آخرین اخبار

تاریخ : 26. دى 1396 - 10:45   |   کد مطلب: 1995
گفتگو با حجت الاسلام عبادی درباره بودجه خراسان جنوبی در سال 97
نصف بودجه استان هر سال آب می رود!
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: «افزایش بودجه در ابتدا باید در خود دولت بیشتر بسته شود و ظرفیت مجلس تغییرات بسیار زیاد نیست.

به گزارش مهر مشرق، نگاهي به نامگذاري سال‌هاي گوناگون توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي از سال 89 تاكنون به خوبي نشان مي‌دهد كه تقريباً در تمامي اين سال‌ها اقتصاد مقاومتي به عنوان اصلي‌ترين محور نامگذاري‌هاي سال مطرح بوده است. اين راهبرد رهبر معظم انقلاب اسلامي نشان از اين نكته دارد كه ايشان نيز اقتصاد را مهم‌ترين دل‌مشغولي فعلي كشور دانسته و بر حل مشكلات فعلي از طريق اقتصاد مقاومتي تأكيد دارند. 

 

در شرايط فعلي نيز اقتصاد يكي از مؤلفه‌هاي قدرت محسوب مي‌شود و داشتن اقتصادي قوي به قدرت سياسي يك كشور كمك شاياني مي‌كند و كشور از اين طريق، قابليت پيش بردن اهداف كلان و استراتژيك منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي خود را خواهد داشت چراكه با بنا نمودن اقتصاد بر بنيادهايي امن، مي‌توان قدرت شكنندگي و آسيب‌پذيري اقتصاد را كاهش داده و به پيشبرد اهداف كلان جمهوري اسلامي كمك كرد. از اين رو شايد مهم‌ترين هدفي كه بايد در نگاه كلي تمام قوا بر اساس سخنان مقام معظم رهبري قرار بگيرد، امن كردن اقتصاد است. 

حال اینکه مسئولان استان در این زمینه چه کرده اند باید در گفتگویی از آنها پاسخ خواست، به خصوص که دوماهی بیشتر به پایان سال نمانده است و معمولا آنچه که عملیاتی شده است در این دو ماه پایان سال بیشتر رخ می نماید، هرچند که نباید تحقق شعار یک سال تنها به همان سال باشد اما نباید فعالیت مسئولین نیز به گونه ای باشد که یک سال تمام شود اما هیچ برنامه قابل قبولی نداشته باشند به همین منظور به سراغ نماینده مردم در مجلس رفته ایم و در خصوص تحقق شعار سال در استان با وی گفتگویی داشته ایم. 

 

*فضای اقتصاد کشور با اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد

حجت الاسلام سیدمحمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در گفتگو با مهرمشرق گفت:« نمی توان بگوییم برای تحقق شعار سال در استان کاری نشده است اما آنطور که انتظار می‌رفت تلاش نشده است. زحمت‌هایی کشیده شده اما براساس آمار و ارقام‌ها از برنامه ششم عقب هستیم، مشکلات در استان خیلی زیاد است، در مجموعه دستگاههای اجرایی و وزارتخانه‌ها نشاط و شادابی دیده نمی‌شود و فضای عمومی دستگاه‌های دولتی فضای پویا و پرتحرکی نیست، و این حالت رخوت با اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد.»

وی افزود:«کسانی که در راستای اقتصادمقاومتی عمل می‌کنند با تعریف درست آن آشنا نیستند. پروژه‌هایی مانند آبرسانی و جاده‌سازی از ابتدای انقلاب بوده است، یک راه روستایی افتتاح می‌شود، آن را اقتصاد مقاومتی می نامند و اینها باعث می‌شود اقتصاد مقاومتی از ماهیت اصیل خود خارج شود. نباید هر پروژه ای که افتتاح می شود بگویند در چارچوب اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی تعریف دارد اما حتی برخی از مدیران شاید تعریف آن را ندانند.» 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس یادآور شد: «همچنان که بایستی مسئولین وظایفی را در رده های مختلف انجام دهند یک‌سری کارهایی را باید مردم انجام دهند که اگر مردم همکاری نکنند هرچه مسئولین تلاش نمایند موفق نخواهد بود، به عنوان مثال بحران آبی در استان داریم یک بخش مربوط به مسئولین است و قسمتی به مردم برمی‌گردد، طبیعتا اگر مردم درست مصرف کنند مشکلات کمتری خواهیم داشت. آبیاری با شیوه غرقابی باعث هدر رفت آب می شود و باید به سمت آبیاری با شیوه های جدید رفت.»

وی افزود:« اگر همین الان انتقال آب از دریای عمان با هزینه بسیار زیادی که دارد صورت بگیرد کشاورزی ما بسیار گران خواهد بود، خودکفایی گندم در خراسان جنوبی را جشن بگیریم آن هم در استانی که یک قطره آب برایش ارزش فراوانی دارد و ده‌ها برابر این گندم ارزش دارد آب را به این قیمت هزینه کنیم تا گندم را کیلویی هزار یا هزار و پانصد بفروشیم نمی صرفد، باید برای اشتغال روستائیان از راههای دیگر که آب کمتر بخواهد وارد شد. دولت با این سیاست اشتباه خود عملا کمک می کند که مردم آب را نادرست مصرف کنند و این اصلا در چارچوب اقتصادمقاومتی نیست.»

حجت الاسلام عبادی تاکید کرد:«با شعارهای سال برخورد لفظی نداشته باشیم و هر کاری را اقتصاد مقاومتی بنامیم، اگر در چارچوب است بگوییم اقتصاد مقاومتی اگر نیست چرا این عنوان را به کار می بریم.» 

*تغییر بودجه پیشنهادی دولت سخت است

وی به فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت:« برخی کارهای خوب انجام شده است به عنوان مثال برخی صنایع تسهیلاتی به آن داده شده است که سقوط نکند. اینکه دقیقا چکار شده با مسئولین ذیربط مصاحبه‌ای شود خوب است. کار خوبی که بنیاد مستضعفان انجام داد و قابل تقدیر است، سال قبل 20 میلیارد تومان به استان هم اختصاص داد، و امسال هم همین مقدار برای اشتغال روستائیان اختصاص دادند. تسهیلاتی با سود 8 درصد که در اختیار افرادی قرار می دهند که طرح اقتصادی دارند. خراسان جنوبی سال گذشته جزو استانهای برتر کشور به لحاظ جذب اعتبارات بنیاد بوده است. هم اکنون هم جوانان استان که  طرح تولیدی دارند، به بنیاد مراجعه کنند.» 

 

وی افزود:«مورد دیگری که مجلس چند ماه قبل به تصویب رساند اختصاص یک میلیارد و پانصد میلیون دلار تسهیلات به اشتغال به روستاییان بود که سود این تسهیلات هم 8 درصد است و هرچند در آیتن نامه آن اشکالاتی بود پس از رفع هم اکنون تصویب شده است و روستائیان می توانند از این تسهیلات هم برای ایجاد اشتغال بهره ببرند.» 

 

حجت الاسلام عبادی درخصوص بودجه اختصاص داده شده به استان در سال 97 گفت:«سال گذشته استثنایی در بودجه بود که بیشترین تغییر بودجه را برای خراسان‌جنوبی داشتیم و نزدیک به 355 میلیارد تومان در مجلس به اعتبارات استان افزوده شد و کاری بی‌نظیر بود. برای بودجه سال آینده استان ما در مجموعه لایحه تقریبا در انتها قرار دارد که موجب گلایه است که البته گلایه به حق است و آن را به آقای نوبخت منعکس کردیم و استاندار نیز پیگیری کردند و با آقای لاریجانی نیز صحبت شده است. مهم است که دولت که لایحه را ارائه می‌دهد چگونه ارائه دهد چراکه در مجلس کار سخت می‌شود چون همه بخش‌ها افرادی را دارد که متکفی آن هستند تغییر آنچه که ارائه شده سخت است.»

 

*نصف همین بودجه اندک هم تخصیص پیدا نمی کند

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام کار دست نمایندگان نیست و شرایط اگر فراهم شود می‌توانند وارد عمل بشوند و همه این شرایط دست ما نیست، گفت: «افزایش بودجه در ابتدا باید در خود دولت بیشتر بسته شود و ظرفیت مجلس تغییرات بسیار زیاد نیست. در بودجه سال آینده دو کار صورت گرفته که خیلی موافق نیستیم، افزایش حامل‌های انرژی که یک دفعه جهش افزایش قیمت از هزار تومان به 1500 تومان بود که موافق نیستیم و مردم کشش آن را ندارند.»

حجت الاسلام عبادی اظهار داشت:« در بحث حذف یارانه به این گستردگی موافق نیستیم، مستمری افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی باید افزایش یابد اما اینکه بگوییم تنها این افراد باید از یارانه برخوردار شوند درست نیست چراکه خیلی‌ها هستند که تحت پوشش نهادی نیستند اما به همین 45 هزار تومان یارانه بسیار محتاج هستند. برای برخی از کارمندان این یارانه مهم است و هر کارمند و هر کاسبی ثروتمند نیست و دولت باید منابع در اختیار را مدیریت کند. موافق حذف یارانه از ثروتمندان هستم اما دولت خیلی گسترده گرفته است و احتمال می‌دهم که مجلس این کار دولت را تعدیل کند.»  

 

وی افزود:«هرچه بیش‌تر اعتبارات به استان بیاید رونق بیش‌تری پیدا می‌کند و طرح‌های عمرانی بیش‌تر ساخته می‌شود و بخشی از آن هم تخصیص‌هاست و هرسال کسری بودجه داریم یعنی مبلغی که مصوب می‌شود 50درصد آن محقق می‌شود. اینجا بحث تخصیص خیلی مهم است که بانک‌ها و مدیران دوندگی لازم را داشته باشند.» 

 

انتهای پیام/ 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/