آخرین اخبار

تاریخ : 29. مرداد 1397 - 10:19   |   کد مطلب: 2121
گزارشي از نقاشي تصاوير شهدا بر روي ديوارهاي شهر بيرجند به بهانه برگزاري کنگره شهدا
شاهدان شهر بر ديوارهاي شهر نقش مي بندند
اين طراحي ها که چند سالي است رونق يافته به آن ديوار نگاري مي گويند. آثار ديوار نگاري را همه مردم شهر مي بينند، و برخلاف آثاري که يک هنرمند در آتليه اش و براي دل خودش کار مي کند و کاري به نظر ديگران ندارد

به گزارش مهر مشرق ، گشت و گذار در شهر کار هر روزه است حال ممکن است اين گشت و گذار به واسطه رفتن به سرکار باشد يا حضور در محفلي دوستانه، در هرحال اولين چيزي که به محض خروج از خانه با آن روبه رو مي شويم در و ديوارهاي شهر است. ديوارهايي که گاهي طول آنها به 50 متر و بيشتر هم ممکن است برسد، ديوارهاي شهر گوياي هويت شهري هستند هويتي که گاه با طرحي در خور و گاه با طرحي نيمه کاره به حال خود رها مي شوند. اين طراحي ها که چند سالي است رونق يافته به آن ديوار نگاري مي گويند. آثار ديوار نگاري را همه مردم شهر مي بينند، و برخلاف آثاري که يک هنرمند در آتليه اش و براي دل خودش کار مي کند و کاري به نظر ديگران ندارد، آثار ديوارنگاري بايد براي همه اقشار مختلف مردم از کوچک و بزرگ جذاب باشد و به همين دليل کار بسيار سختي است که بتوان سليقه همه اقشار را در نظر گرفت. البته اين موضوع قدمت زيادي دارد و هنوز ديوار نوشته هايي از زمان ابتداي انقلاب هم مي توان در محله هاي قديمي شهر مشاهده کرد، هرچند که ديگر رنگ و لعابي به خود ندارند.

   نقش اسطوره ها بر پيشاني شهر

ديوارنگاري ها، همواره گوياي حقيقت فرهنگ و تمدن شهرهاست که بر سينه و پيشاني ديوارها نقش مي بندند در اين ميان نمادها و جلوه هاي يک شهر اسلامي اقتضاي نمايشي متناسب با فرهنگ غني آن دارد. اين ديوارنگاري ها در هر لحظه، مي توانند بينندگان خود را از گذرگاه زندگي روزمره و مشغوليت به ساير وجوه فرهنگي معطوف کنند.آدمي هر چيز را در حد کمال مي خواهد ولي امکانات و فيزيک جهاني کنوني پاسخگوي اين کمال خواهي نيست و اينجاست که اسطوره ها شکل مي گيرند. اين اسطوره ها امروز بر پيشاني شهر نقش شده اند تا شاهدان شهر باشند. شاهداني که با خون خود ايران اسلامي را پايدار نگاه داشتند.

   شهر عطر شهدا مي گيرد

از زماني که برگزاري کنگره شهداي استان قوت گرفته است، کارهاي فرهنگي هم در شهر نمايانگر اين موضوع است که قرار است نخستين کنگره شهداي خراسان جنوبي مهرماه برگزار شود، چندوقتي است که ديوارهاي شهر مزين به چهره شهدا شده است، البته چندسال قبل تصويري از شهيد سيداحمد رحيمي و شهيد محمدحسين رئوفي بر ديواري در ميدان طالقاني نقش بسته بود، براي من جوان حذابيت داشت و هميشه وقتي از ميدان طالقاني گذر مي کنم احساس خاصي دارم که انگار شهدا ما را مي بيند و ناظر بر کارهاي ماهستند. حالا تصوير شهدايي چون شهيد رضا تقي زاده، شهيد ماژاني، شهيد غلامحسين پاکنهاد و... در ديوار ساختمانهايي حد فاصل ميدان ابوذر و طالقاني و حتي در ساير خيابانهاي شهر نقش بسته اند، تا بار ديگر فضاي شهر عطرآگين به رنگ و بوي شهيد و شهادت شود.

  2100 شهيد در مقياس خراسان جنوبي

در مقياس جغرافيايي خراسان جنوبي 2100 نفر در جنگ تحميلي به شهادت رسيده اند که در مقياس جمهوري اسلامي ايران بيش از 189 هزار نفر شهيد شده اند. در اين ميان اين تنها هنر است که مي تواند ياد و خاطره اين بزرگمردان را زنده نگاه  دارد. چنانکه رهبر معظم انقلاب مي فرمايند زنده نگاه داشتن يادشهيد کمتر از شهادت نيست.

از آنجايي که شهر به مثابه يک موجود زنده و پويا مانند ساير پديده هاي انسان ساخت، درطول زمان دچار تغيير، تحول، رشد وتوسعه مي شود در گذر زمان جلوه آن نيز دچار تحول مي شود. جلوه اي که اين روزها با نام و ياد شهدا زينت بخش شهري شده است که هزاران نفر را در دل خود جاي داده است. انتخاب مضاميني براي يادآوري تاريخ يا رويدادي در يک شهر، از مواردي است که اين هنر شهري را مورد توجه بسياري از هنرمندان قرار داده است.

تمام اين عوامل سبب شده تا امروزه از هر کوي که عبور مي کنيم با نگاره اي از شهدا مواجه شويم، البته بيشتر اين نگاره ها، در خيابان طالقاني و ميدان ابوذر رخ مي نمايد. البته چون مرکز ثقل شهر است و اکثر مردم در طول يک روز لا اقل يک بار از مسير اين خيابان گذر مي کنند. وجود چنين تصاويري يادآور خاطراتي براي نسل قديم و جديد است.

 مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران خراسان جنوبي در اين خصوص مي گويد:«يکي از برنامه‌هاي بنياد شهيد نقاشي ديواري از شهداي استان است وکه قبل از اين  تصوير چند  شهيد را به صورت نقاشي ديواري در سطح شهر داشتيم.»

عزيزي افزود:« کار نقاشي ديواري تصاوير شهدا را دوباره آغاز کرده‌ايم و تاکنون تصوير 5 شهيد به روي ديوار نقاشي شده و اميدواريم بتوانيم تاآغاز کنگره شهدا  تصوير 15 شهيد را بر روي ديوارهاي شهر نقاشي کنيم.»

وي با درخواست از مسئولان ادارات اظهار داشت: کار نقاشي ديواري از تصاوير شهدا کاري بزرگ است و بنياد شهيد به تنهايي نمي‌تواند آن را انجام دهد اگر ادارات مختلف با ما همکاري کنند و هر کدام در محل و نزديکي اداره خود تصوير يکي از شهدا را تقبل کنند و کار را انجام دهند پروژه نقاشي شهدا زودتر انجام مي‌شود.»

   تصاوير شهدا با کيفيت باشند

رنگ آميزي اين تصاوير با رنگها و عناصر خاص نيز جلوه اي ديگر به آن بخشيده است، به کارگيري رنگ سبز آبي سفيد که نشانه هايي از عالم بالا دارند نيز همواره در ديوار نگاره ها تکرار مي شود عناصري همچون گل و درخت هم که مي تواند نشانه هاي ساده و گذرا از بهشت باشند در کنار اين تصاوير به چشم مي خورد.

البته با وجود کار زيبايي که صورت مي گيرد، متوليان امر بايد دقت کنند تا تصاوير مناسبي از شهدا بر ديوارها نقش بندد، چراکه گاهي تصاوير اين اسطوره ها به درستي نقش نمي شوند يا از کيفيت مناسب برخوردار نيستند، اين گلايه را هم خانواده يکي از شهدا چندسال قبل مطرح کرده بود که چه در نوشتن اسامي شهدا و رده خدمتي آنها و حتي لباس آنها و چه در تصاوير شهدا دقت شود، در اين ميان نشانه هاي تکراري هم آزار دهنده است و اين نياز احساس مي شود که بايد به جاي آن اتفاقات مفهومي جايگزين شوند، مفهومي که بتواند نياز شهروند امروزي در خصوص درک اسطوره و شهادت را برطرف کند.

در پايان بايد گفت؛ چهره‌هاي ملکوتي، روحاني و معنوي شهدا مي‌توانند به شهرجان تازه‌اي ببخشند. چراکه باور ما اين است که شهدا همواره زنده‌اند و شاهد آن چيزي است که در شهر مي‌گذرد. لذا از آنجايي که فضاي عمومي شهر فضاي تنفس مردم است‌، چه زيباست که با ترسيم چهره شهدا  آن را زينت داده‌اند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/