تاریخ : 15. مهر 1396 - 12:47   |   کد مطلب: 1934
حاشیه ای بر تغییر مسئول عالی دولت در خراسان جنوبی در آغاز دولت دوازدهم
برکناری استاندار نتیجه تحصن بود
اولین اعتراضات رسمی و علنی به سخنان استاندار، در نمازجمعه 29 بهمن بیرجند توسط چند جوان انجام شد، آنان در نماز جمعه نسبت به این سخنان با سردادن شعارهایی واکنش نشان دادند.

به گزارش مهر مشرق، تغییر استاندار خراسان جنوبی در آغاز دولت دوازدهم را باید نتیجه اعتراض و تحصن روحانیون و ائمه استان به عملکرد استاندار سابق دانست، استانداری که با فراموشی وظیفه خدمتگزاری، یکی از حاشیه ساز ترین مسئولان چند سال اخیر استان بود.

*آغاز اعتراض مدنی

از 28 بهمن تا 23 اسفند 1395 در خراسان جنوبی اتفاقی رخ داد که باید آن را موفق ترین حرکت اجتماعی مردم استان در سالهای اخیر دانست. این رخداد به سخنان استاندار سابق خراسان جنوبی ارتباط دارد که رقص را امری بدون اشکال دانست و برای توجیه آن استناد کرد به رفتاری مشابه و سنتی در استان خراسان شمالی و جالب آن که مردم و علما خراسان شمالی نیز با قاطعیت این سخنان پرویزی را رد کرده و آنرا توهینی به خود قلمداد می کنند.

اولین اعتراضات رسمی و علنی به سخنان استاندار، در نمازجمعه 29 بهمن بیرجند توسط چند جوان انجام شد، آنان در نماز جمعه نسبت به این سخنان با سردادن شعارهایی واکنش نشان دادند، البته چند تن از ائمه جمعه استان نیز در خطبه های جمعه 29 بهمن نسبت به این قضیه سکوت نکردند. روز بعد خیل کثیری از مردم در دفتر آیت الله عبادی تجمع کرده و ایشان در سخنان صریحی نسبت به سخنان استاندار اعتراض کرده و دولت را به کار و تلاش برای مردم فراخواندند.

اعتراضات مردمی ادامه می یابد اما استاندار که از حضور در مجامع عمومی ابا دارد به طور غیرمنتظره ای به عنوان رییس شورای تامین استان در صبح جمعه 6 اسفند 95 به محل رزمایش سپاه پاسداران می رود و با چفیه ای بر دوش از محل رزمایش دیدن می کند، خبر و تصاویر این دیدار به عنوان سند حقانیت استاندار و همراهی سپاه با او به سرعت در فضای مجازی پخش می شود که بلافاصله فرمانده سپاه استان در مصاحبه ای این مسئله را تکذیب و صراحتاً اعلام می کند استاندار باید بابت بیان آن سخنان عذرخواهی نماید و روز بعد سپاه پاسداران خراسان جنوبی رسماً بیانیه می دهد که حضور استاندار در رزمایش سپاه به معنای تایید سخنان او وعدول از مواضع قبلی نیست.

* روحانیون تحصن کردند

هفته دوم اسفند ماه، اعتراضات مردمی در شهرستان های فردوس، حاجی آباد و طبس شدید تر از بقیه استان می شود. در این میان یکی از مسئولان سیاسی استانداری خراسان جنوبی در نامه ای نسبت به اعتراضات ائمه جمعه استان واکنش نشان داده و خواسته بود علما و روحانیون دست از اعتراضات بردارند. ائمه جمعه نیز در نماز جمعه آن هفته به سخنان استاندار و عدم عذرخواهی اش و نامه جزندری از مسئولین استانداری، واکنش نشان می دهند.

در این بین اما جریانات سیاسی اصلاح طلب همچنان عقیده دارند این اعتراضات و فعالیتهای روحانیت بیشتر جنبه سیاسی دارد، اما همچنان هیچ خبری از چهره های شاخص اصلاح طلب استان برای حمایت از استاندار، منعکس نمی شود و حتی آنان حاضر نمی شوند ننگ حمایت از حامی رقص در استان را بپذیرند.

از 18 تا 23 اسفند 95؛ اکثر ائمه جمعه و طلاب دینی از سراسر استان در حوزه علمیه معصومیه بیرجند در اعتراض به سخنان استاندار درباره رقص و عدم توجه به فرمایشات نماینده ولی فقیه در استان دست به تحصن می زنند.

18 اسفند، خبر تحصن علما، ائمه جمعه و جمعی از طلاب علوم دینی و اساتید حوزه های علمیه استان، در حوزه علمیه معصومیه در صدر اخبار استان قرار می گیرد. متحصنین در روز اول اعلام کردند پس از 20 روز صبر و اعتراضات آرام مدنی، شاهد تداوم بی اعتنایی استاندار به اعترضات مردم و خواسته های علما و نماینده معزز ولی فقیه در استان هستیم. لذا وارد مرحله جدیدی از اعتراضات شده و اکنون دیگر کف خواسته های ما عزل استاندار است.

خبر تحصن به سرعت بین مردم دست به دست می چرخد، تحصن تا 6 روز ادامه دارد، تحصن به نام طلاب است اما از همه طیف های مردمی برای حمایت از متحصنین انقلابی کسانی وجود دارند. با رایزنی آیت الله رییسی و فشار حرکت متحصنین، نمایندگانی از سوی وزیر کشور برای بررسی تحصن اعتراضات مردمی وارد استان می شوند. قائم مقام وزیر کشور و هیئت همراه در بدو ورود قصد دیدار با آیت الله عبادی را دارند که ایشان انان را به حضور نپذیرفته و می گویند ابتدا به دیدن متحصنین رفته و سخنانشان را بشنوید.

 پس از این دیدار قائم مقام وزیر کشور با متحصنین، استاندار در گفتگو با یک رسانه،  غیر رسمی عذرخواهی می کند که عده ای واکنش استاندار را نتیجه فشار فرستادگان وزیر می دانند. بر اساس اخبار، فرستادگان وزیر رسماً اعلام می کنند احتمال برداشتن و عزل استاندار در حال حاضر امکان ندارد. متحصنین نیز بر حرف و خواسته خود تاکید می کنند. همان روز نمایندگان استان نیز در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزیر کشور خواستار عزل استاندار می شوند.

*پیام تحصن

استاندار یکبار دیگر و صریح تر از بار قبل از گفته های خود ابراز پیشمانی و ندامت می کند. تماس های مستقیم و غیر مستقیم با دفتر آیت الله عبادی برقرار می شود که به هر نحو ممکن تحصن پایان باید اما علما تاکید می کنند این آتش را آنان روشن نکردند که خاموشش کنند و هر کس روشن کرده خود باید پیش قدم شود و خاموشش کند. بین مسئولان تحصن با توجه به نزدیکی به نوروز و دو بار عذرخواهی استاندار اخباری از تعطیلی موقت تحصن و مراجعه به شهرستان های استان برای تبیین و روشنگری مسئله؛ اخباری رد و بدل می شود.

شب 23 اسفند در محل تحصن جای سوزن انداختن نیست صحن و سالن حوزه علمیه معصومیه مملو از جمعیت است. سخنرانان به ایراد سخن می پردازند. در نهایت سخنگوی جلسه ضمن تشکر از روحانیون انقلابی و متحصن و مردم غیوری که در این مدت با حضور در صحنه از این اقدام حمایت کردند، اعلام می دارد تحصن، به علت نزدیکی به ایام نوروز و لزوم تبیین این مسئله بین مردم استان، توسط روحانیون حاضر در تحصن تا پس از تعطیلات نوروز لغو می شود و مردم را با صدور بیانیه ای از سوی متحصنین دعوت به ایستادگی در مسیر حفاظت از دین می کند.

علیرغم تصور بسیاری تحصن انقلابی مردم خرسان جنوبی آنقدر تأثیرات شگرف و قابل توجه داشت که مگر خود را به خواب بزنیم و نبینیم والا هر به خواب رفته ای را این حرکت بیدار کرد. عده ای ظاهر بین می گویند تحصن شکست خورد چون مهمترین خواسته متحصنین یعنی استعفای استاندار به سرانجام نرسید، لیکن در پاسخ به اینها باید گفت این خواسته برای متحصنین درشت ترین خواسته بود نه مهمترین خواسته. متحصنین می دانستند در آستانه انتخابات سال 96، دولت استاندارش را برکنار نخواهد کرد، همچنین مطمئن بودند که این شخص منتخب دولتی است که اگر هم بخواهد او را عزل کند، قاعدتاً شخصی مانند او را مجدداً خواهد آورد، لذا متحصنین با آگاهی از این مسائل و شرایط، مشخص ترین و درشت ترین خواسته خود را عزل استاندار اعلام کردند و از همان اول هم می دانستند که این خواسته محقق نخواهد شد.

*تحصن نتیجه داد

حال اگر به بخشی از مهمترین دستاوردهای تحصن که اتحاد، انسجام و پیوستگی روحانیت انقلابی با مردم، نقش بی بدیل روحانیت در ایجاد حرکات اجتماعی و مذهبی، برافتادن پرده ها و مشخص شدن مرزها و خط کشی ها،حضوریافتن مردمی دین مدار و دغدغه مند از سایر نقاط استان اشاره کنیم باید بگوییم پس از انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری که دولت تصور می کرد با چنین استانداری برگ برنده دارد و می تواند رای قاطبه مردم را از آن خود کند، درشت ترین خواسته متحصنین نیز محقق شد.  

نتایج انتخابات 96 نشان داد که مردم انقلابی استان به فردی که در پی ایجاد حاشیه های متعدد برای دورساختن مردم از واقعیتها و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنند و از طرفی سعی در تغییر فرهنگ مردم دارد، اعتماد نمی کنند، حالا شاید بسیاری که آن روز تحصن را شکست خورده می دانستند پس از انتخابات به این نتیجه رسیدند که تحصن موفق بود به خصوص که پرویزی نه در حوزه سیاسی توانست موفق عمل کند نه در رفع مشکلاتی که هر روز وعده آن را می داد، لذا پس از مشخص شدن اعضای کابینه دوازدهم بسیاری از استانداران که عملکرد موفقی نداشتند برکنار شدند و پرویزی هم یکی از این استانداران بود که علیرغم تلاش اصلاح طلبان و تیم رسانه اش نتوانست در پستی که به گفته خودش به اصرار دیگران قبول کرده ابقا شود. البته آینده سیاسی وی با اقداماتش خراب شد، نکته ای که خود او بهتر می دانست و به همین علت در گفتگویی با یکی از رسانه ها گفته بود دیگر مسوولیتی نمی پذیرد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/