تاریخ : 23. خرداد 1397 - 8:21   |   کد مطلب: 2059
نگاهی به عملکرد کمیته امداد خراسان جنوبی در جمع آوری کمک های مردمی به نیازمندان
«اعتماد» مردم سرمایه کمیته امداد است
کمیته امداد همه بودجه و اعتبارات خود را از محل اعتبارات مردمی کسب نمی‌کند تنها حدود 20 درصد از بودجه کمیته امداد از محل اعتبارات مردمی و حدود 80 درصد از محل اعتبارات دولتی و حاکمیتی تامین می‌شود.

به گزارش مهر مشرق ، مردم خراسان جنوبی مشارکت زیادی در طرح های نیکوکارانه دارند، این را می شود از آماری که هرساله نهادهای ذیربط منتشر می کنند، دریافت کرد. کمیته امداد امام خمینی یکی از نهادهایی است که از بدو تاسیس و به فرمان امام خمینی (ره) حامی خانواده های نیازمند و مستضعف در جامعه است و مردم نیز به این نهاد اعتماد زیادی دارند که افزایش میزان مشارکت مردم در طرح های مختلف کمیته امداد در سال های اخیر نیز مؤید این موضوع است. 21 خرداد ماه جاری مدیر کل کمیته امداد خراسان جنوبی در نشست خبری با خبرنگاران، این موضوع را تایید کرد و با ارائه آمار از طرحهای مختلف کمیته امداد به رشد 43 درصدی حامیان در طرح ایتام و افزایش مشارکت 45 درصدی مردم در طرح همیان مولا اشاره کرد. همچنین درخصوص طرح حامی یابی برای کودکان یتیم نیز درصد مشارکت مردم استان به حدی بوده است که کودک یتیم بدون حامی در استان وجود ندارد.

 

**نظارت بر روند خرج کرد کمیته امداد

کمیته امداد همه بودجه و اعتبارات خود را از محل اعتبارات مردمی کسب نمی‌کند تنها حدود 20 درصد از بودجه کمیته امداد از محل اعتبارات مردمی و حدود 80 درصد از محل اعتبارات دولتی و حاکمیتی تامین می‌شود. مضاف بر این حساسیت‌ها نهادهای نظارتی متعددی در روند دریافت و هزینه‌کرد دریافتی‌ها و اعتبارات نظارت جدی دارند، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، نهادهای زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری و سازمان برنامه و بودجه که بودجه کمیته امداد را نیز محاسبه و تامین می‌کند.

نحوه دریافت کمک‌های مردمی یا از طریق دریافت صدقات است که عموما به وسیله صندوق‌های صدقات صورت می‌گیرد و مبالغ دریافتی از این منبع در محل مورد تشخیص کمیته امداد فقط و فقط در همان محل جمع‌آوری شده و در همان استان و شهرستان هزینه می‌شود و به هیچ‌وجه از آن استان خارج نمی‌شود. در جمع‌آوری صدقات نهادهای نظارتی حضور دارند و روند شمارش صندوق‌های خانگی که در حضور مالک و شمارش صندوق‌های دیگر نیز با باز شدن کیسه‌های پلمب‌شده در محل ساختمان کمیته امداد و در حضور ناظر و دوربین‌های مدار بسته انجام می‌شود.

* حامیان ایتام

مدل دوم طرح موفق اکرام و محسنین است که کمک‌های خیرین به صورت مستقیم به حساب جامعه هدف یعنی مددجویان (یتیمان و فرزندان با سرپرست ناتوان و... ) واریز می‌شود و کمیته امداد نقشی در این نقل و انتقال ندارد و تنها گزارش این روند را ارائه می‌کند. به گفته مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی در 24 روز گذشته از ماه مبارک رمضان، در بحث حامی و حامی یابی در سه قسمت ایتام، محسنین و شفا، 67 درصد حامیان معادل یک هزار و 454 حامی طرح ایتام بوده اند که یک هزار و 671 یتیم را تحت حمایت خود قرار داده اند،691 حامی در طرح محسنین با 804 فرزند و در طرح شفا 20 حامی برای 21 بیمار برای کمک به این افراد ثبت نام کرده اند که طرح جذب حامی نسبت به سال قبل رشد 5 درصدی داشته است و دو هزار و 165 نفر حامی برای دو هزار و 496 فرزند یتیم، محسنین و بیمار جذب شده اند.

البته در طرح محسنین 9 هزار نفر نیازمند حامی هستند که تنها 4200 نفر معرفی شدند و حامی دارند و باقی بدون حامی هستند. همچنین تا کنون در خراسان جنوبی 3 هزار بیمار صعب العلاج شناسایی شده اند که برای درمان، دارو، تغذیه و پرستار نیاز به کمک و حمایت دارند که میانگین سرانه مورد نیاز هر خانواده حداقل 400 هزار تومان است اما کمکی که از سوی کمیته امداد به این بیماران میشود 100 هزارتومان است. و تنها 177 نفر حامی از 357 خانواده بیمار حمایت می کنند.

 

*جمع آوری 9 میلیاردی زکات در سال 96

زکات محل سوم دریافتی‌های مردمی از سوی کمیته امداد است. از آن جا که فقط کمیته امداد صلاحیت دریافت این واجب شرعی را دارد زکات دریافت‌شده از هر محل و استانی در همان محل خرج نیازمندان و محرومان می‌شود. زکات فطریه مخصوص نیازمندان و محرومان است و نمیتوان برای مباحث عمرانی استفاده کرد، اگر موسسه ای بدون مجوز صندوقی را در معابر برای جمع آوری کمکهای مردم داشته باشند جمع آوری و با آنها برخورد خواهد شد و باید زکات جمع آوری شده در روستاها و شهرستانها به شورای ستاد عالی زکات تحویل داده شود.

البته امسال برنامه ریزی شده زکات جمع آوری شده در روستاها توسط شورا به افراد تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی داده شود. مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت:« درزمینه جمع آوری زکات فطریه سال قبل یک هزار و 260 پایگاه جمع آوری زکات داشته ایم که960 پایگاه توسط کمیته امداد و موسسات مربوط به آن و320 پایگاه توسط بهزیستی و موسسات خیریه مربوط به آن بهزیستی بوده است.» وی تصریح کرد:«کل مبلغ کمکهای جمع آوری شده زکات فطریه و کفارات در سال گذشته 9 میلیارد و 465 میلیون ریال بوده است.» وی گفت: « امسال یک هزار و 52 پایگاه جمع آوری زکات فطریه در سطح استان فعال است که 964 پایگاه از طرف امداد و 88 پایگاه از طرف موسسات و وابسته به امداد است.»

 

*** کمک آگاهانه مردم به فلسطین

 

در نهایت کمک‌های مبتنی‌بر نیاز، که طی آن وکالت هزینه‌کرد این دریافتی هم چون صدقات برعهده کمیته امداد نیست و شخص خیر خودش محل هزینه‌کرد را تعیین می‌کند. مثلا در طرح سبد غذایی مردم استان خانواده سادات، یتیم و بعد بیماران را در اولویت قرار می دهند. و براساس نیت مردم کمک های آنها را توزیع می شود. به عنوان مثال بسیاری از خیرین و مردم اطعام نیازمندان را در شبهای قدر نیت می کنند که امسال 29 درصد کمکهای مردم در این بخش در شبهای قدر توزیع شده است. همیان مولی یکی از طرحهایی که خود مردم سبدغذایی را مشخص می کنند و براساس نیت شان کمیته امداد توزیع می کند.

مدیرکل کمیته امداد استان افزود:« در ماه مبارک رمضان تاکنون در زمینه اطعام و تهیه سبد غذایی برای نیازمندان 15 میلیارد و 300 میلیون ریال کمک جمع آوری شده است که 84 درصد کمک‌ها برای اطعام و سبد غذایی بوده است که نسبت به سال گذشته 43 درصد افزایش داشته است.» مدیر کل کمیته امداد خراسان جنوبی عنوان کرد: «کل اطعامی که در بحث سبد غذایی، همیان مولی و کل کمک‌های رسیده طی 24 روز گذشته از ماه مبارک رمضان 18 میلیارد و 160 میلیون ریال بوده است و تعداد پرس غذای گرم توزیع شده بین نیازمندان 80 هزار 877 پرس غذای گرم بوده که 23 هزار و 679 پرس غذای گرم در شبهای قدر توزیع شده است که 96 هزار و 449 نفر از این اطعام بهره مند شدند.» سلم آبادی بیان کرد: «در این مدت از ماه مبارک رمضان 480 خانواده در طرح مفتاح الجنه مورد بازدید قرار گرفته اند.»

وی ادامه داد:« هر کمکی که برای کشور‌های دیگر مثلا فلسطین، یمن و... جمع‌آوری می‌شود در یک حساب جداگانه و از محل صندوق‌های مشخص که با برچسب یا نوشته‌ای کاملا از سایر صندوق‌ها تمیز داده شده‌اند حاصل می‌شود. موضوع دیگری هم وجود دارد و آن اینکه ذیل همان بند کمک‌های مبتنی‌بر نیاز امکان دارد شخصی مبلغی را به حساب کمیته امداد واریز کند به نیت هزینه در فلسطین، در این شرایط عرفا و شرعا وظیفه ماست که این مبلغ را در آنجا خرج کنیم.»

 مدیرکل کمیته امداد استان گفت:« روز قدس صندوقهایی برای کمک به مردم فلسطین و غزه در مسیر راهپیمایی گذاشته شده بود، که مردم آگاهانه و عالمانه به این صندوقها کمک کردند چراکه روی آن برچسب کمک به مرم فلسطین وجود داشت، لذا وقتی مردم از روی آگاهی کمک می کنند ما اجازه نداریم این کمک را در جای دیگری هزینه کنیم، این کمک ها بعد از جمع آوری به حساب مخصوص کمک به مردم فلسطین واریز می شود و در روز قدس امسال، میزان کمک‌های جمع آوری شده 93 میلیون و 407 هزار ریال بوده است.»

 

***جمع آوری کمک دویست میلیونی در ماه رمضان

به گفته مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی کمیته امداد یکی از راهبردی ترین نهادهایی دانست که به دستور امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای رفع مشکلات محرومان و نیازمندان راه اندازی شده است. لذا پناهگاهی است برای آرامش بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر در سطح کشور و بیش از چند دهها هزار نفر در خراسان جنوبی که با حمایت های خود برای نیازمندان و محرومان در حد بضاعت و توان خود آسایش آنها را فراهم کرده است. وی خاطرنشان کرد:«کل کمک‌هایی که در تمام سر فصل ها در این مدت ماه رمضان جمع آوری شده است 22 میلیارد و 965 میلیون بوده است که نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است.»

 

انتهای پیام/ 

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/