تاریخ : 30. فروردين 1396 - 9:13   |   کد مطلب: 1741
روایتی از سفر تبلیغاتی حسن روحانی به خراسان جنوبی و افتتاحیه های نمایشی در آستانه انتخابات
رئیس جمهور و پروژه، همین الان یهویی!
فتتاح ناقص پروژه ها، عدم توجه و رسیدگی به مطالبات و مشکلات استان و همچنین مصوبات سفر قبل رئیس جمهور، عدم توجه به سایر واحدهای تولیدی که تعطیل شده اند نیز از جمله موارد قابل تامل در دومین سفر رئیس جمهور بود که اگر هدف این سفر تبلیغاتی نبود چرا رئیس جمهور در جمع نخبگان گزینشی استان سخنرانی می کند؟

به گزارش مهر مشرق ، واپسین روزهای سال گذشته بود که رئیس جمهور و وزیران، در سفر به استانهای مختلف پروژه ها و طرحهایی را افتتاح کردند، البته این روند حتی در ایام تعطیلات نوروزی امسال هم ادامه داشت. خراسان جنوبی از جمله این استانها بود و علاوه بر اینکه در روزهای پایانی سال 95 شاهد افتتاح هایی توسط وزیر بهداشت بود، دوم فروردین ماه هم میزبان رئیس جمهور برای افتتاح 12 طرح بود و بار دیگر در 19 فروردین ماه نیز در فاصله یک ماه وزیر بهداشت برای افتتاح بیمارستان فردوس به استان سفر کرد. هرچند که مسئولین فعلی با توجه به شرایط حاکم و بر سر کار بودن دولت با تشریفات فراوان و پرهزینه به استان ورود پیدا می کنند و از سوی مسئولین مورد استقبال قرار می گیرند و این سفرها را به منظور پیگیری و بررسی وضعیت طرح ها و پروژه ها و افتتاح آن عنوان می کنند اما تبلیغاتی بودن را نمی توان از این سفر ها از نظر دور داشت. حال فارغ از اینکه رئیس جمهور و هیئت دولت با چه نیتی در روزهای پایانی دولت یازدهم و در فصلی که قرار است شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باشیم، فعالیت خود را چندین برابر کرده اند، یک نکته وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد و این نکته مهم «اثرگذاری افکار عمومی» است.

 

*افتتاح پروژه های ناقص و از قبل افتتاح شده!

هرچند زمزمه سفر رئیس جمهور قبل از سال به استان می رسید اما روحانی ترجیح داد در آغازین روزهای سال جدید به خراسان جنوبی سفر کند البته انتظار مردم در سفر وی به استان برآورده نشد، مردم از سفر رئیس جمهور به استان، آن هم در سال جدید، انتظار رسیدگی به مطالبات خود از جمله راه آهن، آب، بیکاری و.... را داشتند، مطالباتی که ممکن است بخشی از آنها مطالبات عمده مردم کشور از رئیس جمهور باشد، آن هم بنا به وعده هایی است که رئیس جمهور به مردم داده بود، البته این روزها آقای روحانی گفته است وعده حل مشکلات اقتصادی در 100 روز به مردم نداده و آن را یک دروغ رسانه ای می داند!

 

 

سفر روحانی به استان شباهت زیادی به سفرهای تشریفاتی و تبلیغاتی داشت تا سفری که به مشکلات استان رسیدگی شود. علاوه بر این حتی سخنی از مصوبات سفر قبل وی به استان به میان نیامد، بیشتر برنامه ریزی ها به سمت افتتاح پروژه ها بود که اتفاق آشنای روزهای پایانی فعالیت دولت هاست؛ اقدامی که هدفش یا گرفتن دوباره رای از مردم و ثبت افتخار افتتاح پروژه به نام خود است.در این سفر، پروژه بزرگی چون سیمان باقران که سالهاست به دلیل مشکلات مالی چشم انتظار رسیدگی مسئولان است بازهم با وعده دریافت تسهیلات 20 میلیاردی برای چهارمین بار افتتاح شد. 

 

 

بر این اساس؛ کارخانه سیمان باقران در حالی توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید که حقوق کارگران آن 11 ماه است که معوق مانده و این موضوع یعنی اینکه چرخ کارخانه سیمان باقران از مدت ها قبل می چرخیده و فقط این کارخانه درگیر مشکلات مالی بوده است. موسوی، مدیرعامل کارخانه سیمان باقران در گفتگو با خاورستان با اشاره به برخی شنیده ها که کارخانه بعد از افتتاح تعطیل شده است، اظهار کرد:«کارخانه سیمان باقران فعال بوده و تولید هم در جریان است و ظرفیت کارخانه هم در طی یکی دو ماه آینده به وضعیت مطلوبی خواهد رسید، درحال حاضر بعضی از بخش های کارخانه با ظرفیت کامل فعالیت می‌کند و بعضی از بخش ها هم که ظرفیت آن کامل نیست؛ تا دو سه ماه آینده روال طبیعی خواهد شد.»وی بیان کرد: «قبل از حضور رئیس جمهور کارخانه کلینکر نداشت و کلینکر با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.کلینکر با ظرفیت اس پی ظرف سه چهار روز آینده خواهد رسید و مشکلی در کارخانه نداریم.»

 

 

مدیر عامل کارخانه سیمان باقران اذعان کرد: «در جلسه ای که در تهران و با حضور وزیر صنعت و سایر مسئولان برگزار شد، مبلغ 20 میلیارد تومان به عنوان سرمایه در گردش برای این کارخانه مصوب و قرار شد که 50 درصد این مبلغ به صورت فوری و ظرف دو هفته پرداخت شود.برای دریافت این تسهیلات پیگیر هستیم، اما هنوز در این خصوص مبلغی دریافت نکرده ایم.»وی در خصوص طلب کارگران از کارخانه هم گفت:«هم اکنون حدود 10 ماه است که کارگران کارخانه حقوق نگرفته اند و بیش از 3 میلیارد تومان طلبکارند، که امیدواریم به زودی حقوق معوقه کارگران را پرداخت کنیم.»موسوی در پاسخ به اینکه برنامه کارخانه برای پرداخت معوقات کارگران چیست، هم گفت: «اگر کارخانه آغاز به کار نمی‌کرد کارگری هم مشغول به کار نمی‌شد و همین طلب داشتن کارگران از کارخانه نشان دهنده فعال بودن کارخانه و شاغل شدن افراد است، الان هم با فعال بودن کارخانه سعی خواهیم کرد بازاریابی کنیم و با فروش تولیدات حقوق کارگران را بدهیم.»

 

ورزشگاه 15 هزار نفری غدیر بیرجند نیز از جمله طرح های افتتاح شده توسط رئیس جمهور بود. این در حالی بود که قبل از افتتاح، افضل پور مدیرکل ورزش و جوانان استان گفته بود برای تحویل استادیوم باید ریسک کرد. علت ریسک برای تحویل این مجموعه هم نواقص موجود در پروژه بوده که هنوز جاده دسترسی، آسفالت خیابان‌های اطراف، پارکینگ و کانال‌های انتقال آب این پروژه آماده نیست اما با این وجود دوم فروردین ماه توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

 

*سلفی گرفتن دوای درد مردم نیست

افتتاح ناقص پروژه ها، عدم توجه و رسیدگی به مطالبات و مشکلات استان و همچنین مصوبات سفر قبل رئیس جمهور، عدم توجه به سایر واحدهای تولیدی که تعطیل شده اند نیز از جمله موارد قابل تامل در دومین سفر رئیس جمهور بود که اگر هدف این سفر تبلیغاتی نبود چرا رئیس جمهور در جمع نخبگان گزینشی استان سخنرانی می کند؟ اگر اصل بر رسیدگی به مشکلات است می شد این مسائل و نتایج سفرهای رئیس جمهور وزیران و مسئولین به استان مورد بررسی قرار می گرفت و راهکارهایی ارائه می شد. لذا سفرهای تشریفاتی، دید و بازدیدهای صوری، دستورهای بی ضمانت، شعارهای توخالی و سلفی گرفتن مدیران و وزیران با مردم محروم دوای درد مردم نیست و مطالبه عموم مردم برای ارزیابی عملکرد دولتها افتتاح کامل پروژه هاست نه افتتاح نمایشی پروژههای نیمه تمام.

 

 

در پایان به توصیه رهبر معظم انقلاب اشاره می کنیم که فرمودند: «امروز در دنیا، دموکراسی، یک دموکراسی حقیقی نیست؛ زیرا فشار تبلیغات پُر زرق و برق توخالی، با سخنان فریب‌آمیز، آن‌چنان بر ذهن مردم سنگینی می‌کند، که امکان انتخاب درست را به مردم نمی‌دهد؛ نمی‌گذارند مردم فکر کنند. هر کس که مقداری از کارهای انتخاباتی کشورهای به اصطلاح دمکراتیک را مشاهده کرده باشد، این معنا برایش واضح است. حرفهایی که می‌زنند، وعده‌هایی که می‌دهند، قیافه‌هایی که می‌گیرند، تملق هایی که از بعضی از قشر‌ها یا گروه‌ها می‌گویند، ارتباطهایی که با جناحهای خاصی برقرار می‌کنند تا نظر آن‌ها را جلب بکنند، این‌ها کارهای سالمی نیست؛ کارهایی است که وقتی در یک مجموعه‌ مردمی انجام گرفت، فضا را مسموم می‌کند و قدرت فکر کردن به آن‌ها نمی‌دهد.تبلیغ، صحیح و حق است؛ اما با معنای واقعی کلمه، با حفظ حدود شرعی کلمه، به دور از فریب، به دور از کارهای دروغین و نمایشی، به دور از متهم کردن این و آن. نمی‌شود ما بگوییم که مسؤولان انتخابات، نسبت به این قضیه هیچ مسؤولیتی ندارند؛ این شرط سلامت انتخابات است. فضای انتخابات، باید فضای سالمی باشد؛ فضای تبلیغات، باید با فضای پروپاگاندهای معمول دنیا تفاوت داشته باشد.»

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/