آخرین اخبار

تاریخ : 31. شهريور 1398 - 9:02   |   کد مطلب: 2321
نهادهای نظارتی برای مقابله با عرضه قلیان ورود کنند

به گزارش مهر مشرق ، گروه گزارش – مهرمشرق؛ سفره‌خانه‌ یا چایخانه‌ها که از قدیم مکان هایی برای نوشیدن چای و قهوه و استراحت کوتاهی بوده اند اکنون تبدیل به فضایی برای کشیدن قلیان شده اند و طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده اند. فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی به شدت با برپایی این گونه سفره خانه ها در تضاد است اما متاسفانه قلیان خانه ها خیلی راحت و آزاد فعالیت خود را انجام می‌دهند و مقررات قانونی را نیز در این زمینه رعایت نمی‌کنند.

 

حضور دختران و پسران جوان که آمادگی پذیرش هر نوع فکر و اندیشه مسمومی را در ذهن خود دارند در این مکان ها باعث شده است که حتی مسئولان این سفره‌خانه‌ها اعتراف کنند که ما می دانیم در این مکان ها چه اتفاقی افتاده می افتد اما چون تنها راه درآمد ما از حضور جوانان در این مکان ها است ما این فضا را برای آن‌ها فراهم کرده ایم.

 

نوبت پلمپ قلیان خانه ها است

«محمد مطهری فر» معاون فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهرمشرق، با گلایه از عدم توجه سفره خانه ها به تذکرات شورای امر به معروف استان، اظهارکرد: وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر سیاست گذاری در حوزه برخورد با چایخانه و قلیان خانه ها است.

 

وی افزود: هر آنچه که انحرافی از لحاظ قانونی در قلیان خانه صورت بگیرد را به افراد متذکر می شویم و این افراد وظیفه دارند برابر آنچه قانون تعیین کرده کار را انجام بدهند، اگر قلیان خانه کار خود را طبق قانون انجام ندهند به مراجع قضایی اعلام می‌کنیم و غیر از این در حیطه وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیست.

 

وی با تاکید بر این‌که نیروی انتظامی برای برخورد با قلیان خانه ها ورود پیدا کرده و عزم جدی دارد، یادآورشد: تذکرات داده شده است و تاکنون طبق قانون رفتار شده و چون به نتیجه نرسیده است اکنون نوبت پلمپ قلیان خانه ها است.

 

مطهری فر با تاکید بر این که برای جلوگیری از ایجاد قلیان خانه‌ها باید فرهنگ سازی صورت بگیرد، افزود: باید برای افرادی که دست به این کار می زنند جلسات توجیهی با برگزار شود، هرچند طی یک سال گذشته برخوردها و تذکرات به قلیان خانه داده شده است، لذا افرادی که در این زمینه قانون را زیرپا گذاشته اند باید قانونی با آنها برخورد شود، فرهنگ سازی برای مقابله با قلیان خانه را باید در جامعه انجام داد.

 

لزوم ورود جدی نهادهای نظارتی برای مقابله با عرضه قلیان

حسین محمودآبادی، رئیس اتحادیه اغذیه بیرجند در گفتگو با خبرنگار مهرمشرق، اظهارکرد: ما تحت هیچ شرایطی مجوزی بابت عرضه قلیان نداده و نخواهیم داد، در اعطای مجوزقهوه خانه و سفره خانه سنتی نیز داخل پروانه کسب قید می شود عرضه قلیان ممنوع است.

 

وی با تاکید بر این‌که برای جلوگیری از عرضه قلیان باید فرهنگ سازی از سوی رسانه‌ها و صداوسیما صورت بگیرد، گفت: در حال حاضر با عرضه قلیان در واحدهای صنفی برخورد کردیم اما شاهد عرضه قلیان در زیرزمین‌ها و منازل مسکونی هستیم.

 

محمودآبادی با اشاره به اینکه خود مردم باید بدانند عرضه قلیان یک اشکال است، افزود: در یک خانواده ای که در مقابل چشمان بچه ها قلیان کشیده می‌شود این نه دولت و نه اتحادیه می‌تواند اثرات آن را حذف کند و این خود شخص است که باید به این باور برسد که این کار اشتباه است، متاسفانه الان شاهد فعالیت‌های غیرقانونی قلیان ها در منازل هستیم و اتحادیه نمی تواند برای برخورد با آنها ورود پیدا کند، طبق قانون ما حق ورود به عنوان اتحادیه و برخورد با اقدام غیرقانونی عرضه قلیان در منازل را نداریم.

 

رئیس اتحادیه اغذیه بیرجند با بیان این‌که اقدامات خوبی از سوی بهداشت تاکنون انجام شده است، یادآورشد: در برخورد با اقدامات غیرقانونی عرضه قلیان ما مراتب را به بهداشت اطلاع داده و بهداشت برابر ماده 13 خوراکی و آشامیدنی که تهدید سلامت محسوب می‌شود اخطار می دهند؛ مغازه پلمپ می شود قلیان‌ها جمع می شوند و بعد از مدتی مغازه باز می‌شود و این کار تکرار می شود.

 

محمودآبادی با بیان این‌که گاهی شهر بیرجند را از لحاظ عرضه قلیان با مشهد مقایسه می کنند، خاطرنشان کرد: اینکه در شهرهای بزرگتر قلیان عرضه می شود دلیل نمی‌شود نظارتی بر عرضه قلیان نداشته باشیم و این عرصه رها شده باشد؛ بیرجند یک شهر پاک و فرهنگی است.

 

رئیس اتحادیه اغذیه بیرجند با تاکید براین‌که مغازه هایی که قلیان را در معرض دید می گذارند به نوعی تبلیغ قلیان می کنند، گفت: فرزندان با دیدن قلیان‌ وچیدمان شیک آنها به این سمت تحریک می شوند که باید با عرصه قلیان نیز برخورد شود.

 

محمودآبادی با بیان اینکه همه باید کمک کنیم ونباید از این مهم غافل شویم که قلیان‌ها اثرات جبران ناپذیری برخانواده ها دارد، تصریح‌کرد: در بحث عرضه قلیان با هیچ کس تعارف نداریم و قاطع برخورد می کنیم.

 

وی با بیان این‌که با چوب نمی‌توان به جنگ رفت، افزود: افرادی که باید به این موضوع ورود کنند از قبیل بهداشت و میراث فرهنگی و قسمت های دیگرباید کار خود را به درستی انجام دهند، در صورت تخلف در واحدهای صنفی نوبت اول یک هفته، نوبت دوم یک ماه واحد متخلف پلمپ می شود و دفعه سوم مجوز باطل می شود.

 

محمودآبادی با بیان اینکه متاسفانه مسئولان و اشخاصی که باید نظارت درست داشته باشند ندارند، گفت: اول بایدنهادهای مسئول ودستگاه های ناظر از جمله بازرسی وظیفه خود را به درستی انجام دهند و بعد دادستان ورود کند، باید کلانتری‌های منطقه و شهرداری به خانه ای که فعالیت غیرقانونی دارند ورود کند.

 

رئیس اتحادیه اغذیه بیرجند گفت: اتحادیه‌ها تنها می توانند ورود به واحدهای صنفی داشته باشند و باید کلانتری ها که قانون به انها اجازه ورود می دهند با فعالیت های غیرقانونی قلیان در منازل برخورد کنند.

 

محمودآبادی یادآورشد: متاسفانه برخی از خلا قانونی استفاده کرده اند و خانه ای اجاره می کنند شهرداری جایی که احساس می کند این منزل به مرکز تجاری تبدیل شده است ورود کند این مکان را به عنوان تجاری محسوب کند تا صاحب ملک مستاجر را مجبور به تخلیه کند.

 

علاوه بر سفره خانه و چایخانه ها در داخل شهر این سفره خانه ها جای خود را در بندهای گردشگری بیرجند نیز باز کرده اند و بجای وجود گردشگر شاهد تجمع افراد در سفره خانه های این مناطق هستیم.

 

اکنون مدل‌های جدید قهوه خانه به محلی برای کشیدن قلیان و سیگار تبدیل شده است به طوری که بند امیر شاه و بندر دره بیرجند فضای اختصاصی برای دختر و پسرها در نظر گرفته است تا جوان هایی که به این سفره خانه مراجعه می‌کنند احساس راحتی داشته باشند.

 

هم چنین بسیاری از مکان‌های تاریخی فرهنگی بیرجند از جمله قلعه بیرجند، باغ عمارت رحیم آباد و شوکت آباد نیز برای جذب بازدید کننده تبدیل به سفره خانه هایی با عرضه قلیان شده اند.

اعتراف به عرضه قلیان در مکان های گردشگری

«حسن رمضانی»، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه طبق قانون عرضه قلیان در فضاهای عمومی ممنوع است، می‌گوید: در این راستا در بناهای تاریخی که متعلق به میراث فرهنگی است قلیان سرو نمی‌شود.

 

وی افزود: البته در سفره خانه ها، چایخانه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی وقتی شخصی اتاقی را در اختیار می‌گیرد به نوعی این اتاق حریم خصوصی وی محسوب می‌شود و مثلاً شاید مصرف قلیان در این اتاق نباید خیلی مشکل ایجاد کند کما اینکه در نقاط مختلف کشور هم اینگونه است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: باید تلاش شود که از چاله به چاه نیفتیم و با هدف مقدس مقابله با عرضه قلیان به گونه‌ای عمل نکنیم که تعداد زیادی از اماکن فاقد تابلو که نه نظارتی بر کارشان است و نه مالیات و عوارض می‌پردازند و امنیت لازم را دارند به بهانه عرضه قلیان دختر و پسر دانشجو و دانش آموزان ما را جذب کنند و در ادامه مشخص نباشد که زندگی و سرنوشت آنها به کجا ختم خواهد شد.

 

رمضانی خاطرنشان کرد: حتی اداره اماکن هم به این مکان‌ها که فاقد تابلو و پروانه کسب هستند و تابع هیچ نظام صنفی نمی باشند نمی‌تواند ورود کند و متاسفانه آماری داریم که تعداد این منازل قدیمی که در ظاهر به محل عرضه قلیان تبدیل شده‌اند در سطح شهر بیرجند بیش از ۱۰۰منزل است و حتی مجهز به دوربین مدار بسته هستند و از این طریق اجازه ورود به افراد ناشناس را نمی‌دهند و محدود به عرضه قلیان هم نیستند و فضای ناسالمی نیز ایجاد کرده‌اند.

 

وی بیان کرد: به نظر من اگر نگاه بازتری داشته باشیم و مجوز عرضه قلیان را تحت نظارت و با رعایت ضوابط و شرایط لازم در برخی مکان ها صادر کند و در سایر اما اماکن ممنوع باشد آسیب های به مراتب کمتری را شاهد خواهیم بود.

 

به نظر می رسد عدم نظارت و پاس کاری مسئولان در موضوعات فرهنگی باعث شده تا شرم خیلی از منکرات در جامعه بشکند و امروزه شاهد کشیدن قلیان توسط دختر و پسر جوان در ملاء عام و آن هم در مکان هایی که خانواده ها دقایقی را برای استحراحت و صرف یک فنجان چای و دم نوش به انجا می روند باشیم. موضوعی که چنانچه دستگاههای فرهنگی و نظارتی به موضوع ورود جدی نداشته باشند آسیب های بزرگی را در آینده نه چندان دور به فرهنگ غنی پاکترین شهر ایران خواهد شد.

لزوم توجه جدی به امر به معروف و نهی از منکر

 

حجت الاسلام «احمد رضایی»، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی اظهارکرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است و در قانون اساسی هم به این فرضیه پرداخته شده و وظیفه ذاتی هر مسلمانی امر به معروف  و نهی از منکر است.

 

 

او ادامه می دهد: کسی که امر به معروف می کند در واقع قصد کار با محبتی را میکند، لذا باید با محبت تذکر و نهی از منکرات کند، مسئولین هم باید یک سری موارد را خود رعایت کند تا دیگران هم رعایت کنند.

 

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی  می گوید: اصل کار فعالیت قلیان خانه های خانگی غلط و غیر قانونی است چراکه هر کسی نمی تواند در داخل خانه خود صنف را راه اندازی کند و مسئولان ذی ربط باید آن را پیگیر کنند چراکه ممکن است تبدیل به مراکز فساد بشوند.

 

 

آماده پلمپ قلیان خانه های زیرزمینی هستیم

 

همچنین «محمد دهقانی فیروزآبادی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم گفت: وجود قلیان خانه های خانگی کاملا غیر قانونی است و به هیچ عنوان اجازه فعالیت ندارند.

 

 

دهقانی می گوید: آمار قلیان خانه ها باید به همراه آدرس دقیق در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد تا با همکاری و اجازه مقام قضایی و نیروی انتظامی جمع آوری و پلمپ شود.

 

 

به نظر می رسد عدم نظارت و پاس کاری مسئولان در موضوعات فرهنگی باعث شده تا شرم خیلی از منکرات در جامعه بشکند و امروزه شاهد کشیدن قلیان توسط دختر و پسر جوان در ملاء عام و آن هم در مکان هایی که خانواده ها دقایقی را برای استراحت و صرف یک فنجان چای و دم نوش به آنجا می روند باشیم. موضوعی که چنانچه دستگاه های فرهنگی و نظارتی به موضوع ورود جدی نداشته باشند آسیب های بزرگی را در آینده نه چندان دور به فرهنگ غنی پاکترین شهر ایران وارد خواهد کرد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/