آخرین اخبار

تاریخ : 17. تير 1398 - 11:14   |   کد مطلب: 2193
صنعت تایر پس از فولاد مهمترین صنعت مرتبط با خودروسازی قلمداد می شود و شرکت کویر تایر بیرجند به عنوان نگین صنعت شرق کشور در حوزه تولید و اشتغال تاکنون نقش بی نظیری داشته است، این واحد تولیدی در طول 20 سال گذشته 45 میلیون حلقه تایر به ارزش سه هزار و 200 میلیارد تومان تولید کرده است.

به گزارش مهر مشرق ،صنعت تایر پس از فولاد مهمترین صنعت مرتبط با خودروسازی قلمداد می شود و شرکت کویر تایر بیرجند به عنوان نگین صنعت شرق کشور در حوزه تولید و اشتغال تاکنون نقش بی نظیری داشته است، این واحد تولیدی در طول 20 سال گذشته 45 میلیون حلقه تایر به ارزش سه هزار و 200 میلیارد تومان تولید کرده است.

این واحد تولیدی با مساحد 112 هکتار و زیربنای 88 هزار متر مربع در شهرک صنعتی بیرجند واقع شده و میزان اشتغالزایی آن از تاسیس تاکنون 1500 نفر به صورت مستقیم و 5600 نفر به صورت غیر مستقیم بکارگیری کرده است.

متاسفانه وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه برای کارخانه کویرتایر بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی عملی نشد و این کارخانه اکنون با کمبود تولید روبرو است.

کارخانه کویرتایر 15.9 درصد اشتغال بخش صنعت استان خراسان‌جنوبی و 34.4 درصد اشتغال مركز استان را به خود اختصاص داده است.

بخش اعظم اشتغال خراسان جنوبی وشهر بیرجند سبب شده است تا این کارخانه در حال حاضر 27 درصد تایر سواری كشور به لحاظ وزنی و بیش از 26 درصد تایر سواری كشور به لحاظ تعدادی را به خود اختصاص دهد.

این واحد صنعتی که 40 تا 45 درصد نیاز تایر خودروسازان کشور را تامین می‌کرده است و رکوردهای منحصر به فردی را در کشور به خود اختصاص داده امروز چرخ آن لرزان است و حال خوشی ندارد.  این واحد صنعتی که میزبان معاون رئیس جمهور، وزرا و مدیران عالی کشوری در هر سفری به خراسان جنوبی است، اما شنیده شده که با کمبود مواد اولیه و با تعطیلی موقتی روبرو شده است که نیازمند تحقق وعده های مسئولان کشوری از جمله دکتر نوبخت و حمایت جدی وزارت صمت و مسئولان استانی می باشد.

یکی از کارکنان کارخانه کویرتایر که نخواست نامش عنوان شود، اظهارکرد: بدلیل کمبود مواد اولیه در این کارخانه کارگران حجمی این کارخانه به طور موقتی تعطیل شدند.

وی افزود: خط تولید این کارخانه به طور موقت تعطیل شده است و اکثر کارگران این کارخانه بیکار هستند.

وی خاطرنشان‌کرد: امیدواریم با ورود مواد اولیه به این کارخانه شاهد احیای دوباره و افزایش میزان تولیدات این کارخانه باشیم.

یکی دیگر از کارگران که به تازگی بیکار شده است، گفت: برخی کارگران به طور موقت تعطیل شده اند تا با تامین مواداولیه این کارخانه دوباره شاهد تولید در این کارخانه باشیم.

برای پیگیری بیشتر موضوع خبرنگار مهرمشرق با مسئولان حوزه تولید و اشتغال استان و مدیرعامل کویر تماس گرفتندکه گویا تمایلی برای پاسخگویی نبوده است اما طی تماسی با محمدحسین کمیلی مدیرداخلی کارخانه کویر ضمن تکذیب کردن تعطیلی کارخانه کویرتایر، گفت: اینکه کویرتایر با کمبود مواد اولیه روبرو است و کارگران آن تعطیل شده اند اشتباه بوده و صحت ندارد.

علی رغم این گفته مدیرداخلی کارخانه، یکی از مسئولان کارخانه کویرتایرگفت: به طور موقتی با کمبود مواد اولیه این کارخانه کاهش تولید داشته است.

نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در اسفند ماه سال گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد و جلسه شورای صنعت استان را در کارخانه کویرتایر برگزار کرد و در این  جلسه قول تخصیص ارز دولتی به این کارخانه از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه داده شد اما متاسفانه با گذشت بیش از چهار ماه از این قول نوبخت، متاسفانه ارز دولتی به این کارخانه نرسیده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با عمل به وعده خود مبنی بر تخصیص ارز دولتی به کارخانه کویرتایر بتواند گره ای از مشکل این کارخانه باز کند تا بتوان با ورود مواد اولیه شاهد رونق بیش از پیش تولید در بزرگترین واحد صنعتی خراسان‌جنوبی باشیم.

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/