آخرین اخبار

تاریخ : 26. آبان 1398 - 9:26   |   کد مطلب: 2499
در صورت عدم حمایت مسئولان؛ انتقال کارخانه کاوش فرادیس شرق به بصره

به گزارش مهر مشرق ، سالهاست که جنگ اقتصادی علیه ملت ایران آغاز شده و دشمن در این خصوص از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و با هر روز با ایجاد تحریم های جدیدی تلاش کرده تا این ملت مقاوم را از پای در بیاورد. به همین منظور مقام معظم رهبری، برای مقابله با سیاست های پلید دشمن، چندین سال است که راهبرد اصلی کشور را بر اساس مسائل اقتصادی تنظیم کرده و به همین منظور ایشان سال 98 را به عنوان سال رونق تولید نامگذاری کردند که در واقع مي توان آن را عصاره نام گذاري  سال هاي اخیر دانست. چرا که رونق توليد به عنوان پايه و اساس پيشرفت و توسعه اقتصاد كشور برای مقابله با تهدید و تحریم دشمنان ، همواره در بيانات مقام معظم رهبري به عنوان دارویی نسخه ای شفا بخش برجسته بوده است.

بر این اساس بر مسئولان واجب است که برای پیروزی در این جنگ تمام عیار، در مسیر این راهبرها حرکت کرده و برای ایجاد اقتصاد پویا و تاثیرگذار تلاش کنند.

در خراسان جنوبی هم گرچه صنعت توسعه چندانی نداشته، اما واحدهای تولیدی وجود دارد که بر اساس ظرفیت های خود استان بخصوص در حوزه معدنی، ایجاد شده است. در این خصوص با یکی از تولیدکنندگان استان که کارخانه اش در شهرک صنعتی شهرستان فردوس قرار دارد راهی می شویم.

نصب پرچم های مقاومت به دلیل علاقه به سید مقاومت

کارخانه کاوش فرادیس شرق، در اطراف بلوار و خیابانی که این کارخانه در آن واقع شده است پرچم های کوچکی نصب شده، نزدیک تر که می شوم می بینم پرچم های مربوط به حزب ا... و جبهه مقاومت است، پرچم بزرگتری هم در ورودی کارخانه نصب شده است.

در ابتدا که با جلال الدین کوهستانی، مدیرعامل این کارخانه هم صحبت می شوم، دلیل نصب این پرچم ها را می پرسم که وی می گوید: از ابتدای راه اندازی کارخانه، پرچم های جبهه مقاومت را در محیط کارخانه نصب کرده ام و هر شش ماه هم آن را تعویض می کنم. البته بنده به هیچ نهاد و گروهی وابسته نیستم و نصب این پرچم ها فقط به دلیل علاقه ای است که به سید مقاومت دارم.

آنطور که آقای مدیرعامل می گوید؛ ساخت این کارخانه در ماه های پایانی سال 92 آغاز شد و در هفته دولت سال 94 با حضور مسئولان به بهره برداری رسید. در ابتدای بهره برداری، این کارخانه دو خط تولید داشت اما اکنون پس از گذشت 4 سال، خط چهارم آن در حال نصب است. همچنین این کارخانه جزو 4 کارخانه برتر تولید مکمل خوراک دام بر پایه ماده معدنی بنتونیت است.
گویا این واحد تولیدی نمونه بارزی از اقتصاد مقاومتی است و مواد اولیه آن از معادن بنتونیت شهرستان فردوس تهیه می شود، حاصل فرآوری بنتونیت هم تولید کودترکیبی و 15 نوع محصول مواد معدنی، کودکشاورزی و تولید یک نوع مکمل دارویی ویژه خوراک دام است.
خوشبختانه بازار فروش تولیدات کارخانه هم بصورت صد درصد فراهم است و این محصولات علاوه بر استان خودمان به سایر استانهای کشور و کارخانه های خوراک دام، ریخته گری، فولاد، کود کشاورزی و ... ارسال می شود.

80 درصد نیروی کارخانه تعدیل شد

اما پس از ارائه این توضیحات، لحن صدای مدیرعامل تغییر می کند و گفته هایش با آه و افسوس همراه می شود، وی می گوید: از ابتدای بهره برداری تا امسال ، این کارخانه به صورت صد درصد ظرفیت در سه شیفت فعال بود و 30 کارگر در آن مشغول به کار بودند، اما اکنون شرایط به گونه ای شده که کارخانه با 20 درصد ظرفیت فعال است و با تعدیل 80 درصد نیروی انسانی، فقط 6-7 نفر در کارخانه کار می کنند.
وی می افزاید: برای ساخت و راه اندازی کارخانه از دارایی و هزینه خودم استفاده کرده ام و فقط به میزان ۲۰ درصد ارزش کارخانه وام دریافت کرده ام، بدون اخذ سرمایه در گردش و تا جایی که توانسته ام خودم تولید را پیش برده ام، اما این روند تا جایی ادامه داشت که از دو سال گذشته، به یکباره هزینه ها افزایش یافت و با کمبود شدید نقدینگی مواجه شدیم.
مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق با بیان اینکه حمایت از تولید و اشتغال در خراسان جنوبی فقط در حد شعار است، ادامه می دهد: اکنون 4 سال شده که درخواست سرمایه در گردش برای این واحد تولیدی دارم که ابتدا این اعتبار را برای گسترش کارخانه نیاز داشتیم اما حالا برای پیشبرد کارخانه با حداکثر ظرفیت به آن نیازمندیم.
کوهستانی با اشاره به اینکه این کارخانه به 3-2.5 میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد می گوید: اما متاسفانه طی 4 سال گذشته تاکنون، هنوز موفق به دریافت یک ریال تسهیلات هم نشده ام، در حالی که هزینه های تولید و حمل و بسته بندی افزایش یافته و مقرون به صرفه نیست و برای تامین این هزینه نیازمند سرمایه در گردش هستیم.

حل نشدن مشکلات کارخانه به دلیل عدم حمایت مسئولان

وی تصریح می کند: این در حالی است که مواد اولیه این کارخانه از معادن خود شهرستان تامین می شود و بازار فروش آن، هم در استان و هم در سطح کشور وجود دارد و اصلا از نظر تامین مواد اولیه و بازار فروش مشکلی نداریم و کارخانه ای نیستیم که قرار باشد مواد اولیه از خارج وارد شود و یا بازار فروش نداشته باشیم، اما چرخه نقدینگی کارخانه با مشکل مواجه شده و متاسفانه مسئولان هیچ حمایتی از این واحد تولیدی ندارند و اینجا منِ تولیدکننده باید بسوزم.
وی می افزاید: دولت برای واحدهای تولیدی مشکل دار بودجه گذاشته که این بودجه ها شناور است و هر استانی زودتر بجنبد آن را جذب می کند، مقام معظم رهبری هم در خصوص برداشت از صندوق توسعه ملی اجازه داده اند و در چارچوب ها مشکلی نداریم، اما متاسفانه مشکل در سیستم محلی استان و شهرستان است.
مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق در پاسخ به اینکه چرا ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای رفع مشکلات کارخانه اقدام نمی کند، می گوید: جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای این واحد تولیدی در 17 مهرماه سال 98 تشکیل شده که صرفا جلسه و صورت جلسه ای برای رفع موانع تولید بود و هیچ نتیجه ای نداشته است، در این جلسه مصوب شد مدیریت صنایع استان با دفتر صنایع وزارتخانه در خصوص رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک مکاتبه کند و در این زمینه مجوز ارائه طریق گردد، این در حالی که 4 سال است که این واحد تولیدی پروانه بهره برداری دارد.

گره کور مشکلات خط تولید در سازمان جهاد کشاورزی
 

کوهستانی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مشکلات این کارخانه در سازمان جهادکشاورزی استان گره خورده است، ادامه می دهد: برای ایجاد خط تولید کود ترکیبی 700 میلیون تومان هزینه کرده ام و این خط با تولید 100 تن کود به ارزش 10 میلیون تومان تست و موفق ارزیابی شد، اما اکنون جهادکشاورزی جلوی تولید این خط را گرفته و گفته باید برای آن مجوز آب و خاک دریافت کنید. برای دریافت این مجوز به اداره آب و خاک کشور در کرج مراجعه کرده ام، اما گویا سیستم وزارتخانه با شرکت تابعه اش متفاوت است و اصلا چنین مجوزی در چارت وزارتخانه وجود ندارد و ما را در چرخه ای انداختند که قابل حل نیست.
 

تعطیلی خط تولید و تامین نیاز استان از طریق واردات

وی با اشاره به اینکه این کارخانه، تنها کارخانه کود ترکیبی بر پایه کود حیوانی و معدنی استان است که تولیدات آن مصرف و نیاز استان را بیشتر جوابگو نیست و بازار فروش آن صد درصد فراهم است می گوید: اما جهاد کشاورزی اکنون جلوی تولید این خط کارخانه را گرفته و متاسفانه هم اکنون تمام کود مورد نیاز استان بر پایه مواد معدنی و حیوانی، از خارج استان تامین می شود.
مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق اظهارمی کند: متاسفانه به دلیل بی انظباتی مسئولان و تفکر نادرست آنها، خط تولیدی که 700 میلیون تومان برای آن هزینه کرده ایم خوابیده و با مشکل مواجه شده است و در این زمینه مسئولان فرمانداری و جهادکشاورزی شهرستان و استان نه تنها کوتاهی کرده؛ بلکه شاید سنگ اندازی هم می کنند. متاسفانه مسئولان شهرستان ما را به استان، و مسئولان استان ما را به مسئولان کشور ارجاع می دهند، در حالی که گره این مشکل در خود استان و شهرستان قابل حل است.
کوهستانی می گوید: در حالی که برای تولید مکمل دارویی خوراک دام از ماده معدنی بنتونیت، پس از دو سال تلاش و پیگیری ، به عنوان سومین کارخانه کشور موفق به دریافت مجوز تولید و توزیع از سازمان دامپزشکی شدیم، اما اکنون با مشکل سرمایه در گردش برای راه اندازی این خط به عنوان خط اصلی و بزرگ کارخانه مواجه هستیم که در این خصوص نیز با مانع بزرگی به نام جهادکشاورزی مواجه هستیم و باید این سازمان کارخانه را برای دریافت سرمایه در گردش معرفی کند، اما این سازمان گفته ابتدا مجوز آب و خاک را دریافت کنیم و سپس برای دریافت سرمایه در گردش معرفی خواهد کرد.

وی تن صدایش را بالاتر می برد و می گوید: اما وقتی که دریافت این مجوز در وزارتخانه با مشکل مواجه است، منِ تولیدکننده باید چه کار کنم؟ طی چند ماه 6-7 میلیارد تومان هزینه کردیم اما به اندازه سود 100 میلیون تومان درآمد داریم. در حالی که فعالیت و تولید این خط حداقل به وجود 10 نفر کارگر نیازمند است.
 

دیگر صادرات نداریم

مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق با اشاره به اینکه این کارخانه قبلا صادرات داشت، که اکنون این ظرفیت را ندارد می افزاید: کارخانه ای که هیچ بدهی بانکی و مالیاتی ندارد و می تواند با صد درصد ظرفیت و 30-40 نفر نیرو کار کند و توانایی تولید و بازار فروش هم دارد، اکنون چرخه اش به دست مسئولان استان و شهرستان قفل شده است.
کوهستانی می افزاید: در حالی که این کارخانه را در شرایط اقتصادی نامناسبی ایجاد کردیم و بسیجی وار به فکر تولید و رونق آن هستیم، اما گویا مدیران مسئول فقط در حد حرف و سخنرانی از تولید حمایت می کنند و حقیقتا در عمل با آن مخالف هستند، سند آن هم کارخانه کاوش فرادیس شرق است که اصلا رونق یا تعطیلی آن برای مسئولان اهمیتی ندارد.
وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه هنوز کارخانه به طور کامل تعطیل نشده و از دست نرفته است، برای رفع مشکلات آن، تقریبا به تمامی نهادهای دولتی و حاکمیتی نامه نوشته ام، اما متاسفانه از هیچ نهادی جوابی دریافت نکرده ام و اصلا نمی دانم باید از کی به کی شکایت کرد.
وی اظهارمی کند: در 3 مهرماه 98 در سیستم پنجره وزارتخانه درخواست پروانه بهره برداری پیش مخلوط خوراک دام را ارئه کرده ایم، اما پس از پنج روز جواب داده شده که چنین درخواستی دریافت نکرده ایم.
مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق با اظهار تاسف و دردمندی می گوید: واحد تولیدی که چند سال به صورت سه شیفت و با تمام ظرفیت کار کرده و به برند تبدیل شده است، اکنون با ندانم کاری، بی تدبیری، لج و لجبازی، باندبازی و عدم حمایت مسئولان در حال تعطیلی و رها شدن است که باید قبل از اینکه بمیرد به دادش رسید. اسنادی که در دست داریم مانند پازلی است که وقتی کنار هم گذاشته می شود، نشان دهنده عملکرد مسئولان در مورد این کارخانه است.
 

چوبکاری مسئولان بر تن کارخانه

کوهستانی ادامه می دهد: فعالیت و تولید این کارخانه در حد رقابت با کارخانه های قوی و قدر کشور است، اما متاسفانه از ابتدای امسال که درگیر مسائل مالی و بانکی شدیم، توان و انرژی ما را گرفتند، در حالی که باید انرژی تولیدکننده در زمینه فروش و بازار باشد و برای تولید و ارزآوری بیشتر راهکار ارائه دهد، نه اینکه در سیستم اداری پیچیده و فرسوده، از پا بیفتد و به نتیجه ای هم نرسد.
وی می افزاید: این کارخانه هنوز فعال است، اما مسئولان با عدم حمایت و چوبکاری، آن را از پای درآورده و با مرگش؛ از چرخه تولید خارج می کنند. اگر قرار باشد روند حمایت مسئولان درخصوص حمایت از این کارخانه به همین منوال ادامه داشته باشد، مژده تعطیلی آن را طی یکی دوماه آینده به آنها می دهم، چرا که اکنون فعالیت این کارخانه، چوب دو سر ضرر شده است.

انتقال کارخانه به بصره در صورت عدم حمایت

مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق تصریح می کند: برای راه اندازی خط تولید در شهر بصره عراق مذاکراتی را در کنسولگری ایران در بصره و دفتر صنایع عراق انجام داده ایم که در صورت عدم همکاری مسئولان و عدم تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش به این واحد تولیدی تا پایان سال، مجبور به تعطیلی کارخانه و انتقال آن به بصره خواهیم شد چرا که به دلیل عوارض صفر درصد واردات مواد اولیه به عراق، امکان انتقال بنتونیت خام به عراق به صرفه است.

عملکرد مسئولان چقدر با رهبردهای رهبری تناسب دارد؟

متاسفانه شنیدن این سخنان بسیار تاسف بار و غم انگیز است، تولید کننده ای که برای توسعه شهر و کشورش و در مسیر راهبردهای رهبری اش، برای جنگ و جهاد در مقابل دشمنی تمام عیار، به عنوان سربازی به پا خاسته که تمام دارایی اش را هم با خود به میدان آورده است، اما به جای اینکه حمایت و هدایت شود، فرماندهان مدعی اش گویی او را سلب سلاح کرده و مورد هدف قرار می دهند؛ جنگی که نیازی به براندازی توسط دشمن ندارد و خودی ها برای نابودی سربازانشان دست بر کمر گرفته اند.

قطعا این برداشت و تعریف از وضعیت کارخانه ای که بدهی بانکی و مالیاتی ندارد، مواد اولیه و بازار فروش خوب آن مهیا است، بدون دریافت تسهیلات برای توسعه و افزایش خطوط اقدام کرده و می تواند برای جوانان بیکار مایه امیدی باشد، اما مسئولان به جای حمایتگری، مانع تراشی می کنند، برداشت درست و به حقی است. چرا باید بی تدبیری ها سبب شود که تولیدکننده ای که تاکنون موفق عمل کرده و هیچ مشکلی در تولید ندارد، حالا به فکر انتقال کارخانه اش به آن سوی مرز شود، این رفتار و عملکرد مسئولان با تولید و تولیدکننده، چه تناسبی با تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، حمایت از سرمایه گذار و رونق تولید دارد؟ بی تدبیری هایی که خط تولید این کارخانه را تعطیل کرده و برای رفع نیاز استان در خصوص این محصولات، از واردات محصول از سایر نقاط استفاده می کند.

امید که مسئولان تمنگ نظری ها را کنار گذاشته، بار مسئولیت سنگینی که بر دوش آنها قرار گرفته را احساس و به حداقل وظیفه خود برای تامین سرمایه در گردش و تسهیل تولید در این کارخانه عمل کنند تا شاهد فرار صنعت از استان و در پی آن فرار سرمایه و بیکاری جوانان نباشیم.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/