آخرین اخبار

تاریخ : 9. اسفند 1395 - 12:23   |   کد مطلب: 1716
گزارش مهر مشرق از مرکز ترک اعتیاد بانوان استان
فرار از تاریکی
اینجا موسسه ترک اعتیاد بانوان است، صدای زمزمه سمیه به گوشم می رسید که قرآن می خواند. هنوز فکرم پشت در حفاظ دار مانده بود و به صداها گوش می دادم و شنیدم :«از این به بعد به من نگویید راضیه، بگویید المیرا! هرکس راضیه صدایم کند جوابش را نمیدهم.» صدای خنده آنها به گوش می رسید و باز هم مکالمات در هم و همچنان صدای زمزمه سمیه.

به گزارش مهر مشرق ، از دور اولین چیزی که به چشمم آمد رنگ در بود! با دیدنش لبخندی کم رنگ بر لبانم نشست. سبز کاملا مناسب ورودی این مکان بود. زنگی کوچک و قدیمی کنار در سبز رنگ با پهنای کم بود، زنگ را چند باری فشردم و هیچ صدایی شنیده نشد، چند باری هم به در کوبیدم تا پس از دقایقی خانم جوانی با مقنعه ژولیده و چروک و ظاهری آشفته در را باز کرد. وارد حیاط کوچکی شدم که روی بند و حتی روی نهال های کوچک باغچه کلی لباس زنانه پهن شده بود که با بارش برف تمام زحمات شستنشان بیهوده شده بود.جلوی در ورودی کلی دمپایی رنگی نامرتب پخش بود. خانم جوان که نامش سمیه بود مرا به داخل راهنمایی کرد.

 

 

اینجا موسسه ترک اعتیاد بانوان است، راهرویی کم عرض که دو در روبه روی هم به چشم می خورد. از در سمت چپ که محافظ فلزی داشت، مکالمات درهم و سروصدای زنانی به گوش می خورد که صداها در موسیقی که پخش می شد حل شده بود. سمیه مرا به در روبه رویش راهنمایی کرد اما فقط جسمم وارد شد و افکارم پشت در حفاظ دار ماند. وارد اتاق شدم گوشه سمت راستش میز فوتبال دستی و تردمیل بود و سه در داشت که دوتای آن قفل بود صدای گفتگوی خانمی با تلفن در حالت بلندگو از دری که باز بود می آمد. پس از دقایقی خانم جوان در حالی که تلاش می کرد دکمه های مانتو اش را ببندد از اتاق خارج شد، از نگاهم متوجه شد و قبل از حرف زدن من پاسخ داد: «سمیرا هستم، باید کمی منتظر بمانید تا خانم گنجی سرپرست موسسه بیاید.» سرم را به پشتی صندلی تکیه داده بودم و فضا را از نظر می گذراندم. اتاقی مستطیلی کوچک که مرتب چیده شده بود. رو به رویم میزی با تجهیزات اداری بود که متعلق به خانم گنجی بود و سمت چپم سه صندلی چرم قهوه ای که مقابلشان میزی بود و سمت راستم هم کشوهای فلزی ای که احتمالا برای نگهداری پرونده های معتادین بود. صدای زمزمه سمیه به گوشم می رسید که قرآن می خواند. هنوز فکرم پشت در حفاظ دار مانده بود و به صداها گوش می دادم و شنیدم :«از این به بعد به من نگویید راضیه، بگویید المیرا! هرکس راضیه صدایم کند جوابش را نمیدهم.» صدای خنده آنها به گوش می رسید و باز هم مکالمات در هم و همچنان صدای زمزمه سمیه.

 

 کمک می کنیم خدا را در وجودشان پیدا کنند
صدای آیفون به صدا درآمد، نمی دانستم زنگ کوچک کنار در سبز آنقدر صدایش بلند است. با ورود خانم گنجی گفتگوی ما آغاز شد. خانم گنجی مدیر مرکز اقامتی ترک اعتیاد زنان آتیه روشن درباره تعداد افرادی که در این مرکز درحال ترک اعتیاد هستند گفت: « این موسسه  مخصوص ترک اعتیاد زنان است و امسال ۱۶۰نفر پذیرش داشتیم که ۹۹نفر به صورت رایگان درمان شدند و در حال حاضر ۱۶نفر تحت درمان هستند هرچند که ظرفیت خوابگاه ۳۰نفر است.»وی روش ترک اعتیاد را از طریق دو تکنیک پرهیزمدار و ایمان مدار معرفی کرد و گفت: « روش ما با کلینیک ها متفاوت است. وقتی فرد معتاد تازه وارد مرکز می شود تا چند روز اول در اتاق فیزیک سم زدایی شده و سپس وارد خوابگاه شده و با افرادی که چندمرحله جلوتر از خودش هستند آشنا می شود و از تجربیات آنان استفاده می کند.»
گنجی درباره این دو تکنیک اینگونه توضیح داد: «پرهیزمدار یعنی فرد در مکانی دور از مواد اعتیادآور است و با شرکت در جلسات، حضور در جمع، دوش های آب ولرم، مشاوره های فردی و گروهی بهبود می یابد. روش پرهیزمدار و ایمان مدار مکمل هم هستند و در کنار هم تاثیر می گذارند.ایمان مدار همان طور که از اسمش مشخص است روی نقاطی کار می کنیم که نیاز این افراد است. این مجموعه  شامل افرادی هست که مشترکا چیزی را گم کردند.باید وجود خدا را در درونشان پیدا کنند، باید دستاویز شوند به وجود خدا و توکل کند به او.»

 

  70 درصد ترک کنندگان به اعتیاد بر نمی گردند
در ادامه از او پرسیدم چند درصد این معتادان بهبود پیدا می کنند و چند درصد دوباره به اعتیاد برمی گردند؟ وی در پاسخ بیان کرد: «بستگی به مصرفشان دارد. دو نوع مصرف داریم. مصرف صنعتی مثل شیشه که حداقل زمان لازم تا فرد از وسوسه اولیه دور شود ۹۰روز است چون از روز ۳۳ به بعد وسوسه های اولیه شروع می شود، در مصرف سنتی هم حداقل زمان لازم یک ماه است و ۷۰ـ ٨۰ درصد پاک باقی می مانند.» وی به علت هایی که یک فرد بهبود یافته مجدا درگیر اعتیاد می شوداشاره کرد: «عواملی چون عدم حمایت از طرف خانواده و جامعه، طرد شدن از اجتماع، کمبود توجه و محبت باعث می شود دوباره درگیر اعتیاد شوند.»

 

از او می پرسم برای جلوگیری از برگشت مجدا به اعتیاد فعالیتی هم صورت می گیرد؟ و پاسخ داد: «همان طور که گفتم عواملی باعث ایجاد برگشت می شود و عواملی مثل محبت ، توجه را در مرکز کار می کنیم  چون اکثر این افراد از سوی خانواده رها و طرد شده اند، به عنوان مسوول و دوست همیشه به تک تک آنها گفتم دوستشان دارم، درکشان می کنم و تا جایی که در توانم باشد محبت می کنم. در مورد خانواده هم به آنها مشاوره می دهیم که بعد از برگشتن فرد به خانواده و اجتماع به او توجه کنند، او را درک کنند و سعی کنند فرد را تنها نگذارند و به رژیم غذاییش دقت کنند و برایش مانند بقیه افراد ارزش قائل شوند.»

 

  دولت حمایت کند
مدیر مرکز اقامتی ترک اعتیاد زنان آتیه روشن به هزینه 640 هزار تومانی ترک اعتیاد برای هردوره که ماهیانه است، اشاره کرد و گفت:«از طرف شورای هماهنگی و بهزیستی طرحی تعیین شد و افراد معتادی که انگیزه ترک دارند اما بودجه اش را نداشتند در قالب طرح از آنها حمایت می شد، متاسفانه فقط دو سه ماه اجرا شد و زنانی که هزینه درمان را نداشتند، به صورت رایگان تحت درمان قرار می گرفتند.»صحبت های مدیر مرکز اقامتی اعتیاد زنان در حالی است که اعتياد پديده اي است که هر گوشه اي از زمين براي خود جا باز کند زندگي خفقان مي گيرد. ايران نيز مجزا از اين زمين نيست و اعتياد سايه سنگينش را بر زندگي زناني که با آن درگير شده اند گسترانده است و هر از چندگاهي مرگي را در خاموشي براي آنها رقم مي زند.براساس آمارها که 19 هزار نفر فرد معتاد در استان شناسايي شده است، حدود 3 هزار نفر آنها را زنان تشکيل مي دهند و متاسفانه براساس نظر کارشناسان، آمار زنان مصرف کننده موادمخدر در حال افزايش است.

 

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/