تاریخ : 13. آذر 1396 - 11:14   |   کد مطلب: 1975
فشار استاندار سابق از تهران برای تغییرات سیاسی در خراسان جنوبی
تیغ تند قدرت طلبان بر سر استاندار
یک اصل ضروری و قطعی برای هموار کردن مسیر توسعه استان وجود دارد و آن اینکه کسانی که قصد دارند همیشه همچون چوبی باشند و چرخ توسعه استان را لنگ کنند و با نشاندن تخم لق سیاسی کاری در استان ماهی خود را صید کنند نباید تصمیم ساز و تاثیرگذار باشند چون طبل جناح خود را کوبیدن پاره کردن گوش توسعه استان است.

به گزارش مهر مشرق ، دو روز پیش در یکی از کانالهای اصلاح طلب استان متنی انتقادی خطاب به استاندار خراسان جنوبی مطالعه کردم که دغدغه توسعه استان و البته شاخص تراشی های ناصواب مندرج در آن متن مرا بر آن داشت نسبت به عملکرد استاندار فعلی و برخی موضع گیری های آن متن انتقادی مطلبی سامان دهم.

البته پیشتر از این منتظر چنین انتقادی تند نسبت به استاندار از سوی برخی اصلاح طلبان قدرت طلب را داشتم؛ زیرا جلسه اصلاح طلبان با یکی از مسئولان بالانشین و اصلاح طلب استانداری اواسط هفته برگزار شده بود،جلسه ای که خروجی آن اتخاذ خط مشی رسانه ای کوبیدن استاندار بود. شاید اگر استاندار حکم بلافصل به آن مسئول بالانشین و سیاست زده می داد چنین جلسه ای ضرورت تشکیل شدن نمی داشت.

به هر حال دعوای قدرت برای اصلاح طلبان همیشه پرانگیزه است. توسعه و پیشرفت و کلماتی از این دست باید منتظر باشند تا این جنگ پایان یابد و اختیارات قدرت ساز میان جماعت اصلاح طلب توزیع گردد. آن موقع اگر بساط نان گرم و عسل مصفا فراهم بود نوبت توسعه هم خواهد رسید.

از همان ابتدا باید مشخص کنم نگاه من در این یادداشت به عملکرد استاندار خراسان جنوبی مانند دوستان اصلاح طلب مسلما براساس خط کش دادن مسئولیت و قرابت به اصلاح طلبان نبوده و نیست بلکه حقیقتا می خواهم نسبت ایشان را با توسعه استان بسنجم.

مروج الشریعه استاندار فعلی خراسان جنوبی که سابقه ای عمدتا اقتصادی دارد با همان نگاه توسعه و پیشرفت استان وارد گود کارزار خراسان جنوبی شد. استانداری که حمید آیتی کاندیدای شکست خورده اصلاح طلبان در بیرجند در روز انتصابش او را اصلاح طلب و همراستا با سیاست های دولت اصلاح طلبان معرفی کرد.  

اولین سیاست اعلامی استاندار جدید همراهی هماهنگی و هم افزایی بود. نکته ای که می تواند شاه کلید مباحث توسعه ای استان باشد چون رسیدن به افق پیشرفت استان از مسیر همدلی و همراهی همه جانبه مردم و مسئولین و همه جناح های سیاسی می گذرد.

شرکت استاندار در مساجد مرکز استان برای افزایش گستره مردمی همدلی و همراهی مردم با دولت است که به نظرم باید به صورت الگوئی در میان سایر مسئولین استانی هم تکثیر شود. چون افتراق بین مردم و مدیران در استان ما روز به روز بیشتر می شود. اما همین شیوه تعامل عاقلانه گویا به مذاق اصلاح طلبان خوش نیامده است. گرچه باید دانست اینان استاد برخورد های متناقض هستند.

اگر استاندار قبلی یک دفعه نان از نانوائی گرفت و گوش آسمان از این حرکت پرویزی پاره گردید که ایها الناس استاندار خراسان جنوبی یک مرتبه با دستان مبارک خود نان گرفته اند اکنون سرکشی های غیرمترقبه استاندار از مساجد شهرستان و همراهی با مردمی که حتی یک دفعه آبدارچی استانداری را از نزدیک ندیده اند خود یک ایده خوب برای تغییر نگاه زن و مردی است که از استاندار فقط پاراف دستورات را انتظار دارند.

اما نوع برخورد اصلاح طلبان با این دو موضوع کاملا متفاوت است. گرفتن نان از نانوائی توسط استاندار قبلی شایسته گرفتن صلح نوبل! و همراهی در نماز جماعت با مردم فلان محله و گوش سپردن به دردهای آنان شایسته بمباران رسانه ای است.

همراهی در گستره مردمی از یک بعد و همراه کردن جناح های سیاسی بعد دیگری کاری استاندار جدید بوده است. مروج الشریعه برای رسیدن به کلان موضوع شتاب گرفتن چرخ توسعه در استان هم می خواست از ظرفیت اصلاح طلبان استفاده کند و هم توان اصولگرایان را به میدان آورد. گرچه در این مدت جلسه رسمی با اصولگرایان نگرفته است ( اما با سخنان خود آنها را به کمک طلبیده است) اما برای اصلاح طلبان سنگ تمام گذاشته است. شرکت در جلسه اصلاح طلبانه تقدیر از استاندار پیشین و جلسات اختصاصی با به اصطلاح «حامیان دولت تدبیر و امید» در اغلب شهرستانها برای جلب حمایت از اصلاح طلبان بود.

اما هنوز اشتهای غول آسای برخی از این جماعت با این نشست و برخاست ها درمان نمی گردد، درد آنها هم نشینی با استاندار نیست بلکه مرهم زخم آنان دست یابی به مسئولیت و اختیارات برای برنامه ریزی برای انتخابات مجلس بعدی بود، کاری که قرار است استاندار قبلی برای آنها انجام دهد تا آنجا که یکی از ستاد های اصلاح طلبان انتخاباتی در بیرجند به نام پرویزی زده شده است، اما کسانی که تخم لق سیاسی کاری را در این استان بنا نهادند به راحتی با این سیاست کاری استاندار کنار نیامدند و یادداشت انتقادی اخیر یکی از همان لگدهای بی موقع است.

اینجاست که برخورد دوگانه اصلاح طلبان دوباره رخ می نمایاند. آنجا که اگر استاندار قبلی با اتاق فکر اصلاح طلبانه خود به یکباره 5 فرماندار و بخشدار را به صورت پیامکی عزل کند اعتراض بقیه را دخالت در کار دولت بداند حال استاندار فعلی مجال انتصاب یک مشاور نیز نداشته باشد.

اگر استاندار قبلی حق داشت مشاوری درخصوص امور فرهنگی اجتماعی برای خود بگمارد که فقط مرغداران او را می شناختند و برای او پیام تقدیر و تشکر در رسانه ها درج می کردند و در طول دوران مسئولیتش به عنوان مشاور فقط یک مصاحبه داشت که بعد مشخص شد تمام گفته هایش عینا کپی برداری ناشیانه از دو خبر دیگر استانی است اما استاندار فعلی حق ندارد حتی برای خود مشاور بگمارد.

یکی دیگر از سیاست های کاری استاندار جدید، تحرک مدیران برای رصد مشکلات ریز و درشت توسعه استان و بعد همت برای حل آنهاست. لذا از یک طرف بخشنامه استفاده از محصولات استانی صادر می کند از طرفی دیگر برای حل مشکلات کارگاه ها و کارخانجات تولیدی استان خود به میدان آمده و ضمن بازدید از کارخانجات و پروژه های معطل مانده استان جلسه شورای اقتصاد مقاومتی یا رفع موانع تولید را در همانجا برگزار می کند. نکته ای که کسانی که تخم لق سیاسی کاری را در استان پرورش می دهند بخشنامه را می بینند اما اقدامات تسهیل کننده بعدی را نمی بینند.

سومین راهکار استاندار برای برداشتن موانع توسعه استان سرازیر کردن سرمایه گذاری مولد در این استان است که شاید برگزاری همایش بزرگ سرمایه گذاری در استان از این دست موارد باشد که باید منتظر نتایج آن بود.گرچه از راه حل های استاندار برای رفع مشکلات استان گفته شد اما مروج الشریعه باید مروج الشجاعت هم باشد.

یک اصل ضروری و قطعی برای هموار کردن مسیر توسعه استان وجود دارد و آن اینکه کسانی که قصد دارند همیشه همچون چوبی باشند و چرخ توسعه استان را لنگ کنند و با نشاندن تخم لق سیاسی کاری در استان ماهی خود را صید کنند نباید تصمیم ساز و تاثیرگذار باشند چون طبل جناح خود را کوبیدن پاره کردن گوش توسعه استان است.

بسیارند مسئولینی از نوع همان مشاوران صدمن یک غاز استاندار قبلی که فقط بر مبنای سیاسی کاری منتخب شده اند و امروز تغییر پوستین داده اند. فرمانداری که برای شرکت در یک جلسه صرفا سیاسی از 200 کیلومتر آن طرف تر خود را به قاین می رساند و مواضع سیاسی اش شهره عام و خاص بود اکنون ادعای فرمانداری اقتصادی دارد.

بنابراین گرچه مروج الشریعه به فکر همراهی و هم افزایی است اما شجاعت برخورد با چنین مدیرانی خود ترویج شجاعت مواجه  شدن مشکلات استانی است. لازم است تخم لق سیاسی کاری در استان را به دور ریخت و بنای همدلی برافراشت.

کنار آمدن با مدیران سیاست زده و عدم انتصاب مسئولینی که از جنس مردم باشند و درد آنها را درک کنند و  معتدلانه که همان شعار دولت است با موضوعات برخورد کنند ماموریت استاندار جدید را با مانعی جدی مواجه ساخته که باید مروج الشریعه سریعتر تکلیف خود را  با آن مشخص گردد. البته بی توجهی به زیرساخت های فرهنگی استان و همچنین غفلت از پالایش ساختار اداری کم بهره درون استانی و ناآگاهی از مبارزه با تنگ نظری درون خفته استانی انتقاداتی است که به استاندار جدید وارد است که در مجالی باید به آن پرداخت.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/