آخرین اخبار

تاریخ : 20. خرداد 1398 - 20:44   |   کد مطلب: 2165
نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع دستی صنعتی اشتغالزا در کشور است، گفت: اکنون با یک مشکل بزرگی مواجه‌ایم و آن این است که مجلس مصوبات مختلفی را مصوب ولی دولت به آن عمل نمی‌کند.

به گزارش مهر مشرق ،حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر عبادی، صنایع دستی و فرش را یکی از زمینه‌های خوب برای تولید اشتغال دانست و اظهار داشت: از مهم‌ترین ویژگی‌های صنایع دستی زودبازده بودن و سرمایه اندک آن است.

وی اشتغال را از مشکلات کنونی کشور دانست و با تأکید بر اینکه صنایع دستی در استان خراسان‌جنوبی می‌تواند راهگشا باشد، بیان داشت: هیچ صنعتی به اندازه صنایع دستی نمی‌تواند هم در کشور و هم در خراسان‌جنوبی اشتغال ایجاد کند.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت‌ها و مصوبات مجلس شورای اسلامی پیرامون حمایت از هنرمندان صنایع دستی، مطرح کرد: در مجلس فراکسیون فرش و صنایع دستی تشکیل شده و طرحی به نام «حمایت از قالیبافان و صنایع دستی» را به مجلس داده و این طرح در مجلس تصویب شد.

ضرورت توجه دولت به بیمه هنرمندان صنایع دستی

عبادی با تأکید بر اینکه براساس این مصوبه دولت موظف است کسانی که در کارگاه صنایع دستی فعالیت دارند را بیمه کند، اضافه کرد: از جهت قانونی زمینه ایجاد اشتغال در صنایع دستی و فرش وجود دارد.

وی تصریح کرد: همچنین وظایفی برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت حمایت از صنایع دستی در این طرح مشخص و این سازمان موظف شد اماکنی را که امکان دارد در اختیار عرضه‌کنندگان صنایع دستی قرار دهد تا آن‌ها بتوانند کالاهای خود را عرضه کنند.

مجلس دهم؛ بهترین دوره‌ قانون‌گذاری

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی این دوره از مجلس شورای اسلامی را یکی از بهترین دوره‌ها از جهت قانون‌گذاری ذکر و بیان داشت: هرآنچه امکان قانونی با شرایط فعلی کشور وجود داشت را به‌کار برده و در این مصوبه (حمایت از قالیبافان و صنایع دستی) به تصویب رسید.

عبادی تشکیل فراکسیون فرش و صنایع دستی را به نوعی قوت قلبی برای صنعتگران حوزه صنایع دستی و فرش دانست و تصریح کرد: البته برخی مسائل نیز به بخش‌های اجرایی و شرایط عمومی کشور برمی‌گردد که دولت باید موانع را برطرف و هم مصوبه مجلس را اجرا کند.

دولت به مصوبات مجلس عمل نمی‌کند

وی یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی را عمل نکردن دولت به مصوبات مجلس شورای اسلامی ذکر کرد و گفت: مجلس مصوبات مختلفی را انجام و مصوب می‌کند اما دولت به آن عمل نمی‌کند که نمونه بارز آن را می‌توان به موضوع ایثارگران، افزایش حقوق کارمندان و حتی مصوبه فرش و صنایع دستی اشاره کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی عدم وجود فرهنگ‌سازی مناسب در مورد نقش صنایع دستی در معیشت خانوارها را مهم‌ترین مشکل پیش روی رونق این صنایع عنوان کرد و افزود: باید رسانه‌ها در این زمینه ورد پیدا کرده و نوع نگاه به صنایع دستی را عوض کنند.

صنایع دستی؛ صنعتی سودآور و اشتغال‌زا

عبادی با یادآوری اینکه در حال حاضر بعضی از صنایع دستی استان از جمله فرش در بازار جهانی دارای برند و کیفیت جهانی هستند، تبیین کرد: سازمان‌های متولی استان اگر تلاش کنند تا صنایع دستی سودآور را به مردم آموزش و آن‌ها را سازماندهی کنند به طور حتم به لحاظ صرفه اقتصادی می‌تواند این روستاها را حتی آبادتر از زمانی که کشاورزی در آن رونق داشت، کرد.

وی در پایان اعلام کرد: افرادی که در بحث صنایع دستی و فرش کار می‌کنند می‌توانند مصوبات قانونی مجلس را ملاحظه و اگر فکر می‌کنند مباحث بهتری می‌شود در مجلس تصویب کرد را اطلاع و ما نیز آمادگی داریم نظرات فعالین این حوزه را بشنویم و اگر نیاز به قانون و اصلاح قوانین باشد ما آن را انجام دهیم.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/