آخرین اخبار

تاریخ : 26. آبان 1398 - 8:40   |   کد مطلب: 2497
خراسان جنوبی نیازمند ساخت 28 هزار واحد مسکن

به گزارش مهر مشرق ، یکی از مهم ترین نیازهای هر خانواری، تامین مسکن  و ایجاد سقفی برای آرامش اعضای خانوار و خلاصی از اجاره نشینی و خانه به دوشی است. اما با توجه به اینکه همه مردم قادر به تامین این نیاز خود نیستند و معمولا با مشکلات متعدد مالی و نابسامانی بازار روبرو هستند، اهمیت این موضوع سبب شده تا در اصل سی و یکم قانون اساسی، تامین مسکن برای اقشار کم درآمد به عنوان یکی از وظایف دولت محول و مورد تاکید قرار بگیرد. قانونی که همه دولت ها در هر زمان و شرایطی را ملزم به تولید مسکن برای خانوارهای ضعیف و کم درآمد کرده تا از دغدغه و مشکلات این قشر جامعه بکاهد.

طی سال های اخیر، دولت نهم در همین خصوص، طرح مسکن مهر را کلید زد و از سال 1386 این طرح را برنامه ریزی و آغاز کرد. در این طرح بیش از 31 هزار واحد مسکونی در خراسان جنوبی ساخته شد که پرونده آن هم در اردیبهشت ماه سال 1398 در استان بسته شد. علی رغم برخی مشکلات در زمینه جانمایی و ایجاد زیرساخت ها در این طرح، اما بالاخره بسیاری از نیازمندان و اقشار کم درآمد استان صاحب خانه شدند و اکنون در اوضاع نابسامان بازار مسکن و اجاره هایی که سر به فلک می کشد، سرپناهی برای خود دارند و از بابت بی خانمانی، هیچ نگرانی ندارند.

وعده هایی که شعار باقی ماند

رئیس دولت تدبیر و امید هم در خردادماه سال 92 ساخت مسکن ارزان را یکی از شعارهای مهم خود برای بهبود اوضاع معیشتی مردم اعلام کرد. همچنین آخوندی اولین وزیر راه و شهرسازی این دولت، در سال 92 پس از مزخرف خواندن طرح مسکن مهر، موضوع ساخت مسکن اجتماعی برای حمایت از اقشار کم درآمد را مطرح کرد که این طرح پس از سه سال و اندی، در اسفندماه سال 95 در هیئت دولت به تصویب رسید اما تاکنون دولت برای اجرای این طرح هیچ زمین و هیچ اعتباری را اختصاص نداده است. اکنون پس از گذشت 6 سال از عمر دولت تدبیر و امید، قرار است این دولت طرح مسکن ملی را اجرا کند، طرحی که برای اولین بار از زمستان سال 1397 مطرح شد و اکنون پس از گذشت یک سال، ثبت نام در این طرح آغاز شده و به تدریج در استان های مختلف کشور انجام می شود.

 این طرح شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که قرار است به منظور رونق بازار مسکن و تامین نیاز مسکونی مردم طی مدت دو سال ساخته و در سال 1400 به بهره برداری برسد.

برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن، متقاضی باید چهار شرط تاهل، عدم استفاده از تسهیلات دولتی حوزه زمین و مسکن از اول انقلاب تاکنون، عدم داشتن مالکیت از تاریخ اول تیرماه ۸۴ به بعد و سابقه ۵ سال سکونت را داشته باشد.

2 هزار و 449 واحد سهمیه استان در طرح اقدام ملی مسکن

اوایل شهریورماه امسال، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد، پس از آن نوبت به استان های خراسان جنوبی،  سیستان و بلوچستان، قم و خراسان‌شمالی رسید که ابتدا قرار بود این ثبت نام در 18 آبان انجام شود اما به دلیل اختلال در سایت، ثبت نام به 21 ابان موکول شد و قرار شد به مدت سه روز ادامه داشته باشد.

سهم خراسان جنوبی از طرح های ساخت مسکن دولت، در مجموع 4 هزار و 341 واحد است که قرار است در طرح اقدام ملی مسکن، 2 هزار و 449 واحد مسکونی ساخته شود و بقیه هم در قالب قراردادهاي مشاركتي، واگذاري گروهي بصورت اجاره ۹۹ ساله،واگذاري اراضي به اقشار ويژه از جمله خيرين مسكن ساز وتامين مسكن خانواده هاي داراي ۲ معلول،تكميل واحدهاي نيمه تمام،تامين اراضي تفاهم نامه با ستاد اجرايي فرمان حضرت امام ونيروهاي مسلح،استفاده از ظرفيت بانكي مانند تسهيلات صندوق مسكن يكم وخانه اولي ها وساخت وساز دربافت هاي فرسوده با استفاده از تسهيلات نوسازي وبهسازي ساخته خواهد شد.

از ۲هزار و ۴۴۹ واحد سهم خراسان جنوبی در طرح اقدام ملی مسکن، تعداد یک هزار و ۳۸۲ واحد سهمیه شهر بیرجند به عنوان تنها شهر بالای 100 هزار نفر جمعیت و یک هزار و ۶۷ واحد هم سهم 22 شهر دیگر استان است که زير ۱۰۰ هزارنفرجمعيت دارد.

خراسان جنوبی نیازمند ساخت 28 هزار واحد مسکن

استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان بیش از ۷۶۸ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۴۵۳ هزار نفر جمعیت شهری ( ۵۹ درصد) و حدود ۳۱۵ هزار نفر جمعیت ساکن در مناطق روستایی است. همچنین براساس آخرین آمار مجموع خانوار شهری و روستایی استان ۲۲۳ هزار خانوار بوده که از این تعداد ۱۲۹ هزار خانوار شهری و ۹۵ هزار خانوار روستایی هستند اما تعداد واحدهای مسکونی استان ۲۱۴ هزار واحد است. براساس مطالعات انجام شده نیاز مسکن استان تا سال ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار واحد مسکونی است.

در حالی که ثبت نام طرح ملی مسکن در استان از ساعت 10 صبح 21 آبان شروع شد و قرار بود به مدت سه روز ادامه داشته باشد، اما شهروندان بیرجندی تنها پس از دو ساعت از زمان ثبت نام، با پیغام تکمیل ظرفیت مواجه شدند. در روز دوم ثبت نام هم ظرفیت سایر شهرهای استان تکمیل شد.

شرایط نابرابر ثبت نام در طرح مسکن ملی

این نحوه ثبت نام شرایط نابرابری را برای متقاضیان ایجاد کرده و مثلا اگر کسی اینترنت پرسرعت داشته و یا حتی چند دقیقه زودتر اقدام به ثبت نام در این سایت کرده است، برگ برنده در دست اوست و بقیه مردم قبل از اینکه به خود بجنبند، در قافله جاماندگان قرارگرفتند. این موضوع داد بسیاری از شهروندان بیرجندی را درآورد و در حالی که با هزار امید و آرزو، از ساعت های اول صبح در کافی نت ها حضور یافته و صف گرفته بودند، دست خالی به خانه برگشتند.

مديركل راه وشهرسازي خراسان جنوبي با اشاره به تکمیل ظرفیت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان، می گوید: مرحله دوم این طرح، پالايش افراد ثبت نام شده است. در واقع افراد واجد شرايط تایید و افرادی هم که واجد شرایط نباشند حذف خواهند شد و به تعداد افراد حذف شده، سامانه دوباره فعال و امکان ثبت نام فراهم خواهد شد كه قطعا اطلاع رساني لازم انجام خواهد شد.

بهتر بود ثبت نام در این سایت طی سه روز کامل ادامه می داشت تا تمام افرادی که قصد خانه دار شدن داشتند بتوانند ثبت نام کنند، با این روش، آمار و اطلاعاتی از کل متقاضیان مسکن استان به دست می آمد که این موضوع می تواند در جهت آمار و برنامه ریزی های کلان و سیاست های تولید مسکن بسیار موثر باشد. همچنین در این نحوه ثبت نام افراد دارای اولویت مورد تایید قرار می گرفتند و از حضور افراد سودجو و دلال جلوگیری می شد.

کم درآمدها بی سرپناه می مانند

در حالی که باید یت دولت در تامین مسکن، قشر ضعیف و کم درآمد جامعه باشد، اما متاسفانه گویا این اقشار در این طرح جایی ندارند و این طرح برای دهک های متوسط به بالای جامعه هدف گذاری شده است. چرا که باید متقاضیان در ابتدا 30 درصد قیمت تمام شده مسکن که حداقل مبلغی بین 30-50 میلیون تومان است را سرمایه گذاری کنند. همچنین قرار است در این طرح وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت شود که اقساط آن بطور میانگین یک میلیون 500 هزار تومان در ماه و معادل حقوق ماهیانه یک کارگر خواهد بود که با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، این مبلغ از عهده بسیاری از خانوارها خارج است. در حالی که قشر ضعیف جامعه شرایط سخت تر و نیاز بیشتری دارد و دولت هم بارها بر حمایت از این اقشار تاکید کرده است، اما متاسفانه این قشر از حمایت دولت محروم شده و سرش بی کلاه مانده است. در عین بی توجهی به اقشار کم درآمد، اما دولت از دهک های متوسط به بالای جامعه که توان ساخت و ساز دارند ولی در این زمینه نیازمند کمک دولت هم هستند، حمایت کرده است.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده در شهریورماه 98، خراسان جنوبی ها جزو استان های کم درآمد کشور در سال 97 بوده اند که این موضوع حاکی از عمق محرومیت ها و وجود اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بیشتر نسبت به سایر نقاط کشور است که با توجه به حال و روز ناخوش اوضاع بازار مسکن و اجاره های سنگین، بهتر بود دولت به فکر این اقشار هم می شد و یا حداقل شرایط تامین منابع مالی از سوی متقاضیان، در تمام نقاط محروم و توسعه یافته کشور یکسان نمی بود و نقاط محروم از شرایط آسان تری برخوردار می شدند. چرا که دهک های متوسط به بالای جامعه توان ساخت و ساز دارند اما در این زمینه نیازمند کمک دولت هم هستند، اما اقشار کم درآمد هیچ توانایی در این خصوص ندارند.

خراسان جنوبی ها جزو کم درآمدترین ها در کشور

شهر نشین های خراسان جنوبی با درآمد سالانه 31 میلیون تومانی رتبه چهارم و روستانشینان استان هم با درآمد سالانه 16 میلیون تومانی رتبه سوم را از حیث کمترین میزان درآمدها در سطح کشور دارا هستند.

تکمیل ظرفیت ثبت نام طرح ملی مسکن در ساعت های ابتدایی در این استان هم حاکی از نیاز شدید اقشار استان به مسکن است که متاسفانه طی سال های اخیر از دید دولت مغفول مانده است که حتی با وجود شرایط سخت این طرح، باز هم تعداد زیادی از مردم برای ثبت نام اقدام کردند تا شاید با صفر کردن تمام هزینه های خانوار خود، شاید بتوانند در این طرح صاحب مسکن شوند کهط امید است متقاضیان در تامین منابع اولیه و بازپرداخت اقساط با مشکلاتی مواجه نشوند.

همچنین اجرای این طرح با ابهامات متعددی روبروست و هیچ اطلاعات دقیقی از مکان، متراژ و زمان تحویل واحدها ارائه نشده و تنها به کلیات طرح اشاره شده است. با توجه به اینکه قرار است ای3ن طرح با مشارکت انبوه سازان ساخته شود، باید برای جلوگیری از احتکار واحدها یا فروش آن با قیمت های بالا به مردم توسط انبوه سازان، تدابیری اندیشیده شود. از سوی دیگر باید از ایجاد رانت در افرادی که در سیستم توزیع هستند جلوگیری و در این خصوص نظارت شود.

سرنوشت نامعلوم طرح ملی مسکن

در حالی دولت تعهد کرده که واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را طی دو سال ساخته و تحویل دهد که از ابتدای مطرح شدن این طرح تا زمان اقدام برای اجرای آن حدود یک سال به طول انجامیده. همچنین دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن موضوع ساخت مسکن اجتماعی را مطرح کرد که این طرح به مرحله اجرا نرسید، علاوه بر این، طی شش سال اخیر فعالیت این دولت، تاکنون وعده های متعددی در خصوص اتمام طرح مسکن مهر داده شده که این طرح بالاخره در اردیبهت ماه 98 در استان به پایان رسید، اما گفته می شود که هنوز بیش از ۳۰۰ هزار متقاضی مسکن مهر در سایر نقاط کشور واحدهای خود را تحویل نگرفته‌اند. بر این اساس نمی توان به ساخت این واحدها طی دو سال خوش بین بود و معلوم نیست پس از روی کار آمدن دولت بعدی، در خصوص این طرح چه اقدامی خواهد شد.

در هر صورت؛ موردی که قابل توجه است این است که بر اساس قانون، دولت تدبیر و امید به وظیفه اصلی خود برای تامین مسکن کم درآمدها توجه نکرده هیچ برنامه ای برای این اقشار نداشته است و اکنون در دو سال پایانی باقی مانده از عمرش، مسکنی را برنامه ریزی کرده که شرایط سخت تامین مالی آن و کمبود ظرفیت ثبت نام آن، داد بسیاری از مردم را درآورده است. البته یادآور می شود که امید است این طرح هم سرنوشتی مثل مسکن اجتماعی که چندین سال بر روی آن مانور داده شد، نشود و حداقل با هزینه های بالا هم که شده، برای برخی از مردم مسکن ایجاد شود.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/