آخرین اخبار

تاریخ : 30. فروردين 1396 - 9:39   |   کد مطلب: 1743
معاون مهندسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی:
از حادثه طبس غفلت کرده ایم
هدف ما تنها انتقال ابعاد مختلف این حادثه به نسل امروز و نسل های آینده است. با این وجود برخی از اسناد و مطالبی که در مورد این حادثه منتشر شده و قابل دسترسی بود جمع‌آوری شده که با کمک و همراهی دوستان یک سیر محتوایی برای این موزه طراحی شده که مفهوم استکبار را از منظر قرآن و اهل بیت بیان می‌کنیم.

به گزارش مهر مشرق ، محمود محبوب معاون مهندسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی، در گفتگو با مهرمشرق ،حادثه صحرای طبس یکی از حوادث بسیار مهم تاریخ انقلاب دانست و اظهارداشت: « متأسفانه این حادثه مغفول واقع شده و در حوزه های مختلف هنر، ادبیات، سیاست و پژوهشهای تاریخی به آن پرداخته نشده است.در حالی که اگر از سوی ایران نسبت به امریکا چنین تجاوزی اتفاق می‌افتاد، رفتار امریکا و غربی ها نسبت به حادثه  متفاوت بود.»

 

وی افزود:«بعد از مطالعات کارشناسی متعدد و استفاده از تجربیات مشابه در دنیا و همچنین پتانسیلی که این حادثه دارد تصمیم بر این شد که در محل وقوع حادثه یک موزه بین‌المللی احداث گردد همچنین کار ساخت مسجدی در مجموعه موزه طبس شروع شد که این مسجد به شکرانه این لطف الهی به نام مسجد شکر نام‌گذاری شد.»

 

محبوب با اشاره به این که در حال حاضر مسجد شکر با 500 متر زیر بنا  در حال بهره‌برداری هست، گفت:« قرار گرفتن این مکان در مسیر جاده مواصلاتی یزد- طبس  که محل توقف جمعی از مسافرین در جوار بارگاه امامزاده حسین‌بن موسی کاظم هست، مورد عنایت زائرین این امامزاده و سایرین قرار خواهد گرفت. همچنین در این موزه مدارک و اسناد مربوط به تجاوزکاری های امریکا قرار داده خواهد شد. در بخش فضای باز پروژه، صحنه شکست نیروهای آمریکایی در ابعاد واقعی در کنار این مجموعه ساخته خواهد شد. ماکت دو بالگرد سیکورسکی آمریکایی در ابعاد واقعی ساخته شده و لاشه هواپیمای۱۳۰ C-، به همراه  یک سری تجهیزات هواپیمایی دیگر به محل منتقل شده است اتوبوس حامل مسافران که در آن حادثه بوده هم از صاحب اصلی خریداری شده و به محل حادثه منتقل شده که بعد از ساخت مجموعه های ذکر شده بخش فضای سبز و دیگر امکانات موزه نیز مورد توجه واقع خواهد شد. »

 

 

معاون مهندسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در ارتباط با جمع‌آوری اسناد مربوط به این حادثه اظهار داشت:« با مراکز اسناد متعدد، ارتباط برقرار شده  که روزنامه جمهوری اسلامی همکاری زیادی با ما انجام دادند و اسناد مربوط را در اختیار ما قرار دادند. تمام عکس ها و اطلاعات این مرکز که توسط خبرنگار شهیدحسن باقری که در روز حادثه در مکان حضور داشته اند به ما ارائه شد. اما مرکز اسناد انقلاب اسلامی الان بیش از یک سال هست که ما با این مکاتباتی داشته ایم و به ما قول شفاهی دادند که اسناد را در اختیار ما قرار دهند ولی متأسفانه هنوز چیزی به دست ما نرسیده است.»

 

وی افزود:« هدف ما تنها انتقال ابعاد مختلف این حادثه به نسل امروز و نسل های آینده است. با این وجود برخی از اسناد و مطالبی که در مورد این حادثه منتشر شده و قابل دسترسی بود جمع‌آوری شده که با کمک و همراهی دوستان یک سیر محتوایی برای این موزه طراحی شده که مفهوم استکبار را از منظر قرآن و اهل بیت بیان می‌کنیم. روایت تاریخی این موضوع از تسخیر سفارت آمریکا تا حادثه طبس ارائه خواهد شد و در نهایت به جنایات آمریکا در سایر نقاط (ویتنام، امریکای لاتین، عراق و ...) ختم خواهد شد.»

 

وی با بیان اینکه هدف ازاین پروژه، نشان دادن روحیه  واقعی تجاوزگری آمریکا نه تنها در ایران بلکه در مناطق مختلف دنیا است، گفت:« بخشی از این جنایات در این موزه، از حادثه طبس تا حلب به تصویر کشیده خواهد شد. نکته مهم و قابل ذکر در این حادثه، این است که هدف امریکا ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی در مکانی بود که از قبل طراحی شده بود و با مطالعه و کارشناسی با توجه به تقدس عدد 33 انتخاب گردید که در مدار 33 درجه توقف کنند، بنابراین ارائه هر نوع مطلبی در این زمینه در واقع، گویای شکست امریکا و بی معنی بودن اعتقادات آنها را نشان می‌دهد. لذا امریکا به طرق مختلف سعی در از بین بردن تمام آثار این حادثه را داشت ، زیرا این حادثه یک موضوع صرفا نظامی نبود، بلکه تحقق وعده الهی بود و که با معجزه الهی به شکست امریکا انجامید. لذا بازگویی این حادثه امروز وظیفه ما است که با بازگویی ابعاد مختلف این مهم در انتقال به نسل های بعد اقداماتی انجام بدهیم.»

 

در پایان وی با گلایه مندی از مسئولین حوزه و دانشگاه نسبت به این واقعه که امام از آن به انقلاب دوم تعبیر کردند گفت:« متاسفانه هیچ توجهی به آن نشده است و هیچ منبع اطلاعاتی در زمینه حادثه طبس نداریم.»

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/