تاریخ : 9. اسفند 1395 - 12:12   |   کد مطلب: 1713
تلاش اصولگرایان برای جلب نظر نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان برای انتخابات ریاست جمهوری
آیت الله رئیسی رقیب روحانی می شود؟
ین گمانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که آیت الله رئیسی از زمان آغاز خدمت به عنوان تولیت آستان قدس رضوی خود را صرفا خادم زائران خوانده و اقدامات زیربنایی و ارزشمندی را مانند شهر زائر آغاز کرده است.

به گزارش مهر مشرق ،   آیت الله ر ئیسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری از جمله کسانی که این روزها نامش به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری نام برده می شود. گفته می شود نماینده مردم خراسان جنوبی یکی از گزینه های جبهه مردمی نیروهای انقلاب و اصول گرایان است و رایزنی با وی برای پذیرش نامزدی در انتخابات آغاز شده است. با این حال هر چند تولیت آستان قدس رضوی تاکنون به صورت رسمی در این باره اظهارو نظر نکرده اما در اولین واکنش، رئیس دفتر تولیت آستان قدس، گفته است که آیت الله رئیسی تاکنون این پیشنهاد را نپذیرفته است. هر چند گفته می شود که تلاش ها همچنان برای جلب نظر وی ادامه دارد.

 جبهه ای برای وحدت 
رایزنی های اصوالگرایان برای رسیدن به کاندیدای واحدی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آغاز شده است و در این بین بیشترین نگاه ها به سمت جبهه مردمی نیروهای انقلاب است. جبهه مردمی نیروهای انقلابی در تاریخ 5 دی ماه 1395 با هدف وحدت نیروهای مردمی، بازگشت به ارزش‌های انقلاب اسلامی و خدمت به مردم تأسیس شد. نمایندگان خراسان جنوبی نیز در بیانیه ای حمایتشان را از این جبهه اعلام کرده اند.دو ماه پس از اعلام موجودیت این جبهه، پنج شنبه 5 اسفند اولین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب با حضور 3 هزار نفر برگزار شد  و مرضیه وحید دستجردی سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی درباره هدف تشکیل این جبهه گفت:«تشکیل جبهه مردمی با توجه به مشکلات کشور، تهدیدات منطقه‌ای، تأکیدات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری بود و باید بگویم که تشکیل مجمع ملی پاسخی به دغدغه‌های رهبری بود.مردم ایران انقلابی را در کشور صورت دادند تا از یک رفاه نسبی اجتماعی برخوردار شوند، فرهنگ اسلامی را در کشور نهادینه کنند و با توجه به آن چیزی که در کشور می‌بینیم باید تغییراتی صورت گیرد که این کار فقط با وحدت نیروهای انقلابی صورت می‌پذیرد.»گفته می شود قرار است مجمع جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از بین ده کاندیدای نهایی اصولگرایان، با رای گیری و رایزنی با نامزدهای مطرح شده، در نهایت یک نفر را به عنوان گزینه اصلی اصوالگرایان در انتخابات آینده انتخاب کند.

 

   آیت الله رئیسی گزینه اول اصولگرایان
پس از برگزاری اولین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب بود که برخی رسانه های از انتخاب آیت الله رئیسی به عنوان گزینه نهایی اصول گریان در انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند.  این گمانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که آیت الله رئیسی از زمان آغاز خدمت به عنوان تولیت آستان قدس رضوی خود را صرفا خادم زائران خوانده و اقدامات زیربنایی و ارزشمندی را مانند شهر زائر آغاز کرده است. به گفته یکی از اعضای جبهه پیروان و حزب ایستادگی آیت الله رئیسی موفق به کسب اکثریت آرا در رای گیری امروز اصولگرایان برای معرفی کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری شده است.حسین کنعانی مقدم عضو جبهه پیروان و حزب ایستادگی گفت:« باتوجه به آرا شمارش شده در مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب آیت الله ابراهیم رئیسی حائز اکثریت آرا شده و کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.» بر طبق این گزارش سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، حمیدرضا حاجی بابایی، الیاس نادران، شاهین میرمحمدی و سیدمسعود میرکاظمی دیگر افرادی بودند که به مرحله ی پایانی رای گیری راه یافته بودند که با توجه به رای گیری صورت گرفته، گزینه ای که بیشتر آرا را به دست آورده است، آیت الله رئیسی بوده است.

 

  تکذیب شد
با این حال چند ساعت بعد این خبر تکذیب شد و روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اعلام کرد هنوز کاندیدای نهایی جبهه مشخص نشده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:«به دلیل شکل گیری برخی شایعات به استحضار می رساند شمارش آرا در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری در مراحل کاملا ابتدایی است و بنابراین هرگونه گمانه زنی در این مورد بر خلاف واقعیت است.روال مصوب جبهه این است که ده نفر از کسانی که بیشترین رای را در مجمع اول آورده باشند انتخاب می شوند و شورای مرکزی با آنها به مذاکره می پردازد. در این مذاکرات علاوه بر استماع برنامه ها، از پای بندی یا عدم پای بندی منتخبان به مکانیسم و شرایط جبهه نیز سوال خواهد شد. از آنجا که کسانی که در مجمع اول به رای گذاشته شدند معرفی شده از سوی بدنه بودند، این احتمال هست که در میان آنها کسانی باشند که مکانیسم های جبهه را نپذیرند. پس از اتمام این مذاکرات، شورای مرکزی اسامی 10 نفر برتر را که ضمنا مکانیسم و شرایط جبهه را هم پذیرفته باشند به مجمع دوم ارائه می کند. بنابراین، گمانه زنی درباره اسامی منتخبان نهایی کاملا خلاف واقع است.»

 

آستان قدس رضوی هم هفته گذشته به صورت غیر رسمی حضور آیت الله رئیسی را در انتخابات ریاست جمهوری رد کرد. به گفته رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله ابراهیم رییسی حضور در آستان قدس رضوی را مهمتر از هر مسئولیت و فرصتی گرانقدر برای خدمت به محبین آن آستان مقدس می داند.خوراکیان رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی در گفت‌وگویی گفت:« ایشان عمل به حکم هفت بندی رهبر معظم انقلاب وخدمت به محرومین را بالاترین افتخار خود می‌دانند.»وی با اشاره به گفت‌وگویش با تولیت آستان قدس گفت:« ایشان با صراحت اشاره کردند که خدمت به حضرت ثامن الحجج علیه السلام ، نیازمندان ، زوار و مجاوران حضرتشان را والاترین مقام و توفیق می‌دانند.»خوراکیان افزود:«ایشان ضمن ارج نهادن به ابراز محبت گروههای مختلف از مردم و نخبگان تاکید داشتند که اهتمام ایشان به اجرای ماموریتهای محوله از سوی رهبر معظم انقلاب در این آستان رفیع است.»  روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب در بیانیه ای و در پی انتشار اخباری مبنی بر انتخاب حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای نهایی این جبهه را تکذیب کرد.

   ادامه رایزنی ها با آیت الله رئیسی
با این حال شنیده می شود که رایزنی ها همچنان با نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان و تولیت آستان قدس رضوی برای نامزدی در انتخابات ادامه دارد و به رغم بی میلی وی، اصولگرایان به دنبال این هستند تا آیت الله رئیسی گزینه اصلی جناح اصولگرا در انتخابات آینده ریاست جمهوری برای رقابت با حسن روحانی باشد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/