آخرین اخبار

تاریخ : 2. تير 1398 - 12:05   |   کد مطلب: 2179
سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادی برخواسته از انقلاب است که از همان ابتدای انقلاب در تیرماه 1360 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) راه اندازی شد و تاکنون اقدامات بسیار خوبی در زمینه نشر معارف اسلامی و تبلیغ دین در جامعه داشته است.

به گزارش مهر مشرق ،سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادی برخواسته از انقلاب است که از همان ابتدای انقلاب در تیرماه 1360 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) راه اندازی شد و تاکنون اقدامات بسیار خوبی در زمینه نشر معارف اسلامی و تبلیغ دین در جامعه داشته است.

 

این سازمان یکی از ارگان‌های تبلیغاتی نظام جمهوری اسلامی است که وظیفه تبلیغ ایدئولوژی جمهوری اسلامی را از طریق ادارات استانی، سازمان‌های وابسته و فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده دارد.

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت یکم تیرماه روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه استان به مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط این سازمان در استان و برنامه های پیش رو اشاره کرد و گفت: سازمان تبلیغات از رویش های با برکت انقلاب اسلامی است که فعالیت خود را از همان آغازین روزهای انقلاب آغاز کرد و در تیرماه 1360 به فرمان امام راحل راه اندازی شد.

 

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات در دوران دفاع مقدس فعالیت های چشم گیری داشت به طوری که روحانیون زیادی در جبهه حضور و یا در پشت جبهه فعالیت داشتند که برخی از آنها شهید شدند و برخی ها هم اکنون در دفاع از نظام و انقلاب فعال هستند.

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در دوران مسئول جدید سازمان که فردی جوان و خوش فکر است، شاهد برنامه های خوبی در کشور و استان خواهیم بود، افزود: مقام معظم رهبری در حکم رئیس جدید سازمان، فرمودند که «سازمان تبلیغات در حدود ۴ دهه اخیر منشاء خدمات و برکاتی بوده است و امروز ضرورت وجودی آن نه تنها کاهش نیافته بلکه ضریبی فزاینده یافته است».

 

حجت الاسلام رضایی با اشاره به اینکه به برخی از مهمترین ماموریت های سازمان تبلیغات  برای آینده اشاره کرد و گفت: تبیین اسلام ناب محمدی، تقویت اراده مردم برای مبارزه تمدنی، حمایت از رونق تولید، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در استان و هم افزایی و هم سویی بین همه نهادهای فرهنگی از جمله ماموریت های این سازمان است.

 

وی با بیان اینکه تمام توجه سازمان تبلیغات به عنوان یک نهاد انقلابی و وابسته به ولایت، به فرمایشات مقام معظم رهبری است، اظهارداشت: یکی از موضوعات مهم سازمان، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است که در این خصوص دوره آموزشی را با حضور اساتیدی از قم برنامه ریزی کردیم.

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان برای سال جدید، حمایت از رونق تولید است که در این زمینه همه دلسوزان نظام و آنهایی که بدنبال رسیدن به آرمان های انقلاب هستند، باید توجه و عنایت ویژه ای به موضوع داشته باشند، افزود: در این زمینه نیز مبلغین ما توجه ویژه ای به موضوع خواهند داشت.

 

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه سازمان تبلیغات بدنبال هم افزایی و هم سویی با همه نهادهای فرهنگی است، چراکه هرچند این هم افزایی بیشتر باشد، بهره آن را آحاد ملت خواهند برد، تصریح کرد: این هم افزایی در خراسان جنوبی در حال حاضر به خوبی وجود دارد.

 

مردم سازی تبلیغ دین رویکرد سازمان

وی یکی دیگر از اقدامات پیش روی سازمان تبلیغات اسلامی را مردم سالاری فرهنگی و مردم سازی تبلیغ دین است، افزود: در این طرح همه مردم به نوعی مبلغ دین خواهند بود و هر فرد می تواند در هر حرفه ای که دارد، به صورت لفظی و یا بصری مبلغ دین باشد.

 

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان با بیان اینکه فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای تبلیغ دین است که تاکنون اندکی مورد غفلت قرار گرفته است، افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، از این به بعد تمام فعالیت های فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی پیوست اجتماعی خواهد داشت.

 

حجت الاسلام رضایی حضور روحانیون در اردوهای جهادی در کنار دانشجویان، حضور در مناطق سیل زده و ارتباط با نخبگان دانشگاهی و حوزوی برای ساماندهی امور فرهنگی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه کار فرهنگی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بدنبال اجرای طرح "مسجد محله محور و محله مسجد محور" که به نوعی مسجد تراز انقلاب اسلامی هستیم که در این طرح به سمتی حرکت خواهیم کرد که مسجد در محله پایگاهی برای همه امور مردم باشد.

 

فعالیت 266 پایگاه اوقات فراغت سازمان تبلیغات اسلامی در استان

وی با بیان اینکه در حال حاضر 266 پایگاه اوقات فراغت در خراسان جنوبی توسط سازمان تبلیغات اسلامی برای ساماندهی امور جوانان و نوجوانان فعال است، بیان داشت: توجه جدی به زنان و مادران جامعه رویکرد دیگر سازمان است که در این راستا کلاس ها وبرنامه هایی را برگزاری خواهیم کرد.

 

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه بین آموزش و پرورش و حوزه های علمیه تعامل خوبی وجود دارد، افزود: سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان عضو کمیته همکاری حوزه و آموزش و پرورش بیشترین همکاری را با آموزش و پرورش دارد، به طوری که در سال بیش از 130 مشاوره تحصیلی توسط روحانیون در مدارس صورت می گیرد و در بیش از 600 مدرسه امام جماعت داریم.

 

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه در زمینه کودک و نوجوان تعدادی روحانی تخصصی موضوع در استان داریم اما کافی نیست و نیازمند تعداد بیشتری هستیم، افزود: در این راستا در گذشته کلاس های آموزشی با حضور اساتید برتر کودک و نوجوان در استان برگزار شده است.

 

وی با بیان اینکه در حوزه کودک و نوجوان بدنبال آموزش تخصصی روحانیون هستیم، گفت: روحانی که آموزش ندیده باشد و بدون داشتن تخصص بخواهد در حوزه کودک و نوجوان کار کند به مشکل خواهد خورد.

 

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر 830 مبلغ دائمی و ثابت در استان داریم که با عناوین مختلف فعالیت می کنند، گفت: همچنین در طول سال حدود 6 هزار روحانی در استان به انجام فعالیت های تبلیغی می پردازند.

 

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه سالانه بیش از 71 هزار و 585 روز تبلیغ در استان صورت می گیرد، گفت: همچنین در حال حاضر بیش از 585 ائمه جمعه مدارس،1326 هیات مذهبی ثبت شده که 43 مورد مخصوص خواهران است، در استان داریم.

 

وی با بیان اینکه 1587 مداح در سامانه مداحان استان ثبت داریم، گفت: از این تعداد 1409 نفر برادر و 178 نفر خواهر هستند.

 

ساخت 40 خانه عالم در دست اقدام

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حوزه قرآنی کارهای خوبی تاکنون صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر 79 موسسه قرآنی، 45 خانه قران شهری و 172 خانه قرآن روستایی در استان داریم.

 

حجت الاسلام رضایی این را هم گفت که سالانه حدود 200 محفل انس با قرآن و 800 دوره آموزشی در حوزه قرآن در استان برگزار می شود و بیش از 14 هزار نفر از این برنامه ها استفاده می کنند.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر 2084 مسجد در استان داریم، گفت: همچنین 221 خانه عالم در استان فعال است، که از این تعداد 190 مورد تجهیز و تکمیل و در حال بهره برداری است و 31 مورد در حال ساخت و نیمه تمام و 40 مورد هم در نوبت ساخت داریم.

 

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به فعال بوده چهار مدرسه صدرا در استان در شهرسان های بیرجند، طبس، نهبندان، گفت: در بیرجند دو مدرسه پسرانه ودخترانه داریم.

 

حجت الاسلام رضایی برگزاری مراسم اعتکاف، برگزاری نشست های مشترک علمای شیعه و سنی، برگزاری همایش طلایه داران تبلیغ و یاوران تبلیغ، فعالیت در حوزه آسیب های اجتماعی و برگزاری نشست های گفتمان دینی را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/