آخرین اخبار

تاریخ : 19. تير 1398 - 19:44   |   کد مطلب: 2198
دانشجویی دورانی زودگذر اما مهیج و پر از فزار و فرود است، روزگاری که برای برخی دانشجویان تجربه های جدیدی از زندگی جمعی و کارگروهی را به همراه دارد و برای برخی ها، تنها ارتقاء از مدرسه به فضایی دیگر است. در هر دانشگاه معمولا تعدادی تشکل و کانون و دفاتر انجمن های علمی دایر است که خیلی ها در این مجموعه ها ثیت نام و چند سال دانشجویی خود را علاوه بر تحصیل به کارگروهی و به نوعی تمرین مسئولیت پذیری و کار تحقیقی مشغول هستند.

به گزارش مهر مشرق ، دانشجویی دورانی زودگذر اما مهیج و پر از فزار و فرود است، روزگاری که برای برخی دانشجویان تجربه های جدیدی از زندگی جمعی و کارگروهی را به همراه دارد و برای برخی ها، تنها ارتقاء از مدرسه به فضایی دیگر است. در هر دانشگاه معمولا تعدادی تشکل و کانون و دفاتر انجمن های علمی دایر است که خیلی ها در این مجموعه ها ثیت نام و چند سال دانشجویی خود را علاوه بر تحصیل به کارگروهی و به نوعی تمرین مسئولیت پذیری و کار تحقیقی مشغول هستند.

 

بسیج دانشجویی یکی از تشکل‌های فعال و پویای هر دانشگاه است که در تمامی زمینه های علمی، معرفتی، بصیرتی، تمرین کارگروهی، مسئولیت پذیری و آنچه یک دانشجو در دانشگاه نیاز دارد، فعالیت می‌کند، برگزاری برنامه‌های مختلف علمی، بصیرتی و معرفتی از جمله برنامه‌های این تشکل انقلابی است که در قالب اردوهای جهادی، راهیان نور، طرح ولایت و خط امام(ره) و غیره برای افزایش مهارت مسئولیت پذیری و کادرسازی برای آینده نظام صورت می گیرد.

 

دوره خط امام(ره) از جمله این برنامه ها است با هدف کادرسازی، رشد و توانمندسازی دانشجویان برای مسئولیت پذیری و ایفای نقش در پایگاه و حوزه های بسیج دانشجویی در دانشگاهها، چند سالی است که در تمامی استانهای کشور برگزار و برگزیدگان این دوره در استانها در دوره طرح ولایت کشوری که همه ساله به مدت 40 روز در مشهد مقدس برگزار می شود، اعزام می شود.

 

خراسان جنوبی از جمله استانهایی است که امسال یازدهمین دوره تشکیلاتی خط امام(ره) را در دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند با حضور 120 دانشجو از دانشگاههای سراسر استان از 10 تا 16 تیرماه با موفقیت برگزار کرد، به طوری که به گفته جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور، بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در بین 5 استان برتر کشور در زمینه برگزاری دوره‌های تشکیلاتی از جمله خط امام(ره) از نظر کیفیت و ابتکار و نوآوری در برگزاری این دوره قرار دارد.

 

«حمید بالایی» در حاشیه بازدید از دوره خط امام(ره) خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملکرد بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در برگزاری دوره‌های آموزشی قابل تحسین است، گفت: محور بودن دانشجویان در برگزاری دوره خط امام(ره) خراسان جنوبی یک مزیت است که باید در کشور توسعه پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه معاونت تعلیم و تربیت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در زمینه برگزاری کلاس های آموزشی خوب عمل کرده و رتبه پنحم کشوری را در کیفیت برگزاری این خط امام(ره) دارا است، گفت: یکی از ابتکارات خراسان جنوبی، محور بودن دانشجویان در برنامه ریزی و اجرای کامل دوره خط امام(ره) است که باید این ابتکار در کشور هم توسعه پیدا کند.

 

جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اینکه بسیج دانشجویی باید به همه حوزه‌ها ورود و گفتمان سازی و مطالبه گری کند و هر جا لازم است وارد میدان شود، افزود: برای نمونه جمعیت امام حسن علیه السلام  در سال‌های اخیر در حاشیه شهرها به موضوعات اجتماعی ورود خوبی داشته است.

 

حضور 120 دانشجو در دوره خط امام(ره) استانی

یازدهمین دوره خط امام(ره) خراسان جنوبی از 10 تا 16 تیرماه در دانشگاه آزاد اسلامی با برنامه های متنوع و جذاب علمی، ورزشی، تفریحی، بصیرتی، معرفتی و تشکیلاتی برگزار شد، دوره ای که برنامه ریزی برنامه ها  وکلاس ها و برگزاری دوره با دانشجویان دوره های قبل بود و این نشان از رسیدن به اهداف دوره که کادرسازی برای آینده نظام است، در سالهای قبل دارد.

 

مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در مراسم اختتامیه یازدهمین دوره خط امام(ره) استان که با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان برگزار شد، با بیان اینکه دانشجویان در این دوره در مجموع بیش از 60 ساعت آموزش دیدند، گفت: در این دوره مباحث مختلف معرفتی، بصیرتی، تربیتی و تشکیلاتی و مهارتی به دانشجویان ارائه شد.

 

«ابوذر صلاحی» اینکه امسال بالغ بر 675 دانشجو متقاضی شرکت در این دوره‌ها بودند، که از این تعداد بعد از انجام مصاحبه، 120 دانشجو انتخاب و در دوره شرکت کردند، افزود: از این تعداد 88 دانشجو خواهر و 32 دانشجو برادر بودند.

 

وی با اشاره به اینکه ثبت نام دوره خط امام(ره) از بهمن سال قبل آغاز و تا 15 اردیبهشت امسال ادامه داشت، افزود: تعداد متقاضیان حضور در دوره خیلی بیشتر از 120 نفری بود که شرکت کردند، اما بدلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم پذیرای مابقی علاقه مندان حضور در دوره باشیم.

 

مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی گفت: دانشجویان شرکت کننده در این دوره، در سال تحصیلی جدید در پایگاه‌های بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها در مسئولیت‌های مختلف و حلقه‌های صالحین نقش ایفا خواهند کرد.

 

صلاحی به مطالب ارائه شده در این دوره اشاره کرد و گفت: در این دوره سه کتاب با عناوین طرح کلی اندیشه اسلامی، انسان ۲۵۰ ساله، جدال دو اسلام که خلاصه جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره) است به دانشجویان تدریس شد.

 

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «عده ای دنبال این هستند که مسیر اندیشه امام را منحرف کنند»، بیان داشت: در همین راستا این دوره در بسیج دانشجویی برای جوانانی که امام را ندیدند، طراحی شد تا با اندیشه امام راحل(ره) آشنا شوند و آن را برای دیگران هم بیان کنند.

 

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در دوره

مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی با بیان اینکه تمام برنامه‌های بسیج دانشجویی توسط خود دانشجویان برنامه ریزی و اجرا می‌شود که کیفیت بسیار خوبی هم دارد، گفت: در برنامه‌های بسیج دانشجویی از جمله خط امام (ره)، طرح هجرت، راهیان نور متقاضی بسیار زیاد است اما به دلیل کمبود اعتبارات توان استفاده از همه دانشجویان متقاضی در برنامه‌ها نیست.

 

صلاحی برگزاری نشست های علمی، کرسی های آزاداندیشی، غبارروبی مزار شهدا، اجرای مستند مسابقه فرمانده، اکران فیلم، برگزاری دعای کمیل و جشن ولادت حضرت معصومه(س) با اهدای بسته فرهنگی به دختران، مسابقات ورزشی از جمله طناب کشی و دارت، مسابقه کتابخوانی و برپایی 5 نمایشگاه در دوره را از جمله برنامه های جانبی دوره ذکر کرد و گفت: در این دوره به شش نفر از دانش پژوهان به قید قرعه کمک هزینه سفر کربلای معلی اهدا شد.

 

وی افزود: محور مباحث مطرح شده در کلاس های این دوره تبیین بیانیه گام دوم انقلاب بوده است که با حضور اساتید برتر حوزه و دانشگاه استان و اساتیدی از بسیج دانشجویی کشور برای دانشجویان تبیین شد.

 

«سید جواد موسوی خواه» از دانش اموزختگان دوره های قبل خط امام(ره) استانی و مسئول برگزاری این دوره هم با اشاره به برخی ابتکارات در این دوره، گفت: امسال برای اولین بار نرم افزار موبایلی دوره راه اندازی شد که در سطح کشور در نوع خود نمونه بود.

 

وی افزود: تلاش زیادی صورت گرفت تا علاوه بر ارائه مباحث پیش بینی شده در دوره، برنامه های جانبی و شاد هم برای دانشجویان داشته باشیم.

 

رویش های انقلاب سرنوشت آینده کشور را رقم خواهند زد

نماینده ولی فقیه در استان هم در مراسم اختتامیه دوره خط امام(ره)، با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی جرقه‌های امید است و این جوانان عزیز هستند که باید تکلیف راه خود و جامعه خود را مشخص کنند، گفت: سرنوشت جامعه در دانشگاه مشخص می شود، اگر بخواهیم ارزش خط و راه و فردی که آن خط حرکت می کند را متوجه شویم باید آن را در علت غایی جستو کنیم، زیرا تمامی ارزش ها بر روی علت غایی انسان مشخص می شود.

 

آیت ا... عبادی با بیان اینکه برای انسان با ایمان افسردگی معنا ندارد، افزود: مشکلات را باید به حساب خودمان بگذاریم، لذا باید فکر، اندیشه، خط و راه را عوض کنیم تا همه چیز عوض شود زیرا اینگونه نمی شود که راه بت پرستی را طی کرد اما آرمان یک انسان موحد را داشت.

 

وی با تأکید بر اینکه ما دارای آرمانی موحد هستیم لذا باید راه موحد و خط موحد را نیز طی کنیم، گفت: اگر می خواهیم به دنبال امام(ره) حرکت کنیم باید بدانیم که امام همان فردی بود که دست از همه چیز غیر خدا کشید.

 امام جمعه بیرجند افزود: خط و راه امام خمینی(ره) دارای لوازمی است که باید ابتدا آن ها را شناخت.

 

آیت ا... عبادی خاطر نشان کرد: اگر چه در راه انقلاب ریزش‌هایی پیش می آید اما رویش‌های زیبایی نیز شکل می گیرد و این رویش‌ها سرنوشت فرداها را رقم خواهد زد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/