آخرین اخبار

تاریخ : 24. مهر 1396 - 9:40   |   کد مطلب: 1943
گزارش مهر مشرق از نمایشگاه «در امتداد عاشورا» در بیرجند
بازخوانی فرهنگ ایثار و شهادت برای نسل جدید
علی فرخنده معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی در رابطه با برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در امامزادگان باقریه گفت:« نمایشگاه امتداد عاشورا سال‌های گذشته در منطقه بیدخت برگزار می‌شد اما امسال با توجه به تقارن هفته دفاع مقدس با ایام محرم، در محل امامزادگان باقریه بیرجند برپا شد.»

به گزارش مهر مشرق ، نامگذاری ۳۱ شهریور تا ۷ مهرماه با عنوان هفته دفاع مقدس، یادآوری روزهایی است که مرزوبوم این خاک مورد تجاوز بعثیان قرار گرفت. با گذشت ۳ دهه از پایان جنگ، هرساله پاسداشت دفاع مقدس در هر کوی و برزن این کشور برای آشنایی نسل بعد از انقلاب با عملیات و صحنه‌های دفاع مقدس برگزار می‌شود تا درس سال‌های خون و خمپاره را به نسل‌های امروز بیاموزد. خراسان جنوبی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در هفته دفاع مقدس نمایشگاه در امتداد عاشورا را با هدف رونمایی از نقش خراسان جنوبی در دفاع مقدس به روایت اسناد برگزار نموده است.

* تقویت روحیه ولایتمداری هدفمان است
علی فرخنده معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی در رابطه با برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در امامزادگان باقریه گفت:« نمایشگاه امتداد عاشورا سال‌های گذشته در منطقه بیدخت برگزار می‌شد اما امسال با توجه به تقارن هفته دفاع مقدس با ایام محرم، در محل امامزادگان باقریه بیرجند برپا شد.»وی اجرای تعزیه با تئاتر مدافعان حرم، والفجر مقدماتی، والفجر یک، خدمات پزشکی، غرفه محصولات اقتصاد مقاومتی، کمک به جبهه مقاومت و عتبات عالیات را ازجمله غرفه‌های این نمایشگاه عنوان کرد. معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید را ازجمله مهم‌ترین اهداف برپایی نمایشگاه دانست و اظهار کرد: «یادآوری خاطرات ۸ سال دفاع مقدس برای رزمندگان و تقویت روحیه ولایتمداری از دیگر اهداف این نمایشگاه است.»

 

 فرخنده از وجود ۲۵ غرفه در نمایشگاه امتداد عاشورا خبر داد و افزود:« غرفه‌های پیش‌بینی‌شده در این نمایشگاه قابلیت استفاده برای تمامی قشرها و سنین مختلف را دارد و به‌گونه‌ای طراحی‌شده که قابلیت استفاده هم‌زمان از سنین کودکی تا پیشکسوتان را دارد.» وی گفت: «برای نخستین بار از اسناد نقش استان خراسان جنوبی در دفاع مقدس در نمایشگاه امتداد عاشورا رونمایی شد، تاکنون 133 هزار سند مکتوب و تصویری رزمندگان استان شناسایی‌شده که از این تعداد 15 هزار و 410 سند مکتوب در سامانه ماها به ثبت رسیده است.»

*تعزیه خوانی و زنده شدن یاد شهید حججی
برپایی نمایشگاه در امتداد عاشورا در هفته دفاع مقدس بهانه‌ای شد برای دورهمی نسل‌هایی که این روزها را به چشم دیده و لمس کردند و همچنین برای نسل جوان که روزهای جنگ و دفاع مقدس را به‌صورت خاطره از پدرانشان به سینه سپرده‌اند.

 

در ورودی سمت راست نمایشگاه مراسم تعزیه‌خوانی با ذکر مصیبت روز عاشورا خیل قابل‌توجهی از افراد را پیرامون خود متمرکز نموده و با جاری شدن اشک بر گونه‌هایشان دل‌هایشان را کربلایی نموده است. در میان خیل جمعیت در پی فردی هستم که نظرش را از برگزاری نمایشگاه جویا شوم که ناگهان پرده گردان صحنه تعزیه با پخش صدای گلوله، پرده‌ای از دفاع مدافعان حرم و گروه‌های تکفیری را به نمایش گذاشت. صدای لبیک یا زینب(س) در میان مخاطبان به گوش می‌رسد. در این لحظات با بازسازی صحنه شهادت شهید حججی، صدای هق‌هق و ناله فضا را فرامی‌گیرد به یاد علی‌اکبر و قاسم بن الحسن...

خانم امیرآبادی زاده که بغض گلویش را گرفته و اشک امانش نمی‌دهد، تنها و تنها کلامش این است که بی‌بی رقیه(س)، به مادر و همسر شهید صبر عطا نماید. وی مظلومیت بی‌بی‌زینب کبری (س) در خرابه شام را به زبان ‌آورد و گفت: «مراسم تعزیه‌خوانی و برپایی نمایشگاه، ازجمله هشت سال دفاع مقدس یاد عاشورا را در دل‌ها زنده می‌کند و حال و هوایی انقلابی به انسان دست می‌دهد وامیدوارم به یاری امام زمان (عج)، حرم بی‌بی‌زینب (س) و حضرت رقیه (س)، از چنگ این پلیدان نجات یابد. انتهای تعزیه‌خوانی مرا به یاد شهید حججی‌ها و مدافعان حرم انداخت»

 

وی گفت: «برپایی این نمایشگاه، بازسازی خاطره‌هایی است که شنیده‌ایم، شاید این فضاسازی‌ها تلنگری باشد برای همه ما که از خود بپرسیم ریخته شدن خون شهدا در دفاع از چه ارزش‌هایی بود؟ آیا امروزه با پیشرفت ظاهر و به‌اصطلاح مدرن شدن، در چه حد پیام مکتب عاشورا را درک کرده و به آن عمل کرده‌ایم؟ اگرچه هستند جوانانی که ما مسن‌ترها پای درس آن‌ها، شاگردی می‌کنیم، اما امیدوارم که مسئولین، جهت تحقق پیام مکتب اهل‌بیت، از ظرفیت جوانان این مرزوبوم استفاده نمایند.»

*
به سمت غرفه‌های نمایشگاه روانه می‌شویم، غرفه‌های متعددی که فضاسازی خاص آن یاد خیمه‌گاه اباعبدالله را در ذهن انسان تداعی می‌کند غرفه‌هایی که اگرچه محتوای آن دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس است اما مزین شده به نام یاران اباعبدالله در صحرای کربلا، در غرفه کودکان به نام بی‌بی‌رقیه (س) کودکان با موضوع محرم و دفاع مقدس برگه سفید کاغذ را جان بخشیده و ارادتشان را به دختر سه‌ساله ارباب نشان می‌دهند در این غرفه، کارشناس مذهبی با ذکر قصه‌ها حادثه کربلا کودکان را جذب نموده است. در گوشه‌ای از غرفه افراد متعددی گهواره خالی علی‌اصغر را به یاد شش‌ماهه اباعبدالله تکان می‌دادند و برای همه مادرانی که آرزوی داشتن فرزند دارند، دست به دعا برداشته‌اند.

 

با خروج از غرفه کودکان، غرفه‌های دیگری را نظاره می‌کنی که متناسب با سن مخاطبان، خدماتشان را ارائه می‌دهند، غرفه فضای مجازی توسط بسیج رسانه به نام حضرت قاسم(ع)، غرفه پاسخ به شبهات به نام مسلم بن عقیل و در انتهای راهرو غرفه بین‌الحرمین با ارائه محصولات فرهنگی ازجمله غرفه‌هایی بودند که یادآور خیمه‌های یاران اباعبدالله در دشت نینوا بود.

 

برپایی غرفه‌های اقتصادمقاومتی و فروش محصولات تولیدی با عناوین جوانه سبز، گنجینه ثمین، ایستگاه مزه‌ها، غرفه های بسیج اقشار، وصیت خوانی شهدا، تئاتر خیابانی با موضوع روایت زندگی شهدای جاویدالاثر، کمک به عتبات و عالیات و جنگ نرم، بسیج جامعه پزشکی با ویزیت رایگان و کنترل قند و فشارخون، پاسخ به شبهات دینی با حضور طلاب حوزه‌های علمیه و راویان دفاع مقدس و ماکت عملیات والفجر یک، سنگر بهشت برای نوجوانان و... ازجمله غرفه‌های این نمایشگاه است که به یاد هشت سال دفاع مقدس روانه جبهه و جنگ می‌نماید.

*از قافله عقب نمانیم
در گوشه‌ای از نمایشگاه وارد غرفه مرزبانی می‌شویم، با کسب اجازه از مسئول غرفه دفترچه یادداشت را ورقی زده و از بین دل نوشته‌ها، مطلبی را انتخاب می‌کنم؛ «ضمن عرض سلام خدمت برادران و سربازان امام زمان (عج)، امیدوارم برپاکنندگان این نمایشگاه موفق باشند و تلاش شما مشت آهنینی بر دهان یاوه‌گویان انقلاب باشد. به دشمنان اسلام اعلام می‌کنیم ما همه سربازان امام زمان (عج) و پشت سر رهبرمان ایستاده‌ایم و تا آخرین قطره خون از عقاید و باورهایمان دفاع خواهیم کرد. از نمایشگاه دفاع مقدس به افراد بی حجاب اعلام می‌کنیم خودشان را خسته نکنند، واقعاً تکراری شده‌اند، خودتان به این نتیجه خواهید رسید، تقاضای ما از شما این است به راه ائمه و شهدا برگردید تا از قافله عقب نمانید... ما همه زن و مرد تابع ولایت‌فقیه هستیم و از برادرانی که در راستای برپا کردن این غرفه‌ها که برای ما دوران انقلاب و مقدس را تداعی نموده است سپاسگزاریم و امید داریم به فضل و یاری ائمه و تلاش مدافعان حرم، به همراه مادران و پدران این سرو قامتان، پیروزی مدافعان حرم و شکست داعش را در همین مکان جشن بگیریم.»

 

نخعی،خانم جوانی که با دختر کوچکش به نمایشگاه آمده است، درخصوص نمایشگاه گفت:« فضاسازی صحن و سرای امامزادگان باقریه مرا به یاد سفر راهیان نور انداخت، از جملات و خاطرات شهدا و امام لذت بردم و از بین مطالبی که تابه‌حال‌خواندم بیش‌تر به دلم نشسته است.»

 

*کاش اجناس نمایشگاه همه ایرانی بود
خانم زاری از دیگر بازدیدکنندگان نمایشگاه بود، که نظرش را در مورد نمایشگاه گفت:« بهتر بود کلیه محصولات ارائه شده ایرانی باشد، در غرفه محصولات مشعر، در کنار لوازم‌التحریر ایرانی، ماژیک چینی دیدم. نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های قبل که در بیدخت برگزار می‌شد ضعیف‌تر بود چرا که مکان باز و فضای بزرگ افراد بیش‌تری را جذب می‌کند، ضمن اینکه شهدای باقریه محل رفت و آمد عده محدودی است. ضمناً در فضای مجازی کاری برای نمایشگاه نشده بود. در غرفه عتبات عالیات یک میز و صندلی و چند تبلیغات جذب مخاطب نمی‌کند، بهتر بود با آوردن یک دار قالی از بازدیدکنندگان جهت بافت کمک می‌گرفتند و تا تبلیغ بیش‌تری می‌شد.»
 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/