آخرین اخبار

تاریخ : 19. آبان 1398 - 10:16   |   کد مطلب: 2472
مشکلات صنعت گلخانه ای رو به افزایش است

به گزارش مهر مشرق ، خراسان جنوبی دارای ظرفیت بالقوه در حوزه اشتغال است که یکی از این ظرفیت های در بخش کشاورزی می باشد و این روز بحث ایجاد هشت هزار شغل با انقلاب گلخانه ای استان به گوش می رسد که به گفته مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، در حال حاضر در خراسان‌جنوبی هشت مجتمع گلخانه ای با سطح زیرکشت  ۶۷.۲ هکتار وجود دارد که حدود ۱۱ هزار تن محصول تولید می‌کند.

15 مهرماه سال جاری  بود که حجتی  وزیر جهادکشاورزی در سفر به استان با اشاره به اینکه متاسفانه خراسان جنوبی در بحث گلخانه بسیار عقب‌‍تر از دیگر استان‌هاست و برخی شهرها که شرایط آب و هوایی بدتری دارند در بحث گلخانه از خراسان جنوبی بهتر هستند، گفت: باید دست به دست هم دهیم تا گلخانه‌ها در استان خراسان جنوبی توسعه یابد چرا که گلخانه بیشترین ارزش افزوده و درآمد را ایجاد می‌کند.

ایجاد 700 هکتار گلخانه در خراسان جنوبی

به همین منظور و برای توسعه کشت گلخانه ای در خراسان جنوبی، تفاهم نامه ای بین  استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی برای ایجاد و  کشت یک‌هزار هکتار توسعه کشت گلخانه ای و مجتمع های گلخانه ای امضا شد و مقرر شد از مجموع کشت هزار هکتار گلخانه در تفاهم نامه؛  700 هکتار شهرک گلخانه ای، 100 مجتمع دامی و 50 هکتار برای شهرک های شیلات و 100 هکتار برای ایجاد بارگاه های بهداشتی زرشک در نظر گرفته شده است.

بر این اساس مقرر شد پروژه ایجاد ۷۰۰ هکتار گلخانه در خراسان‌جنوبی طی دو سال آینده و با سرمایه گذاری به مبلغ 190 میلیارد تومان و به صورت مجتمع انجام شود که با توجه به اینکه این موضوع یکی از اولویت های استان است، در این خصوص در ارائه تسهیلات هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.

 فرمانداران شهرستان های استان هم به عنوان رئیس ستاد گلخانه ها تعیین و موظف شدند جلسات منظمی برای توسعه سطح زیر کشت گلخانه ها در شهرستان ها تشکیل دهند.

کشت گلخانه‌ای از برنامه‌های ضروری خراسان جنوبی است

«محمدصادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی هم 11 آبان ماه جاری در نشست ستاد گلخانه‌های استان خراسان جنوبی که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی برگزار شد با اشاره به خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی در چارچوب مصوبات سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به این استان گفت: یکی از بخش‌هایی که صندوق توسعه ملی بدون سقف، تسهیلات می‌دهد، گلخانه است.

استاندار با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی ستاد کشت گلخانه‌ای در حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت: اگر نیاز باشد شخصا در این جلسات حضور خواهیم داشت و در ابلاغ به فرمانداران نیز تاکید شده که هر دو هفته یک بار این جلسات را برگزار کنند.

«معتمدیان» با تاکید بر اینکه موانع سر راه پیشرفت این پروژه باید بررسی و رفع شود ادامه داد: یکی از هدف‌های ستاد کشت گلخانه‌ای روان‌سازی است لذا مدیریت زمان را در انجام برنامه بسیار موثر می‌دانیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت ایجاد پنج هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد گفت: سهمی که در حال حاضر برای استان مشخص شده، هزار هکتار است و برای تکمیل زیرساخت مجتمع‌ها و شهرک‌ها نیز رقم قابل توجهی در نظر گرفته شده است.

استاندار با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای کشت گلخانه‌ای اظهار داشت: تامین زیرساخت‌های لازم در قالب این تفاهم‌نامه انجام می‌شود که کمترین هزینه‌ها را در این خصوص خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: طراحی سازه گلخانه‌ای نیز با توجه به اقلیم خاص استان و وجود تونل‌های بادی باید بومی و از طرفی توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران درخصوص مصرف آب و صرفه جویی انرژی داشته باشد.

«معتمدیان» گفت: کشت گلخانه‌ای از برنامه‌های مهم و ضروری استان است که در راستای مدیریت منابع آبی، فضای جدیدی را در حوزه‌های اقتصادی، اشتغال و درآمدزایی ایجاد می‌کند.

هزینه 5.5 میلیاردتومانی برای تامین زیرساخت شهرک های گلخانه ای

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی هم گفت: برای ایجاد زیرساخت‌های، آب، برق و گاز در شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان جنوبی پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود.

«جعفر علی‌پور» افزود: چهار میلیارد تومان از این اعتبار برای پنج شرکت گلخانه‌ای سطح استان و ۱.۵ میلیارد تومان نیز بر تعهدات این شرکت برای تامین آب شهرک گلخانه‌ای دشت نقودشکی بیرجند افزوده و پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت شهرک‌های کشاورزی آمادگی دارد هرچه درخواست استان در راستای تفاهم‌نامه کشت گلخانه‌ای است، انجام دهد.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی با بیان اینکه آماده‌سازی زیرساخت‌های بخش کشاورزی یکی از برنامه‌های این شرکت است گفت: سهام شرکت به طور کامل دولتی بوده لذا دنبال سود نیستیم و این زیرساخت‌ها به قیمت تمام شده یا کمتر عرضه می‌شود.

او واگذاری زمین، آب و مجوز را از جمله امتیازات این شهرک‌ها عنوان کرد و گفت: ۳۰ درصد هزینه این امور نقدی و باقی به صورت اقساطی از سرمایه‌گذار اخذ می‌شود.

علی‌پور کمک به دولت در ایجاد زیرساخت‌ها برای مناطق غیربرخوردار را نیز از سیاست‌های شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام کرد و افزود: برای همه استان‌ها ۷۰ درصد هزینه‌ها توسط استانداری و ۳۰ درصد از سوی این شرکت هزینه زیرساخت تامین می‌شود اما برای خراسان جنوبی این نسبت را معکوس کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: بیش از هشت هزار هکتار کشت گلخانه در خراسان جنوبی امکان سنجی شده که از این میان عملیاتی کردن هزار هکتار انتخاب شده است.

وی با تاکید بر اینکه عمده فعالیت‌های شهرک‌های گلخانه‌ای به سمت تکمیل زنجیره تولید با نگاه صادراتی است گفت: بازارهای همسایه از جمله روسیه یکی از اهداف صادرات محصولات گلخانه‌ای است.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی، دادن مجوز رایگان و واگذاری زمین با سند تفکیکی را جزو مزایای سرمایه‌گذاری در شرکت شهرک‌های کشاورزی دانست و گفت: تعهدات در قالب تفاهم‌نامه هزار هکتاری خراسان جنوبی براساس سیاست‌های خودکفایی عملیاتی و اجرایی می‌شود.

مشکلاتی که کمر گلخانه داران را خم کرده

با توجه به اینکه گلخانه ها یکی از فضاهای مزیت دار است که علاوه بر امکان کشت گیاهان در تمام فصول، به میزان آب و زمین کمتری هم نیاز دارد و میزان تولید در آن نسبت به فضای آزاد بیشتر است، از همین جهت و همچنین با توجه به وجود خشک‌سالی‌های اخیر در خراسان جنوبی، توسعه این صنعت میتواند به صرفه و اقتصادی باشد.

در حالی که راه اندازی این صنعت برای استان مناسب است، اما هم اکنون هم گلخانه داران استان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و برخی از آنها هم زیر بار این مشکلات کمر خم کرده و با انبوهی از بدهی ها که حتی مشکلات خانوادگی را هم به دنبال داشته، مجبور به ترک میدان شده اند.

تکلیف نامعلوم هزار هکتار گلخانه با تغییر سیاست در دولت های بعدی

«اسکندری» یکی از گلخانه داران بیرجندی در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: با توجه به افزایش قیمت نهاده های کشاورزی طی دو سال اخیر، قیمت محصولات هم به تناسب افزایش یافته، اما اگر گلخانه داری تولید کم و ضعیفی داشته باشد، چون نهاده ها را به قیمت بالا تهیه کرده و تولید کمی دارد، در سودآوری دچار مشکل و با شکست مواجه می شود.

وی با اشاره به پیچ و خم های اداری برای دریافت مجوز و ارائه وثیقه برای تسهیلات بانکی می افزاید: نوسانات قیمت و بازار هم از دیگر مشکلات است و متاسفانه هر روز نرخ ها تغییر می کند و تولیدکننده برای زمان فروش محصولش سردرگم می شود.

این گلخانه دار با بیان اینکه اکنون تولیدات گلخانه ای کم و مناسب صادرات نیست، اما با طرح ایجاد هزار هکتار گلخانه که در استان کلیدخورده، زمینه صادرات این محصولات فراهم می شود، تصریح می کند: اما اگر با روی کار آمدن دولت جدید سیاست ها تغییر کند، آن وقت تکلیف هزار هکتار گلخانه چه می شود و تولیدکنندگان چگونه باید محصولات خود را به فروش برسانند؟متاسفانه این موضوع به یکی از دغدغه های گلخانه داران تبدیل شده است.

 

مهم ترین مشکل گلخانه داران بازار فروش و نبود صادرات است

یکی دیگر از گلخانه داران بیرجندی می گوید: مهم ترین مشکل گلخانه داران بازار فروش و نبود صادرات است و به همین دلیل تولیدکنندگان مجبور می شوند برای جلوگیری از آسیب محصول، آن را به هر قیمتی به میادین میوه و تره بار بفروشند. به همین منظور ایجاد سیستم فراوری و بسته‌بندی و صادرات می تواند بسیار کارساز باشد.

«محمدی» می افزاید: با توجه به شرایط آب و هوایی استان و اختلاف دمای زیاد شب و روز، متاسفانه فضاهای گلخانه ای استان از سیستم گرمایش از کف بی بهره اند .

وی قواعد سخت بانکی را از دیگر مشکلات گلخانه داران عنوان می کند و می گوید: بانک ها در زمینه بازپرداخت تسهیلات قوانین سخت و دست و پاگیری دارند و متاسفانه در حالی که هنوز واحد گلخانه ای به سود نرسیده است، سررسید اقساط شروع و تولید کننده با مشکل مواجه می شود.

وثیقه و سودهای سنگین بانکی بحرانی برای گلخانه داران

یکی دیگر از گلخانه داران هم نبود بازار فروش مناسب و بالا رفتن هزینه های جاری را علت تعویق اقساط و بدهکاری گلخانه داران به بانک ها و قرار گرفتن آنها در لیست سیاه بانکی می داند و می گوید: برای افزایش تولید و همچنین حل مشکلات، تولیدکنندگان نیازمند حمایت دولت و بانک ها هستند.

وی  با اشاره به بروکراسی پیچیده و مطالبه وثیقه‌های سنگین در قبال ارائه تسهیلات بانکی به متقاضیان، می‌افزاید: اکثر متقاضیان احداث گلخانه فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی هستند که توانایی مالی کافی برای شروع کار را ندارند و ناچار به استفاده از تسهیلات بانکی‌اند. همچنین در دوره های اول تولید که میزان محصول و باالتبع سوددهی کم است، نوسانات بازار، تعویق بازپرداخت اقساط و تجمعی شدن سود تسهیلات به‌صورت تصاعدی، سبب بحران مالی و زمین گیر شدن تولید کننده می شود.

وی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش و افزایش هزینه‌های مختلف تولید مانند کود، سم، هزینه‌های حمل و نقل، هزینه نیروی انسانی، بذر و نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در کنار واحدهای گلخانه‌ای مانند تولید خیار شور را  از دیگر دغدغه‌های گلخانه‌داران عنوان می کند.

نظارتی بر ساخت و ساز گلخانه ها نیست

یکی دیگر از گلخانه داران بیرجندی نبود نظارت بر ساخت‌وساز گلخانه‌ها به‌صورت مهندسی و از بین رفتن سازه ها با طوفان یا بارندگی شدید را از دیگر مشکلات عنوان کرده و اظهار می کند: باید سازه ها بر اساس شرایط آب و هوایی و با نظارت کامل ساخته شود تا در بروز حوادث تولیدکننده دچار مشکل و بحران نشود.

«خسروی» استفاده از سموم کشاورزی نامرغوب توسط برخی تولیدکنندگان به علت عدم توان مالی را از مشکلاتی دانست که علاوه بر زیرسوال رفتن محصول سایر تولیدکنندگان، سبب تهدید سلامتی مصرف کنندگان هم می شود.

وی با گلایه از وضعیت تأمین و هزینه های سوخت گلخانه‌ها می‌گوید: با توجه به اقلیم استان و زمستان‌های سرد کویر، کاهش شدید دما در گلخانه در یک شب سرد می‌تواند باعث نابودی کامل محصولات گلخانه‌ای شود که رفع این مشکل یکی از مهم ترین دغدغه های گلخانه داران است.

انقلابی از مشکلات دستاورد صنعت گلخانه ای

با توجه به اینکه گلخانه داران با مشکلات متعددی بخصوص مشکلات بانکی سنگین دست و پنجه نرم می کنند، توسعه صنعت گلخانه ای افراد زیادی را درگیر امر تولید خواهد کرد. اما اگر قرار باشد مشکلات این حوزه همچنان ادامه داشته باشد، تولیدکنندگان جدید باید منتظر کوهی از مشکلات باشند و خود را برای مواجهه با آن آماده کنند. در واقع اگر قرار باشد شرایط به همین منوال باشد توسعه و انقلاب گلخانه ای، انقلابی از مشکلات را هم به ارمغان خواهد آورد و با شکست مواجه خواهد شد. 

اما اگر مسئولان قصد دارند طرح 700 هکتاری گلخانه ای را رسما به مرحله اجرا در بیاورند، ابتدا باید فکری به حال وثیقه های سنگین و میلیاردی بانکی کنند، چا که جوانانی که قرار است در این طرح وارد شوند از چنین وثیقه هایی برخوردار نسیتند.

همچنین قبل از این موضوع باید زیرساخت های لازم از جمله تامین آب، برق، گاز و ... هم ایجاد شود و علاوه بر آن موضوع مهم تنوع در تولید محصولات و فراهم کردن بازارهای امن و مناسب هم پیش بینی شود. چرا که هم اکنون بیشتر تولیدات گلخانه ای استان خیار، گوجه فرنگی و گل رز است که به گفته گلخانه داران، امکان صادرات آن وجود ندارد و فروش آن در بازارهای داخلی و میادین میوه و تره بار هم با مشکلاتی مواجه است که هزینه های تولید را هم به زور تامین می کند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/