آخرین اخبار

تاریخ : 31. شهريور 1398 - 8:59   |   کد مطلب: 2320
اواخر سال گذشته بود که خبر تفاهم نامه سه جانبه ساخت « 10هزار واحد مسکن محرومین» بين كميته امداد، بنياد مسكن و سازمان برنامه و بودجه كشور مبنی بر احداث 10هزار واحد مسکن محرومین در خراسان جنوبی به امضاء رسيد. رئیس وقت کمیته امداد با اشاره به جزئیات تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه برای ساخت پنج هزار واحد مسکونی مددجویان در خراسان جنوبی اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه ۲۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. به یک ساختار واحد با سازمان برنامه و بودجه رسیده‌ایم و نیمی از اعتبارات پیش‌بینی شده را کمیته امداد تقبل کرده است و نیم دیگر را سازمان برنامه و بودجه پذیرفته است.

به گزارش مهر مشرق ، اواخر سال گذشته بود که خبر تفاهم نامه سه جانبه ساخت « 10هزار واحد مسکن محرومین» بين كميته امداد، بنياد مسكن و سازمان برنامه و بودجه كشور مبنی بر احداث 10هزار واحد مسکن محرومین در خراسان جنوبی به امضاء رسيد. رئیس وقت کمیته امداد با اشاره به جزئیات تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه برای ساخت پنج هزار واحد مسکونی مددجویان در خراسان جنوبی اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه ۲۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. به یک ساختار واحد با سازمان برنامه و بودجه رسیده‌ایم و نیمی از اعتبارات پیش‌بینی شده را کمیته امداد تقبل کرده است و نیم دیگر را سازمان برنامه و بودجه پذیرفته است.

به گفته فتاح برآوردها نشان از نیاز به ساخت پنج هزار واحد مسکن برای مددجویان در استان خراسان جنوبی دارد که این منازل با متراژ ۵۰ متر مربع ساخته خواهد شد.

فتاح خاطرنشان کرد: این پنج هزار واحد مختص مددجویان کمیته امداد پیش‌بینی شده و سازمان برنامه و بودجه در تفاهم با بنیاد مسکن، ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی دیگر در استان خراسان جنوبی برای افراد نیازمند خارج از حمایت امداد را در نظر گرفته است.

نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در این مراسم با بیان اینکه خراسان جنوبی جزو استان‌های اولویت‌دار برای اجرای برنامه‌های میان‌مدت توسعه و محرومیت‌زدایی است، گفت: مدت زمان اجرای این پروژه را یک‌سال  است و امیدواریم تا پایان سال ۹۸ شاهد بهره برداری و تحویل این منازل به خانواده‌های نیازمند باشیم.

 20 اسفند ماه 97 نیز با حضور نوبخت معاون رئیس جمهور، مهندس تابش رئیس بنیاد مسکن کشور و جمعی از مسئولین کلنگ عمليات اجرايي ساخت 10 هزار واحد مسكن محرومین در استان به زمین زده شد. تابش رئیس بنیاد مسکن کشور در مراسم کلنگ زنی این واحد های مسکونی گفت: از مجموع 10 هزار واحد مسكوني در خراسان جنوبي، پنج هزار واحد توسط بنياد مسكن و مابقي توسط كميته امداد طي يك سال آينده احداث و بهره برداري مي شود.

رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامی كشور افزود: خراسان جنوبي استاني است كه نياز به مسكن محرومان دارد ضمن اينكه در سال هاي گذشته اقدامات خوبي انجام شده است.

هر چند بعد از کلنگ زنی اجرای این طرح که نام «مسکن محرومین» به خود گرفت و در نشست ها و بیانات از آن یاد می شود با حاشیه ها و تاخیر ادامه پیدا کرد اما جلسات و کار گروه متعددی برای عملیاتی کردن این طرح برگزار شد و معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی  از همان ابتدا  این طرح را یک فرصت طلایی برای استان دانست تاکید داشت بر اینکه اقدامات اجرایی حتی یک روز هم نباید به تأخیر بیفتد و ساخت واحدهای آسیب‌دیده از سیل و همچنین احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی برای محرومان باید سریع‌تر در استان انجام شود اما این عملیات بخاطر برخی مشکلات از جمله در حوزه بانک ها چندان سرعت نداشت.

اکنون پس از گذشت 6 ماه از زمان اجرای این طرح طلایی به سراغ چند روستایی که متقاضی این واحد های مسکونی بودند رفتیم. «رازی» یکی از اهالی روستای «سک» شهرستان درمیان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این طرح مسکن روستایی برای مردم روستا که دچار مشکلات مسکن بودند و برای جوانان بسیار مفید می باشد و تاکنون اقدامات خوبی در این جهت صورت گرفته است و حالا افراد زیادی از شهر خواستار احداث مسکن در روستا ها می باشند که می خواهند از این فرصت استفاده نمایند.

رازی با اشاره به اینکه این طرح ویژه محرومین است، افزود: برخی روستا تعداد متقاضی زیاد است و در برخی روستاها نیز کمتر می باشد لذا افراد تحت پوشش کمتر ثبت نام کرده و بیشتر افراد عادی خواستار احداث ساختمان می باشند. در این طرح کسانی که اقدام با ساخت در محدوده طرح هادی روستا و یا درجاسازی کنند، 40 میلیون وام با کارمزد 4 درصد  و 25میلیون تومان بلاعوض پرداخت می شود.

این طرح ویژه محرومین است یا همه مردم!

«کمیلی» یکی از روستائیان شهرستان زیرکوه نیز با اشاره به اجرای ساخت 10 هزار واحد مسکونی در استان گفت: اولا مشخص نیست که این طرح ویژه محرومین است یا همه مردم؟ و یا اینکه به چه صورتی و به چه افردای تعلق می گیرد. در روستای افین تنها 5 نفر سهمیه محرومین و افراد تحت پوشش کمیته امداد بوده که این افراد ثبت نام کردند و همه کار آنها توسط کمیته امداد صورت گرفته است؛ اما افراد عادی از داخل خود روستا و افرادی از این روستا که در شهرهای دیگر سکونت دارند نیز در ان طرح ثبت نام کرده اند.

کمیلی اظهار داشت:  هنوز برخی ها نمی دانند که 25 میلیون تومان وام بلاعوض ویژه افراد محروم است و همه مردم و حتی از شهرها خواستار ساخت خانه در روستا بخصوص در روستای هدف گردشگری هستند به طوری که برخی از همشهریان ما در شهرهای دیگر در ابتدا آمدند ثبت نام کردند به امید اینکه 40 میلیون وام قرض الحسنه و 25 میلیون وام بلاعوض دارد اما وقتی متوجه می شوند که وام قرض الحسنه هم نیست و بلاعوض به آنها تعلق نمی گیرد بیخیال ساخت خانه شدند.

یکی از روستائیان که در کنار آقای کمیلی ایستاده هم گفت: طرح مسکن محرومان اقدام بسیار خوبی است اما برای محرومین نه برای کسانی که از شهر می خواهند از این فرصت استفاده کنند. «اسماعیلی» با اشاره به مشکلات ساخت و ساز در روستا ها گفت: برای ساخت این واحد مسکونی در وضعیت کنونی با 40 میلیون تومان اصلا  نمی شود کاری کرد، چراکه مصالح ساختمان و کرایه بسیار بالا است و باید یک برنامه ریزی درستی صورت بگیرد.

مسکن محرومان ویژه کوخ نشینان است یا کاخ نشینان؟

«خسروی» از اهالی روستای فورگ درمیان با گلایه از روند و سخت گیری موجود در احداث مسکن می گوید: این طرح بسیار خوب برای خانه دارشدن جوانان روستا و خانه های محروم است اما باید نظارت بیشتری و اطلاع رسانی دقیق تری صورت گیرد. اما ضمن تشکر از مسئولان باید پرسید که آیا این مسکن ویژه کوخ نشینان است یا کاخ نشینان؟ چرا افرادی از شهر با هدف بهره‌مندی از این طرح حق چهار خانواده مظلوم و محروم روستایی را ضایع می کنند؟ چرا مسکنی که بنام محرومین است افراد سودجو از برای خود ویلا چند میلیونی در روستا می سازنند؟

او گفت: روند ساخت در حوزه مسکن ویژه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خیلی خوب است و همه کارها توسط این نهادها صورت می‌گیرد اما در روستا افرادی هستند که از لحاظ مالی ضعیف و مشکلاتی هم دارند که نیازمند تدبیر ویژه برای این افراد و جوانان می باشیم.

 

«بهرامی» یکی اهای روستای شیرگ نیز ضمن گلایه از روند اجرا و سخت گیری بانک ها گفت: این طرح به اسم محرومین است اما در واقعیت بکام شهرنشینان و کسانی می‌خواهند برای خود یک خانه تفریحی در روستا داشته باشند اجرا می شود.

روند نزولی تسهیلات بالاعوض در صورت تاخیر در ساخت

آسمانی مقدم مدیر کل بنیاد مسکن استان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به روند اجرای این طرح گفت: تمامی 5 هزار واحد مسکونی که در حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوده تسهیلات آن ابلاغ  شده است که از این تعداد 3 هزار و 108 واحد مسکونی با بانک های عامل انعقاد قرار داد داشته اند.

 

وی ادامه داد: از مجموعه 5 هزار واحد مسکونی 2 هزار 460 واحد پی کنی، هزار و 725 واحد در اجرای فنداسیون ، 725 واحد در مرحله اجرای اسکلت، 416 مورد در مرحله اجرای سقف و 193 واحد در سفت کاری داخلی می باشد.

 

به وی در طرح مسکن ویژه محرومان اختصاص سهمیه به شهرستان‌های خراسان‌جنوبی بر اساس معیارهایی چون میزان محرومیت و جمعیت صورت گرفته است. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان اینکه این طرح ویژه روستائیان و محرومین می باشد افزود: هم افراد روستایی و تمامی کسانی که خواستار احداث مسکن در روستا می باشند می توانند از 40 میلیون تومان وام با سود 5 درصد استفاده نمایند؛ اما 25 میلیون تومان وام بلاعوض فقط ویژه افراد محروم و یا کسانی است که در روستا سکونت دارند و خانه آنها از استحکام لازم برخوردار نیست، می باشد.

وی با تاکید بر اینکه 25 میلیون تومان وام بلاعوض فقط شامل افراد واجد الشرایط می‌شود، اظهارداشت: طی یک ماه آینده هر واحد مسکونی واجد الشرایط که خانه خود را تکمیل کند می‌تواند از این 25 میلیون تومام بلاعوض استفاده کند اما در غیر صورت امکان دارد که این تسهیلات بلاعوض به 20 میلیون و 15 میلیون نیز کاهش یابد.

آسمانی مقدم ادامه داد: «افراد عادی فقط از 40 میلیون تومان وام می‌توانند تا پایان سال خانه‌های را تکمیل کنند و تمامی افراد که ساکن شهرها هم هستند می توانند از 40 میلیون تومام وام استفاده کنند و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

به گفته مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، افرادی که در روستا سکونت دائم دارند و خانه آنها از استحکام لازم برخوردار نیست می توانند از 25 میلیون بلاعوض استفاده کنند و این افراد نیازمند توسط شوراها و دهیاری‌ها معرفی شده و روند تحقیق و تشکیل پرونده توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود.

 

مدیر کل کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) استان هم در گفتگو با مهرمشرق با بیان اینکه سهم کمیته امداد از ساخت مسکن محرومان در استان 5 هزار واحد مسکونی ویژه روستائیان و شهرنشینان تحت پوشش این نهاد است، گفت: از این تعداد واحد مسکونی 800 واحد در مرحله اول به کمیته ابلاغ شد که براساس اولویت و امتیازبندی عملیات اجرایی این 800 واحد آغاز شده و تا پایان سال به اتمام می رسد.

 

«رضا سلم آبادی» با اشاره به اینکه 57 درصد افراد تحت حمایت کمیته امداد سالمند بالای 60 سال هستند که در روستاها سکونت دارند، اظهارداشت: این افراد توان پیگیری کارهای ساخت مسکن خود را ندارند و چنانچه مددکار کمیته کارهایشان را پیگیری نکند اصلا اینها رغبتی به ساخت مسکن نخواهند داشت.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر 13 هزار مددجوی کمیته امداد فاقد مسکن و یا صاحب مسکن غیر مقاوم اند، افزود: هفت هزار و دو خانوار از این تعداد از خانواده های دو نفر به بالا هستند که فعلا برای 5 هزار خانوار پیش بینی ساخت مسکن شده که از این تعداد در مرحله اول عملیات اجرایی 800 واحد آغاز شده است.

 

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی اظهارداشت: تمامی کارهای مددجو را بدلیل عدم توان مالی و کاری، خود مددکار کمیته انجام می دهد، به طوری که در برخی مناطق لازم بود برای مددجو زمین بخریم و مددکار تمامی این کار را انجام داد و پروانه ساخت گرفت.

 

سلم آبادی با اشاره به هزینه بالای حمل و نقل مصالح در روستاها، گفت: قیمت مصالح و حمل و نقل آن، قیمت اسکلت و حمل ان بالا است و این برای مددجو سخت است که پرداخت کند، براساس تفاهم نامه ساخت هر متر مسکونی یک میلیون تومان لحاظ شده در حالی که ما برای برخی مناطق روستایی هر متر مسکونی تا یک میلیون و 650 هزار تومان هم درمی آید.

 

وی با بیان اینکه در مرحله دوم ساخت مسکن محرومان 1700 واحد مسکونی را از هفته قبل عملیات آن آغاز شده است، گفت: این تعداد با احتساب 800 واحد مرحله 2500 واحد مسکونی خواهد شد.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی با بیان اینکه چنانچه منابع ساخت مسکن برای 1700 واحد جدید تامین نشود، بدلیل هزینه بالای ساخت مجبور خواهیم شد که کار را متوقف کنیم، افزود: چنانچه منابع اعتباری این 1700 مسکن تامین شود، تلاش خواهد شد تا پایان امسال ساخت این تعداد منزل مسکونی به پایان برسد.

 

سلم آبادی با اشاره به اینکه پیمانکاران ساختمانی بدلیل دوری مسیر برخی مناطل مسکونی خیلی برای ساخت آن رغبت ندارند، گفت: جلسات متعددی در خصوص این مشکل در استانداری گرفته شده که امید است بزودی شاهد رفع آن باشیم.

 

وی با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان در زمینه تامین زمین تاکنون همکاری خوبی داشته است، گفت: استانداری هم بدلیل جلسات متعدد، دستگاههای مرتبط با موضوع را پای کار آورده که جای تشکر دارد.

 

سلم آبادی با اشاره به اینکه حدود 700 خانوار شهری کمیته امداد استان نیازمند مسکن مناسبت هستند، گفت: اینها یا فاقد مسکن اند و یا اینکه مسکن غیر مقاوم دارند، در شهر بیرجند 200 خانوار تحت پوشش مشکل مسکن دارند.

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/