تاریخ : 8. خرداد 1396 - 14:01   |   کد مطلب: 1773
آیت الله رئیسی با 65 درصد آرای مردم رتبه اول انتخابات ریاست جمهوری در استان بود

به گزارش مهر مشرق ،دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور با کاندیداتوری 6 نفر با تمام اتفاقات خوب و بدی که این رقابت انتخاباتی داشت بالاخره در روز جمعه 29 اردیبهشت با حضور و مشارکت مردم پای صندوقهای رای به پایان رسید و آرای بیرون آمده از صندوق، رئیس جمهور آینده را مشخص کرد.البته همانطور که رهبر انقلاب می فرمایند:«هر نامزدی در انتخابات رای بیاورد ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی برنده اصلی انتخابات هستند.»، مشارکت بیش از 70 درصدی مردم کشور در این دوره انتخابات ریاست جمهوری بازهم به جهانیان ثابت کرد مردم ایران پای انقلاب و آرمانهای خود هستند و در صحنه های حساس همیشه حضور حداکثری داشته اند.خراسان جنوبی نیز همچون مردم دیگر استانهای کشور با حضور خود در پای صندوقهای رای لبیک دیگری به آرمانهای نظام گفتند، استانی که همیشه جزء استان های با بالاترین مشارکت و حضور در انتخابات بوده و دلیل آن ولایت مداری و تدین مردم  این منطقه است که درصد مشارکت در انتخابات همواره بالاست.

*رای 65 درصدی به آیت الله رئیسی

اردیبهشت ماه امسال، به گفته دبیر ستاد انتخابات استان ۵۵۲ هزار و ۲۸۸ نفر در استان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا واجد شرایط رای دادن بودند که مجموع آرای اخذ شده در استان در این انتخابات ۴۷۰ هزار و ۷۵۹ رای بود که پنج هزار و ۳۷۶ رای باطله و ۴۶۵ هزار و ۳۸۳ رای صحیح بوده است و این نشانگر مشارکت 85.22 درصدی مردم خراسان جنوبی در انتخابات است.بنا به این آمار، از مجموع آرای صحیح ماخوذه سید ابراهیم رئیسی ۳۰۱ هزار و ۹۷۶ رای کسب کرده که ۶۴.۹ درصد ارای مردم استان را شامل می شود و حسن روحانی ۱۵۹ هزار و ۴۳۳ رای را در استان کسب کرد که 34 درصد کل آرا بوده است.اعتماد حدود 65 درصدی مردم استان به آیت الله رئیسی در این دوره انتخابات درحالی است که در انتخابات سال 92، مردم خراسان جنوبی از 432 هزار و 360 نفر آرای اخذ شده در استان، ۱۹۲ هزار و 446 رای به حسن روحانی دادند که حدود 44 درصد مردم وی را انتخاب کردند اما در انتخابات 96، آرای مردم استان به حسن روحانی کاهش 10 درصدی داشت.

مردم استان در شهرهای مختلف استان با رای اعتماد خود به آیت الله رئیسی نشان دادند که همواره تلاش دارند افراد اصلح به جایگاه های مهم کشور راه پیدا کنند. در شهرستان بیرجند از کل آرای ماخوذه سید ابراهیم رئیسی 91492رای با 61.3درصد کل آرا را کسب کرد. رای اعتماد مردم به آیت الله رئیسی در دیگر شهرستانهای استان نیز مشهود است به گونه ای که در شهرستان خوسف تعداد آرای سید ابراهیم رئیسی16776رای و 76.8درصد کل آرا بوده است.شهرستان بشرویه سید ابراهیم رئیسی11510رای با  73.6 درصد کل آرا. شهرستان درمیان سید ابراهیم رئیسی 13369رای که 41 درصد آرا بوده است .شهرستان زیرکوه سید ابراهیم رئیسی 17103رای که 71.8درصد آراست.شهرستان سرایان سید ابراهیم رئیسی 13948رای با 67 درصد آرا. شهرستان سربیشه سید ابراهیم رئیسی 20248 رای که درصد آرا73.5بوده است. شهرستان طبس سید ابراهیم رئیسی 26619  رای کسب کرد که 56.6 درصد آرای بود. همچنین در شهرستان فردوس سید ابراهیم رئیسی 18552 رای  با 65.9درصد آرای را کسب کرد، در شهرستان قائنات سید ابراهیم رئیسی 48472 رای  که 72.1 درصد کل آرا بوده است، در شهرستان نهبندان سید ابراهیم رئیسی  23887 رای با 75 درصد آرای را کسب کرد.

*کاهش 10 درصدی رای روحانی

این اعتماد مردم جای تعجب ندارد چراکه آیت الله رئیسی برای مردم استان شناخته شده بود و از طرفی مردم او را یاور محرومان می دانستند و او هم نشان داده بود که به خوبی درد مردم را می داند، از بیکاری و اشتغال و ازدواج و سایر محرومیتهایی که جای جای این استان وجود دارد همه این مشکلات را از نزدیک لمس کرده بود به همین علت استقبال مردم استان از وی بیش از سایر کاندیداها بود. هرچند در انتخابات سال 92 حدود 45 درصد مردم به آقای روحانی رای داده بودند اما بعد از گذشت 4 سال چه شد که آرای حسن روحانی در استان خراسان جنوبی کاهش یافت؟

خراسان جنوبی در انتخابات سال 92، ۱۹۲ هزار و 446 رای به حسن روحانی داد که حدود ۴۴٫۵۱ درصد آرای مردم استان بود اما در انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری، حسن روحانی ۱۵۹ هزار و ۴۳۳ رای کسب کرد که ۳۴.۲ درصد کل آرای مردم استان بود. این تنزل حدود 33 هزار رای و کاهش 10 درصدی آرای وی بی شک به عدم تحقق وعده های  آقای روحانی و معاون و وزیرانش به مردم استان برمی گردد و نشان می دهد مردم استان از عملکرد دولت یازدهم رضایت نداشته اند و  مردم استان در طول این چهار سال  به جای توجه به محرومیتها و کار و تلاش برای رشد استان شاهد سیاسی کاری های مختلف از سوی مدیران دولتی بودند.

آقای روحانی درحالی در مناظرات این دوره انتخابات از توجه دولت یازدهم به شرق کشور سخن گفت که عدم تحقق وعده ها و مصوبات سفر وی در این استان شرقی و مطالبات بر زمین مانده مردم گویای نهایت توجه دولت یازدهم به شرق کشور بوده است! راه آهن، آب، رونق صنایع استان، بیکاری و اشتغال وتوجه به ظرفیتهای این استان از جمله مطالباتی است که با وجود اطلاع مسوولین از آن اما همیشه در پاسخ به تحقق این وعده ها گفته اند این طرحها در حال مطالعه هستند یعنی هنوز از روی کاغذ به عمل تبدیل نشده است.

 یکی از دلایل بی مهری به این استان شرقی رای آوری نمایندگان اصولگرا در مجلس شورای اسلامی بوده است به گونه ای که بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی که  در اسفندماه سال 94 برگزار شد، سیاسی کاری مدیران شروع شد و بسیاری از شهرها و حتی روستاهایی که به نمایندگان اصولگرا رای داده بودند، وقتی برای پیگیری مطالباتشان به مسوولین مراجعه می کردند به آنها گفته بودند به هر کسی رای دادید بگویید همان فرد مشکلتان را حل کند، چگونه است که مسئولی در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت می گیرد و اعلام می کند خادم کل مردم است اما در عمل به گونه ای دیگر رفتار می کند؟

*بی مهری به استان به بهانه رای ندادن به روحانی

هنوز چند روز از اعلام نتایج این دوره انتخابات ریاست جمهوری نگذشته که این زمزمه ها در بسیاری از شهرهای استان شنیده می شود و بسیاری از مسئولین استان که در این مدت تمام امکانات دولتی را بسیج کردند که آقای روحانی رای بیاورد اما حالا که موفق نبوده اند، به مردم روستاها و شهرهایی که بیشترین رای را به آقای رئیسی دادند گفته اند بروید ایشان مشکلتان را حل کند!نمونه دیگر سیاسی کاری هم در بودجه استان مشخص شد، استانی که به لحاظ بسیاری از شاخص ها در سطح پایینی قرار دارد و برای توسعه و پیشرفت نیازمند توجه بیشتر است، همان شعاری که همیشه بر سر زبان مسئولین است «توسعه پایدار و متوزان» اما انگار قرار نیست این استان در نقشه توسعه باشد به راستی چرا؟ مردم خراسان جنوبی با حضور و مشارکت 85 درصدی خود در این انتخابات که نشانه اعتماد مردم به نظام اسلامی و افتخار منطقه است اعتماد دوباره خود را مانند دیگر صحنه های حضورشان به نظام نشان دادند و این اعتماد به نظام مستلزم این است که دولت توجه ویژه ای به این استان داشته باشد، استانی که از نظر بودجه و امکانات محروم بوده و توجه ویژه به این استان ضروری است، رئیس جمهوری که منتحب مردم شده است باید گذشته را جبران کند و با رویکرد جدی به وضعیت مردمی که اینگونه پای کار انقلاب هستند توجه کند، تا شاهد رشد و پیشرفت این استان باشیم.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/