تاریخ : 15. مهر 1396 - 13:03   |   کد مطلب: 1936
گفتگوی مهر مشرق با مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان
مسجد فقط مکانی برای نماز نیست
در تاریخ داریم پیامبر(ص) تمام امور خود را در مسجد انجام می دادند، تمام اخبار و مطالب در مسجد نقل می شد و مکانی برای حل مشکل و گرفتاری های مردم وجود داشت.

به گزارش مهر مشرق، مساجد، این بناهای اسلامی از صدر اسلام تاکنون با اهداف خاصی پایه ریزی شده اند تا با کارکردهای مذهبی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به مسجد آرمانی و طراز اسلامی تبدیل شوند. هرچند فعالیت مساجدی که در اعتلای فرهنگی و مذهبی نقش دارند را نادیده نمی انگاریم، اما با این وجود امروز برنامه های اغلب مساجد فعلی کشور متاسفانه به اقامه نماز و شاید یک دعا خلاصه شده و از اهداف رفیع تاسیس خالی شده اند.

*نقش مسجد در صدر اسلام
در تاریخ داریم پیامبر(ص) تمام امور خود را در مسجد انجام می دادند، تمام اخبار و مطالب در مسجد نقل می شد و مکانی برای حل مشکل و گرفتاری های مردم وجود داشت.حتی امیرالمومنین امام علی(ع) در مسجد کوفه مکانی برای قضاوت و مشورت داشتند و خود را در مسجد و در معرض مردم قرار می دادند؛ بنابراین مسجد باید به گونه ای ساخته شود و امکاناتی داشته باشد که جوانان و روحیه های بسیجی، مسجد را زنده و پرنشاط ببینند و آنجا لبریز از امید برای آنها باشد. هم اکنون خراسان جنوبی با داشتن حدود 2 هزار مسجد برای رسیدن مسجد طراز اسلامی تلاش می کند اما با شرایطی مانند وجود 350 بنای ناتمام و مسجد قدیمی و فرسوده، نبود امام جماعت، کمبود فضا راه طولانی در پیش دارد تا به مسجد ایده آل برسد.

* وضعیت مساجد استان ایده‌آل نیست
حجت الاسلام احمد ملایی، مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان در گفتگو با مهر مشرق اظهار داشت: «آمار متعددی در بین مرکز رسیدگی به امور مساجد و سازمان اوقاف و سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص تعداد مساجد استان وجود دارد اما حدود 2 هزار مسجد مورد اتفاق همه است.»  

وی گفت: « براساس ارزیابی و کارشناسی در بیش از هزار مسجد استان ساخت برخی از آنهابه دلیل مسائل مالی متوقف شده و تنها در حد زمین و اسکلت باقی مانده است و برخی مساجد هم به دلیل قدیمی بودن و مرمت نشدن چندان قابل استفاده نیست. حدود 350 مسجد در استان به دلیل قدیمی و یا ناقص بودن ساخت آن قابل استفاده نیستند که با اتمام و تکمیل آن ها بسیاری از مشکلات برطرف می شود.»

مدیرمرکز رسیدگی به امور مساجد استان یکی از دلایل نیمه تمام ماندن مساجد را عدم ظرفیت‌سنجی متولیان ساخت دانست و افزود: « امروزه وضعیت مساجد ایده‌آل نیست و در برخی محله‌های قدیمی تجمع مسجد وجود دارد، اما در قسمت‌های جدید‌ساز تعداد مسجد نسبت به جمعیت کمتر است. سه نوع مسجد شامل محله، جامع هر منطقه و جامع شهر داریم اما در حال حاضر بسیاری از محله ها مشکل کمبود مسجد دارند و باید ارزیابی جمعیتی انجام و کمبود مسجد برآورد شود.»

ملایی با اشاره به اینکه از حدود 2 هزار مسجد استان 650 مسجد فعال است، گفت:«فعال بودن این مساجد  به این معنی که در آن برای نماز باز می شود، البته مناسبت ها استثناء دارد و در برخی موارد 800 تا هزار و 200 مورد فعال می شود و در حالت خوش بینانه کمتر از 100 مسجد استان دارای عملکرد خوب و بسیاری از مؤلفه های طراز اسلامی را داراست. هرچند برخی مساجد محوری و فعال شده اند و وضعیت نامطلوب نیست اما فقط 50 درصد مساجد شهر به روز و راضی کننده هستند.»

* مهم‌ترین مشکل مساجد کمبود روحانی است
وی افزود:« از 650 مسجد فعال، حدود 450 مورد امام جماعت دارد، که مهم‌ترین مشکل مساجد استان نبود یا کمبود روحانی است زیرا روحانی امام جماعت و مدیر مسجد است و باید در این مکان مستقر باشد. هرچند مساجد بیرجند ، قاین و طبس کمبود روحانی برای امام جماعت ندارد اما در بقیه شهرستان ها و به ویژه روستاها کمبود امام جماعت محسوس است. البته در قالب طرحهای مختلف روحانیونی از قم در ایام محرم، ماه رمضان و ایام تابستان به استان اعزام می شوند و در شهرستانهای مختلف مشغول فعالیت هستند.»

به گفته ملایی مسجد یک پایگاه است، که اگر به صدر اسلام مراجعه کنیم نقش مساجد در امور مختلف مردم روشن تر می‌گردد، مساجدی که در طراز اسلام بودند و علاوه بر پایگاهی برای توحید و دیانت، مقر حکومت و سیاست، محل آموزش، پایگاه مسائل اقتصادی، اجتماعی و نظامی هم به شمار می آمدند و در واقع مسجد محور تمام نیازهای انسان در بعد فردی و اجتماعی بود.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان، در مورد وضعیت موجود مساجد استان معتقد است هرچند به سمت مسجد طراز اسلامی حرکت می کنیم اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم چراکه بسیاری از مساجد پایگاهی برای مسائل اقتصادی، اجتماعی نیستند. بخشی از کار به مساجد برمی‌گردد چرا که از ابتدای تاسیس باید فکر اقتصادی داشت، مساجدی که از نظر اقتصادی تأمین هستند محوری‌تر، فعالتر و در جذب جمعیت هم موفقیت‌ بیشتری دارند، در گذشته این کار با وقف انجام می شد حتی برای نماز و امام جماعت وقف وجود داشت، به تازگی بیشتر مساجد دارای برنامه های متنوع، مغازه و درآمد اقتصادی شده اند اما مساجدی بدون درآمد نیز وجود دارند و این موضوع در برنامه های مسجد تاثیر دارد. البته با همکاری کمیته امداد طرحی در حال اجرا داریم که مدیریت زکات و صدقات محلات به مساجد سپرده شود و امام جماعت مسجد پس از جمع آوری صدقات و زکاتی محله، آن را صرف امور همان محله کند.

*فعالیت های فرهنگی مسجد کمرنگ شده است
مدیرمرکز مسئول رسیدگی به امور مساجد به نقش خادمین در جذب مردم به مساجد اشاره کرد و گفت:« وجود خادمی با اخلاق خوب که برای نظافت و تمیزی مسجد اهمیت قائل باشد، در جذب جمعیت اهمیت زیادی دارد که در این زمینه خادمین مساجد را از بین جوانان 20 تا 40 سال به کارگیری خواهیم کرد.» وی درخصوص گلایه مردم از بسته بودن درب مساجد در اکثر اوقات اظهارداشت:« درب مساجد باید به صورت تمام وقت باز باشد، اما نوع استفاده از مساجد و کمرنگ شدن فعالیتهای فرهنگی و از سوی دیگر تامین نشدن حقوق خادمین به صورت تمام وقت سبب شده اکثر مساجد فقط در ساعات اولیه نماز باز بوده و در سایر اوقات بسته باشد.»

در پایان ملایی از مردم و خیرین خواست که در ساخت مساجد همکاری کنند تا با توجه به نیاز هر محله و منطقه، مساجدی به عنوان پایگاهی برای رسیدگی به امور معنوی و مادی استان داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/