آخرین اخبار

تاریخ : 22. آبان 1398 - 8:20   |   کد مطلب: 2489
جریمه هایی که به دلیل تنبلی مدیران از جیب بیت المال می رود

به گزارش مهر مشرق ، روز شنبه 18 آبان ماه بود که استاندار خراسان جنوبی به همراه برخی مسئولان از پروژه های فرهنگی در حال ساخت بیرجند بازدید کرد.

استاندار از پروژه های سالن علامه فرزان فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز شماره چهار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شمال شهر که به علت نداشتن پروانه ساختمانی، توسط شهرداری پلمپ شده بودند هم بازدید کرد.

استاندار خراسان جنوبی در خصوص فک پلمپ و ادامه مراحل ساخت ساز این پروژه ها، توافق را بهترین راه برای رفع این موانع دانست و گفت: صدور پروانه ساختمانی یک اصل مهم است که نمی توانیم شهرداری را مجبور به عدم صدور آن کنیم. بنابراین بهترین راه این است که دستگاه های مربوطه و شهرداری جلسه را برگزار کرده و بر سر نحوه پرداخت هزینه ها موافقت کنند. در حالی  «معتمدیان» توافق بهترین گزینه برای حل اختلاف شهرداری و دستگاه های اجرایی ذکر کرد که «محمدعلی جاوید» شهردار بیرجند در گفتگو با مهرمشرق، گفت: در خصوص پروژه های ساختمانی که پروانه ساخت نگرفته اند، شهرداری طبق قانون ماده 100، ملزم به اجرای قانون و پلمپ است که در این خصوص بین پروژه های خصوصی و دولتی تفاوتی  وجود ندارد وبخاطر مردم  و توسعه خدمات شهری به شهروندان قانونی رفتار خواهد کرد.

وی افزود: دریافت پروانه ساختمانی از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار است چرا که ضوابط شهرسازی، ضوابط فنی، حوادث و اتفاقات در آن لحاظ می شود و در صورتی که پروژه و ساختمانی بدون پروانه ساختمانی اقدام به ساخت و ساز کند احتمالات زیادی از جمله عدم رعایت ضوابط فنی و شهرسازی، ریزش ساختمان، ایجاد حادثه برای کارگران و ... وجود دارد که در این صورت اولین مقصر، شهرداری شناخته خواهد شد.

شهردار بیرجند تاکید کرد: مالکان و مجریان پروژه ها همانطور که برای پیمانکاران و ایجاد زیرساخت های آب، برق و گاز و ... هزینه ها را نقدی واریز می کنند، باید برای دریافت پروانه هم اعتبار پیش بینی کنند.

«جاوید» ادامه داد: شهرداری پروژه ها را نه به خاطر پول بلکه به خاطر نداشتن پروانه که بخشی از آن پول است، پلمپ می کند و برای دریافت هزینه پروانه سخت گیری نکرده و از طریق تعامل و تقسیط اقدام می کند.

وی با اشاره به اینکه  شهرداری حتی در شرایط سخت اقتصادی هم با دستگاه های دولتی کنار می آید، افزود: شهرداری از محل پروژه هایی که قبلا بدون پروانه در شهر ساخت و ساز شده است، حدود 110-120 میلیارد تومان از دستگاه های اجرایی طلب دارد، که اکنون و با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب، به این بدهی ها کاری نداریم، اما اکنون همه دستگاه ها باید برای ساخت و ساز پروانه بگیرند و شهرداری در این خصوص عذر و الزام قانونی دارد، هرگاه قانون عوض شد و به عدم صدور پروانه ساختمانی دستور داد، ما هم ملزم به رعایت خواهیم بود.

به گفته شهردار بیرجند، پروانه نداشتن پروژه های دولتی به دلیل تنبلی، تعلل و سهل انگاری مدیران اجرایی است که تصور می کنند برگ پروانه هیچ اعتبار و ضرورتی ندارد، و به همین دلیل این پروژه ها پلمپ می شود، اما اگر اهمیت این موضوع را بدانند قطعا در اولین قدم برای دریافت آن اقدام می کنند.

«جاوید» بیان کرد: اگر پروژه ای نسبت به دریافت پروانه اقدام نکند، این پروژه علاوه بر پلمپ مشمول جریمه هم می شود که این هزینه باید از حساب پروژه و دولت برداشته شود، اما منصفانه نیست که به خاطر سهل انگاری یک مدیر، بیت المال هدر برود.

وی ادامه داد: طبق قانون، عمده ترین منبع درآمد شهرداری ها از محل صدور پروانه های ساختمانی است و اگر قرار باشد این عوارض پرداخت نشود، شهر هم توسعه پیدا نخواهد کرد، در واقع این هزینه ها در راستای عمران، آبادانی و زیرساخت های همین شهر است.

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه پروژه های دولتی در همه شهرها ساخته می شود و مدیران آن، عوارض پروانه ساختمانی را از وزارتخانه ها دریافت و به حساب شهرداری واریز می کنند، گفت: اینکه مدیران سایر شهرها از اعتبارات وزارتخانه برای پرداخت عوارض شهرداری استفاده کنند ولی مدیران شهر محروم بیرجند، سهل انگاری و اقدام نکنند، ظلم بزرگی در حق مردم است.

«جاوید» با بیان اینکه مردم نسبت به پرداخت عوارض ساختمانی خود تقریبا خوب عمل می کنند و در این خصوص مشکل ما با دستگاه های دولتی است، تصریح کرد: اما شهرداری برای پلمپ پروژه ها، با هیچ دستگاهی تعارف ندارد و قانون هم هیچ اداره ای را مستثنا نکرده است، دستگاه های اجرایی باید به قانون احترام گذاشته و برای صدور پروانه اقدام کنند.

وی یادآور شد: استاندار هم در بازدید از پروژه های فرهنگی به دستگاه های اجرایی تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی بدون پروانه ساختمانی فعالیت نکنند و برای دریافت پروانه و پرداخت هزینه آن با شهرداری تعامل و توافق کنند.

شهرداری از حق شهروندان کوتاهی نکند

این مطالب در حالی عنوان می شود که بسیاری از شهروندان نیز خواستار برخورد قانونی شهرداری با هرگونه تخلف ساخت ساز غیر مجاز هستند «اکبری » یکی از همشهریان بیرجندی ضمن تشکر از اقدام قانونی شهرداری بیرجند می گوید: شهرداری که اعتبارات دولتی زیادی ندارد و بیشتر اعتبارآن توسط خود مردم پرداخت می شود چه ازومی دارد که با متنخلفین دستگاه دولتی توافق نماید.

وی عنوان کرد: دستگاه دولتی عوض اینکه در توسعه شهری به کمک شهرداری بیایند چرا حق شهرداری را هم پرداخت نمی کنند؟

اسماعیلی یکی دیگر از شهروندان نیز خواستار جدی با متخلفین ساخت و ساز دولتی و غیر دولتی در بیرجند و از شهرداری و شورای و دستگاه های نظارتی خواست از حق شهروندان کوتاه نیایند و با دولت حق عوارض ساخت و نوسازی امکان دولتی را نیز همانند شهروندان پرداخت نماید.

وی عنوان کرد:نباید بخاط برخی کوتاهی دوسط مسئولان دولتی این جریمه های از بیت و المال پرداخت شود و بهتر بود آقای استاندار نیز قانون را راهکار اختلاف شهرداری با نهادای دولتی که ساخت و ساز دارند عنوان می کردند چرا که عوارض حق شهروندان و شهرداری که خدمات می دهد می باشد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/