آخرین اخبار

تاریخ : 12. آبان 1398 - 9:25   |   کد مطلب: 2452
سومین صنعت درآمدزای جهان در استان تعریف ندارد
استحاله فرهنگی در صنعت گردشگری
شهرستان طبس به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی متعدد و شگفت انگیز، به عنوان یکی از اصلی ترین مقصدهای گردشگری در استان قرار گرفته به طوری که آژانس های مسافرتی در خارج از استان، تورهای گردشگری زیادی را برای بازدید از جاذبه های این شهرستان برگزار می کنند.

به گزارش مهر مشرق ، شهرستان طبس به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی متعدد و شگفت انگیز، به عنوان یکی از اصلی ترین مقصدهای گردشگری در استان قرار گرفته به طوری که آژانس های مسافرتی در خارج از استان، تورهای گردشگری زیادی را برای بازدید از جاذبه های این شهرستان برگزار می کنند.

اما فارغ از اینکه گردشگری سبب ایجاد درآمد برای مردم این منطقه شده و مسئولان و همچنین مردم بدنبال گسترش این صنعت به عنوان یک صنعت درآمدزا هستند، متاسفانه طی سال های اخیر گردشگری و برگزاری تورها در شهرستان طبس، حواشی فرهنگی و مذهبی را هم بدنبال داشته است بطوری که گویا این افراد نه برای گردشگری بلکه  برای پارتی و رقص و آواز و حتی شنای مختلط  بخصوص در ایام عزاداری عاشورای حسینی و رحلت پیامبر(ص) آمده اند که طی سالهای قبل مورد اعتراض روحانیت و قشر فرهنگی استان قرار گرفت و حجت الاسلام والمسلمین «مهاجریان مقدم» امام جمعه فقید این شهر بارها این موضوع را متذکر شد.

متاسفانه تذکرات در خصوص هنجارشکنی تورهای گردشگری که البته توسط دفاتر گردشگری سایر استان ها برنامه ریزی می شد بی فایده بود و گویا گوش شنوایی برای شنیدن این تذکرات و نظارت و ساماندهی این تورها وجود نداشت. امسال هم این اتفاق نامیمون دوباره تکرار شده و در روز اربعین و عزاداری های پایان صفر، عده‌ای گردشگر در شهرستان طبس حضور پیدا کرده و با انجام رفتارهای دور از شان، هنجارشکنی‌هایی در روزهای عزای اهل‌بیت (ع) داشته‌اند.

 متاسفانه در حالی که این ساختارشکنی ها و دهن کجی ها به عنوان یک رسم هر ساله تکرار می شود، اما همچنان مسئولان و متولیان امر برای رفع این نابهنجاری ها، اقدامی نکرده اند. به همین دلیل سال گذشته بود که ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان دست به کار شد و قانون ممنوعیت پذیرش گردشگر در روزهای خاص عزاداری اهل بیت(ع) را مصوب کرد.

گردشگری با ولنگاری متفاوت است

آش آنقدر شور می‌شود که آیت‌ا... «سید علیرضا عبادی» نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند نیز 30 مهرماه سال‌جاری در نشست اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان طبس به این موضوع واکنش نشان می‌دهد و می گوید:متأسفانه هنوز مفهوم گردشگری تعریف نشده است، برخی به اسم گردشگر وارد استان می‌شوند و با فرهنگ مبارزه می‌کنند و آن‌گاه فرهنگ‌زدایی مردم را گردشگری می‌نامند، گردشگری که فرهنگ مردم را مورد هدف قرار می‌دهد از تروریستی که به جان مردم می‌افتد بسیار خطرناک‌تر است.»

امام جمعه بیرجند معتقد است:« خلأ قانونی نداریم بلکه با پدیده‌های ولنگاری، بی‌تفاوتی و سیاسی‌کاری روبرو هستیم، قانون‌گذار قوای سه گانه را تعریف کرده و هیچ‌کاری نباید روی زمین بماند، در هر جایی که قانون روی زمین مانده است نیز فردی دچار ولنگاری شده است که یا از روی نادانی یا از روی عمد بوده است.»

وی تاکید دارد: «با توجه به شرایط این استان که دارای مردم و مسئولان خوبی هستیم، می‌توانیم به عنوان نمونه هم‌اندیشی کرده و استان خود را قانونمند، با اخلاق، بافرهنگ و همراه با منافع اقتصادی سر و سامان دهیم تا الگویی برای دیگران باشد.»

کسی با گردشگری سالم مخالف نیست

علاوه بر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام «محمدرضا محمدی» امام جمعه طبس هم از این موضوع صدایش در می آید و در خطبه‌های نماز جمعه سوم آبان‌ماه‌جاری این شهر می گوید:« برخی به‌جای آن‌که به مشکلات جامعه، معیشت مردم، اشتغال، مسکن و سایر گرفتاری‌های ملت بپردازند و حتی با این‌که می‌دانند که دولت این مشکلات را دارد اما دائم دنبال ایجاد دوقطبی هستند و می‌خواهند بگویند هرکس با گردشگری سالم مخالف است، پس با توسعه مخالف است اما بازهم می‌گوییم که خدا لعنت کند هرکس با گردشگری مخالف است.»

امام جمعه طبس معتقد است: « آن‌هایی که مدعی توسعه برمبنای گردشگری هستند، اگر راست می‌گویند و دنبال دوقطبی کردن نیستند، گردشگری را اصلاح کنند و ببینند که همانطورکه گفته‌ایم آغوش شهرستان طبس به روی گردشگران سالم باز است یا نه؛ این معنایش آن است که در روز رحلت پیامبر (ص) و برخی شهادت ائمه (ع) مثل سال گذشته نیایند و در اماکن گردشگری بزنند و برقصند و داخل یک اتاق ۲۰ جوان دختر و پسر را مختلط جای دهند و امکان فساد را فراهم کنند. همانی که سعی دارد جامعه را به بهانه گردشگری دوقطبی کند، دختر و همسر خود را به اماکن ناسالم گردشگری ببرد و ببیند آیا بخاطر وجود ولنگاری و‌ فساد به پدرش اعتراض نمی‌کند؟ اگر گردشگری سالم‌سازی نشود و فساد ایجاد کند، برای همیشه باید تعطیل شود.»

متاسفانه سال گذشته مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان توسط مسئولان نادیده گرفته و در پایان وقت اداری روز قبل از 28 صفر اعلام شد که به قول خودشان کار از کار گذشته بود و تورهای گردشگری در مسیر راه بودند. اما برای اینکه نتیجه این مصوبه در ایام عزاداری امسال را جویا شویم، به سراغ امام جمعه طبس رفتیم.

تعطیلی اقامتگاه های بومگردی در مناسبت های مذهبی

حجت الاسلام محمدرضا محمدی امام جمعه طبس گفت:« سال گذشته در ستاد امر به معروف و نهی از منکر موضوع ممنوعیت و جلوگیری از ورود گردشگران به طبس در ایام خاص عزاداری مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سپس به دستور آیت ا... عبادی نشست مخصوصی در شهرستان طبس و با حضوران مدیران و مسئولان استانی برگزار شد که نتیجه آن تصویب یک مصوبه استانی برای ممنوعیت و جلوگیری از ورود گردشگران در روزهای عزاداری خاص از جمله تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی، 28 صفر، 30 صفر روز شهادت امام رضا(ع)، شب های قدر و روزهای خاص دهه فاطمیه در تمام شهرهای استان شد. و در همین خصوص مقرر شد در این روزهای خاص اقامتگاه های بومگردی تعطیل باشد و مسافران و گردشگران پذیرش و اسکان داده نشوند. همچنین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در اربعین حسینی و 28 و 30 صفر در 4 منطقه گردشگری ازمیغان، اصفهک، کال جنی و خرو موکب های عزاداری برپا و از بلندگوها مداحی پخش شد. در این مناطق 200 نفر از آمران به معروف و ناهیان از منکر که به صورت ویژه آموزش دیده بودند هم مستقر شدند تا در صورت رفتارها و پوشش های غیرمتعارف و هنجارشکنی ها تذکر دهند.»

حجت الاسلام محمدی افزود: «بر اساس گزارشی که ارائه شده در سه روز تعطیلی اربعین حسینی، آمران به معروف و ناهیان از منکر 4 هزار و 850 مورد تذکر لسانی داده اند که از این تعداد 3800 مورد نتیجه مثبت و منجر به اصلاح شده، 790 تذکر با بی تفاوتی مواجه شده و 260 تذکر هم واکنش و برخورد افراد را به دنبال داشته است. این در حالی است که در سال های قبل تذکر لسانی به صورت سازمان یافته نبوده و اگر تذکری هم بوده، به صورت خودجوش توسط خود مردم انجام شده است».

امام جمعه اظهارداشت:« با توجه به تعطیلی اقامت های بومگردی و اماکن اسکان گردشگران، در ایام عزاداری دهه آخر صفر، امسال و پارسال تورهای گردشگری پذیرش نشده اند، اما تعداد مسافرانی که با خودروهای شخصی به مناطق گردشگری آمده بودند حدود 25 خودرو در اربعین و 12 خودرو در 28 صفر بود که امسال این تعداد به 8 خودرو در اربعین و 2 خودرو در 28 صفر کاهش پیدا کرده بود و خود مسافران متوجه محدودیت ها شده بودند».

حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه بر اساس آیات قرآن، کشف حجاب جرم و حرام است، افزود:« چون این ایام عزاداری خاص است، هنجارشکنی ها، احساسات مردم را بیشتر جریحه دار می کند، به همین دلیل در قدم اول ورود گردشگران به استان در این روزها ممنوع شد. اما کسی با گردشگری مخالفتی ندارد، ولی اگر قرار است سالم سازی در زمینه گردشگری انجام نشود باید آن را برای همیشه تعطیل کرد».

امسال هنجارشکنی ها به حداقل رسید

وی گفت:« مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر بسیار تاثیرگذار بود و امسال وضعیت سالم سازی و همچنین میزان نابهنجاری ها نسبت به پارسال به مراتب بهتر شده بود و بی حرمتی ها به حداقل رسید. در حالی که در سال های قبل علاوه بر دغدغه و تذکرات امام جمعه فقید، مردم این مناطق؛ گردشگران را برمی گرداندند و شاید برخورد فیزیکی هم صورت می گرفت . طی 6-7 سال اخیر هنجارشکنی گردشگران در این شهرستان خیلی نمود داشته، بطوری که متدینین این شهر بارها این موضوع را مورد پیگیری قرار داده و تماس داشته اند که خوشبختانه واکنش آنها منجر به نتیجه شد».

 امام جمعه طبس با اشاره به اینکه فصل پاییز و زمستان زمان رونق گردشگری در شهرستان طبس است و آغوش این شهر به روی گردشگران باز است، اما حرمت شکنی و دهن کجی ها را نمی پذیرد، افزود:« امیدواریم در زمینه گردشگری سالم سازی شود و نیازی به این ممنوعیت‌ها و مصوبات در سال‌های آینده نباشد، در غیر این صورت قطعا محدودیت‌های بیشتری ایجاد خواهد شد».

 محمدی با اشاره به گلایه‌مندی برخی از مسئولان محلی نسبت به برپایی ایستگاه‌ها و موکب‌های عزاداری در مناطق گردشگری که اقدام بازدارنده مناسبی در برابر هنجارشکنی‌ها بود، گفت: «سال گذشته در طبس در بوم‌گردی‌ها ساز و آواز گذاشتند و رقصیدند، اما یک نفر به نشانه اعتراض صدایش را بلند نکرد، متاسفانه در مقابل خلاف‌ها دهان‌ها بسته اما در مقابل اقدامات پیشگیرانه سر و صداها بلند می‌شود».

 وی با بیان اینکه شهر طبس به عنوان دارالمومنین و شهری فرهنگی شناخته می شود، افزود: «متاسفانه سیاست نادرست میراث فرهنگی و گردشگری، موضوع گردشگری دینی و مذهبی را به حاشیه برده و سبب شده تا گردشگری در این شهر، نگرانی هایی را ایجاد کند».

محمدی با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات فرهنگی زیادی در این شهر انجام شده، اما این اقدامات کافی نیست و نباید بسنده کرد، می‌افزاید:« انقلاب ما انقلابی فرهنگی است، امید است در گام دوم انقلاب هر کدام از مردم و مسئولان گام‌های موثری در زمینه فرهنگ بردارند».

تهدید فرهنگ غنی استان با جولان هنجارشکنان

درحالی که متولیان اصلی حوزه گردشگری استان نسبت به این هنجارشکنی‌ها نه تنها بی تفاوت بوده بلکه از حضور گردشگران دفاع هم می‌کنند، اما به گفته امام جمعه طبس، خوشبختانه با ورود رئیس شورای فرهنگ عمومی و نماینده ولی فقیه در استان، هنجارشکنی های گردشگران در طول سال جاری به حداقل رسیده و بخصوص از جولان بی حد هنجارشکنان در مناسبت های مذهبی جلوگیری شده است. با توجه به اینکه این نوع هنجار شکنی ها تهدید بزرگ فرهنگی و مذهبی برای استان و نوعی دهن کجی به فرهنگ غنی مردم استان به شمار می رود، جلوگیری از آن ضروری و واجب است. در واقع باید مسیر گردشگری به گونه ای باشد که فرهنگ غنی مردم این خطه بر گردشگران تاثیر بگذارد، نه اینکه زمینه برای ترویج فرهنگ مبتذل و نامتعارف غیر اسلامی فراهم شود.

خوشبختانه با برنامه‌ریزی های ستاد امر به معروف و نهی از منکر، گردشگران هنجارشکن امسال جولان چندانی نداشتند و با بن بست آمران به معروف و ناهیان از منکر مواجه شدند، امید مسئولانی که مجوز حضور گردشگران در استان را می دهند به فرهنگ منطقه توجه داشته باشند تا شاهد این گونه مسائل در استان نباشیم تا برای جلوگیری از مشکلات فرهنگی و حفظ شئونات دینی و مذهبی، مجبور به ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این زمینه نباشیم. گردشگری منبع درآمد خوبی برای روستائیان و دلیلی برای ماندگاری آنها در روستاهاست، اما باید توجه کرد که هر چیزی قیمتی دارد و قطعا حرمت شکنی و نابهنجاری های دینی و مذهبی بهای گزافی برای گردشگری و کسب درآمد است. توسعه و رونق گردشگری و درآمدزایی خوب است؛ اما نه به هر قیمتی...!

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/