تاریخ : 12. آذر 1396 - 8:48   |   کد مطلب: 1968
گزارش مهر مشرق از سرنوشت بهره برداری سه طرح ملی فولاد قاینات، کک طبس و سیمان باقران
کارگران همچنان مشغول کارند!
کارخانه سیمان باقران دیگر واحد تولیدی است که پس از کش و قوس های فراوان و فروردین ماه امسال برای بار دوم افتتاح شد و یکی از مشکلات این کارخانه هم تسهیلات و کمبود نقدینگی بود که برای اختصاص تسهیلات 20 میلیاردی به این کارخانه قول مساعد داده شده بود

به گزارش مهر مشرق ، فولاد قاینات، کک طبس و سیمان باقران سه طرح بزرگ صنعتی استان هستند که جزو طرحهای ملی اقتصادمقاومتی هم بودند و قرار بود هر سه این طرحها سال 95 تکمیل و به بهره بهره داری برسند اما همچنان مشکلات زیای بر سر راه برای بهره برداری کامل وجود دارد.

*کک طبس؛ تعویق در بهره برداری

باتوجه به اینکه بیش از 50 درصد ذخایر معدنی استان خراسان‌جنوبی در طبس است و از لحاظ پروانه اکتشافی 25 درصد استان به طبس اختصاص دارد. مجموعه معدنی استان نگاه ویژه‌ای به شهرستان داشت و از مهم‌ترین واحدهای صنعتی در دست اقدام در حوزه صنایع کارخانه کک است. کارخانه کک طبس اولین پروژه ای است که از سال ۱۳۸۳شروع و سال ۸۹ قراردادشرکت با شرکت چینی بسته شده و عملیات اجرایی آن سال ۹۰ آغاز شده است. برای این کارخانه ۳۸ میلیون و ۲۰۰هزار یورو و ۱۳۴ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. این کارخانه اولین کارخانه کک سازی به روش هید ریکاوری است و محصول جانبی آن برق است.

حال به گفته مسوولان با آوردن زغال پیش‌گرم فازنخست کارخانه با ظرفیت 450 هزار تن برای مرحله پیش گرم آماده شد و به زودی وارد فاز جدید خواهد شد که در مجموع ظرفیت تولید 1میلیون و 200هزار تن را خواهد داشت. این طرح قرار بود تا پایان سال 95 تکمیل و به بهره برداری برسد و بار دیگر زمان افتتاح آن اردیبهشت ماه 96 اعلام شد.

پروژه کک طبس با دلیل مواجه با مشکلات و موانع تسهیل و کسری ۳۰ میلیاردی پس از تأمین منابع از طریق ۲ واحد آورده بانکی (۲۰ میلیارد تومان) و یک واحد آورده سرمایه گذاران(۱۰ میلیارد تومان) از اسفند ماه سال گذشته، به کار خود ادامه داد.کارخانه کک طبس در فاز اول سالانه ۴۵۰ هزار تن کک تولید می کند و ۶۳۰ هزار تن زغال در سال نیاز دارد و با راه اندازی این کارخانه ۲۴۰ تا ۲۶۰ فرصت شغلی ایجاد می کند.در حال حاضر ظرفیت تولید کک کشور ۲میلیون و پانصد هزار تن است که با راه اندازی کارخانه کک طبس این میزان به حدود ۳ میلیون تن(2 میلیون و 950 هزار تن) می رسد.

 

*مصائب فولاد قاینات

پروژه دیگر فولاد قاینات که جزو 8 طرح استانی فولاد کشور است  و به عنوان مصوبه دولت نهم از  شهریور ماه 86 کلنگ زنی شد و بعد از طرح های فولاد سازی شادگان خوزستان و سپید دشت اصفهان در رده سوم ساخت و ساز است.این پروژه 10سال قبل با پیش بینی سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی در بخش نیمبلوک قاین استارت خورد و اگر این کارخانه به سرانجام برسد 500 نفر در آن مشغول به کار خواهند شد.در حال حاضر هم حدود 300 نفر دراین کارخانه در بخش های احداث و تکمیل مشغول به کار هستند و براساس قول هایی که مسئولان کارخانه داده اند برنامه زمانی برای راه اندازی واحد احیا مهر ماه  96بوده است و واحد فولادسازی مهر ماه سال 97 است. هرچند که هم اکنون یک ماه از مهر6 و مهلت راه اندازی واحد احیا گذشته است اما خبری از راه اندازی نیست و این موضوع سبب شد که استاندار خراسان جنوبی در سفری که به شهرستان قاین داشت اولیتماتوم برای راه اندازی هرچه سریعتر این پروژه بدهد.

پروژه فولاد قاین از جمله پروژه هایی است که عملیات احداث این واحد تولیدی عظیم آن با مشکلاتی مواجه بود، این پروژه شامل دو بخش احیاء و فولادسازی است، که بخش احیای آن تا سال 1391 بیش از 70 درصد پیشرفت داشت ولی بعد از خرداد 91 برای مدتی تا حدودی عملیات ساخت و ساز آن سرعت خود را از دست داد  تا اینکه بعد از چند سال 65 درصد پروژه به بخش خصوصی واگذار شد.

واحد عظیم فولاد قاینات به عنوان یکی از مهمترین پروژه های استان که در دهمین سال شروع ساخت خود قرار دارد اکنون به پیشرفت 84درصدی فاز تولید آهن اسفنجی و پیشرفت 34درصدی فاز فولاد سازی رسیده است. با راه اندازی این مجتمع فولاد در قاینات برای 2000 تن به طور مستقیم و 20 هزار تن به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود. سالانه در این واحد بزرگ اقتصادی 800 هزار تن شمش فولاد تولید خواهد شد و به یک میلیون تن قابل افزایش است، اظهار کرد: میزان گندله مورد نیاز کارخانه سالانه یک میلیون و 230 هزار تن، آهن قراضه 150 تن و آهک 50 هزار تن است. در طول سال 140 مگاوات برق، 175 لیتر بر ثانیه آب و 50 هزار متر مکعب گاز برای این مجتمع نیاز است. 

طرح فولاد قاینات که از لحظات ابتدایی مطرح شدن آن، امید توسعه و اشتغال استان لقب گرفت اما اکنون و با گذشت 10 سال طبق آخرین خبرها، واحد فولاد سازی کارخانه در خرداد 97 راه اندازی خواهد شد.

اما آنچه که باعث نگرانی و اعتراض مردم منطقه شده بحث مصرف آب این کارخانه است که به نظر می رسد با افتتاح کامل این کارخانه باید مردم از کشاورزی منطقه دل برکنند، هرچند که دیگر باید هرطور که شده باتوجه به هزینه بسیار سنگینی که برای این کارخانه شده است آب موردنیاز آن تامین گردد.

*هشدار نسبت به تاخیر در راه اندازی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در جلسه ای که به منظور بررسی مشکلات طرح فولاد قائنات در این کارخانه تشکیل شده بود با اشاره به اینکه طرح فولاد قاینات جزو سه طرح ملی استان است گفت:« بیش از 10 جلسه بررسی و کارشناسی در استان، وزارتخانه و شرکت ملی فولاد ایران برای فولاد قائنات برگزار شده است.»داود شهرکی به اختلافات بین پیمانکار و کارفرمای این طرح اشاره و اظهار کرد: « موانع و اختلافات بین شرکت پیمانکار و بخش دولتی و سهامداران می بایست در کوتاه ترین زمان رفع و وضعیت مالی پروژه نیز شفاف شود.»

وی با بیان اینکه تاکید وزارت برای پیشبرد هرچه سریعتر این طرح اختصاص فاینانس به پروژه بود افزود:« در حال حاضر با توجه به اختصاص فاینانس، هزینه کردن فاینانس برای پرداخت مطالبات پیمانکار برای ما قابل قبول نیست و تمامی منابع کاملا باید در مسیر پیشرفت و پیشبرد پروژه صرف شود.بخش خصوصی می بایست برای تامین مالی پروژه برنامه مشخصی را ارائه کند و متعهد شود بر اساس آن پیش برود.»

استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت:« این طرح از جمله طرح های فولادی بود که در کشور به صورت همزمان آغاز و متاسفانه هنوز در پیچ و خم مشکلات گیر افتاده است.»وی، کارخانه فولاد قائنات را عقب مانده ترین طرح فولادی کشور که همزمان با پروژه های مشابه شروع شده است ذکر کرد و خاطر نشان ساخت:« بنده به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در استان، بیش از این تحمل نخواهم کرد؛ چرا که در اسرع وقت تکلیف این پروژه باید بین سهامداران،مشاور، شرکت مجری(پیمانکار) مشخص شود.»

مقام عالی دولت در استان، به اختلاف بین کارفرما، پیمانکار، مشاور و سهامداران این کارخانه اشاره کرد و تصریح کرد:« در جلسه تخصصی با حضور نمایندگان تیم تخصصی دولتی بویژه مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران و نیز نماینده پیمانکار، مشاور، کارفرما و سهام داران این مشکلات به صورت تخصصی بررسی و مرتفع شود.»

مدیر عامل شرکت فولاد ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه بیشتر طرح های فولادی دیگر تاکنون به اتمام رسیده و افتتاح شده اند که البته از این گونه مشکلات نیز در آنها وجود داشته است تاکید کرد:« این مشکلات هیچ وقت نباید مانع از اجرای پروژه و خروج آن از مسیر خود شود چرا که در این صورت علاوه بر مجریان طرح مردم نیز متضرر می شوند.»

یزدی زاده، با اشاره به اینکه فاز اول تمامی طرح های فولادی می بایست تا پایان سال 96 به اتمام برسد افزود:« در حال حاضر فاز دوم طرح فولاد قائنات به لحاظ پیشرفت در رتبه دوم 8 طرح فولادی است.در صورت عدم تامین مالی و اجرای به موقع طرح فولاد، آمادگی انجام کامل طرح را داریم.»

*سیمان باقران درگیر قول های عملی نشده

کارخانه سیمان باقران دیگر واحد تولیدی است که پس از کش و قوس های فراوان و فروردین ماه امسال برای بار دوم افتتاح شد و یکی از مشکلات این کارخانه هم تسهیلات و کمبود نقدینگی بود که برای اختصاص تسهیلات 20 میلیاردی به این کارخانه قول مساعد داده شده بود اما تا مدتی قبل که حتی عدم پرداخت حقوق کارگران این کارخانه باعث اعتراض کارگران شده بود و انگار از قول تسهیلات 20 میلیاردی خبری نشده است. این طرح با هدف ایجاد اشتغال پایدار برای ٣٥٠ نفر به طور مستقیم و حدود 2 هزار نفر غیرمستقیم، تثبیت جمعیت در نوار مرزی، ایجاد توسعه در یکی از محروم ترین نقاط کشور و ایجاد بازار صادراتی مناسب به بهره برداری رسیده است. 

کارخانه سیمان باقران به عنوان بزرگترین و مهم ترین طرح اقتصادی استان خراسان جنوبی با ظرفیت تولید یک میلیون تن سیمان در سال، در زمینی به مساحت ٧٢ هزار متر مربع احداث شده و تولید سیمان پرتلند تیپ 1 و  2 و سیمان پرتلند پوزولانی از جمله محصولات آن است.

*سه طرح ملی استان در راستای اقتصاد مقاومتی

 حال از آنجایی که این سه طرح مهم جزو طرحهای اقتصاد مقاومتی در سطح ملی برای استان بودند، مسئولان باید عزم خود را جزم کرده و موانع بهره برداری آن را رفع نمایند تا در سالی که به اقتصادمقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده است شاهد رونق منطقه و ایجاد اشتغال برای جوانان این منطقه محروم باشیم.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/