آخرین اخبار

تاریخ : 17. آذر 1398 - 18:56   |   کد مطلب: 2653
ساخت بیمارستان دولتی زیرکوه در بن بست

به گزارش مهر مشرق ، در هفته گذشته بود که بیمارستان صحرایی شهدای عشایری زیرکوه در شهر آبیز برپا شد و از 8 تا 14 آذر به بیماران خدمات رایگان پزشکی و دارویی عرضه کرد.

هاشم هیهات مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی در این خصوص گفت: به مناست چهل سالگي بسيج و براي اولين بار، بيمارستان صحرايي تخصصي با همکاري دانشگاه علوم پزشكي بيرجند و شبكه بهداشت و درمان شهرستان زير كوه در محل استقرار گردان امام حسين(ع) اين شهرستان برگزار شد.

وی افزود: در برگزاری اين بيمارستان صحرايي ۱۲۵ پزشک متخصص در قالب ۱۵ رشته تخصصي و همچنین ۲۷۶ نفر کادر درماني از قبيل پزشک، پيراپزشك، دندانپزشك، پرستار و بالغ بر ۵۰ نفر از همكاران سپاه پاسداران خدمت رسانی کردند.

 وی با اشاره به خدمات دهی 6 روزه در این بیمارستان گفت: به طور متوسط روزانه 70 نفر توسط پزشکان متخصص ویزیت و داروی رایگان دریافت کردند و در مجموع روزانه به 700 بیمار خدمات پزشکی ارائه شده است..

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان ادامه داد: امسال برای دومین مرحله ای است که در شهرستان زیرکوه حاضر می شویم. مرحله اول اردوی دندان پزشکی یک هفته در همت آباد حضور پیدا کردیم و خدمات ارائه شده است و اگر مقدورات و امکانات فراهم شود نه تنها در زیرکوه بلکه در تمام نقاط محروم استان وظیفه ما خدمت به مردم است.

 

حضور پزشکان جهادگر؛ مسکّن مقطعی بر درد بیماران

 

گفتنی است شهرستان زیرکوه تنها شهرستانی است که بیمارستان ندارد و همین موضوع باعث شده تا پزشکان مختلف در قالب اردوهای جهادی یا در قالب تشکیل بیمارستان صحرایی، برای ویزیت و درمان بیماران به این منطقه بیایند. در حالی که حضور جهادی پزشکان و کادر درمانی برای ویزیت بیماران این منطقه قابل تقدیر و ستودنی است، اما باید گفت؛ این نوع خدمت رسانی و دلسوزی جهادگران، تنها کاری است که از دستشان ساخته است و تنها می تواند مسکنی مقطعی برای درمان درد مردم این منطقه محروم باشد. مردم این منطقه از حضور پزشکان و این بیمارستان صحرایی، استقبال ویژه ای داشتند چرا که با توجه به مرزی بودن این شهرستان و فاصله زیاد آن با سایر شهرستان ها و مراکز درمانی، نبود بیمارستان و بهره مندی از خدمات درمانی مناسب و پزشکان متخصص، از مشکلات و دغدغه های اصلی مردم آن است و گویا برخورداری از این امکانات برای آنها به آرزوی دیرینه و دور و درازی تبدیل شده است.

 

اخذ مجوز بیمارستان برای زیرکوه از سال 93

 

آذرماه سال 93 بود که نماینده مردم قاینات و زیرکوه خبر از اخذ مجوز اولیه برای بیمارستان زیرکوه داد و گفت وزارت بهداشت با توجه به مرزی بودن شهرستان زیرکوه و اهمیت این شهرستان و نیز به منظور جلوگیری از مهاجرت ساکنین، شهرستان زیرکوه و شهر حاجی آباد را برای احداث بیمارستان، مناسب تشخیص داده و با نگاهی مثبت، موافقت اولیه خود را با احداث بیمارستانی با 46 تخت بستری و 22 تخت ستاره دار در حاجی آباد اعلام نموده است.

با این وجود با گذشت 5 سال از اعلام این خبر، خبری از احداث بیمارستان زیرکوه نیست و این وعده تنها روی کاغذ آمده است. دکتر دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در دی ماه سال 97 گفته بود: برای شهرستان زیرکوه احداث بیمارستان 64 تختخوابی برنامه‌ریزی شده و زمین 38 هزار متری نیز برای آن اختصاص یافته اما کمیسیون ماده 23 ندارد و دچار مشکل شده است.

 

اعتراف رئیس دانشگاه علوم پزشکی به مشکلات درمانی زیرکوه

 

دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بازدید از بیمارستان صحرایی زیرکوه هم، با بیان اينکه شهرستان زير کوه با مشكلات زيادي در حوزه درمان مواجه است، اظهار داشت: يكي از دلايل این مشکلات، دير تبديل شدن این شهر به شهرستان است كه در برنامه هاي مختلف، بيمارستان مستقلي براي آن در نظر گرفته نشده است.

 وی اظهار کرد: زیرکوه تنها شهرستان استان است که در آن بیمارستان نداریم. بيمارستاني هم که در حال حاضر در يک فضايي به عنوان مركز درماني ساخته شده است و در آن ارائه خدمات مي شود،  ملک آن متعلق به سازمان تأمين اجتماعي كشور است.

 دهقانی با تاکید بر اینکه مهمترين دغدغه ما در شهرستان زير كوه بحث بيمارستان است بیان کرد: از سال۱۳۹۴ خدمات سرپايي تخصصي در دو رشته داخلي و اطفال در این شهرستان ارائه می شود و پس از آن هم خدمات بستري و سپس بخش دیالیز راه اندازی شد.

رئیس دانشگاه اظهار داشت : از دیگر مسائلي که مشکلات اين شهرستان را بيشتر می کند، فاصله آن با مرکز استان و شهر قائن است که همین موضوع اهميت ساخت بیمارستان در این شهر را دوچندان مي كند.

دهقانی افزود: مسئولين استاني به ويژه استاندار، فرماندارشهرستان و دانشگاه علوم پزشكي پیگیرند تا ملک بيمارستان اين شهرستان را به تملک دانشگاه علوم پزشكي در بياورند تا بتوانيم گستره خدمات بهداشتي درماني در این شهرستان را گسترش دهيم.

وی بیان داشت: به موازات این، مکاتبات زیادی برای اخذ مجوز کمیسیون ماده 23 بیمارستان زیرکوه انجام شده اما متاسفانه در کشور سامانه مربوط به این کمیسیون کلاً بسته است و مجوزی صادر نکرده است. در هر صورت وظیفه ما پیگیری است که امیدواریم به نتیجه مطلوبی برسد و در آینده مجوز ساخت بیمارستان را اخذ کنیم.

 

شهرستان زیرکوه نیازمند حضور پزشکان متخصص

 

دکتر ناصری در گفتگو با مهرمشرق، با بیان اینکه متاسفانه تاکنون مشکل ساخت بیمارستان زیرکوه حل نشده، گفت: قرار بوده ملک بیمارستان فعلی که مربوط به تامین اجتماعی است خریداری شود و در همین مکان ساخت و ساز جدید برای بیمارستان انجام شود، اما متاسفانه این امر هنوز محقق نشده است.

وی افزود: بیمارستان فعلی زیرکوه که ساختمان آن از تامین اجتماعی اجاره شده است، فضای کوچکی دارد و تنها متخصصین اطفال و داخلی در آن فعالیت می کنند که به تامین سایر تخصص ها بخصوص متخصص زنان نیازمندیم.

 

با توجه به اینکه ساخت بیمارستان یکی از مهم ترین اولویت ها برای توسعه و جلوگیری از مهاجرت است، امید است برای حل مشکلات درمانی مردم زیرکوه گام اساسی برداشته شود و علاوه بر درد بیماری، درد نبود پزشک و طی مسیر و هزینه های گزاف رفت و آمد، بر آنها تحمیل نشود. در حالی 5 سال از زمان چشم انتظاری مردم زیرکوه و عدم تحقق کلنگ زنی بیمارستان می گذرد که این سوال پیش می آید که ساخت و تجهیز آن چند سال زمان خواهد برد؟ در واقع زندگی کردن در مناطق دور افتاده و محروم مرزی برای مردم این شهرستان کفایت می کند و لازم است که هر چه زودتر آنها را از حقوق به حقشان در زمینه درمانی بهره مند و با نگاه توسعه ای، گره مشکلات را باز کرد. مردم از حضور پزشکان و جهادگران در این منطقه احساس رضایت دارند، اما قطعا این موضوع تنها فرصت اندکی برای برخورداری آنها از خدمات درمانی و پزشکی است و این مردم نیازمند ایجاد بیمارستان و بهره مندی از خدمات دائمی هستند تا شاید اندکی از مشکلات مرزنشینی و درد محرومیت هایشان کاسته شود.

 

گلایه مندی مردم زهان از بسته بودن درمانگاه و داروخانه

 

گفتنی است، تعدادی از اهالی بخش زهان هم در تماس با مهرمشرق، از بسته بودن درمانگاه و داروخانه این محل اظهارگلایه کرده و گفتند: با توجه به فصل زمستان و شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا، مردم بیش از هر زمانی نیازمند حضور پزشک هستند و لااقل زمانی که پزشک حضور ندارد، داروخانه برای ارائه داروی آزاد به مردم بازبماند. چرا که مراجعه به پزشک و داروخانه های روستاها و شهرهای اطراف برای مردم سخت و هزینه بر است.

یوسفی بخشدار زهان در گفتگو با مهرمشرق، در پاسخ به این مشکلات مردم اظهارکرد: پزشک درمانگاه برای چند روز مرخصی گرفته و پزشک جایگزین هم تامین می شود. مسئول داروخانه زهان هم با توجه به مرخصی پزشک، از فرصت مرخصی اش استفاده و برای درمان بیماری اش اقدام کرده است. علاوه بر این در زمان نبود پزشک، مسئول داروخانه هم اجازه فعالیت ندارد چرا که فروش هر نوع دارویی بدون نسخه پزشک، غیرقانونی است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/