تاریخ : 28. ارديبهشت 1396 - 10:27   |   کد مطلب: 1767
نگاهی به تخلفات مدیران دولتی در جریان تبلیغات ریاست جمهوری در استان
غش کردن به سمت رئیس جمهور فعلی!
برخی مدیران به جای اینکه به دور از جناح بازی به فکر وظایف قانونی خود باشند و قانون را رعایت کنند، در مجالس عمومی رای خود به کاندیدای موردنظرشان را اعلام می کنند که خود یکی از مصادیق تخلفات انتخاباتی است.

به گزارش مهر مشرق، شمارش معکوس انتخابات 96 از روزهای تایید کاندیداها شروع شده است و این روزها و در هفته پایانی خود به اوج رسیده است، کاندیداها و نمایندگان آنها نیز با برنامه هایی که در ستادها خود دارند هر بیشتر بر شور انتخابات می افزایند که خود این در جلب آرای حداکثری مردم به عنوان یکی از اهداف انتخابات و بعد هم انتخاب فرد اصلح برای کرسی ریاست جمهوری نقش مهمی دارد. در این میان، رعایت اخلاق تبلیغاتی و فراهم شدن فرصت برابر هریک از کاندیداها یکی از رسالتهایی است که برعهده مجریان انتخابات است و مجریان انتخابات باید سعی کنند بدون موضع گیری و مشخص کردن نظر خود درخصوص کاندیدای خاصی به سلامت انتخابات و هرچه باشکوه برگزر کردن آن کمک نمایند. اما در این میان برخی از مجریان انتخابات در استان به نظر می رسد بی طرفی را زیر سوال برده اند که این موضوع جای تامل دارد و برخورد نهادهای نظارتی را می طلبد.

*فلان نامزد رای نیاورد، یارانه تان قطع می شود!

برخی مدیران  به جای اینکه به دور از جناح بازی به فکر وظایف قانونی خود باشند و قانون را رعایت کنند، در مجالس عمومی رای خود به کاندیدای موردنظرشان را اعلام می کنند که خود یکی از مصادیق تخلفات انتخاباتی است. البته این تخلفات ممکن است گاها به صورت آشکار مانند همین نمونه ای که در بالا ذکر شد، باشد و یا به صورت پوششی، یعنی افرادی در قالب تیمها و گروههای خاص به منازل مردم به خصوص افراد سالخورده و محرم بروند و یا در روستا و به آنها اعلام کنند در صورتی که به فلان کاندیدا رای ندهید یارانه شما قطع خواهدشد، یا حقوق شما افزایش خواهد یافت، هرچند این اقدامات خریدن آرای مردم است و به نوعی هم توهین به حق انتخاب مردم ، اما در روزهای اخیر از این دست اقدامات در گوشه گوشه شهر و استان و کشورمان شاهد هستیم.

*قانون دخالت را ممنوع کرده است

تمام این اقدامات چه از سوی مجریان انتخابات و چه سایرین درحالی است که قانون صریحا درمورد مجریان انتخابات وظیفه آنها را مشخص کرده و آنها را از تبلیغ برای فرد یا علیه فردی دیگر از کاندیداها منع نموده است. ماده 68  قانون انتخابات ریاست جمهوری انجام هر گونه فعاليت تبليغاتی از تاريخ اعلام رسمي اسامي نامزدها له يا عليه نامزدهای رياست جمهوری از ميز خطابه نماز جمعه و يا هر وسيله ديگري كه جنبه رسمي و دولتي دارد و فعاليت كارمندان در ساعات اداري و همچنين استفاده از وسايل و ساير امكانات وزارتخانه‌ها و ادارات، شركت‌هاي دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و نهادها و مؤسساتي كه از بودجه عمومي (‌به هر مقدار) استفاده مي‌كنند و همچنين در اختيار گذاشتن وسايل و امكانات مزبور ممنوع بوده و مرتكب، مجرم شناخته مي‌شود.

 هم چنین طبق ماده  73  قانون انتخابات ریاست جمهوری، مقامات‌ اجرائی‌ و نظارت انتخابات حق تبليغ له يا عليه هيچ‌يك‌ از داوطلبان انتخاباتی را نخواهند داشت. تخلف از اين قانون جرم محسوب می‌شود.بنابراین مجریان و ناظران انتخابات به هیچ وجه حق ورود به عرصه انتخابات را ندارند. البته که همه ناظران خود را موظف به قوانین می دانند و انتظار است مسئولان اجرایی نیز در انتخابات ها دخالت نکنند.

*استاندار: تبلیغ مدیران دولتی، توهین به شعور مردم!

با وجود چنین منع قانونی، متاسفانه در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری مقامات اجرایی استان ورود پیدا کردند و با وجودی که حتی در ساعات غیر اداری مقامات اجرایی و نظارتی حق تبلیغ ندارند، اما مقام ارشد استان در نماز جمعه اهل سنت به نفع دولت تبلیغ می کند و با او برخوردی نمی شود، و یا یک فرماندار شهرستان در جلسه ای رسمی اعلام می کند من یک رأی دارم و آن هم به فلان کاندیداست،  این تبلیغ است و باید با آن برخورد شود.

از ابتدای ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری و جنب و جوش تبلیغاتی در کشور، فرمانداران و مجریان انتخابات در استان دست به اقدامات غیر قانونی در تعریف و تمجیدی از اقدامات دولتی ها زده اند؛ در واقع طبق ابلاغیه 19 ماده ای وزیر کشور به استان ها، مسئولان دولتی موظف شدندکه به تبلیغات بپردازند و از دولت کنونی تعریف کنند.

 این تخلفات آشکاری در صورتی انجام می شود که استاندار خراسان جنوبی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر تخلف انتخاباتی یکی از فرمانداران استان، گفت: «فرماندار آن شهرستان اگر این سخن را گفته است خلاف کرده است. معاون سیاسی من که رئیس ستاد انتخابات است حق اظهارنظر درباره هیچ کاندیدایی را ندارد اما برای سایر معاونان و مدیرکل ها این گونه نیست. به جز مسئولان برگزاری انتخابات سایر مسئولان می تواند کارهای تبلیغاتی انتخاباتی انجام دهد اما حق نداریم بگوییم به چه کسی رای بدهید که این توهین به شعور مردم است.»

*تخلفات دولتی ها

اما در بسیاری از شهرستانهای استان مجریان انتخابات به تبلیغات آشکارا برای آقای روحانی که هم اکنون کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم است، ورود کرده اند که در ادامه به نمونه هایی اشاره می کنیم.

فرماندار نهبندان در همايش تجليل از كارگران نمونه شهرستان نهبندان  9 اردیبهشت ماه به تعریف و تمجید از دولت یازدهم در آستانه انتخابات پرداخت. نظافت فرماندار نهبندان در این همایش اظهارکرد: «کار دولت، مثل کاشت و داشت و برداشت در کشاورزی است؛ اکنون در سه چهار ماه آخر دارد به نتیجه می رسد؛ اما هر جا که برای افتتاح پروژه می رویم؛ عده ای می گویند روزهای آخر دست بکار شده اند، که بایدبگویم پس توقع دارید شما بروید افتتاح کنید؟ هنوز که وقت داریم. بنابراین جا دارد در چارچوب وظایفم ازعملکرد دولت دفاع کنم.»

همچنین درنشست هم اندیشی نخبگان و سرآمدان،13 اردیبهشت ماه، که موضوع آن نقش نخبگان درتحقق اقتصاد مقاومتی بود اما به جلسه تقدیر از دستاورد ها و اقدامات دولت تبدیل شد و استاندار در این جلسه به جای بیان اقدامات اقتصادمقاومتی دولت، خطاب به کسانی که دولت را در بحث اقتصادی نقد می کنند گفت: «اقتصاد مقاومتی تنها به معنای تولید نیست و این مبحث را باید فراتر از این موضوعات بدانیم بلکه یک هدف است و سال های سال باید ادامه پیدا کند اما برخی افراد ابزاری از این موضوع برای تاختن به دولت استفاده می کنند!»

امسال رو معلم هم فرصت خوبی برای تبلیغات به دولتی ها داده بود تا درهمایشها و جلسات مختلف تجلیل از معلمان هم اشاره ای به اقدامات دولت کنند و هم وعده های جدیدی بدهند.

درحالی که معلمین شهرستان درمیان در روزمعلم از بی تفاوتی آموزش و پرورش گلایه مند بودند، اما رئیس آموزش و پرورش درمیان و یکی از معاونین وی به جای پرداختن به مشکلات فرهنگیان، در افتتاح ستاد تبلیغات فرهنگیان حسن روحانی حضورداشتند. که این اقدام رئیس آموزش و پرورش درمیان با اعتراض معلمین مواجه شد که چرا وی برای افتتاح ستاد تبلیغات حسن روحانی وقت می‌گذارد اما برای حضور در مدارس بخش قهستان و تقدیر از معلمان این بخش وقت ندارد؟

در شهرستان نهبندان هم برای برگزاری جشن روز معلم، مدارس این شهرستان تعطیل شده که خود اقدامی  بی سابقه بوده و نشان می دهد فرماندار شهرستان چه میزان به فکر تبلیغات برای آقای روحانی است. هرچند که به عنوان مجری قانون حق تبلیغات برای هیچ یک از نامردهای یاست جمهوری را ندارند اما انگار اجرای قانون برای آنها به معنای بی قانونی است. همچنین در این همایش پرنده مسئول اداره آموزش و پرورش شهرستان نهبندان از خدمات دولت به معلمان گفته که تمام مزایا و حق وحقوق آنها پرداخت شده است. فرماندار نهبندان هم در این همایش با تقدیراز دولت تدبیر و امید عنوان کرده است که معلمان می توانند رئیس جمهور را به پاستور بفرستند.

در شهرستان بیرجند علاوه بر اینکه درخیابان معلم که یکی از پر ترددترین خیابانهای شهراست،در روزمعلم، مملو از بنرهای تبلیغاتی رئیس جمهور فعلی بود و آموزش و پرورش استان جمله ای از سخنان رئیس جمهور را بر بنری چاپ کرده تا به این بهانه به تبلیغات زیرپوستی آقای روحانی در استان بپردازد.

 استاندار نیز در مراسمی که به مناسبت روز معلم برگزار شد، صریحا به تبلیغات برای دولت پرداخته است. وی در این مراسم، خطاب به معلمان گفت:«شما سردمدارن توسعه استان هستید و باید در حوزه سیاسی حضور پیدا کنید و هر طور که دلتان می خواهد جهت دهید و هر تفکری که دارید را آشکارا بیان کنید چرا باید بترسید؟ هرکس هر تفکر دارد باید حضورپیدا کند آنهایی که اصول گرا هستند بیایند و مردانه از تفکرشان دفاع کنند، ساکت کردن با پول توهین و تحقیر شما بزرگواران است.»

این سخنان آقای استاندار درحالی است که هم اکنون دولت، اقدام به افزایش یارانه های قشر کم درآمد جامعه کرده است، اقدامی که می توانست از ابتدای دولت انجام گیرد و حال اگر بگوییم این اقدام آنها تبلیغاتی بوده است ایرادی دیگر بر آن خواهند گرفت. همچون افتتاحیه های تبلیغاتی!

فرماندار زیرکوه یعنی مجری برگزاری انتخابات در زیرکوه، شخصا ستاد آقای روحانی را در شهرستان زیرکوه افتتاح کرده است، کسی که باید به برگزاری بهتر انتخابات تاکید داشته باشد تا شاهد انتخاباتی سالم و پرشور باشیم خود در افتتاح ستاد روحانی شرکت می کند.

این تخلفات درحالی است که قبل از این فرماندار قاین، فرماندار درمیان و در رأس همه آنها مقام عالی دولت و شخص استاندار هم از ظرفیت پست و منابع دولتی در راستای تبلیغ برای آقای روحانی استفاده کرده اند.

*واکنش دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان به تخلفات

 همه این تخلفات در حالی انجام می شود که این افراد مجریان انتخابات هستند و بارها تاکید کرده اند مجریان انتخابات حق دخالت و تبلیغات برای انتخابات را ندارند اما خودشان برخلاف حرف های شعاری شان، در این زمینه پیش قدم بوده اند و از هر فرصتی در این زمینه استفاده می کنند.حجت الاسلام محمدی، سرپرست دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: «تخلفات صورت گرفته تاکنون در فضای شهرستان ها که گاهی از مسئولان دولتی سر زده است را به ستاد پیشگیری از تخلفات تبلیغاتی دادگستری ارجاع داده ایم تا آنها پیگیری داشته باشند.»

 وی در خصوص بیان رای یک مسئول ارشد دولتی دریکی از شهرستانهای استان، گفت: «یک مسئول دولتی به عنوان نماینده دولت و پستی که دارد حق ندارد رای خود را بیان کند و طبق قانون با وی برخورد می شود. چنانچه یک مسئول در خارج از ساعت اداری و به عنوان یک شخص برای یک نامزد تبلیغ کند این مانعی ندارد.»سرپرست دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان‌جنوبی تاکید کرد: «طبق قانون انتخابات، از اموال دولتی و امکانات دولت به هیچ عنوان نمی توان برای تبلیغات یک نامزد انتخاباتی بهره گرفت و در صورت مشاهده، با اینگونه افراد طبق قانون برخورد می شود.»

وی همچنین به سخنان استاندار خراسان جنوبی در جمع اهل سنت انتقادکرد وگفت: «این سخنان استاندار خلاف قانون است و در حال پیگیری این تخلف استاندار هستیم. وی حق ایراد این گونه سخنرانی ها را ندارد. مقام اجرایی انتخابات نباید در بحث انتخابات و تبلیغات ورود پیدا کند و به بیان اقدامات این دولت و آن دولت بپردازد. اقدامات تبلیغاتی از سوی دولتی ها، انفصال از خدمت و محکومیت و زندان دارد و تشخیص این حکم برعهده هیات نظارت بر بازرسی انتخابات ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی است. تذکرات لازم را به استاندار اعلام می کنیم و در حال گزارش به ستاد پیشگیری از تخلفات استان و هم به شورای نگهبان کل هستیم. همچنین گزارش های تخلفات انتخاباتی از سوی فرمانداران هم تهیه و ارسال شده است.»

حجت الاسلام محمدی افزود:« درخصوص عملکرد اداره کل آموزش و پرورش در روز معلم از دو جهت خلاف است، یکی اینکه از پول بیت المال برای کاندیدای خاصی تبلیغ می شود. اگر آموزش و پرورش می خواهد روز معلم را پاسداری کند باید بدون عکس و سخن نامزد خاصی بنر چاپ و نصب می کرد. یکی دیگر اینکه طبق قانون این اشکال دارد و این کار غیرقانونی است و بنرهایی که آموزش و پرورش نصب کرده تخطی از ماده قانونی (68  و 73) است.»

وی بیان کرد: «برخورد قاطعی از سوی دادستان با این افراد صورت می گیرد چراکه بخش نامه ای ازسوی دادستان به استانداری، فرمانداران و ادارات مبنی بر اینکه قانون را رعایت کنند ابلاغ شده است. دستگاه های دولتی و اجرایی نباید در انتخابات و تبلیغات براین نامزد خاصی ورود پیدا کنند که متاسفانه ما شاهد این اقدامات غیرقانونی در استان هستیم.»

*مردم هوشیار باشند

با تمام این موراد مجریان باید برای حضور حداکثری مردم و انتخاب اصلح تلاش کنند و شاهد تخلفات آنها برای رای آوری یک کاندیدا نباشیم و مردم نیز نباید در پازل این بازی قرار گیرند و بدانند که سرنوشت چهارساله ملت به دست آنهاست و باید فردی اصلح کارآمد را برای این کرسی مهم انتخاب کنیم. در همین زمینه رهبر انقلاب به مردم توصیه می کنند: «هرچه انتخاب کنید برای خودتان انتخاب کرده‌اید. انتخاب خوب شما به خود شما برمیگردد؛ اگر انتخاب با غفلت انجام بدهید که انتخاب بدی از آب دربیاید و از کار دربیاید، بدی‌اش به شما برمیگردد؛ خاصیّت کار این است. با اختیار و با اراده دارید یک اقدامی را انجام میدهید، سعی کنید کار را درست انجام بدهید. اگر درست و با دقّت انجام دادید، دو فایده میبرید: اوّلاً خدای متعال از شما راضی میشود که کار را درست انجام داده‌اید؛ ثانیاً نتیجه‌ی کار به احتمال زیاد نتیجه‌ی درست خواهد بود. اگرچنانچه کار را با ملاحظه و با دقّت انجام بدهیم، ممکن هم هست یک‌وقتی نتیجه خوب از آب درنیاید امّا آن اجر اوّلی وجود دارد؛ وقتی کار را شما با دقّت و با بصیرت انجام دادید، خدای متعال از شما قبول میکند، ولو یک اشتباهی هم انسان در اثنا کرده باشد؛ امّا اگر بی‌دقّت انجام دادید، نه؛ خدای متعال هم ناراضی میشود، احتمال مصادف شدن با حق هم کم میشود. انتخاب که میخواهید بکنید، بشناسید و انتخاب کنید؛ بشناسید. به دینشان، به تعهّدشان، به وفاداری‌شان به انقلاب، به ایستادگی‌شان در راه انقلاب، به عزم و اراده‌شان، به شجاعتشان و به مرعوب نشدنشان خاطرجمع بشوید.»

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/