آخرین اخبار

تاریخ : 2. تير 1398 - 12:36   |   کد مطلب: 2184
در نشست خبری مسئولان قضایی استان عنوان شد؛
برخورد جدی با پدیده شوم فساد و احتکار
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی که به همراه دیگر مسئولان قضایی استان که به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران حاضر شده بود گفت:« تعداد پرونده های وارده به دادگستری خراسان جنوبی نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۴ درصد افزایش داشته و بيشترين پرونده هاي وارده به محاكم قضايي استان در سال ۹۷ مربوط به مواد مخدر است.»

به گزارش مهر مشرق ،علیرضا صیفی افزود:«یکی از برنامه های دادگستری استان خراسان جنوبی در سال جاری حمایت قضایی از همه دستگاه‌های مرتبط در راستای رونق تولید و جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها است.»

 

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برخورد جدی و بازدارنده با پدیده شوم فساد و احتکارکنندگان از مطالبات جدی شهروندان است که در دستور کار دادگستری استان قرار دارد، گفت:«برخورد مناسب با متعرضین به نوامیس مردم، اخلال کنندگان، متصدیان اراضی بیت المال، جمع آوری قلیان خانه‌ها، توجه به دو اصل سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده های قضایی و تلاش جهادی و حداکثری در راستای اجرای سیاست‌های رئیس قوه قضائیه از دیگر برنامه های اجرایی در سال جاری است.»

 

وی با بیان اینکه طی سال گذشته 70 هزار و 551 پرونده در دادگستری استان خراسان جنوبی بررسی شده است، افزود: تعداد پرونده های وارده به دادگستری استان نسبت به سال 96 حدود 14 درصد افزایش داشته است.

 

صیفی ادامه داد: در طی سال 97 تعداد پرونده های وارده به شعب دادگاه کیفری استان 199 فقره بوده است که نسبت به سال قبل از آن 4.3 درصد کاهش ورودی داشته ایم.

 

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 5 هزار پرونده در شعب دادگاه های تجدیدنظر استان مورد رسیدگی قرار گرفته است، عنوان کرد: 46 هزار و 222 فقره پرونده معادل 66 درصد در دادگستری‌های استان و 24 هزار و 329 فقره پرونده معادل 34 درصد در شوراهای حل اختلاف مورد بررسی قرار گرفته است.

 

وی از پلمپ دو قلیان خانه در سطح استان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: یک هزار و 600 پرونده مجازات جایگزین حبس را در سطح دادسراهای استان داشته ایم و اکنون زمان رسیدگی به پرونده ها در دادسراهای استان کمتر از 22 روز است.

 

صیفی بیان داشت: در سال گذشته چهار پرونده قتل عمدی در استان مورد بررسی قرار گرفته است که دو مورد از آن ها منتهی به محکومیت شده و دو پرونده دیگر نیز در حال رسیدگی است.

 

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته تعداد 38 هزار و 983 فقره پرونده در دادگاه‌های عمومی و تعداد 5 هزار و 664  فقره پرونده در دادگاه‌های انقلاب استان مورد رسیدگی قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیشترین فراوانی از حیث ورود پرونده به دادگاه‌های استان مربوط به مواد مخدر است، افزود: تعداد 9 هزار و 190 پرونده مواد مخدر در استان مورد رسیدگی قرار گرفته است.

 

صیفی با اشاره به اینکه رتبه دوم فروانی پرونده‌ها مربوط به ضرب و جرح غیرعمدی است، عنوان کرد: رتبه سوم فراوانی در ورودی پرونده ها نیز مربوط به سرقت بوده است.

 

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه مطالبه خسارت، دعاوی خانوادگی و احصار در صدر فراوانی پرونده‌های حقوقی استان است، ادامه داد: در سال گذشته میانگین پرونده‌های مربوط به طلاق نسبت به سال 96 حدود 25 درصد کاهش و دعاوی مربوط به مهریه 30 درصد افزایش داشته است.

 

به گفته وی در سال گذشته در حوزه پرونده‌های خانوادگی 953 پرونده مربوط به طلاق توافقی و همچنین 463 پرونده طلاق به درخواست زوجه و 159 پرونده طلاق به درخواست زوج بوده است.

 

بازگشت ۱۳ زندانی به آغوش خانواده/ ۱۵۷۲ شغل برای زندانیان خراسان جنوبی ایجاد شد

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی هم در این نشست از آزادی ۱۳ زندانی جرائم غیرعمد استان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: برای ۷۹۲ نفر از زندانیان استان اشتغال مولد و برای ۷۸۰ نفر اشتغال غیر مولد ایجاد شده است.

 

هاشمی اظهار کرد: اولین اولویت در اداره کل زندان‌ها کاهش هدفمند جمعیت زندانیان است چرا که با وجود تراکم جمعیت کیفری همه برنامه ها تحت الشعاع قرار می گیرد و رسالت تربیتی و اصلاحی زندان‌ها به خوبی صورت نمی‌گیرد.

 

63 درصد زندانیان در سن 18 تا 40 سال

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی گفت: ارتقاء بهره وری، توسعه منابع انسانی، ایجاد زندان‌های هوشمند، توانمندی و مهارت فردی و اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف و سامان دهی بازداشتگاه های امنیتی و انتظامی از جمله اهداف اصلی سازمان زندان‌ها است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر 92 درصد زندانیان استان مرد و هشت درصد زن هستند، گفت: 63 درصد از زندانیان استان بین 18 تا 40 سال سن دارند یعنی قسمت اعظم زندانیان استان از قشر فعال و جوان هستند که باید برای آن ها چاره ای اندیشیده شود.

 

جرم ۷۵ درصد زندانیان در حوزه مواد مخدر است

هاشمی با اشاره به اینکه جرم 75 درصد زندانیان مربوط به مواد مخدر است، بیان کرد: دومین جرم در زندان های استان با 11 درصد مربوط به سرقت و 6 درصد جرایم غیرعمد و مابقی مربوط به سایر جرائم است.

 

 

 

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر 17 درصد زندانیان استان متهم، 73 درصد محکوم، 14 درصد محکوم به قرار باز هستند.

 

وی با بیان اینکه چهار درصد زندانیان استان بی‌سواد هستند، افزود: 25 درصد در سطح سواد ابتدایی، 41 درصد راهنمایی، 8 درصد دبیرستانی و 2 درصد فوق دیپلم هستند.

 

ایجاد اشتغال مولد و غیرمولد برای 1572 زندانی استان

هاشمی با اشاره به اینکه 36 درصد زندانیان استان شاغل هستند، گفت: برای 792 نفر از زندانیان استان اشتغال مولد و برای 780 نفر اشتغال غیر مولد ایجاد شده است.

 

 

 

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی اجرای دوره های اشتغال و حرفه آموزی را یکی دیگر از فعالیت های زندان های استان عنوان کرد و افزود: سال گذشته 192 دوره حرفه آموزی در سطح زندان های استان برگزار شده که 4 هزار و 585 نفر در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.

 

به گفته وی در حال حاضر 12 کانون فرهنگی هنری در سطح زندان های استان راه اندازی شده و نماز جماعت نیز با حضور 25 روحانی به صورت سه وعده در زندان های استان اقامه می شود.

 

هاشمی با بیان اینکه 30 هزار و 789 زندانی در سال گذشته تحت ویزیت پزشک عمومی قرار گرفته اند، تصریح کرد: 191 زندانی ویزیت پزشک متخصص زنان، یک هزار و 137 نفر ویزیت روانپزشک و 2 هزار و 185 زندانی ویزیت دندانپزشکی شده اند.

 

900 زندانی خراسان جنوبی حافظ قرآن شدند

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هر یک از زندانیان یا اعضای خانواده آنها که بتواند سه صفحه قرآن را حفظ کنند می‌توانند از دو روز مرخصی استفاده کنند، افزود: تاکنون 300 خانواده زندانی و 900 نفر از زندانیان حافظ نیم جزء تا کل قرآن مجید شده‌اند.

 

هاشمی با اشاره به تاسیس شورای حل اختلاف در زندان مرکزی بیرجند، عنوان کرد: تاکنون 200 پرونده به این شورا ارجاع شده که حدود 50 درصد به سازش منجر شده است.

 

وی با بیان اینکه 135 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان در سال گذشته آزاد شدند، ادامه داد: مبلغ بدهی این زندانیان حدود 16 میلیارد تومان بوده و 10 میلیارد و 500 میلیون تومان این مبلغ توسط شکات گذشت شده است.

 

 13 زندانی جرائم غیرعمد استان آزاد شدند

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی خراسان جنوبی گفت: همچنین از ابتدای امسال نیز 13 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان آزاد شده‌اند که مبلغ بدهی آن‌ها یک میلیارد و 85 میلیون تومان بوده و حدود 675 میلیون تومان توسط شاکیان گذشت شده است.

هاشمی در پایان با اشاره به اینکه تمامی زندان ها در استان به خارج از شهرها انتقال پیدا کرده است، گفت: امیدواریم تنها زندان درون شهری در شهرستان طبس نیز در سال جاری به خارج از شهر منتقل و شاهد افتتاح این مرکز باشیم.

 

۲۸هزار و ۴۵۳ سند مالکیت در خراسان جنوبی صادر شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: طی سال گذشته ۲۸ هزار و ۴۵۳ سند مالکیت در استان صادر شده که افزایش ۱۰.۵ درصدی نسبت به سال قبل آن را داشته است.

 

غلامرضا شهریاری اظهارکرد: سازمان ثبت اسناد و املاک در چهار بخش اسناد، املاک، ثبت شرکت ها و موسسات و اجرای مفاد اسناد رسمی فعالیت می کند.

 

وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی ۱۰ واحد ثبتی، یک واحد اداره ثبت شرکت ها و یک واحد اداره اجرای مفاد اسناد رسمی فعالیت دارند، افزود: در حال حاضر ۳۹ دفتر اسناد رسمی فعال و ۱۴ دفتر اسناد رسمی بلاتصدی در سطح استان وجود دارد.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین ۳۶ دفتر ازدواج و ۱۵ دفتر طلاق در سطح استان فعال است.

 

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته ۲۸ هزار و ۴۵۳ سند مالکیت صادر شده که ۱۰.۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل را داشته است، گفت: یک هزار و ۸۷۴ برگ سند مالکیت املاک دولتی نیز در سال گذشته صادر شده که نسبت به سال قبل ۵۷ درصد کاهش داشته است.

 

شهریاری با بیان اینکه در سال گذشته تعداد آرای هیئت نظارت استان ۲۵۱ رای بوده است، عنوان کرد: در سال گذشته تعداد ۳۴۷ شرکت در سطح استان به ثبت رسیده است.

 

وی با اشاره به اینکه مردم باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای اقدام کنند، بیان کرد: طی سال ۹۷ سه هزار و ۳۲۳ سند کاداست صادر شده است.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی با بیان اینکه در دو شهرستان خوسف و درمیان به دلیل عدم تکمیل چارت سازمانی دفتر ثبتی نداریم، اظهار داشت: در سال گذشته ۱۰۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون و ۱۴۸ هزار ریال مطالبات بانکی وصول شده که نسبت به سال قبل ۴۸ درصد افزایش داشته است.

 

 

 

صدور۴۷۵ رای جایگزین حبس در محاکم قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی گفت: از سال ۹۴ تا کنون ۴۷۵ مورد رای جایگزین به حبس در محاکم قضائی نیروهای مسلح استان صادر شده است.

 

محمدحسین محمدپور نیز در این نشست با اشاره به اینکه محاکم نظامی یکی از محاکم اساسی در کشور شناخته شده است، اظهار کرد: رسیدگی به جرایم کارکنان نظامی و انتظامی، ارتش، سپاه و همچنین جرایم وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی از جمله وظایف سازمان قضایی نیروهای مسلح است.

 

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات و رسالت های مهم سازمان پیشگیری از جرم است، افزود: در همین راستا تعداد ۱۱۸ دوره کلاس آموزشی در سطح استان برگزار شده است.

 

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی ادامه داد: طی برگزاری کلاس های آموزشی ۵۷ هزار و ۴۱۹ نفر ساعت آموزش به همکاران نیروهای مسلح انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته ۷۰ مورد بازدید از زندان ها و بازداشتگاه های سطح استان انجام شده است، گفت: در سال ۹۷ میانگین نرخ رسیدگی به دعاوی در دادسرای نظامی استان کمتر از ۲۸ روز بوده است.

 

محمدپور با بیان اینکه در سال گذشته میانگین نرخ رسیدگی در دادگاه های نظامی استان نیز کمتر از ۲۱ روز بوده است، عنوان کرد: از سال ۹۴ که جایگزین های حبس مطرح شده گام های بسیار موثری در این راستا برداشته شده به صورتی که تا کنون ۴۷۵ مورد رای جایگزین به حبس در سطح استان صادر شده است.

وی بیان کرد: طی سال گذشته نرخ رسیدگی به پرونده های مختومه نسبت به وارده در دادسراها ۹۹.۵ درصد و در دادگاه ها ۹۹.۷ درصد بوده است.

سهمیه استخدامی که متقاضی ندارد/فوت۴۵ نفر در تصادفات خراسان جنوبی

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی گفت: طی سه سال اخیر سهمیه پزشک برای استخدامی در پزشکی قانونی استان قرار داده شد اما متاسفانه هیچکس در این آزمون شرکت نکرده است.

دکتر جعفر زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در حال حاضر در هفت شهرستان خراسان جنوبی پزشکان و همکاران پزشکی قانونی مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم مردم و شهروندان استان نبود پزشکی قانونی در برخی از شهرستان‌ها است، افزود: خوشبختانه در نیمه دوم سال جاری پزشکان تمام وقت در شهرستان فردوس مستقر خواهند شد.

 

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی ادامه داد: کار در مجموعه پزشکی قانونی به عنوان عوامل فنی بسیار سخت و حساس است و قطعاً در مقایسه با کار پزشکان در طرح تحول سلامت دریافتی کمتری دارند به همین دلیل تمایل همکاری در پزشکی قانونی بسیار کم است.

 

وی با اشاره به اینکه پزشکان بومی استان و شهرستانی تمایل به همکاری نداشته اند، گفت: طی سه سال اخیر سهمیه استخدامی قرار داده شد اما متأسفانه هیچکس در این آزمون شرکت نکرده است.

 

جعفرزاده با بیان اینکه پزشکی قانونی یکی از محروم‌ترین دستگاه‌های اجرایی از نظر اعتبارات تخصیص یافته است، عنوان کرد: در سال گذشته پزشکی قانونی در حوزه شاخص‌های اختصاصی و عمومی جز دستگاه‌های برتر استان معرفی شده و خوشبختانه اعتماد قابل توجهی در دادگستری استان به این اداره کل وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۸ هزار و ۵۷۱ پرونده در حوزه معاینات بالینی تشکیل که در مقایسه با سال قبل ۱۰.۳ درصد افزایش داشته است، بیان کرد: همچنین چهار هزار و ۱۶۹ مورد حوادث ترافیکی داشته ایم که نسبت به سال قبل ۳۴ درصد افزایش داشته است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی با بیان اینکه طی سال گذشته ۲۴۶ مورد متوفی ترافیکی در سطح استان داشته ایم، اظهار داشت: از مجموع متوفیان تعداد ۱۶۹ نفر مرد و ۷۷ نفر زن بوده اند.

 

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته در حوزه نزاع رشد ۹ درصدی را نسبت به سال ۹۶ داشته ایم، افزود: طی سال گذشته ۳۲ پرونده شکایت از پزشکان و کادر درمان مورد بررسی قرار گرفت که نسبت به سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.

جعفرزاده بیان کرد: طی دو ماهه نخست سال جاری سه هزار و ۲۹۷ مورد معاینات بالینی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته ایم.

 

وی با بیان اینکه در دو ماهه نخست سال جاری در حوزه نزاع نیز ۱۰ درصد رشد داشته ایم، عنوان کرد: همچنین متوفیان ناشی از حوادث ترافیکی ۴۵ نفر بوده اند که در مقایسه با سال قبل ۱۳ نفر افزایش داشته است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۴۶۷ مورد معاینه جسد داشته ایم که ۳۰۲ مورد با معاینه ظاهری و بررسی پرونده بیمارستانی به نتیجه نهایی رسیده است، بیان کرد: ۱۶۵ مورد از متوفیان ارجاعی نیز نیاز به کالبدشکافی و آزمایشات داشته اند.

 

وی با تاکید بر اینکه مرگ به دنبال حوادث ترافیکی به هر شکل و با هر فاصله زمانی باید به پزشکی قانونی ارجاع شوند، اظهار داشت: متاسفانه در برخی موارد با پرونده‌هایی مواجه هستیم که جسد به پزشکی قانونی ارجاع نمی‌شود و پس از دفن خانواده به پزشکی قانونی جهت بیمه مراجعه می‌کنند که کار را بسیار سخت می‌کند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/