دوبانده سازی جاده ها بخصوص جاده بیرجند- قاین، آسفالت سازی معابر روستایی به خصوص مناطق مرزی، توجه به محصولات استراتژیک استان، توجه به معادن برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار، توجه به پایانه های مرزی بخصوص مرز و گمرک یزدان که به کلی به فراموشی سپرده شده است از جمله مسائل مهم است که باید در سفر رئیس جمهور به آن توجه ویژه شود.»

نظر افضلی، نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس، درگفتگو با ایسنا درباره سفر روحانی به استان اظهارکرد: «راه‌آهن به عنوان مهم‌ترین مطالبه استان که برای آن 8 میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده همچنان بلاتکلیف مانده است، مصوباتی در این سفر تصویب و کلنگ آن زده شود که اعتبار برای آن تخصیص و انجام آن عملیاتی باشد.»

وی افزود:«آب استان از مهم‌ترین مشکلات خراسان جنوبی است که باید برای آن تمهیدات اساسی دیده شود. در این خصوص تاکنون وعده‌هایی از جمله انتقال آب از سد دوستی و دریای عمان داده شده که هیچکدام تحقق نیافت.»

خراسان جنوبی هنوز هم با مشکلات چون خشکسالی، کمبود آب، مشکلاتی در حوزه سرمایه گذاری و... مواجه است و نیاز دارد که مدیران به دور از ارائه آمار و ارقام غیر واقعی به فکر توسعه آن باشند و اینگونه نباشد که برخی مسئولین برای انعکاس عملکرد بیشتر دولت، آمار غیرواقعی را مطرح کنند. امیدواریم این سفر به میتینگ سیاسی برای گروه خاص، تبدیل نشود و مسئولین به دور سیاسی کاری با بیان مطالبات به حق مردم به فکر چاره ای برای آن باشند و به صورت شفاف مصوبات سفر قبل رئیس جمهور و عملیاتی شدن آن را برای مردم و رسانه ها بیان کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/