آخرین اخبار

تاریخ : 7. آبان 1396 - 10:07   |   کد مطلب: 1954
گزارشی از اقامتگاه های بومی گردی در استان
جذب گردشگر با قدم گذاشتن در راه اقتصاد مقاومتی
مسئول اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سربیشه: احداث اقامت‌گاه بومی‌گردی روستای هریوند با معماری سنتی با هزینه یک و نیم تا 2 میلیارد تومان در دست اجرا است. این اقامتگاه از بزرگترین اقامتگاه‌های بومی‌گردی استان و دارای 15 فضای اقامتی برای گردشگران است.»

به گزارش مهر مشرق ،  همیشه یک ایده و کار نو می تواند مشکلاتی که به ظاهر سخت است را رفع کند، کافی است کمی به ظرفیتهای درونی و بیرونی توجه کنیم و از آنچه داریم به نحو احسنت استفاده کنیم. گاهی همان خانه های کاهگلی در روستا می تواند جاذبه ای برای افرادی باشد که سالهاست در شهر و در خانه های سنگی و آهنی زندگی می کنند و از زندگی شهری خسته و دلگیر هستند و قدم زدن در کوچه و باغهای گلی روستا، که با نسیمی از باران بوی گاه گل آن بلند می شود، لذت برده و این خاطره را هیچگاه فراموش نمی کنند، هم اکنون بسیاری از روستاهای استان بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند که می تواند زمینه برای گردشگری در آن روستاها باشد.

 

 

هرچند در این میان، بافت جدیدی هم به روستا افزوده شده است اما این بافت قدیمی نه تنها معضلی برای روستا نیست بلکه با کمی رسیدگی می تواند سبب اشتغال برای روستائیان باشد. به خصوص که استان خراسان جنوبی چندسالی است با خشکسالی دست و پنچه نرم می کند و به این دلیل کسب و کار متداول روستائیان که (دامداری و کشاورزی بوده) کم و بیش از رونق افتاده است، لذا یکی از کسب و کارهایی که می تواند جایگزین اشتغال قبلی آنها شود توجه به جاذبه های گردشگری است.

 

 

*توسعه اقامتگاه های بومی گردی

روستای هریوند یکی از روستاهای استان واقع در شهرستان سربیشه است که این استعداد را دارد تا با توسعه گردشگری بتواند سبب اشتغال زایی و رونق دوباره کسب و کار روستائیان شود. این روستا در نزدیکی روستای کاهین که آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون (مزار کاهی) در آن واقع است و در مسیر روستای چنشت، قرار دارد. سالانه حدود ۱۵۰ هزار زائر و مشتاق به زیارت خاندان اهل بیت (ع) برای زیارت به آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون مشرف می‌شوند، به خاطر وجود آب گوارا و مهمانسراهایی که در محوطه این مزار و در باغ‌های سر سبز این روستا وجود دارد، مردمی که به این منطقه می‌آیند، به طور موقت در این منطقه سکنی گزیده و به زیارت و سیاحت می‌پردازند. همچنین تردد گردشگران در ایام نوروز و تعطیلات تابستان سیر افزایشی دارد به گونه ای که نوروز امسال 5 هزار نفر در بازه زمانی 20 روزه از روستای چنشت بازدید کردند و تنها در روز 13 فروردین امسال حدود 20 هزار نفر در کنار مزار بی‌بی زینب خاتون واقع در مزار کاهی اقامت داشتند.

 

 

با وجودی که اقامتگاههای موقت در روستای کاهین برای اقامت زائرین وجود دارد اما از آنجایی که روستای هریوند نزدیکترین روستا به مزار است لذا وجود اقامتگاهها در این روستا می تواند هم از ترافیک جمعیتی در آن منطقه جلوگیری کند و هم سبب رونق روستای هریوند شود. به همین منظور آقای طاهریان با سرمایه گذاری شخصی در روستای هریوندچند اقامتگاه گردشگری ساخته است که از بزرگترین اقامتگاه‌های بومی‌گردی استان و دارای 15 فضای اقامتی برای گردشگران می‌باشد.

 

*کمک به اشتغال زایی مردم روستا

هاشم اتفاقی، مسئول اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سربیشه در گفتگو با مهرمشرق اظهارداشت :« از آنجایی که روستای هریوند از موقعیت استراتژیک برخوردار بوده و در مسیر روستاهای گردشگری مزار کاهی و روستای چنشت واقع شده، یکی از جوانان این روستا با توجه به سخنان رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بر آن شد تا با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان و با کمک سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با تملک چند منزل قدیمی در روستای هریوند، آن را به مکانی اقامتی برای گردشگران تبدیل نماید.»

 

 

وی افزود:«احداث اقامت‌گاه بومی‌گردی روستای هریوند با معماری سنتی با هزینه یک و نیم تا 2 میلیارد تومان در دست اجرا است. این اقامتگاه از بزرگترین اقامتگاه‌های بومی‌گردی استان و دارای 15 فضای اقامتی برای گردشگران است.»

 

وی  اظهار داشت: « سوق دادن گردشگران به سوی طبیعت زیبای روستا که شامل باغ‌ها و کوچه‌باغ، قنوات و گورستان قبل از اسلام این روستا می‌باشد سهم بسزایی در اشتغالزایی مردم این روستا خواهد داشت که سعی شده بخشی از کار توسط سرمایه‌گذار صورت گرفته و مردم روستا نیز مجری این برنامه‌ها باشند.»

 

*بازسازی خانه هایی با 250 سال قدمت

روزبه طاهریان، همان جوانی است که با توجه به موقعیت استراتژی این روستا و با کمک و فکر پدرش، زندگی در روستا را بر شهرنشینی ترجیح داده و به زادگاه خود بازگشته است تا با کمک خانواده، مردم روستا و مسئولین در راستای اشتغالزایی و نشان دادن پتانسیل روستایش قدمی بردارد. سه سالی شده که برای اجرای هدفش چهار منزل قدیمی که حدودا 250 سال قدمت دارد و در مرکز روستا واقع شده را از مالکان آن خریداری کرده و در حال باز سازی آن می‌باشد.

 

 

وی در گفتگو با مهر مشرق اظهار داشت: « از این چهار منزل، سه منزل متعلق به یک فرد و یکی متعلق به فرد دیگری بوده که بنا بر طریقه ساخت این چهار منزل به یکدیگر راه دارد. حدود 3 یا 4 بار بازسازی شده است و با وجود اینکه در آخرین بازسازی، چند طاق با آجرهای سنتی در آن اجرا شده است بر آن شدیم تا کل این اقامتگاه را به این طریق بازسازی کنیم و اکنون در حال اجرای ساخت و ساز آن هستیم.»

 

طاهریان افزود: « تا حد امکان از نیروهای مردمی خود روستا در اجرای طرح استفاده کردم و در صورت نبودن نیرو و یا اموری که از مردم روستا کاری برنمی‌آید از نیروی بیرونی به کارگیری شده است.»

 

 

طاهریان با بیان اینکه سرمایه گذار اصلی این طرح پدرم است، گفت:« مسئولین شهرستان با ما همکاری خوبی داشتند اما تاکنون تمام هزینه این طرح را پدرم متقبل شده‌اند هرچند که اداره میراث فرهنگی قولِ ارائه تسهیلات در مرحله دوم اجرای طرح را به ما داده است.»

 

*عرضه صنایع دستی به گردشگران

وی افزود: « این اقامت‌گاه در دو طبقه در حال اجرا است که طبقه اول آن شامل شربت‌خانه، باغ گل برای پذیرایی موقت گردشگران در نظر گرفته شده و طبقه دوم دارای یک آشپزخانه مرکزی، 3 حیاط اختصاصی که به هم متصل بوده و برای اقامت گروهی و فردی گردشگران می‌باشد. هر کدام از این حیاط‌ ها به صورت مجزا از تجهیزات بهداشتی و رفاهی برخوردار بوده و یکی از این خانه‌ها با یک حال 12 متری و 2 اتاق 10 متری رو به باغی با وسعت 2000 متر می‌باشد که علاوه بر تأمین نیاز گردشگران در بحث اشتغال‌زایی هم می‌تواند کارکرد داشته باشد و با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده نزدیک به 15 نفر در این مکان مشغول به کار خواهند شد.»

 

 

این جوان کارآفرین گفت: «در کنار این اقامتگاه، کارگاه‌های متنوع از جمله کارگاه‌های صنایع دستی، قالی و گلیم‌ بافی، حوله بافی و مرکز صنایع تبدیلی روستای هریوند راه‌اندازی خواهد شد که با جمع‌آوری محصولات روستا، فرآوری و عرضه آن‌ها صورت خواهد گرفت.»

 

انتهای پیام/ 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/