تاریخ : 4. اسفند 1395 - 17:00   |   کد مطلب: 1706
نگاهی به طرح های افتتاح شده دولت در خراسان جنوبی در دهه فجر
افتتاح پروژه های ناقص، دولتی کردن پروژه بخش خصوصی!
بحران بی پروژه ای تنها به افتتاح پروژه های بخش خصوصی ختم نمی شود و مسئولین استان برای آنکه نشان دهند پروژه های زیادی برای افتتاح دارند، پروژه هایی که در سالهای قبل افتتاح کردند و به خاطر سوء تدبیر خودشان و عدم حمایت به تعطیلی کشانده شده را دوباره روبان زده و افتتاح می کنند

به گزارش مهر مشرق ، در روزهای اخیر که مقارن بود دهه فجر و فرصتی برای بازگو کردن خدمات نظام و همچنین اقدامات دولت، شاید برای شما مردم هم این سوال پیش آمده باشد که چرا استاندار و معاونان وی برخی پروژه ها را افتتاح کردند که دولت در آن هزینه ای نکرده بود و از طرف دیگر باید دید نفع این پروژه ها به چند درصد مردم می رسد. خبر افتتاح هتل سپهر بیرجند توسط استاندار و معاون وی نشان داد که دولت دچار بحران بی پروژه ای است، لذا به نظر می رسد خالی بودن دست دولتی ها برای انجام مانور تبلیغاتی در ماههای نزدیک به انتخابات موجب شده افتتاح پروژه هایی در دستور کار قرار گیرد که حتی در آن هزینه ای از طرف دولت نشده است اما به پای خدمات دولت نوشته شود.

*پروژه بخش خصوصی به نام دولت زده شد

عملیات ساخت هتل سپهر درسال ۸۹ آغاز و با سرمایه گذاری 15 میلیاردی بخش خصوصی اجرا شده که حدود هفت میلیارد تومان ازاین سرمایه گذاری در قالب وام از بانک بوده است.این پروژه 21بهمن ماه جاری توسط استاندار و معاون اقتصادی استانداری در حالی افتتاح شد که به طور کامل به بهره برداری نرسیده و برخی از طبقات آن هنوز تکمیل نشده است. هرچند مدیر هتل سپهر بیرجند در مراسم افتتاح آن از همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در ساخت این پروژه خبر می دهد اما اگر از تعطیل بودن این هتل دو روز پس از افتتاح و همچنین هماهنگی مدیرهتل با دولتی ها برای افتتاح آن در دهه فجر بگذریم اما مسئولین استان نباید پروژه بخش خصوصی را در ایام دهه فجر افتتاح می کردند و به نام خودشان می زدند، مشهود است که مسئولین در بحران بی پروژه ای خواستند با افتتاح پروژه ای که میلیاردها صرف ساخت آن شده، خودی نشان دهند و لیست افتتاحیه های خود را پر رنگ نمایند.

*افتتاح دوباره پروژه های افتتاح شده

البته بحران بی پروژه ای تنها به افتتاح پروژه های بخش خصوصی ختم نمی شود و مسئولین استان برای آنکه نشان دهند پروژه های زیادی برای افتتاح دارند، پروژه هایی که در سالهای قبل افتتاح کردند و به خاطر سوء تدبیر خودشان و عدم حمایت به تعطیلی کشانده شده را دوباره روبان زده و افتتاح می کنند، نمونه آن معدن مس روستای بزن آباد قاین است. 20 بهمن ماه سال 93 معدن مس روستای بزن آباد با حضور مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی و نماینده مردم شهرستان های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و فرماندار قاین به بهره برداری رسید. در مراسم بهره برداری از این معدن، مدیر عامل شرکت صنعتی معدنی مس مشرق زمین از مشکلات این معدن چون برق رسانی سخن گفته و خواستار رفع آن شد. اما 15 ماه پس از افتتاح، یعنی اویل امسال، رئیس اداره صنعت و معدن شهرستان قاین خبر از غیرفعال بودن این معدن می دهد، و علت آن را عدم تامین برق مورد نیاز عنوان کرده و می گوید:« برای تامین هزینه برق کارخانه کنسانتره مس حدود 6 میلیارد تومان نیاز است و وقتی این زیرساخت فراهم نیست دیگر نمی توان انتظار فعال شدن این معادن را هم داشت.»

حالا دوباره همین معدن در قالب پروژه ای در دهه فجر امسال با حضور معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، کره ای معاونت وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح گردید. افتتاح دوباره این پروژه درحالی بود که اگر قرار بود خدمات دولت به مردم گوشزد شود در افتتاح اول آن این اتفاق افتاد اما وقتی از سرمایه گذار حمایت نشده و کار تعطیل می شود آیا نیاز بود دوباره این پروژه افتتاح شده، افتتاح شود، کما اینکه اگر دولت اهل خدمت است باید سریعتر اقدامی برای تامین برق این معدن انجام می داد، که به این ترتیب هم به شعارهایی که دولت در حمایت از سرمایه گذار می دهد، عمل می کرد و هم برای مردم خدمات دولت قابل لمس تر بود.

*اعلام هزینه های غیر واقعی

اما این بحران به اینجا ختم نمی شود، اعلام هزینه های به دور از واقعیت برای برخی پروژه ها و یا در نظر گرفتن ساخت سرویس بهداشتی و حصار کشی قبرستان و نصب تابلو به عنوان یک پروژه نیز نشان از زیاد کردن آمار تعداد پروژه ها دارد.بخشداری مرکزی قاینات، پروژه هایی را توسط دهیاری ها با 502 میلیون و 500 هزار تومان در ایام دهه فجر امسال افتتاح کرد، هزینه های در نظر گرفته شده برای پروژه ها با واقعیت منطبق نبود. به گفته یک پیمانکار اجرای طرح های روستایی در استان، هزینه برای یک سرویس بهداشتی بزرگ و با مصالح ساخت با کیفیت بین پنج تا شش میلیون تومان و هزینه یک غسالخانه پنج میلیون تومان است. در حالی که در این افتتاحیه ها برای ساخت سرویس بهداشتی 12 میلیون تومان و برای ساخت غسالخانه 14 میلیون تومان اعلام شده است که رقم غیرواقعی به نظر می رسد البته در دیگر پروژه های افتتاحی در بخشداری قاین نیز اختلاف هزینه ها مشهود بود.

*مشکلات چاره اساسی می خواهد

هرچند دهه فجر امسال به پایان رسید اما رفتار و عملکرد مسئولین در ذهن مردم منطقه باقی خواهد ماند و در تاریخ ثبت می شود، مسئولین نیز اگر به فکر مردم و خدمت هستند بهتر است به فکر پروژه هایی باشند که هم روستائیان دلگرم برای ماندن در روستاها شوند و هر روز شاهد زنگ خطر خالی از سکنه شدن روستاها نباشیم و هم به مشکلات عمیقی که مردم به آن دست و پنجه نرم می کنند، رسیدگی شود. همان مشکلاتی که در شعارهای تبلیغاتی به وفور برای آن راه حل داده می شود و به مردم امیدواری داده می شود اما پس از انتخابات نه از آن شعارها و وعده ها خبری است و نه از گره گشایی از مشکلات مردم. افتتاح پروژه ای که دردی از مردم دوا نکند، حاصلی ندارد، کما اینکه اگر دولت پروژه ای برای افتتاح ندارد، با صداقت به مردم بگوید نه اینکه در مناسبت های خاص برای اینکه عملکرد خود را نمایان کند پروژه ای هایی که افتتاح می کند که کاملا تکمیل نشده، نمونه آن جاده روستای پیوند شهر مود است که پس از افتتاح هنوز مسدود بوده و علت آن هم ساخت باند کند رو و ایمن سازی ورودی این جاده روستایی با توجه به  قرار گرفتن در کنار محور اصلی بیرجند به سربیشه عنوان شده است.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/