تاریخ : 1. مرداد 1396 - 9:08   |   کد مطلب: 1813
گزارش مهر مشرق از گمانه زنی ها درباره تغییرات استانداری و انتظار مردم خراسان جنوبی از دولت
یک بار هم استاندار بومی انتخاب کنید!
خراسان جنوبی به استانداری نیاز دارد که علاوه بر شناخت مشکلات مردم و استان، با نقاط قوت و ظرفیت‌های آن آشنا باشد و از طرف دیگر خود را وارد مسائل حاشیه‌ای بی‌مورد نکند

به گزارش مهر مشرق ، آرام آرام به مراسم تحلیف رئیس جمهور دوازدهم نزدیک می شویم، پس از این روز که رئیس جمهور حکم تنفیذ خود را از مقام معظم رهبری دریافت می کند، دو هفته مهلت دارد تا اعضای کابینه را به خانه ملت برای گرفتن رای اعتماد معرفی نماید، پس ازمشخص شدن گزینه های وزارت به خصوص وزارت کشور تغییرات در سطوح اجرایی کشور و به خصوص استانداری ها قوت بیشتری می گیرد که امری کاملا طبیعی است و همین مسئله سبب شده تا گمانه زنی ها درباره استاندار خراسان جنوبی در دولت آینده بالا بگیرد.

*روحانی پیام رای مردم استان را بگیرد

هرچند گمانه زنی ها و معرفی گزینه های مختلف چه برای پست وزارت و چه در سطوح پایین تر برای استانداری ها از آغازین روزهای بعد از انتخابات در اردیبهشت ماه امسال وجود داشت، آقای روحانی سعی دارد در کابینه دولت دوازدهم تغییراتی دهد تغییراتی که در میانگین سنی کابینه و اعضای آن، تا انتقادها در مورد میانگین سنی کابینه کمتر گردد، البته امیدواریم میانگین کارایی و تخصص و تعهد اعضای کابینه بالا باشد و این به سطوح پایین تر نیز تسری یابد.

بنابراین دیر یا زود شاهد این تغییرات در سطح استانها هم خواهیم بود، اما با توجه به نتایج انتخابات آقای روحانی با در انتخاب استانداران برای برخی استانها از جمله خراسان جنوبی دقت بیشتری نماید تا مردم از عملکرد دولت رضایت داشته باشند، نتایج انتخاب در خراسان جنوبی مشخص کرد که مردم راضی از عملکرد دولت نبودند، استان خراسان جنوبی در این دوره انتخابات برخلاف سال92، کمترین رای را به آقای روحانی داد تا دولت به عملکرد استانداران خود در این استان محروم توجه بیشتری داشته باشد چراکه با وجود محرومیت زیاد اما کمترین خدمات به استان داده شد.

 در تحلیل این موضوع که چرا چنین اتفاقی افتاده باید به این موضوع اشاره کردکه هرچند در زمان وجه الله خدمتگزار استاندار اول دولت یازدهم، شاهد سیاسی کاری کمتری بودیم اما بازهم مردم شاهد عملکرد قابل قبولی از وی نبودند و در این یک سال اخیر نیز که پرویزی استاندار خراسان جنوبی شده، وی به جای پیگیری مطالبات مردم مشغول سیاسی کاری بوده است به گونه ای که از همان ابتدای ورودش به استان حاشیه سازی ها آغاز شد؛ شاید عزل پیامکی فرمانداران استان یکی از مهمترین اتفاقات سیاسی در مدت حضور وی در استان بود، در واقع پرویزی با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری وارد این استان شد اما عملکرد و اظهاراتش درمورد مسائل مختلف سبب شد تا اقبال عمومی را جلب نکند و در این انتخابات رفوزه شود. بنابراین حضور پرویزی به عنوان استاندار خراسان جنوبی از ابتدا تاکنون در استان؛ جز سیاسی کاری و ایجاد حاشیه هیچ دستاوردی نداشته است و حتی اگر به عملکرد استانداران در سطح کشور نگاهی بیندازیم پرویزی کمترین عملکرد را به جهت رای آوری دولت در بین استانداران کشور داراست.

*از تجربه استانداران گذشته درس گرفته شود

بی شک برای استان خراسان جنوبی که 13 سال از استان شدن آن می گذرد و تاکنون حتی یک استاندار بومی نداشته و با توجه به عملکرد ناموفق پرویزی، به استانداری نیاز دارد که علاوه بر شناخت مشکلات و مطالبات مردم و استان، نقاط قوت و ظرفیتهای آن آشنا باشد و از طرفی دیگر خود را وارد مسائل حاشیه ای بی مورد نکند و نخواهد با حاشیه سازی مردم را از مطالباتشان دور کند، بنابراین کسی می‌تواند برای خراسان جنوبی تصمیم گیری کند که در این استان زندگی کرده باشد و دلش برای مردم این استان محروم بسوزد، قطعا کسی که بومی این استان باشد چنین شرایطی را داراست.

*گمانه زنی ها درباره استاندار جدید

حالا هر چه به شروع به کار دولت دوازدهم نزدیک می شویم، گمانه زنی ها در مورد استاندار آینده استان بیشتر می شود. در بین اسامی های مطرح شده، احتمال حضور چند نفر محتمل تر به نظر می رسد. البته به عقیده ناظران سیاسی برخی از گزینه هایی که در روزهای اخیر برای تصدی استانداری مطرح شده یا می شود ضمن احترام باید اذعان کرد که در قد و قامت استانداری نبوده اند. اما  از آنجایی تاکید مردم بر گزینه های بومی برای تصدی استانداری خراسان جنوبی است، در میان برخی گزینه های مطرح شده در سطح رسانه های استان که مطمئنا این گزینه ها پس از انتخاب اعضای کابینه به روز رسانی خواهد شد، محمد دیمه ور که سالهای قبل مدیرکلی آموزش و پرورش استان و معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در این دولت در پرونده اش قرار دارد بنا به تحلیل ها بیشترین امتیاز را برای تصدی این پست داراست.

*دولت به مدیران بومی اعتماد کند

به هر حال اکنون که قرار است جایگاه استاندار به شخص دیگری واگذار شود، عقاید و نظرهای متفاوت و گوناگون از هر سو سرازیر شده‌اند و هر فردی در این‌باره به اظهارنظر می‌پردازد. عده‌ای از شهروندان و هم‌استانی‌ها معتقد هستند که مدیران بومی، از آنجایی که از دل همین آب و خاک و از میان همین مردم برمی‌خیزند، از معضلات و مشکلات منطقه به‌خوبی آگاه هستند و مسائل مردم را با گوشت و پوست خود حس کرده‌اند، بنابراین بهتر از مسئولان غیربومی قادر به حل و فصل مشکلات موجود خواهد بود. این افراد معتقدند که مدیر بومی چون خود با همان مسئله‌ای که شهروندان با آن دست به گریبان هستند، درگیر بوده و از نزدیک با آن آشنایی دارد، می‌تواند با شناخت کافی و کامل به سراغ راه‌حل‌ها برود و به حل و فصل مشکلات بپردازد و دغدغه‌مندتر و دلسوزانه‌تر عمل کند.

در بومی یا غیربومی بودن استاندار تجربه‌های گذشته افراد بی‌تاثیر نیست؛ چرا که عملکرد هر مسئولی می‌تواند برای عده‌ای خوشایند بوده و آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کند و عده دیگری را از رسیدن به مقاصد خود باز دارد. برای مثال گفته می‌شود که مدیر بومی به نقاط ضعف و قوت استان واقف است و فرصت‌ها و تهدیدها را به‌خوبی می‌شناسد. حرف مردم را شنیده و حال که به جایگاهی رسیده است، بهتر می‌تواند راه‌حل متناسب با مشکلات را ارائه دهد، در حالی که حضور یک مدیر غیربومی که نسبت به مشکلات و معضلات استان هیچ‌گونه شناختی ندارد، سبب خواهد شد که بخواهد همه‌چیز را از صفر شروع کند. این عدم آگاهی نسبت به مسائل و عدم شناخت استان، سبب می‌شود که مدت زمان زیادی صرف شود تا مدیر غیربومی بتواند بر امور مسلط شود و حالا به‌دنبال چاره‌جویی و ارائه راه‌حل باشد. علاوه ‌بر این، تنها دانستن اینکه چه مشکلاتی وجود دارد بی‌آنکه فرد به‌طور مستقیم با آن مشکل درگیر باشد، نیز امری دیگر است.

*استاندار بومی و جهادی، مطالبه مردم از دولت

حال اگر مدیران دولتی دغدغه پیشرفت کشور، استان یا منطقه را داشته باشند، مدیرانی که به دنبال حاشیه سازی هستند و یا عملکرد ضعیفی دارند و خسته از کار جهادی هستند را باید تغییر دهند و مدیری جایگزین شود که علاوه بر دارا بودن دو ویژگی بومی منطقه و متخصص در حوزه مدنظر، جهادی کار کند. استان خراسان جنوبی به مانند دیگر استانهای محروم، هنوز از محرومیت فاصله نگرفته است و سیاسی کاری و بیان نطق های فریبنده نمی تواند به توسعه منجر شود اگر اعتقادی به این وجود دارد که بومی بودن افراد می تواند بر رشد یک منطقه تاثیر گذارد پس دولت که مدام ادعای رشد و توسعه متوازن و پایدار دارد باید بر انتصاب مدیران بومی با انگیزه و جهادی همت گمارد و از آنجایی که بارها در رسانه ها گفته شده علت رای آوری پایین آقای روحانی در خراسان جنوبی عملکرد ضعیف مدیران و وعده و وعیده های متفاوت دولتمردان بوده که رنگ تحقق به خود نگرفته است، مطمئنا تلاش و عملکرد خوب می تواند بهترین نشانه امیدواری مردم از دولت باشد.

در پایان نیز باید گفت؛ تاکید بر بومی بودن یک مدیر صرفا برای توسعه آن منطقه است و اگر فرد در مسئولیت خود به نحو احسن جا بگیرد و با دید باز به مسائل و مشکلات مردم نگاه کند، علم و تخصص کافی را در کنار تجربه و تعهد داشته باشد، نفع عمومی مردم استان را بر هر چیز ارجحیت دهد، به دور از تمامی عصبیت‌ها و مصلحت‌اندیشی‌ها در راستای افزایش رفاه و امنیت جامعه تلاش کند و در مسیر رسیدن به توسعه گام بردارد قطعا رضایت بیشتر مردم را به دنبال خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/