آخرین اخبار

تاریخ : 18. خرداد 1396 - 11:15   |   کد مطلب: 1783
اینک از زبان پیامبر که شناخت کامل به حقیقت این ماه دارد، فضایل این ماه را بشنویم:«ای مردم ، ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورده؛ ماهی که نزد خدا برترین ماههاست.

به گزارش مهر مشرق، زمان کشتی حرکت انسان به سوی بی نهایت است و از این جهت زمان ها با یکدیگر مساوی نیستند. بعضی از زمان ها همچون بزرگ راه، مسیری سریع و وسیع برای حرکت انسان به سوی قله های کمال و پاکی هستند که مهمترین این زمان ها ماه مبارک رمضان است؛ بهار عبادت و خودسازی موسم طهارت و پاکی،فصل خودشناسی و معاد باوری، تنها ماهی که خدای بزرگ در کتاب آسمانی خویش از آن به عظمت و هیبت یاد کرده است. ماهی که بالاترین هدیه الهی به بشریت کتاب نور و برکت در آن فرو فرستاده شده است. شب قدر و رقم خوردن سرنوشت و شبی که بهتر از هزار ماه است، در آن واقع شده و خلائق جملگی به مهمترین مهمانی سال دعوت شده اند. مهمانی باقی از فانی، مهمانی بی نیاز از سرتاسر نیاز، مهمانی غنی با لذات از فقیر بالذات، مهمانی ای که بنده درآن توشه زندگی ابدی خویش رافراهم می کند و از خرمن اعمال این ماه خوشه تقوی و بندگی می چیند و مدیریت وتسلط برخویشتن را تمرین می کند.

 

 

 اینک از زبان پیامبر که شناخت کامل به حقیقت این ماه دارد، فضایل این ماه را بشنویم:«ای مردم ، ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورده؛ ماهی که نزد خدا برترین ماههاست. روزهایش مهمترین روزها و شبهایش مهمترین شبها و ساعاتش برترین ساعات است. در آن به مهمانی خدا دعوت شده اید و مورد کرامت و احترام الهی قرار گرفته اید. نفس های شما در آن تسبیح، خواب شما در آن عبادت ، عمل شما در آن مقبول و دعای شما در آن مستجاب است. با نیت های صادق و قلب های پاک از خدا بخواهید که موفق به روزه این ماه و تلاوت آیات قرآن شوید؛ زیرا بدبخت و دور از سعادت کسی است که در این ماه (که دریای رحمت الهی مواج است) از رحمت و مغفرت او محروم گردد...» سپس دستورات موکدی در مورد کمک به نیازمندان، احترام به بزرگ ترها، محبت به کوچک ترها، صله رحم، حفظ زبان و چشم وگوش از گناه ، نوازش یتیمان و توبه از گناه، دعا کردن به ویژه هنگام نمازها و افطاری دادن را بیان کرده اند. درمورد افطاری تأکید فراوان کردند تا جائی که کسانی که توانایی ندارند می توانند با دانه ای خرما یا جرعه ای از آب در این کار خیر شرکت کنند و در پایان خطبه فرمودند:«ای مردم! درهای بهشت در این ماه گشوده است، از خداوند بخواهید آن را به روی شما نبندد، و درهای دوزخ بسته است، از پروردگارتان بخواهید آن را به روی شما نگشاید! و شیاطین در این ماه در زنجیرند، از خداوند بخواهید آنها را بر شما مسلط نکند!» امیرمومنان علی علیه السلام هم فرموده اند:« یا رسول الله! برترین اعمال در این ماه چیست؟» رسول اکرم(ص) می فرمایند:« پرهیز از گناهان!»آری خوشبخت وسعادتمندکسی است که ارزش والای این ماه را بشناسدو از برکات بی پایان آن بهره گیرد و مشکلات مادی ومعنوی خود را به برکت روزه و عبادات دراین ماه حل کند.بارالها! مارا موفق بدار و قرین رحمت وعنایت خویش فرما.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/