تاریخ : 21. فروردين 1396 - 12:40   |   کد مطلب: 1737
امام جمعه درخصوص ارسال نامه به وزیر کشور و رئیس جمهور توسط متحصنین گفت: «اعتقادی بر تصمیم دولت در اصلاح امور استانها نداریم لذا نامه ای هم ننوشتیم که اثربخش نخواهد بود، وقتی رئیس جمهور در سفر چندساعته خود به راحتی از کنار قضیه ای که موجب ناراحتی علما و ائمه جمعه استان شده بود، گذشت و به این گفته بسنده کرد که حرفی زده شده نباید سختگیری کرد و باید وحدت داشته باشیم، چه توقعی می توان داشت! درحالی که ماهم خواهان وحدت هستیم اما وحدت بر محور دین یا وحدت بر محور سخنان نسنجیده افرادی که برخلاف احکام دین سخن می گویند؟

به گزارش مهر مشرق ،  اواخر بهمن ماه سال گذشته بود که پرویزی استاندار خراسان جنوبی در جمع هنرمندان گفته بود:«مردم خراسان شمالی مردمی شاد هستند ساز ودهلشان تار ودف در همه حوزه ها هست و در مراسم عروسی های ما در منطقه باختاران ها به صورت خیلی مرسوم است که آقایان می رقصند؛ خانم ها می رقصند اماکنی هم وجود دارد که خیلی به اسلام ومسلمین لطمه وارد نمی شود.» که با واکنش مردم روبه رو شد و با تجمع طلاب و دانشجویان و مردم انقلابی در دفتر نماینده ولی فقیه، حجت الاسلام عبادی نیز دلسوزانه و پدرانه به مسئولان تذکر داد و نمایندگان استان نیز بیانیه صادر کردند لذا انتظار می رفت این تذکرات مورد استقبال و توجه استاندار قراربگیرد و از علمای دین و مردم عذرخواهی کند اما با گذشت سه هفته از اظهارات و اعلام تذکرات و همراه بودن رسانه ها با وی، پاسخ مناسبی در این خصوص منعکس نشد بلکه در نامه مدیرکل سیاسی  امنیتی استانداری ، به ائمه جمعه و سایر تذکر دهندگان توهین هایی صورت گرفت.

و این رویه منجر به تجمع طلاب و روحانیون در مدرسه سفیران هدایت بیرجند و تجمعات دیگر در سطح استان در نهایت منجر به تعطیلی دو روزه حوزه های علمیه استان و آغاز تحصن علما و روحانیت انقلابی استان شد.پس از گذشت دو روز از تحصن علما، با پیگیری نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله رئیسی دامت برکاته، قائم مقام وزیر کشور جهت بررسی موضوع به استان سفر کردکه به جای رسیدگی و بررسی عادلانه موضوع، رفتار با تبحتر و دون شان، با مردم حاضر در تحصن و تحصن کنندگان و رفتاری ناشایست در دفتر نماینده معزز ولی فقیه همراه با بی حوصلگی و پیش داوری از خود نشان داد و موجبات ناراحتی بیشتر مردم را فراهم نمود و ایجاد هزینه و بدون هیچ دستاوردی استان را ترک کرد.

علما و روحانیون خراسان جنوبی پس از ۶ روز تحصن در اعتراض به سخنان استاندار به علت نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و ایام فرخنده میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و عید نوروز با ایجاد تغییر در شیوه عملکرد خود، فرصتی جهت تامل، رسیدگی و اقدام شایسته وزارت کشور در نظر گرفته و به این تحصن پایان دادند. همچنین دبیرخانه تحصن جهت رصد اقدامات مسئولان ذی ربط و پشتیبانی نهضت روشنگری پیوسته فعال می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا بابایی ماهانی، امام جمعه فردوس در گفتگو با مهرمشرق در خصوص شیوه روشنگری و تبیین مواضع متحصنین پیرامون سخنان استاندار گفت: «به پیروی امام خمینی(ره) که فرمودنداگر به مسئولین درخصوص موضوعی تذکراتی داده شد و اثر نکرد خودتان به صحنه بیایید و وضعیت را تغییر دهید، با تذکراتی که ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه در استان پیرامون سخنان استاندار که با احکام دین منافات داشت، دادند اما وی متنبه نشد و لذا درمقابل این اظهارات نسنجیده اعتراضی صورت گرفت و طلاب انقلابی در مدرسه معصومیه بیرجند به مدت 6 روز تحصنی داشتند. »

وی افزود: « با تحصنی که صورت گرفت به نتیجه مطلوب رسیدیم به این معنا که وقتی علما و ائمه جمعه اعتراض خود را مطرح کردند موجب عذرخواهی استاندار شد و تا اندازه ای هم وی از سخنان خود پشیمان گشت. »حجت الاسلام بابایی گفت: « درخصوص ادامه تحصن باتوجه به اینکه در آستانه نوروز و میلاد حضرت زهرا(س) قرار داشتیم تصمیم بر تبیین مواضع متحصنین توسط طلاب و ائمه جمعه در سطح شهرستانها گرفته شد.»

امام جمعه فردوس با بیان اینکه این تحصن حرکت انقلابی پسندیده ای بود، اظهار داشت:« ائمه جمعه هر اتفاق ناگوار دیگری که در مرکز استان یا سطح شهرستانها بیفتد اعتراض خواهند کرد. از طرفی هم چون نزدیک انتخابات است لذا برای اینکه تنش زدایی شود تحصنی نخواهیم داشت و مواضع متحصنین در اجتماعات مردم تبیین خواهد شد تا مردم هم نسبت به اظهاراتی که با دین منافات دارد حساس شوند و واکنش نشان دهند.»

وی درخصوص ارسال نامه به وزیر کشور و رئیس جمهور توسط متحصنین گفت: «اعتقادی بر تصمیم دولت در اصلاح امور استانها نداریم لذا نامه ای هم ننوشتیم که اثربخش نخواهد بود، وقتی رئیس جمهور در سفر چندساعته خود به راحتی از کنار قضیه ای که موجب ناراحتی علما و ائمه جمعه استان شده بود، گذشت و به این گفته بسنده کرد که حرفی زده شده نباید سختگیری کرد و باید وحدت داشته باشیم، چه توقعی می توان داشت! درحالی که ماهم خواهان وحدت هستیم اما وحدت بر محور دین یا وحدت بر محور سخنان نسنجیده افرادی که برخلاف احکام دین سخن می گویند؟

وی افزود: « مهم تر از دین هم مگر چیزی هست؟ وقتی امام حسین (ع) به خاطر دین اهل بیتش اسیر می گردند و جان خود را برای دین می دهد، ما نیز به خاطر آب و نان انقلاب نکردیم البته که معتقدیم باید نظام اسلامی رفاه مردم را تامین کند اما در سخنان ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه تاکید بر مشکلات مردم بوده که اگر مسئول استانی می خواهد متاثر باشد برای بیکاری، ازدواج و درد مردم متاثر باشد لذا برخی عنوان کردند ائمه جمعه چرا برای این موارد اعتراض نمی کنند باید بگوییم این موارد مدنظر ما بوده است اما مبانی دینی از همه چیز جلوتر است و باید حساس باشیم و غیرت دینی داشته باشیم ولو مشکل مالی داشته باشیم نباید از دین مایه بگذاریم. دولت مردان نیز به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای و دوقطبی کردن جامعه به فکر اشتغال و ازدواج و بیکاری جوانان باشند. »

وی افزود:« نباید نظامی که برآمده از خون هزاران شهید است، دستاویزی برای مطامع مسئولین مغرضی باشد که کفایت لازم ر ندارند.»

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/