تاریخ : 18. خرداد 1396 - 11:41   |   کد مطلب: 1785
رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان با اشاره به حوادث تروریستی دیروز تهران:
اینها کلک‌شان کنده خواهد شد
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديداري سه ساعته با دانشجويان، ضمن شنيدن ديدگاه‌ها و نقطه نظرات دانشجويان درباره مسائل علمي و دانشگاهي، دانشجويان را در صفوف مقدم مبارزه مستمر نظام اسلامي با نظام سلطه دانستند...

به گزارش مهر مشرق ، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديداري سه ساعته با دانشجويان، ضمن شنيدن ديدگاه‌ها و نقطه نظرات دانشجويان درباره مسائل علمي و دانشگاهي و همچنين موضوعات سياسي، فرهنگي و اقتصادي كشور در سخناني، دانشجويان را در صفوف مقدم مبارزه مستمر نظام اسلامي با نظام سلطه دانستند و با تأييد نگاه نقادانه و مطالبه‌گرانه دانشجويان در مسائل مختلف، «نگاه آرمان‌گرايانه و مأيوس نشدن از شكست‌هاي مقطعي» را مكمل اين دغدغه‌مندي دانستند و با تاكيد بر لزوم واقع بيني و ايفاي نقش فعال تشكل‌هاي دانشجويي انقلابي و اهتمام جدي به تبيين و غلبه دادن گفتمان انقلاب اسلامي در دانشگاه‌ها، گفتند: ركن اساسي دانشگاه، دانش است و مهمترين وظيفه مجموعه دانشگاهي، توليد عالِم، توليد علم، و جهت دهي صحيح به عالِم و علم است.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به حوادث تروريستي تهران، تأكيد كردند: چنين حوادثي هيچ خللي در اراده ملت و مسئولان به‌وجود نخواهد آورد و ملت ايران قدرتمندانه به حركت خود ادامه خواهد داد و پيش خواهد رفت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ابتداي سخنانشان، سخنان دانشجويان در اين نشست را بسيار متين، قوي، سنجيده و در سطح بالا توصيف كردند و ضمن توصيه مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد به بهره مندي از اين افكار متقن، گفتند: مجموع مطالبي كه بيان شد، حاكي از رشد سطح فكر مجموعه‌هاي دانشجويي نسبت به سال‌هاي اول انقلاب و حتي سال‌هاي گذشته است و اين، همان چيزي است كه به آن احتياج داريم.

ايشان مطالب خود را با يك مقدمه در خصوص كليد واژه «نظام سلطه» آغاز كردند و افزودند: نظام سلطه به معناي يك نظام دوقطبي جهاني است كه در يك قطب آن، «سلطه‌گر» و در قطب ديگر، «زير سلطه» قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامي به دوگانه‌هاي شكل گرفته در ذيل نظام سلطه اشاره كردند و گفتند: دوگانه «پيشرفت و توقف»، دوگانه «ابتكار و تقليد»، دوگانه «استقلال سياسي و وابستگي»، و دوگانه «اعتماد به نفس و انفعال»، دوگانه‌هايي هستند كه در دو يا سه قرن اخير به‌وجود آمدند و كشورهاي مسلط با برنامه ريزي علمي و دقيق تلاش كردند تا ضمن انتقال جهان بيني، فرهنگ و عادات خود به كشورهاي زير سلطه، اين حالت را ابدي و دائمي كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينكه فقط برخي كشورها امكان رهايي جزيي از برخي زمينه‌هاي سلطه را پيدا كردند، افزوند: در چنين شرايطي، انقلاب اسلامي در مقابل نظام سلطه سينه سپر كرد و توانست ايران را از اين منجلاب به‌طور كامل خارج كند.

ايشان گفتند: ممكن است برخي بگويند كه چگونه جمهوري اسلامي به‌طور كامل از نظام سلطه خارج شده است در حالي‌كه هنوز برخي آثار فرهنگ غربي در جامعه مشاهده مي‌شود؟

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: در پاسخ بايد گفت خروج از تمام شئونات مربوط به نظام سلطه و اداره همه شئون فرهنگي، سياسي و اقتصادي كشور بر خلاف مسير جريان سلطه، در نظام جمهوري اسلامي قانون قطعي است كه البته ممكن است تخلفاتي هم از آن بشود ولي اين موضوع با نبودِ قانون يا وجود قوانين مخالف، متفاوت است.

رهبر انقلاب اسلامي با نادرست خواندن برخي سخنان كه با اشاره به عملكرد بد يك وزارتخانه، نظام اسلامي را ناكارآمد مي‌خوانند، تأكيد كردند: بزرگ‌ترين دليل «كارآمدي نظام»، استمرار و بقاي آن است و اگر نظام اسلامي ناكارآمد بود، تاكنون بلعيده شده بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اعلام موضع صريح و قاطع نظام اسلامي در مقابل قدرت‌ها را حادثه‌اي بسيار مهم دانستند و تأكيد كردند: همين موضوع يكي از نشانه‌هاي آشكار كارآمدي نظام است.

ايشان با تأكيد بر اينكه جوانان مؤمن، انقلابي و حزب‌اللهي نبايد پيشرفت‌ها و دستاوردهاي بي‌شمار نظام اسلامي را از ياد ببرند، افزودند: انقلاب اسلامي با ايستادگي در مقابل نظام سلطه، توانست به ملت ايران، هويت و آرمان بدهد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، علت هضم نشدن در هاضمه جهاني را، «هويت ايران و ايراني» برشمردند و خاطر نشان كردند: هويت ملت ايران و آرمان‌هاي فراوان اين ملت، به‌طور طبيعي نظام سلطه را در مقابل انقلاب اسلامي قرار داد و يك مبارزه قهري ميان نظام اسلامي و قدرتها و جريان‌هاي تأثيرگذار جهاني آغاز شد.

ايشان با اشاره به استفاده قدرتها از شيوه‌هاي «سخت، نيمه سخت و نرم»، دانشجو و دانشگاه را يكي از مراكز اصلي درگير در اين مبارزه خواندند و گفتند: در سالهاي گذشته، تلاش بسياري براي خارج كردن دانشگاه از صحنه مبارزه انجام شد.

رهبر انقلاب اسلامي به تسلط جريان‌هاي معارض و مخالف انقلاب بر دانشگاه در سالهاي اول انقلاب اشاره و خاطرنشان كردند: در آن سالها، دانشگاه واقعاً عرصه جنگِ ميداني و جنگِ مباحثاتي بود اما نهايتاً اين دانشجويان مسلمان و انقلابي بودند كه دانشگاه را فتح كردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، يك آسيب جدي در آن دوران را يادآور شدند و افزودند: متأسفانه در آن سالها در ميان مجموعه‌هاي دانشجويي مسلمان اختلالاتي به‌وجود آمد و برخي از دانشجوياني كه دانشگاه و لانه جاسوسي را فتح كرده بودند، به علت ضعف تحليل و محتوا و همچنين تندروي‌هاي ناشي از هيجانات، از درون مغلوب شدند و ضربه خوردند.

ايشان با انتقاد از اظهارات و اقدامات برخي افراد در داخل در راستاي تلاش بدخواهان در «انقلاب‌زدايي» از دانشگاه‌ها، گفتند: متأسفانه برخي‌ها به تضعيف روحيه حزب‌اللهي در دانشگاه‌ها كمك مي‌كنند.

رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي اين بخش از سخنانشان خطاب به مجموعه‌هاي دانشگاهي علاقه‌مند به انقلاب و اسلام، تحت هر عنواني، تأكيد كردند: بايد خود را در صفوف مقدم مبارزه ادامه‌دارِ نظام اسلامي با نظام سلطه قرار دهيد و ضمن رصدِ دقيق صحنه درگيري و مبارزه، در قبال آن، احساس مسئوليت انساني، ملي، اسلامي و بين‌المللي داشته باشيد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه با تأييد كامل نگاه نقادانه و مطالبه‌گرانه دانشجويان در قبال مسائل و مشكلات كشور، گفتند: اين نگاه نقادانه و دغدغه‌مند نبايد از دانشگاه‌ها گرفته شود.

ايشان، لزوم نگاه آرمان‌گرايانه در كنار نگاه نقادانه را ضروري برشمردند و خطاب به دانشجويان انقلابي تأكيد كردند: درخصوص آرمان‌ها و ارزشها، مطالبه جدي داشته باشيد و ضمن آنكه روي كجي‌ها و كاستي‌ها علامت سؤال مي‌گذاريد، از شكست‌هاي مقطعي به هيچ‌وجه نااميد و مأيوس نشويد.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: اگر قرار بود كه به‌واسطه شكست‌ها يا ضربه خوردن‌ها، نااميد شويم، بايد در دوران مبارزه يا دوران جنگ تحميلي مأيوس مي‌شديم اما در آن مقاطع، هيچ‌گاه از شكست‌ها مأيوس نشديم زيرا با يأس و نااميدي نمي‌توان به پيروزي دست يافت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي دانشجويان را به مدنظر داشتن دستاوردهاي بي نظير نظام اسلامي توصيه كردند و با تأكيد بر اينكه هميشه بايد به سبب انقلاب اسلامي احساس سرافرازي كنيد، افزودند: امروز سياست‌هاي بزرگ‌ترين قدرت‌هاي دنيا در غرب آسيا با شكست مواجه شده است و خودِ آنها اذعان دارند كه علت اين شكست، اعمال نفوذ و اقتدار جمهوري اسلامي ايران است؛ آيا اينكه خواسته انقلاب محقق شود و خواسته امريكا و همراهان آن به نتيجه نرسد، دستاورد كمي است؟

ايشان به يكي از شگردهاي دشمن براي القاي «فايده ندارد»، «نمي توانيد» و «كاري از دستتان بر نمي‌آيد» اشاره و خاطر نشان كردند: متأسفانه برخي در داخل همان ذهنيتي را كه دشمن مي‌خواهد به جامعه القا كند، در صحبت ها، در روزنامه‌ها و در فضاي مجازي، با صداي بلند تكرار مي‌كنند.

رهبر انقلاب اسلامي به دانشجويان گفتند: روحيه نقادانه و پرسشگرانه شما در قبال مشكلات درون نظام بايد دلسوزانه و علاج جويانه باشد اما برخورد شما در مقابله با دشمن بايد قاطع، صريح و همانند برخورد خصمانه او، خصمانه باشد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: مجموعه‌هاي دانشجويي در برخورد با دشمن خارجي آزاد هستند و برخي ملاحظات در خصوص مسائل ديپلماسي برعهده ديپلمات‌ها است اما دانشجويان بايد مواضع خود را در قبال مسائل خارجي، صريح و بلند اعلام كنند.

ايشان در بخش ديگري از سخنانشان، «دانش» را ركن اساسي دانشگاه خواندند و تأكيد كردند: مهمترين وظيفه مجموعه دانشگاهي، «تربيت و توليد عالِم، توليد علم و جهت دهي مناسب به عالِم و علم» است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر لزوم حركت رو به جلو در عرصه علمي، افزودند: حركت علمي، هنوز آنگونه كه شايسته نظام اسلامي است، محقق نشده و بايد خطوط مرزي علم شكسته شود زيرا پيشرفت در علم، موجب پيشرفت در فناوري مي‌شود و پيشرفت در فناوري، موجب تأثيرگذاري در زندگي و مورد توجه قرار گرفتن در دنيا مي‌شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطر نشان كردند: همه مجموعه‌هاي دانشگاهي، اعم از وزيران، رؤساي دانشگاه‌ها، مديران، اساتيد، متون درسي و فرآيندهاي آموزشي بايد در اين چارچوب قرار گيرند.

بخش بعدي سخنان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، بيان ۹ توصيه خطاب به تشكل‌هاي دانشجويي بود.

ايشان با اشاره به وجود برخي تشكل‌هاي يكبار مصرف و با اهداف انتخاباتي يا تشكل‌هايي با هدف معارضه عليه مجموعه‌هاي متدين و انقلابي در دانشگاه‌ها، گفتند: مخاطب ما در اين جلسه آن تشكل‌ها نيستند، بلكه تشكل‌هايي مخاطب هستند كه معتقد به انقلاب و نظام اسلامي و مبارزه با دشمنان آن هستند.

«آرمانگرايي را فراموش نكنيد» اين توصيه اول رهبر انقلاب اسلامي به تشكل‌هاي دانشجويي بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان آرمانهاي ارزشمند انقلاب اسلامي افزودند: رسيدن به جامعه «عادل، آزاد، پيشرفته، مؤمن، متعبد، مرفه، قوي، محكم و مستقل» آرمانهايي هستند كه ارزش دارد انسان جانش را در راه تحقق آنها و در راه نجات كشور و مستضعفان، براي خداوند فدا كند.

«واقع‌بيني» دومين توصيه رهبر انقلاب اسلامي بود. ايشان با اشاره به اينكه مقصود برخي افراد از واقع‌بيني، صرفاً توجه به موانع است، افزودند: واقع‌بيني يعني ديدن واقعيات مثبت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «جمعيت جوان و با استعداد، منابع زيرزميني، موقعيت ويژه جغرافيايي و پيشرفتهاي جمهوري اسلامي» را از جمله واقعيات مهم كشور دانستند و گفتند: آرمانگرايي يعني در مقابل موانع و مشكلات، جست‌وجو و راه را پيدا كرد و اين كار نيازمند بحثهاي انديشه‌ورزانه است.

ايشان در توصيه بعدي به دانشجويان از آنان خواستند كه در حوادث گوناگونِ تلخ و شيرين، «نقش فعال» داشته باشند و همچون «تماشاچي» عمل نكنند.

«تلاش جدي و همه‌جانبه براي غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه‌ها» نكته ديگري بود كه رهبر انقلاب اسلامي بر آن تأكيد كردند و با نادرست خواندن يأس و نااميدي، گفتند: البته اين خطاب، مخصوص دانشگاه‌ها نيست و هر يك از هسته‌هاي جهاد فكري در سراسر كشور بايد در اين زمينه به صورت مستقل عمل كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: گاهي دستگاه‌هاي مركزي فكر، فرهنگ و سياست، دچار اختلال و تعطيلي مي‌شوند كه در اين وضعيت، بايد افسران جنگ نرم، با شناخت وظيفه خود، به صورت آتش به اختيار، تصميم‌گيري و اقدام كنند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين تشكل‌هاي دانشجويي را به برقرار كردن ارتباط واقعي با مخاطبان از طريق ميزگرد، نشريه و بحثهاي چند نفره و اكتفا نكردن به فضاي مجازي توصيه كردند و در ادامه از آنان خواستند كه چند كليد واژه اصلي همچون «استقلال»، «نقش مردم در حكومت»، «آزادي» و «نفي نظام سلطه» را فراموش نكنند و آنها را به درستي تبيين كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «مردم‌سالاري» را از جمله كليد واژه‌هاي مهم دانستند و با اشاره به تعجب و گلايه برخي بچه‌هاي خوب و انقلابي از تأكيدات ايشان بر لزوم حضور همه مردم در انتخابات و نتيجه آن، افزودند: مصيبت آن روزي است كه مردم به صندوق رأي پشت كنند و دشمن نيز به‌دنبال روزي است كه ۹۰ درصد مردم پاي صندوق رأي نيايند.

ايشان به دانشجويان تأكيد كردند: حضور مردم پاي صندوق رأي يك نعمت بزرگ است و شما بايد براي نتيجه‌اي كه مطلوب مي‌دانيد تلاش كنيد، نه اينكه جلوي حضور مردم پاي صندوق رأي بايستيد.

رهبر انقلاب اسلامي مسئله «استقلال» را بسيار مهم، و موضوع سند ۲۰۳۰ را در همين چارچوب قابل ارزيابي دانستند و خاطرنشان كردند: برخي مي‌گويند ما در اين خصوص تحفظ داده‌ايم و گفته‌ايم فلان بخش آن را قبول نداريم، در حالي‌كه حتي اگر هيچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشي نبايد در بيرون از كشور نوشته شود، حال آنكه موارد خلاف اسلام نيز در آن سند وجود دارد و برداشت افرادي كه خيال مي‌كنند، ما در اين موضوع گزارشهاي درستي نگرفته‌ايم، برداشت درستي نيست.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: اينجا ايران و جمهوري اسلامي است و اين ملت، ملت بزرگي است، چرا بايد چند نفر در يونسكو يا سازمان ملل، نظام آموزشي ما را بنويسند؟

ايشان در هفتمين توصيه، تشكل‌هاي دانشجويي را به «تدين و تعبّد در گفتار و عمل» فراخواندند و از آنان خواستند كه بر طبق موازين شرعي و تكليف الهي عمل كنند.

«شجاعت در اقدام» توصيه بعدي بود كه رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آن افزودند: تشكل‌هاي دانشجويي براي اقدامات خود معطلِ نگراني يا ناراحت شدن فلان فرد يا دستگاه نشوند، بلكه جوانب كار را كاملاً بسنجند و هرگاه متوجه نادرست بودن اقدام خود شدند، از همان جا برگردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از دانشجويان دختر نيز خواستند كه «مسئله زن در غرب» را در تحقيقات خود دنبال كنند و در دهمين و آخرين توصيه به تشكل‌هاي دانشجويي تأكيد كردند: تشكل‌هاي دانشجويي اميدوار باقي بمانند و اميد را در دانشگاه‌ها تزريق كنند و نگذارند جوّ نااميدي به‌وجود آيد.

رهبر انقلاب اسلامي پس از پايان توصيه‌هاي خود به تشكل‌هاي دانشجويي، به دو مسئله در خصوص «فساد» و «تزريق فرهنگ غربي» پرداختند.

ايشان با نادرست خواندن برخي سخنان مبني بر وجود «فساد سيستمي» در كشور، گفتند: فساد سيستمي در دوره طاغوت وجود داشت و سيستم به‌طور طبيعي فسادآور بود اما امروز، فسادهايي وجود دارد كه اگرچه فسادهاي بدي نيز هستند ولي فساد به صورت موردي است نه سيستمي، كه البته بايد با اين موارد برخورد شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اشاره به وجود انگيزه‌هايي در جهت «توسعه فرهنگ غربي در كشور» افزودند: اين انگيزه‌ها وجود دارد اما بدانيد هرگز نخواهند توانست انقلاب را از خط خود منحرف و كشور را در فرهنگ غربي غرق كنند.

ايشان، نسل گسترده و تربيت‌‌شده‌ علاقه‌مند به اسلام و انقلاب را مانع غربي شدن فرهنگ كشور خواندند و خاطرنشان كردند: اين نسل روز به‌روز گسترش و عمق بيشتري خواهد يافت و سخنان عميق و سنجيده دانشجويان در جلسه امروز، نشانه‌اي از همين واقعيت است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به ايستادگي و مقاومت و پيشرفت نظام اسلامي در ۳۸ سال گذشته و تحميل خود به نظام سلطه با وجود همه طراحي‌ها و توطئه‌هاي گوناگون اعم از جنگ هشت ساله، كودتا، تحريم، تبليغات مغرضانه گسترده و ترور، گفتند: حوادث تروريستي تهران، به نسل امروز و تهراني امروز نشان داد كه ترور و حركت تروريستي چيست و چگونه تروريستها، انسان‌هاي بي‌گناه را هدف قرار مي‌دهند.

ايشان خاطر نشان كردند: شرايطي به‌مراتب سخت تر و وسيع تر از آنچه كه امروز در تهران روي داد، چندين سال در كشور حاكم بود اما جمهوري اسلامي موفق شد حركت روبه جلوي خود را ادامه دهد و نظام سلطه به موفقيت دست نيافت.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اتفاقات امروز در اراده‌ي مردم تأثيري نخواهد گذاشت و همه بدانند اينها كوچك‌تر از آن هستند كه بتوانند در اراده ملت و مسئولين كشور اثري بگذارند.

ايشان خاطرنشان كردند: البته اين حوادث نشان داد اگر جمهوري اسلامي در آن نقطه‌اي كه مركز اصلي اين فتنه‌هاست ايستادگي نمي‌كرد، تاكنون گرفتاري‌هاي زيادي از اين ناحيه در داخل كشور داشتيم و ان‌شاءالله اينها ريشه‌كن خواهند شد.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/