آخرین اخبار

تاریخ : 19. تير 1398 - 19:53   |   کد مطلب: 2199
گزارشی از وضعیت از نامناسب مراکز ترک اعتیاد در استان
کمپانی کمپ
آسیب های اجتماعی ، اعتیاد، بلای خانمان سوز و ... واژه های که این روزها زیاد به گوش همه می‌خورد. اعتیاد یک بیمارى اجتماعی است که عوارض جسمى، روانى و روحی زیادی دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش بیمار توجه نشود و شناخته نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى کوتاه نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد مخدر و اعتیاد می شود.

به گزارش مهر مشرق ، آسیب های اجتماعی ، اعتیاد، بلای خانمان سوز و ... واژه های که این روزها زیاد به گوش همه می‌خورد. اعتیاد یک بیمارى اجتماعی است که عوارض جسمى، روانى و روحی  زیادی دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش بیمار توجه نشود و شناخته نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى کوتاه  نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد مخدر و اعتیاد می شود.

 

تصویرناخوشایند زنان و  مردان ژولیده‌ای که تا کمر داخل سطل‌های بزرگ زباله شهری خم شده‌اند و غذای روزانه و پول موادشان را لابه‌لای مصرف‌زدگی شهرها جستجو می‌کنند، تصویر غریبی نیست و این تصویری از اعتیاد و فقر است.(هرچند برخی از زباله گردها از افراد بیکار آبرومند هستند که بدنبال یک تیکه نان حلال می‌گردند) حتی دیدن افرادی که با سیمی بلند داخل صندوق‌های صدقات دنبال صدقه می‌چرخند، به حدی رسیده که قبح آن به کل از بین رفته است.

 

متاسفانه گسترش دامنه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است، مواد مخـدر آنچنان آرام و بـی صـدا بـر جسـم و روان مصرف کننده مستولى می‌گردد که هیچ معتادى آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی‌آورد، این بلای خانمان سوز سبب تباهى میلیون‌ها مغز فعال می‌شود که سرمایه هاى آینده جامعه بشرى بشمار می‌روند.

 

«اکبر»جوانی خوش صحبت که روزهای سیاه اعتیاد را گذارنده و حالا 9 ماه است دیگر هیچ مواد مخدری را مصرف نمی‌کند. او از دوران اعتیاد و مصرفش برایم می‌گوید، از سختی ها و بدبختی هایی که بخاطر مصرف مواد مخدر داشته است؛ اما باز می گوید:« خدا را شکر که امروز دیگر بخاطر مصرف مواد مخدر سیلی به صورت زنم نمی زنم! شیشه خانه را نمی شکنم و سرقت نمی کنم.»

 

وقتی به گفته خودش از فلاکت و بدبختی های دوران مصرف خسته شد، برایم از ترک مصرف مواد مخدر گفت. او می گوید:« سه بار به کمپ ترک اعتیاد مراجعه کردم و هر بار بعد ازچند ماه دوباره مصرف را شروع کردم.

یک بار توسط خانواده ام رفتم، یک بار خودم مراجعه کردم و بار آخر من به زور به کمپ ترک اعتیاد بردند، از بس همه چیز را داغون کرده بودم همه منتظر مرگ من بودند، خودم هم راضی بودم بمیرم اما قسمت این نبود.»

 

اشک در چشمان اکبر حلقه زده، بغض عجیبی دارد. من نمی خواهم بیشتر ناراحتش کنم، برای همین موضوع را عوض می‌کنم اما او همچنان از گذشته و دروان مصرف می گوید. او گلایه هایی هم دارد اما به گفته خودش از چه کسی گلایه کند!؟ گلایه از طریقه ترک مصرف مواد مخدر زیاد دارد؛ از نامهربانی‌هایی که داخل کمپ با بیماران دارند.

 

«کمپانی ترک» کلماتی است که او در خصوص برخی  کمپ های ترک اعتیاد در استان بکار می برد و می گوید: «برخی کمپ های ترک اعتیاد فقط یک کمپانی یا بنگاه اقتصادی برای صاحبان کمپ است. هزینه‌های بالای کمپ‌ها یک دغدغه برای خانواده‌هایی که می خواهند عزیزشان ترک کند، است. غذای داخل کمپ‌ها که اصلا خوب نیست، امکانات در حد صفر است. روش های ترک اعتیاد در داخل کمپ سنتی و فقط آب درمانی است.»

 

اکبر از شکنجه‌های داخل کمپ هم گفت. اینکه اگر داخل کمپ بروی و به حرف مسئولان داخل کمپ توجه نکنی و داد و بیداد راه بیندازی؛ شکنجه سختی در انتظارت خواهد بود. او می گوید:« برخی معتادان را داخل فیکس می‌کنند و اگر به حرف مسئولان داخل کمپ گوش نمی‌کرد باید در حد مرگ کتک می خورد.»

 

او که ترس دارد مبادا نامش فاش شود یا من او را معرفی کنم دیگر بیشتر توضیح نمی‌دهد و می‌گوید:« اگر خبرنگار هستی که در حد خبر برایت توضیح دادم و اگر نویسنده ای بیا برویم خانه ام برای تو یک کتاب از اعتیاد و بدبختی های آن و ترک مصرف مواد می گویم.»

 

 

اکبر یک جوان دیگری که سابقه اعتیاد و ترک را دارد به من معرفی می‌کند تا با او هم چند جمله‌ای هم کلام شوم، او از من می خواهد که مصاحبه غیرحضوری و بدون درج نامش گرفته شود، در غیر این صورت حرف نمی زند، او هم که سابقه حضور در کمپ ترک اعتیاد را دارد گلایه خود را از مراکز فروش داروی ترک اعتیاد شروع کرد و سپس از کمپ‌ها گفت.

 

عدم نظارت بر کمپ ها و مراکز دارو و درمانی گلایه بعدی او بود. می‌گفت راضی است 70 بار بمیرد اما مواد مصرف نکند؛ چراکه ترک اعتیاد از گرفتارشدن در آن سخت‌تر است، برخی کمپ‌ها هیج گونه راه درست و نوینی برای ترک مصرف مواد مخدر ندارند. هیچ مددکار، روانشناس و حتی خدمتگزار که آشنا به کار باشد در کمپ نیست، اگر زیاد درد داشته باشی تو را داخل استخر آب سرد می برند.

 

او می‌گوید: «باید داخل کمپ با روان و افکار مریض کار شود اما در کمپی که من بودم بعضی روزها یک جلسه مشاوره و یا یک جلسات دیگری برگزار می شود که زیاد هم نیست. همچنین برخورد غیراصولی و فضای نامطلوب در برخی از کمپ‌ها حاکم است.»

 

او باز تاکید می کند که «خود افراد باید به فکر خودشان باشند وگرنه صاحبان کمپ که اگر صد بار بروی داخل کمپ ترک مصرف مواد مخدر بکنی و باز مجدد مصرف کنی برایشان بهتر است چون درآمد آنها از همین افراد است. یک مضوع دیگر اینکه کسانی که یک روز مصرف مواد مخدر داشتند دیگر به آنها کار و شغلی داده نمی‌شود و یک تسهیلاتی به آنها می دهند که گرفتن آن هم خیلی سخت و دشوار است.»

 

این معتاد بعد از کمپ ترک اعتیاد با یک مرکز که متعلق به قرارگاه جوادالائمه (ع) است آشنا شده و با کمک این قرارگاه در حال دست و پا کردن یک شغل است و حالا به زندگی امیدوار شده است. ما هم به سراغ معاونت اجتماعی سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و ترک اعتیاد قدم های خوبی برداشته است رفتیم.

خراسان جنوبی در شیوه درمان اعتیاد فقیر است

«حسینی» در ابتدا اشاره ای به آسیب های اجتماعی و مسائل فرهنگی اجتماعی داشت و اظهار می‌کند: « بحث فرهنگی یکی از مسائلی است که مقام معظم رهبری از سال 1396 مورد تاکید قرار داده‌اند، مقام معظم رهبری ضمن تاکید برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی با برگزاری جلسه‌ای با مسئولان و همکاری بسیج که تاکنون در عرصه‌های مختلف موفق بوده خواستار قدم برداشتن در این زمینه بودند که در این راستا تصمیم بر ایجاد معاونت اجتماعی در سپاه شده است.»

 

وی با اشاره به فعالیت های اجتماعی سپاه انصار الرضا(ع) استان می افزاید: «اولویت معاونت اجتماعی سپاه استان بحث کاهش آسیب های اجتماعی است، قرارگاه جواد الائمه معاونت اجتماعی سپاه  استان در 11 محله ، در 10 شهرستان شروع به فعالیت کرده که در پایان سال 98 به محله خواهد رسید.»

 

به گفته معاونت اجتماعی سپاه انصار الرضا(ع) استان در بحث کاهش آسیب های اجتماعی 22 موضوع پیگیری می شود که یکی از این موضوعات بحث اعتیاد است.

 

حسینی می گوید: « گام اول شناسایی، گام دوم هماهنگی و امور تبلیغی، گام سوم فرهنگی، گام چهارم ارشاد و مقابله ،گام پنجم درمان و گام ششم صیانت است.»

 

به گفته وی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و تقویت کارهای فرهنگی و اقتصادی رویکرد فعالیت های قرار گاه جواد الائمه سپاه در مناطق حاشیه ای خراسان جنوبی است.

 

حسینی با بیان اینکه پیشگیری مهم ترین راه برای مقابله با آسیب های اجتماعی است، اظهار می‌دارد: «پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تلاش برای اشتغالزایی، تقویت کارهای فرهنگی و اقتصادی در راستای اشتغالزایی در مناطق محروم در صدر فعالیت های قرارگاه جواد الائمه سپاه قرار دارد.»

 

معاون اجتماعی سپاه استان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهرمشرق در خصوص اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد در استان اظهارمی‌دارد: «همه می‌دانند که سر منشا بسیاری از مشکلات اجتماعی اعتیاد است و تاکنون در استان اقدامات خوبی هم در راستای کاهش اعتیاد و مبارزه مواد مخدر توسط دستگاه های اجرای برداشته شده است، ما تا کنون از چند کمپ استان به اتفاق مسئولان دیگر بازدید داشته ایم و در این بازدیدها، موضوعات مختلفی مطرح شده است.»

 

حسینی مشکلات مطرح شده در خصوص برخی کمپ های استان را تایید کرد و می‌افزاید: « یکی از مشکلات مبارزه با اعتیاد طریقه درمان مصرف مواد مخدر است که خراسان جنوبی در شیوه درمان اعتیاد فقیر است چون شیوه‌های متنوع و موثری در استان نداریم.»

 

وی با بیان اینکه نظارت بر کمپ‌ها ضعیف است، می گوید: «نظارت برکمپ‌ها  نظارت موثری نیست و باید در حوزه درمان از شیوه‌های سنتی پرهیز شود و به سمت شیوه های نوین حرکت کنیم، متولیان نیز باید نظارت بیشتری داشته باشند.

 

معاون اجتماعی سپاه استان تاکید می کند: « شیوه های درمان در کمپ‌های ایران تغییر کرده اما در استان فقط از شیوه آب درمانی استفاده می شود.»

 

نگاه انتفاعی و اقتصادی برخی از کمپ ها از دیگر انتقادات حسینی بود، او معتقد است برخی کمپ های ترک اعتیاد فقط به دنبال درآمد بیشتر اقتصادی هستند.

 

وی خواستار جدی نظارت بر مجوز در راه اندازی کمپ‌ها است و می گوید: «در استان کمپ های تخصصی برای سنین خاص وجود ندارد همه سنین با هم در یک کمپ ارک مصرف مواد مخدر می کنند.»

 

حسینی با اشاره به اعلام آمارهای متفاوت در خصوص بازگشت معتادین پس از کمپ به سمت اعتیاد هم می‌گوید: «حدود 80 درصد این افراد که در کمپ ترک کرده‌اند، بعد از مدتی مجددا شروع به مصرف می کنند. برخی خانواده به دلیل تصور نادرست از کمپ ها محتمل هزینه های زیادی می شوند ولی متاسفانه فردی که مصرف مواد مخدر دارد از شر این بلای خانمان سوز رها نمی شود.»

 

وی با اشاره به فعالیت های موسسات مردم نهاد در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی هم می افزاید: « اکنون در استان انجمن na فعال است اما برای اینکه سمت کاهش مصرف مواد مخدر و مبارزه با این پدیده شوم برویم می بایست مردم و موسسات مردم بیشتر پای کار باشند. ضمن اینکه در بحث بانوان هم نیاز به چند کمپ جدید با فعالیت بروز در استان هستیم.»

 

حسینی اضافه می کند: «در استان برخی از کمپ ها هم هستند که نگاه انتفاعی ندارند و با نظم و نظارت خوبی فعالیت می کنند و خروجی خوبی هم تاکنون داشته اند.»

به گفته وی در حال حاضر یکی از مراکزی که بیشتر در حوزه درمان موفق بوده مرکز tc است که این مرکز می تواند با اجتماعی کردن مبارزه با اعتیاد فعالیت داشته باشد که اکنون به دلائلی تعطیل می باشند و امیدواریم هرچه زودتر فعال شوند.

 

معاون اجتماعی سپاه استان خواستار فعالیت مجدد مراکز tc در استان است و می گوید: « این مراکز می توانند کمک خوبی در حوزه ترک مصرف مواد مخدر و درمان آن و حتی بعد از دروه درمان به بیماران داشته باشند.»

 

به نظر می‌رسد کمپ‌های ترک اعتیاد در استان نیازمند یک نظارت جدی از سوی مسئولان مربوطه در نحوه اداره و هزینه آنها هستند، موضوعی که چنانچه به آن توجه شود، می تواند تعداد معتادان بهبود یافته دائمی و برگشت پذیری آنها به جامعه را افزایش دهد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/