تاریخ : 20. آذر 1396 - 10:09   |   کد مطلب: 1980
تنها می‌توانید از مسئولین بپرسید چرا به صورت کامل از ظرفیت نهادهایی همچون برکت که فلسفه وجودی‌شان محرومیت‌زدایی، توانمندسازی و شکوفایی پتانسیل‌های هر منطقه در جهت اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی استان است، استفاده نمی شود؟

به گزارش مهر مشرق ، نهادهای انقلابی و مردم‌محور از جمله جهاد سازندگی، کمیته امداد خمینی، بنیاد مستضعفین و...، از جمله مؤسساتی هستند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متعاقب فرمان امام (ره) به منظور برآوردن نیازهای انقلاب و حفظ دستاوردهای آن ایجاد شدند. در واقع فلسفه وجودی این نهادها را می توان در تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب، صیانت و پاسداری از آرمان‌های انقلاب، آبادی و سازندگی کشور جستجو نمود. در ارتباط با عملکرد این نهادها که با هدف خدمت به مردم این مرزوبوم تأسیس گردید اگرچه برخی در روند اجرایی‌شان با سازمان های دولتی ادغام گردید و شاید بعد مردمی آن به مرور کم‌رنگ شد اما در کنار بنیاد مستضعفین در دو دهه اخیر که در برخی از مناطق کشور به دلایل متعدد شرایط زندگی مطلوب برای بسیاری از مردم از دست رفته، شاهد ایجاد نهادی از جنس نهادهای انقلابی هستیم که بار دیگر با تأسی از آن دوران دستگیر مناطق محروم شده و امید به زندگی را به آن‌ها ارزانی داشته است.

 

 

در این برهه از زمان که مسئولان خود نیز به این مهم اعتراف می‌کنند که از ایجاد اشتغال برای خیل جوانان این سرزمین ناتوان هستند، به برکت انقلاب و در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری در کنار بنیاد مستضعفین، شاهد تأسیس بنیاد برکت هستیم که با مشارکت در راه‌اندازی و توسعه طرح‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، عمرانی، زیربنایی، مدرسه‌سازی و غیره به دنبال تأثیر کلی بر توسعه اقتصادی، افزایش فرصت‌های شغلی، توسعه کارآفرینی، فقرزدایی از مناطق محرومی که عدم وجود اشتغال سبب می‌شد تا جوانان برای یافتن کار و درآمد، محل زندگی خود را به سمت شهرهای بزرگ ترک کنند. این بنیاد با شناسایی پتانسیل این مناطق و سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال، علاوه بر جلوگیری از مهاجرت جوانان، منجر به رونق اقتصادی مناطق محروم گردیده است.

 

استان خراسان جنوبی نیز از جمله استان‌هایی است که در بسیاری از زمینه‌ها (آموزشی، مسکن، بهداشت و مهم‌تر از آن اشتغال‌زایی) از برکات این بنیاد بهره‌مند شده است و به گفته مدیرعامل این بنیاد، «مرزی و حساس بودن موقعیت استان و افزایش بیکاری باعث شد تا بنیاد برکت در این استان قدم‌های مؤثری بردارد.» و طبق گفته خسروی، مدیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در خراسان‌جنوبی، مشارکت در توانمند سازی اقتصادی 12پروژه با اعتباری بالغ بر 197میلیارد تومان، مشارکت در ساخت، تکمیل و تجهیز امور زیر بنایی و فرهنگی در قالب 776طرح که شامل ساخت 34 مدرسه،17مسجد،24پروژه ی زیربنایی، مشارکت در بحث سلامت و ارایه خدمات بیمه ای، اجرای طرح برکت خانواده، ارائه خدمات به ایتام، اعطای وام قرض الحسنه،... و در مجموع اجرای 792 پروژه با اعتباری بالغ بر دوهزارو 864میلیارد ریال از جمله مهمترین اقدامات بنیاد برکت و حمایت از بیماران پروانه‌ای، توزیع سبد غذایی بین 22 هزار مادر شیرده و باردار برای جلوگیری از سوء تغذیه، حمایت از دانش آموزان محروم، تجهیز مدارس، کمک به ساخت مدرسه، پرداخت وام قرض الحسنه به تولیدکنندگان داخلی استان و...از جمله اقدامات بنیاد مستضعفین در خراسان جنوبی بوده است که این فعالیت‌ها تاکنون  برای مردم این استان مرزی محسوس و مایه‌ خیر و برکت بوده است.
در واقع اگرچه مشارکت با این نهادها ایجاد اشتغال و کاهش مهاجرت از روستا‌ها را به دنبال داشته اما اینکه خراسان جنوبی تاکنون چه میزان توانسته از ظرفیت این نهادها استفاده مطلوب را داشته است، مشخص نیست.علاوه بر این در برخی موارد شاهد کم‌توجهی مسئولان امر در این زمینه بوده‌ایم، به خصوص وقتی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از اهتمام ویژه بنیاد برکت در ارتباط با خراسان جنوبی سخن می‌گوید و طبق اظهارات وی بنیاد در استان خراسان جنوبی در مقایسه با سایر استان‌ها بیشترین سرمایه‌گذاری را داشته است. البته خراسان جنوبی به نسبت محرومیتی که دارد استحقاق دریافت اعتبارات بیشتر را هم دارد به ویژه شهرستان نهبندان که مورد عنایت خاص مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

 

اما عدم توجه برخی از مسئولان استان به این مهم زمانی روشن‌تر می‌شود که پای صحبت قشر جوان استان می‌نشینید و با بغض‌های گره شده در گلویشان مواجه می‌شوید، هنگامی که از مشکلاتشان می‌پرسید و آن‌ها اشتغال را در مرحله اول کلید و مشکل‌گشای آینده‌شان می‌دانند. از ترغیب شدن برای درس خواندن سخن می‌گویند و از دغدغه‌هایی که پس از تحصیل ایجاد شده اما به دلیل عدم حمایت‌های مالی ذوقشان را کور نموده؛ آینده مبهمی که پیش رویشان قرار دارد و امیدی برای زندگی‌شان باقی نمی‌گذارد و در پاسخ به هجمه سؤالات بی‌جوابشان میخ‌کوب می‌شوید.

 

 

 تنها می‌توانید از مسئولین بپرسید چرا به صورت کامل از ظرفیت نهادهایی همچون برکت که فلسفه وجودی‌شان محرومیت‌زدایی، توانمندسازی و شکوفایی پتانسیل‌های هر منطقه در جهت اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی استان است، استفاده نمی شود؟ متأسفانه برخی بهره‌گیری ثواب را از این نهادها ننموده و تنها در دایره محدود فکری‌شان فعالیت می‌کنند؟ آیا هنوز وقت آن نرسیده که نگاه کویری‌مان را جلا داده و آگاه شویم که مسئولیت ما رام نمودن ثروت‌های خدادادی می‌باشد نه اینکه اگر سمتی در بدنه دولت دستمان را گرفت تنها به خود بیاندیشیم و بس؟!
اما هنوز هم دیر نیست اگر بتوانیم در هر سمتی که قرار داریم از هر طیف فکری، به ‌نایاب‌ترین سرمایه‌های این سرزمین توجه نموده تا دیگر مواهب طبیعت را احیا نماییم و برچسب محرومیت را از خراسان جنوبی با مساعدت این نهادها  بزداییم و در آینده بتوانیم دستگیر مناطق محروم دیگر باشیم.

 

 

انتهای پیام/ 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/