آخرین اخبار

تاریخ : 12. خرداد 1398 - 17:56   |   کد مطلب: 2148
گلایه های تولید کنندگان و کارآفرینان استان
حمایت از رونق تولید در خراسان جنوبی فقط شعار است
رهبر معظم انقلاب با تعیین شعار سال‌۹۸، بیست‌ویکمین شعار سال را به صورت متوالی نام‌گذاری کردند.سال‌۹۸ نیز ایشان محور فعالیت‌ها را «تولید» قرار دادند و با همین نگاه عنوان سال را «رونق تولید» نام‌گذاری کردند تا برای چندمین سال تولید و اقتصاد مهم‌ترین دغدغه در یک دهه اخیر باشد.

به گزارش مهر مشرق ، آنچه برای اجرایی شدن شعار سال مهم به نظر می رسد توجه به مقوله پیش از پیش به تولید است؛ مهمی که کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی از مسئولان دستگاه های دولتی و بانک ها انتظار دارند تا بتوانند به رونق تولید برسند.

عبا‌سعلی قربان‌ژاد مدیرعامل شرکت آرد یگانه در گفت‌وگو با خبرنگار مهرمشرق، اظهارکرد: کارخانه آرد یگانه با 31 کارگر مشغول به کار است که علی رغم کاهش تولید و زیان، نیروهای کاری خود را نگه داشته است.

وی افزود: ظرفیت این کارخانه یک هزار و 200 تن در روز است که با یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کند.

مدیرعامل شرکت آرد یگانه گفت: علی‌رغم بالارفتن هزینه دستمزد و خدمات، حامل‌های انرژی و دیگر هزینه‌هایی که کارخانه متحمل می‌شود، در مورد هزینه‌های آسیابانی هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

قربان‌نژاد خاطرنشان کرد: در سال 93 در ارتباط با قیمت آرد تصمیم گیری شد و هزینه آسیابانی قیمت آرد خراسان‌جنوبی را کیلویی 5 تومان یا 50 ریال کمتر از سایر استانها تعیین شد و این ضربه سنگینی را بر کارخانه های آرد این استان وارد کرده است.

وی ضمن تصریح این‌که صدای شکستن استخوان های کارخانه‌های آرد از خراسان جنوبی به گوش می رسد، گفت: تاکنون برای رفع مشکلات خود مکاتبات زیادی با استانداری، اداره صنعت معدن تجارت، غله و دیگر سازمان های ذیربط غله صورت گرفته اما نتیجه ای حاصل نشده است.

مدیرعامل شرکت آرد یگانه بیان کرد: تاکنون سبوس استحصالی 50 درصد در اختیار کارخانجات آرد و 50 درصد در اختیار جهادکشاورزی بوده است که از ابتدای سال جاری تمام سبوس در اختیار جهادکشاورزی قرار می گیرد و روزنه ای که کارخانجات آرد با آن قسمتی از هزینه ها را پوشش می‌داد هم بسته شده است.

قربان‌نژاد بیان کرد: تعدیل نرخ آرد با توجه به موقعیت منطقه ای خراسان جنوبی که کارخانه آرد در این منطقه مستقر است از مهم ترین خواسته های ما است.

وی افزود: در شهرک صنعتی بیرجند بسیاری از کارخانه ها تعطیل است در حالی که انتظار این است که هر شیفت کاری باید 50 اتوبوس کارگر جابجا کند اما به چند مینی بوس خلاصه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آرد یگانه خاطرنشان کرد: بیمه تامین اجتماعی، مالیات و سازمان تعاون، کارو رفاه اجتماعی باید دست از سخت گیری‌های شدید خود بردارند وبا لطف نسبت به صنایع برخورد کنند تا رحمتی ایجاد شود.

قربان‌نژاد گفت: با توجه به اینکه در استان سه کارخانه داریم که هر سه کارخانه زیر ظرفیت تولدی خود کار می کنند اما شنیده شده موافقت اصولی تاسیس یک کارخانه آرد دیگر در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند گرفته شده است.

وی تصریح کرد: ما این موضوع را با مسئولان در میان گذاشته ایم اما هنوز پاسخی نداده اند مکاتبات زیادی در این زمینه با انجمن صنفی آرد خراسان بزرگ شده است هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

این تولیدکننده ضمن تاکید براین‌که تعطیلی در شهرک صنعتی به قوت خود باقی است، گفت: نباید از واقعیت گذشت و فرار کرد؛برخی سوله ها تبدیل به انبار شده اند برخی هم در گرو بانک هستند به طوری که کارخانه ها نمی توانند هزینه های خود را با این افزایش چند برابری تامین کرده و بهره بانک پرداخت کنند.

وی ادامه داد: کارخانه های دیگر نظیر شهدآوران، کیک و کلوچه سارجین، ماکارانی مطهر، امین، معطر نیز به چنین سرنوشتی دچار شدند در صورتی که بازار استان نیاز خود را از استان های دیگر تامین می کند.

حمایت از رونق تولید در خراسان جنوبی فقط شعار است

یوسفی کارآفرین خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: تولیدکنندگان درگیر مشکلاتی هستند که این مشکلات آنقدرمتعدد است که مجالی برای پرداختن به تولید واقعی ندارند.

وی افزود: در شرایط فعلی بی‌ثباتی اقتصادی، سیاست قیمت گذاری، نرخ ارز، پایه گذاری مواد اولیه بر مبنای نرخ دلار، رکود و افزایش دستمزد سبب افزایش هزینه های تولید ومتضرر شدن تولیدکننده می‌شود.

این تولیدکننده تصریح کرد: دولت و سازمان صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های خود برای رونق تولید را مشخص و اعلام کند این برنامه‌ها در چه زمان و شرایطی اجرایی می‌شود؟

مشکلات مالیاتی، مسادل بانکی،مشکلات گمرکی باید از سر راه تولید برداشته شود

جسینی یکی دیگر از تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی نیز در گفتگو با مهرمشرق گفت: 27 سال است در زمینه تولید فعالیت دارم، طی 5 سال اخیر با افت تولید مواجه شدیم و امیدواریم با همت مسئولان این مشکلات حل شود.

وی افزود: در زمینه فرآیند تولید با مالیات، گمرک، بیمه تامین اجتماعی، مسائل بانکی، مالی و ارزی مواجه هستیم که این‌ها باید از سرراه برداشته شود.

وی بیان کرد: برای ایجاد رونق تولید باید وضعیت موجود حفظ شود وبعد به دنبال رونق تولید بود.

وی افزایش نرخ ارز، نقدینگی و بازار فروش و عرضه را مهم ترین مشکلات بیان کردو افزود: مسئولان برای رونق تولید باید به این‌ها توجه کنند.

وی افزود: رشد منفی سرمایه گذاری و اشتغال پایدار که یکی از اهداف رونق تولید است باید به نرخ مثبتی برسد؛ باید قوانین مالیاتی تعدیل شود و مسئولان مالیاتی با تولید مهربان تر و مجلس به دنبال اصلاح قوانین و ساختارها در این زمینه باشد.

داود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: طی چند سال اخیررونق تولید مد نظر بوده است سیاست‌هایی که امسال وزارت صنعت معدن و تجارت دارد طرح های نیمه تمام و پیشرفت بالای 60 درصد است.

وی گفت: افزایش صادرات، حفظ شرایط تولید، استفاده از ظرفیت در مرز و تجارت خارجی، تسهیل امور تولیدکنندگان و کاهش بوروکراسی اداری از جمله مهم ترین اولویت‌ها در سال جاری برای رونق تولید است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که افزایش نرخ دستمزد کارگر تاکنون به استغال کمک نکرده است، یادآورشد: برخی واحدها برای جبران افزایش دستمزد تعدیل نیرو می‌کند از این رو باید این فرآیند برعهده خود واحد تولیدی باشد تا نرخ دستمزد را متناسب با شرایط تولید درنظر بگیرد

سوالات نائب رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند و پاسخ های رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان

رمضانی رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرمشرق گفت: در سال 95، 96 و 97 50 درصد از واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری دارند تعطیل هستند.

وی با بیان این‌که در سال 95 و 96 هر سالی 250 میلیارد به واحدهای تولیدی تسهیلات پرداخت شده است و در سال 97، این میزان تسهیلات به 350 میلیارد تومان رسید، متذکرشد: اگر در هر سالی این میزان تسهیلات پرداخت شده پس سهم واحدهایی که تعطیل بودند چقدر است؟

رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی خراسان جنوبی تصریح کرد: در سال 96 و 97 یک سری شغل هایی که از قبل ایجادشده بود و ربطی هم به صنعت نداشت مانند خیاط خانگی که مجوز از سازمان فنی و حرفه ای دارد و بیمه شده تامین اجتماعی است به عنوان شاغلین مطرح شده است.

رمضانی ادامه داد: متاسفانه در صنعت شاهد اشتغال چشم گیری نبودیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پاسخ به عدم وجود اشتغال واقعی در بخش صنعت، گفت: اینکه در بخش تولید تعطیلی نداریم اشتباه است و اینکه بزرگنمایی تعطیلی هم شود اشتباه دیگر است.

شهرکی ادامه داد: در کشور شرایط حاد است و کارخانه‌های بزرگ با دو سه ها نیروی کار بیکار شده‌اند و خراسان‌جنوبی نیزبه تبعیت از کشور است.

وی گفت: در سال 95 رکود بر کشور حاکم بود که باید واحدهای موجود حفظ می شدند و اکثر واحدها درگیر بیمه تامین اجتماعی و بدهی بودندکه خیلی از واحدها تسهیلات و رونق گرفتند.

شهرکی خاطرنشان کرد: 70 درصد واحدهای استان نظیر تیرچه بلوک بوده که به تبع مسکن مهر و در یک مقطع بودند تعطیل واز رده خارج شدند.

وی تصریح کرد: تمامی تسهیلاتی که اعلام کردیم به بخش تولید وارد شده است.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگاین خراسان جنوبی بیان کرد: برای گشایش 50 درصد واحدهای صنعتی که به صورت کلی تعطیل اند چه کاری انجام شده است؟

رمضانی ادامه‌داد: 230 واحد فعال کدام واحدها هستند؛ واحدهایی مرتبط با دولت نظیر کارخانه آسفالت و شن و ماسه، شهرداری، دو پروانه غله در بیرجند و یک پروانه در قاین، این ها نیاز به حمایت ندارند بلکه کارخانه کوچک تولیدی نیاز به حمایت دارند

وی تصریح کرد: در بخش خصوصی به‌جز واحدهای بزرگ بقیه جزو راکدین بوده و تعطیل هستند و کمکی هم به آنها نشده است و باید اعلام شود سهم این واحدها از 250 میلیارد تومان چقدر است؟

رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی خراسان جنوبی ادامه داد: اتاق بازرگانی سال گذشته از سازمان صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد این میزان تسهیلات به چه واحدهایی تعلق گرفته است اما این هنوز شفاف سازی نشده است.

شهرکی نیزدر پاسخ به این سوالات گفت: در تمام جلسات ما نماینده اتاق بازرگانی حضور دارند و مسئولان استانداری می توانند به سامانه بهین یاب دسترسی داشته باشد و هر ارگانی که بخواهد می توانیم شفاف سازی کنیم.

 وی با بیان این‌که در استان طرح های صنعتی دولتی کمتر از ده طرح است، افزود: ترجیح می دهیم خود واحدهای تولیدی رصد کنند و به آنها تسهیلات واریزی را اعلام می کنیم.

این مسئول بخش صنعت خراسان‌جنوبی گفت: تمام تسهیلات در حوزه صنعت و تولید بوده است در خارج از بخش تولید ما متولی وام نیستیم، آنچه پرداخت شده با نظارت بوده است.

وی افزود: در بخش رونق تولید دوبخش اشتغال روستایی که واحدهای تولیدی ایجادی هستند و واحدهای مشکل دار که به هرکدام تسهیلات پرداخت شده اما اطلاعات این واحدها را نمی توان اعلام کرد.

رمضانی، نائب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی خراسان‌جنوبی گفت: در بازدیدی که استاندار از شهرک صنعتی در اواخر اسفندماه سال گذشته داشتند واستاندار اعلام کرد تا برای رسیدگی به مشکلات واحدصنعتی صنایع غذایی جلسه ای از سوی مسئولان صنعت معدن صورت بگیرد تا  یک پیش جلسه‌ای برای جلسه آقای استاندار باشد اما تاکنون این جلسه برگزار نشده است.

شهرکی نیز در این رابطه گفت: بررسی واحدهای تولیدی به یک یا دو جلسه نخواهد بود و جلسات رفع مشکلات تولید را ما هرهفته در ستاد رفع موانع تولید برگزار می کنیم و این اقدامات مستمرر انجام می‌شود.

وی گفت: تقسیط مالیات، تاخیر یک ساله صورت اجرائیه ازسوی دستگاه‌های دولتی وبانک ها برای واحدهای تولیدی و حذف مالیات ارزیابی مجدد یکی از مهم ترین اختیارات کارگروه رفع موانع تولیدبرای سال جاری است.

طبق این گزارش، آنچه تولیدکنندگان، صنعتگران و کارآفرینان خراسان‌جنوبی از مسئولان انتظار دارند توجه به گشایش در تولید است تا بتوانند علاوه بر رونق در تولید، شاهد افزایش اشتغال و تحقق معنای واقعی اقتصاد مقاومتی باشیم.

آنچه در سال رونق تولید وظیفه مسئولان را دوچندان می‌کند اجرای همه جانبه کارها و فعالیت‌ها برای رسیدن به رونق تولید است؛ این رسانه آماده است تا در این سال گزارش های متعددی از عملکرد مسئولان برای رونق تولید ارائه کند تا هم صنعتگران و هم مردم در جریان اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان باشند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/