تاریخ : 16. مرداد 1396 - 10:10   |   کد مطلب: 1834
سعید احمدیان گفت:نگاه نادرستی که برخی مدیران نسبت به رسانه ها دارند، باید تغییر کند، اینطور نیست که یک روزنامه یا هفته نامه وظیفه داشته باشد خبربرنامه کاری یک مسئول را با عکس های بزرگ منتشر کنداین برداشت غلطی است که بعضی از مدیران استان و شهرستان نسبت به رسانه ها دارند.

به گزارش مهر مشرق ، به نقل از نسیم قائن ، 17مرداد ماه، سالروز شهادت «محمود صارمی» خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان می باشد که روز خبرنگار نامگذاری شده است.

به همین مناسبت برآن شدیم تا گفتگویی با یکی از خبرنگاران فعال قاینی در حوزه های مختلف خبری داشته باشیم.

نسیم قائن گفتگویی با خبرنگار جوان وفعال وپرتلاش قاینی که علاوه بر فعالیت هایش در پایتخت همکاری با روزنامه های محلی واستانی را در کارنامه خود دارد انجام داده است.

*یک بیوگرافی از خودتان واینکه چندسال سابقه خبرنگاری دارید؟

 

سعید احمدیان ،فارغ التحصیل رشته خبرنگاری گرایش استراتژیک دانشکده خبر تهران هستم و از سال 86 به صورت مستمر کارم را در مطبوعات آغاز کردم و در روزنامه «ایران ورزشی» به عنوان خبرنگار حوزه فوتبال مشغول به کار شدم.

تا فروردین 88 در این روزنامه فعالیت می کردم و از ابتدای سال 88 تا امروز در روزنامه «جوان»  به عنوان خبرنگار سرویس ورزشی مشغول هستم. در 10 سالی که از شروع کارم در رسانه ها می گذرد،علاوه با همکاری های پاره وقت با برخی رسانه ها، مدتی را همزمان در مسئول بخش ورزشی یکی از خبرگزاری ها بودم و هم اکنون هم مسئول پایگاه خبری یک سازمان ورزشی هستم. علاوه بر همکاری با رسانه های کشوری، در حوزه مطبوعات محلی و استانی نیز فعالیت می کنم و از سال 90 با هفته نامه «مهرقاینات» که از دو سال پیش با منطقه ای شدن به «مهر مشرق» تغییر نام داد، همکاری می کنم.در کنار این با ماهنامه «نگین شرق» از رسانه های محلی قاین نیز در حال همکاری هستم. در این مدت حضور در مطبوعات در دو جشنواره کشوری مطبوعات در سال 91 و جشنواره منطقه ای مطبوعات در سال 94  در بخش یادداشت و مقاله، حائز مقام دوم شدم.

 

*چه شد که به سمت حرفه خبرنگاری رفتید؟

علاقه به مبحث خبر و پیگیری اخبار و جذابیتی که دنیای خبر داشت باعث شد تا خبرنگاری را انتخاب کنم، این مسئله باعث شد تا به رغم قبول شدن در رشته برق، با انصراف از این رشته در دانشکده خبر تهران در رشته خبرنگاری مشغول به تحصیل شوم و تقریبا از ترم پنجم دانشگاه وارد کار مطبوعات شدم. فعالیت در حوزه رسانه از جمله مشاغلی است که بر خلاف خیلی از مشاغل، روزمرگی ندارد و هر روز شما با توجه به خبرهای مختلفی که اتفاق می افتد و پیگیری می کنید، یک روز متفاوت از قبل را تجربه می کنید و این موضوع سبب می شود با تمام فشارهای روحی و استرسی که این شغل دارد، شما از کارتان لذت ببرید و بر خلاف بیشتر حرفه ها، دچار یک روند تکراری در کار روزانه تان نشوید.

*تعریف خبروخبرنگاری از دیدشما؟

 

خبر و خبرنگار باید انعکاس دهنده مطالبات مردم باشد، رسانه ها پل ارتباطی مردم و مسئولان هستند و باید همواره خودشان را در کنار مردم ببینند و برای رساندن مشکلات و مصائبی که قشرهای مختلف در رده های گوناگون با آن درگیر هستند، به گوش مسئولان تلاش کنند. با توجه به این رسالت که ارزش بالایی دارد یک خبرنگار هیچ گاه نباید از مردم دور شود و به سمتی نرود که با فراموشی درد جامعه، در کنار مدیران قرار بگیرد و تبدیل به بلندگوی تبلیغاتی آنها شود. به هر حال یک اداره و یک مدیر، بخشی به نام روابط عمومی دارد که می توانند فعالیت های آن مسئول را به مردم منتقل کنند. خبرنگار اما با توجه به وظیفه بزرگی که دارد، نباید بازیچه دست مدیران شود و نقش روابط عمومی مدیران را بر عهده بگیرد. این مسئله آفت کار خبر و خبرنگاری است و یک فرد رسانه ای را از وظیفه ای اصلی که دارد، دور می کند. به همین خاطر معتقدم که خبرنگار باید چشم بینا و ریز بین جامعه باشد و با رسانه ای کردن کمبودها و مشکلات، مطالبات مردم را از دولت و دیگر نهادها پیگیری کند.

 

*آیاخبرنگاران استان ما توانسته اند در جایگاه واقعی خود قرار بگیرند؟

 

مطبوعات محلی و استانی در خراسان جنوبی در چند سال اخیر توانسته اند پوست اندازی کنند و در حال رفتن به سمتی هستند که بتوانند نماینده مردم باشند و این تلاش در برخی رسانه ها دیده می شود. البته مطبوعات استان تا رسیدن به وضعیت ایده آل فاصله دارند. با این حال تلاش هایی برای به نقد کشیدن مسئولان و عبور از خط قرمزهای واهی برخی مدیران در بعضی از سایت ها و مطبوعات دیده می شود که قابل تقدیر است. هر چند بعضی از روزنامه ها و هفته نامه ها هم در استان و شهرستان هستند که به جای تربیون مردم، تبدیل به تربیون مسئولان شده اند و بیشتر پیگیر مطالبات سیاسی مدیران هستند. به طور قطع چنین رسانه ای نمی تواند ادعای مستقل بودن و مردمی بودن داشته باشد و منافع مردم در چنین رسانه هایی کمتر دیده می شود و این رسانه آلت دست یک مدیر و یک مسئول برای رسیدن اهداف سیاسی و اقتصادی اش می شود.

 

*آیا در طول مدت خبرنگاری خود خبرساز هم شده اید؟

 

یکی از مسائلی که هم من و هم همه بچه های فعال در هفته نامه «مهر قاینات» و در حال حاضر « مهر مشرق» می توانیم به آن افتخار کنیم، سد شکنی بود که در این هفته نامه انجام دادیم و انتقاد از مسئولان و مدیران شهرستان را که تا پیش از این خط قرمز بود، را شکستیم و با گزارش های انتقادی در هفته نامه که شاید برای اولین بار در سطح استان و شهرستان اتفاق می افتاد، سعی کردیم رسانه ای باشیم که مطالبات مردم و کاستی ها و کج روی هایی مسئولان را بازتاب دهد.البته این سد شکنی بدون هزینه نبود و سبب شد مسئولانی که تا پیش از این به یک رسانه به چشم روابط عمومی شان نگاه می کردند، مقابل هفته نامه «مهر قاینات» موضع بگیرند و برخی از هواداران چشم گوش و بسته این مدیران هم در شبکه های اجتماعی به ما حمله کنند. با این حال نشریه مان در برابر این فشار ها تغییر رویه نداد و پس از استانی شدن و تغییر نام به «مهر مشرق» هم رویه انتقادی نسبت به سوء مدیریت های مدیران ادامه پیدا کرد و انتقاد از مسئولانی مانند استاندار و امام جمعه مرکز استان را که تا پیش از این خط قرمز بود، شکستیم. البته باید توجه داشته باشید که نقد سازنده با تخریب تفاوت دارد و یکی از هدف هایی که برای خودمان در نشریات استان ترسیم کرده ایم، نقد سازنده وهمراه با مستند کردن انتقادهایی است که مطرح می کنیم.

* به نظرشما خبرنگاران  چه وظیفه ای را در سطح جامعه برعهده دارند واین که خبرنگاران رابه عنوان  رکن چهارم دموکراسی در جامعه معرفی می کنند آیا در عمل هم مسئولین توانسته اند این موضوع را قبول کنند؟

نگاه نادرستی که برخی مدیران نسبت به رسانه ها دارند، باید تغییر کند، اینطور نیست که یک روزنامه یا هفته نامه وظیفه داشته باشد خبربرنامه کاری یک مسئول را با عکس های بزرگ  منتشر کند. این برداشت غلطی است که بعضی از مدیران استان و شهرستان نسبت به رسانه ها دارند. این در حالی است که مطبوعات محلی باید به سمتی حرکت کنند که مطالبه گر باشند، نه اینکه بخواهند برای فلان مسئول و اداره خبرهای رپرتاژی منتشر کنند، خبرهایی که دردی از مردم دوا نمی کند. مدیران هم باید به این درک برسند که انتقادی اگر می شود از سر دلسوزی است و آنها وظیفه دارند با توجه به جایگاهشان پاسخگوی انتقادات رسانه ها باشند و نباید از زیر بار مسئولیتی که دارند شانه خالی کنند. دیگر گذشته روزهایی که یک روزنامه یا هفته نامه بله قربان گوی یک مسئول یا یک دولت بود و با ورود رسانه های مطالبه گر، مدیران استان و شهرستان باید منتظر این باشند که لغزش ها و سوء مدیریت شان از چشم رسانه آزاد دور نخواهد ماند و باید نسبت به اقداماتی که انجام می دهند به مردم و خبرنگاران پاسخ بدهند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/