آخرین اخبار

تاریخ : 19. خرداد 1398 - 11:08   |   کد مطلب: 2156
هنرمندان صنایع دستی که با تلاش و جدیت و دستان هنرمند خود هنرهای زیبای سنتی ایران‎‎زمین را تولید و احیا کرده‎‎اند و حتی در کارگاه های کوچک خود نقش اساسی در تولید و اشتغالزایی کشورمان داشته‎‎اند، این روزها با چالش‌های زیادی مواجه‌اند که همت مسؤولان را می‌طلبد.

به گزارش مهر مشرق ، صنایع دستی و هنرهای سنتی بخشی از هویت و فرهنگ یک جامعه و بيانگر صنعت وهنر نياكان و نمايشگر ذوق و هنر مردم هر منطقه‌ای است که در گذشته به‌عنوان پديده‌ای مهم در هر عهد شناخته شده بود.

به بهانه 20 خردادماه روز صنایع دستی گفت‌وگویی با چند تن از فعالین حاضر در این صحنه انجام و فعالین صنایع دستی استان از مشکلاتی گفتند که تمامی ندارد.

سیاهه گلایه‌های هنرمندان صنایع دستی استان

دوستی یکی از فعالین عرصه صنایع دستی است که در میان هجمه بی مهری‌ها و مشکلات خود در اقدامی جسورانه تصمیم به ترویج هنر خود و کارآفرینی در این بخش گرفته است.

وی می‌گوید: اشتغال و درآمدزایی در حیطه کار صنایع دستی و هنرهای سنتی هم‌اکنون یک معضل اساسی در کشور ما است چون این بخش نه توسط مردم و نه توسط مسؤولین جدی گرفته نمی‌شود.

این هنرمند عرصه صنایع دستی افزود: واقعیت این است که در زمینه نگاه مردم به هنر سنتی و صنایع دستی هیچ اقدام فرهنگی نشده، مردم با وجود گرایش به تجمل‌گرایی خیلی به هنرهای دستی و سنتی اهمیت نمی‌دهند و بیشتر هزینه خود را صرف کالاهای نامرغوب و نامأنوس خارجی که بی‌شک هزینه‌های بالا دارد، می‌کنند.

عدم فرهنگ‌سازی و معرفی هنرهای سنتی

وی با بیان اینکه اهمیت به هنر سنتی فرهنگ سازی نشده است، اظهار کرد: برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی به‌طور ویژه وظیفه مسؤولین است، الزام و قانون خرید صنایع دستی و آثار هنرمندان به عنوان هدایای تبلیغاتی برای ادارات و ارگان‌ها می‌تواند در این زمینه اقدامی سازنده باشد

دوستی گفت: این نکته همیشه باید مورد توجه هنرمند صنایع دستی باشد که مردم و حتی برخی مسؤولین متولی امر نگاهشان به هنر سنتی و صنایع دستی نگاهی بسته است و حتی اطلاعاتشان از تاریخ غنای ایرانی و آرایه‌ها و نمادهای ایرانی کم است.

نبود بازار فروش و عدم بازاریابی؛ مهم‌ترین مشکل

وی نبود بازار فروش و عدم بازاریابی را از اصلی‌ترین مشکلات اعلام و بیان داشت: همچین نبود وسایل میناکاری در خراسان‌جنوبی از مشکلات دیگری است که حتماً باید وسایل از تهران و همدان خریداری شود و این کار برایمان کمی سخت است.

وی به حضور در نمایشگاه‌های استانی و کشوری اشاره و اعلام کرد: حضور در نمایشگاه‌ها هزینه‌های هنگفتی را در بر دارد لذا از مسؤولان تقاضا دارم تا مساعدت‌های لازم را در این خصوص داشته باشند زیرا گاهاً درآمدی که از برخی نمایشگاه‌ها به دست می‌آوریم کفاف هزینه‌هایی که در قبال حضور در نمایشگاه می‌پردازیم را نمی‌کند.

نجفی یکی دیگر از فعالین عرصه صنایع دستی، بیان داشت: هم‌اکنون تأمین مواد اولیه رشته‌های مختلف صنایع دستی که از خارج وارد می‌شود، به دلیل نوسانات ارزی و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها با مشکلات اساسی مواجه شده که ادامه این روند تعطیلی صنایع دستی را به دنبال خواهد داشت.

نبود حمایت‌های کافی در بخش تأمین مواد اولیه

وی با تاکید بر اینکه نبود حمایت‌های لازم و کافی بخش تأمین مواد اولیه مورد نیاز را با مشکل مواجه کرده، گفت: در صورتی که این بی‌توجهی‌ها تداوم یابد در اندک زمانی صنایع دستی کشور و استان رو به نابودی گذاشته و صادرات چمدانی آن که تا چندی پیش روند رو به رشدی داشت، به کلی از بین می‌رود.

وی تأمین مواد اولیه با دلار بازار آزاد را خارج از توان فعالان صنایع دستی دانست و ادامه داد: تاکنون با هزار مشکل و سختی به کار خود ادامه داده‌ایم اما از این پس این توانایی وجود ندارد و در آینده نیز به دلیل بروز شرایط خاص در مبادله پول، امکان تأمین مواد اولیه از کشورهای خارجی نیز غیرممکن می‌شود.

این فعال عرصه صنایع دستی که در کارگاه خود برای تعداد 5 نفر اشتغالزایی کرده، گفت: با وجود تمام مقاومت‌هایی که کردم نتوانستم جلوی تعطیلی کارگاهم را بگیرم و مجبور به تعطیلی موقت کردم.

ضرورت توجه به نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

این فعال صنایع دستی، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی را ضرورت توسعه صنایع دستی کشور بیان کرد و با اشاره به حضور خود در چنین نمایشگاه‌هایی، اظهار داشت: تداوم حضور در چنین نمایشگاه‌هایی برای سودآوری و فروش محصولات بسیار مهم است.

خراشادی‌زاده یکی دیگر از فعالیت عرصه هنرهای سنتی، گفت: هرچند با وجود افزایش قیمت برای تهیه مواد اولیه طی ماه‌های اخیر هزینه‌های آموزش خود را بالا نبرده‌ایم، اما ادامه این روند ما را مجبور به این کار خواهد کرد که در این حالت لاجرم شاهد کاهش هنرجویان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: بدون تردید اگر آموزش بخش صنایع دستی با مشکل مواجه شود، آینده رشته‌های مختلف این حوزه نیز با چالش‌های جدی و در بحرانی‌ترین حالت با نابودی روبرو خواهد شد.

تأمین مواد اولیه صنایع دستی را فلج کرده

خراشادی‌زاده یادآور شد: بقا و احیای صنایع دستی وابسته به مواد اولیه است و در این میان آموزش این بخش بیش از سایر بخش‌های نیازمند تأمین مواد اولیه است که اگر این چرخه با مشکل مواجه شود، آینده کاری بسیاری از فعالان صنعت دستی و نیز کارآموزان این حوزه بحران جدی خواهد داشت.

این هنرمند نبود بازارچه فعال صنایع دستی، کمبود مواد اولیه مرغوب، نداشتن مشتری دائمی، تولید انبوهی از محصولات صنایع دستی بدون خریدار، کاهش انگیزه و دلسردی تولیدکنندگان صنایع دستی و غفلت از برند سازی برای رشته‌های بومی را از جمله موانع و مشکلاتی عنوان کرد که اهالی هنردستی استان خراسان‌جنوبی در رشته‌های خاص و بومی با آن دست به گریبان هستند.

گلایه‌های تلخ از نبود بازار فروش

یک هنرمند و تولید کننده دستبافت‌های سنتی با بیان اینکه فقدان بازار فروش باعث شده تا 20 تخته فرش دستباف هنرمندان این خطه بدون خریدار باقی بماند، تصریح کرد: نبود بازار فروش باعث شده تا تولید این رشته از صنایع دستی در شرایط کنونی در حد صفر باشد.

وی یادآور شد: برنامه حمایت سازمان های دولتی در خرید مایحتاج و هدایا از تولیدات صنایع دستی طرح خوبی است اما به صورت پررنگ و کامل اجرایی نشده و نیاز است که نظارت و جدیت بیشتری در تحقق آن باشد.

خونیکی ایجاد کارگاه‌های آموزشی را یکی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دستی دانست وافزود: در حالیکه برای مکان این کارگاه‌ها مشکل داریم برخی از ادارات و سازمان‌ها سوله‌ها و اماکن غیرقابل استفاده‌ای در اختیار دارند که می‌توانند آن را در اختیار هنرمندان قرار دهند.

بیمه؛ آرزوی دیرینه هنرمندان صنایع دستی

وی از دغدغه‌های اصلی صنعتگران را نبود بیمه دانست و تبیین کرد: هیچ یک از افراد فعال در تعاونی بیمه ندارند، هنوز زیرپوشش بیمه تأمین اجتماعی نیستم اگرچه قول‌هایی دادند اما هنوز عملی نشده است.

فاطمه سادات موسوی یکی از هنرمندانی که در تولیدات رودوزی‌های سنتی فعالیت می‌کند درباره وضعیت تولیدات صنایع‌دستی می‌گوید: کمبود مواد اولیه و گرانی آن باعث شده تا هم میزان تولیدات رودوزی کاهش پیدا کند و هم قیمت آن به میزان چشمگیری افزایش یابد.

فعالان صنایع دستی افق روشنی را پیش‌روی خود نمی‌بینند!

یکی دیگر از فعالین عرصه سفال و سرامیک از گران شدن مواد اولیه و بی‌کیفیت بودن مواد اولیه موجود گلایه‌مند و می‌گوید: فعالان صنایع‌دستی چه در عرصه تولید و چه درعرصه صادرات، افق روشنی را پیش‌روی خود نمی‌بینند این درحالی است که از صنایع دستی مانند ویترینی برای وعده‌های اقتصاد غیرنفتی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به قول‌های مسؤولان در زمینه حمایت از فعالان عرصه صنایع دسنی، مطرح کرد: هراز چندگاهی مسؤولان از حمایت از صنایع‌دستی دم می‌زنند اما در عمل اتفاق خوشایندی در این خصوص رخ نمی‌دهد.

این فعال حوزه صنایع‌دستی با اشاره به اینکه استفاده مردم از تولیدات صنایع‌دستی ایرانی به‌جای تولیدات چینی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، گفت: در استان محلی برای عرضه، نمایش و معرفی مستقیم تولیدات صنایع‌دستی نداریم شاید همین باعث شده تا اغلب به اهمیت صنایع‌دستی پی نبرند اما ما بیکار ننشسته و تولیدات را از طریق فضای مجازی به سایر مردم استان‌ها و شهرستان‌ها معرفی کردیم.

لزوم توجه به اهمیت تبلیغات محیطی 

یکی از تولید کنندگان عرصه پارچه‌بافی دیگر نیز برپایی نمایشگاه‌های مختلف صنایع دستی را فرصتی برای معرفی و فروش محصولات تولیدکنندگان این صنعت دانست و تبیین کرد: این اقدام باعث ایجاد ارتباط بین صنعتگران، بازار و خریداران می‌شود و دست دلالان و واسطه‌ها که در این بین سود سرشاری به جیب می‌زنند را کوتاه می‌کند.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات فراروی صنعتگران صنایع دستی در نمایشگاه های استانی ضعف تبلیغات محیطی است به همین دلیل مردم برای حضور تشویق نمی‌شوند.

صادقی‌خواه ادامه داد: حضور کم رنگ مردم باعث دلسردی فعالان صنایع دستی می‌شود و انتظار می‌رود با انجام تبلیغات مناسب افراد بیشتری برای حضور و خرید صنایع دستی که بخشی از میراث فرهنگی این سرزمین است اقدام کنند.

هنرمندان صنایع دستی در انتظار بیمه

حسین عباس‌زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص عدم بیمه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، گفت: بیمه روستایی و عشایری هست می‌توانند خود را بیمه کنند! حتی اگر روستایی نیستند و شهری هستند می‌توانند تحت عنوان بیمه روستایی و عشایری خود را بیمه کنند!

 وی با بیان اینکه در زمینه بیمه صنایع دستی فقط برای امسال طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی اسامی صنعتگران و هنرمندان را ارسال کردیم، بیان داشت: بر اساس سهمیه ابلاغی امسال ۴۲ نفر از هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی استان برای استفاده از مزایای بیمه به اداره کل تأمین اجتماعی معرفی شدند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه بهره‌مندی از بیمه صنایع دستی دارای شرایط خاص است، تبیین کرد: هنرمندان باید علاوه بر مجوزها و دوره‌های آموزشی که از میراث فرهنگی اخذ می‌کنند باید مجوزهای فنی و حرفه‌ای را نیز داشته باشند.

عباس‌زاده با بیان اینکه بیمه دست ما نیست و مجلس شورای اسلامی مصوب و دولت باید هم‌ترازی که صنعتگر پول می‌دهد بابت بیمه دولت هم مابقی را پرداخت کند، اضافه کرد: چنانچه مجلس مصوب و دولت هم در برنامه بودجه تقویم مجلس و مصوب شد به استان‌ها ابلاغ و سهمیه‌ای به استان‌ها اختصاص می‌یابد.

برپایی نمایشگاه و مقروض شدن میراث فرهنگی!

وی در زمینه بازار فروش محصولات صنایع دستی، تصریح کرد: هم‌اکنون چهار بازارچه دائمی در استان فعال و چند بازارچه دیگر در شهرستان‌های طبس، نهبندان و خوسف در حال احداث است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه حتی در استان‌های برخورداری مانند همدان اندازه استان خراسان‌جنوبی بازارچه احداث نشده، تصریح کرد: ما مکان را در اختیار هنرمندان می‌گذاریم اما امکانات ما محدود و حداقل باید هزینه‌های نگهداری فضا برعهده خودشان باشد.

عباس‌زاده با اشاره به برپایی نمایشگاه سراسری صنایع دستی در آذرماه هرسال، مطرح کرد: این نمایشگاه را با حداقل اعتباری که سازمان به ما می‌دهد برگزار و غرفه‌های را رایگان در اختیارشان قرار و کلی مقروض می‌شویم!

وی با تأکید بر اینکه بازاریابی برعهده خود صنعتگر است و دولت نمی‌تواند مدام به فکر راه‌اندازی بازارچه برای بخش خصوصی باشد، تبیین کرد: صنعتگران و هنرمندان باید خودشان به‌دنبال این مهم باشند.

برپایی نمایشگاه‌های دائمی هزینه‌بر است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با یادآوری اینکه توقعی نمی‌رود میراث فرهنگی هم مواد اولیه تهیه، هم دوره آموزشی برگزار، هم بازار فروش مهیا و هم مکانی را برای فروش محصولات ایجاد کند، اضافه کرد: ما تسهیل‌گر امور هستیم و صنعتگر وقتی تسهیلات می‌گیرد تمام این تسهیلات صرفا برای خرید مواد اولیه نیست و ابزار کار نیست و باید بخشی از آن را بابت بازاریابی و بخشی را برای بسته‌بندی هزینه کند.

عباس‌زاده با تأکید بر اینکه برپایی نمایشگاه‌های دائمی هزینه بر است و قرار است چه کسی این هزینه را پرداخت کند، تصریح کرد: صنعتگران در پرداخت حداقل هزینه‌های نگهداری غرفه‌ها( آب، برق، گاز و ...) همکاری نمی‌کنند.

وی با اشاره به نوسانات ارزی، بیان داشت: نوسانات ارزی تمام اقشار جامعه به‌ویژه صنعتگران را با مشکل مواجه کرده و قیمت فروش محصولات چندان رشد نکرده و از دستمرزد خود کاستن تا بازار را از دست ندهند لذا باید بر روی قیمت‌گذاری صنایع دستی نظارت صورت پذیرد.

و اما مسئولین؛ مسئولین به عنوان ترویج دهنده و فرهنگ‌سازی هنر تعامل ضعیفی با هنرمندان داشته‌اند، حمایت‌ها از هنرمندان صنایع دستی در زمینه اشتغال‌زایی و تنها گذاشتن جوان‌ترهایشان در مسیر پرتلاطم اشتغال‌زایی باعث شده که بسیاری از آنان عطای هنرشان را به لقایش ببخشند.هر چند خود مسئولان از همه بیشتر بر مشکلات واقف هستند و تاکنون اقدامات خوبی انجام شده اما برای رفع این مشکلات نیاز به فرهنگ سازی و همت بیش از پیش می باشد تا شاید صنایع دستی استان به آن جایگاه که حق آن است برسد.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/