آخرین اخبار

تاریخ : 27. مرداد 1398 - 8:32   |   کد مطلب: 2218
آخرین اولتماتوم امور مالیاتی به پزشکان متخلف
مردم سرگردان زیاده خواهی برخی پزشکان
متاسفانه در تعدادی از مطبهای پزشکان در مرکز استان از متخصص گرفته تا آزمایشگاه و سونوگرافی و ... شاهد آن هستیم که برای فرار از مالیات به هیچ وجه دستگاه کارتخوان نصب نمی کنند و مردم را برای پرداخت نقدی سرگردان می کنند. اکنون که ماشینی که قندک زابل را در خروجی بیرجند هم می فروشد با خط درشت نوشته کارت خوان موجود است! اما وقتی وارد یک مطب پزشک می شویم داخل یک برگ A4 جلوی دید بیماران نوشته اند «دستگاه کارت خوان نداریم »!

به گزارش مهر مشرق ، متاسفانه در تعدادی از مطبهای پزشکان در مرکز استان از متخصص گرفته تا آزمایشگاه و سونوگرافی و ... شاهد آن هستیم که برای فرار از مالیات به هیچ وجه دستگاه کارتخوان نصب نمی کنند و مردم را برای پرداخت نقدی سرگردان می کنند. اکنون که ماشینی که قندک زابل را در خروجی بیرجند هم می فروشد با خط درشت نوشته کارت خوان موجود است! اما وقتی وارد یک مطب پزشک می شویم داخل یک برگ A4 جلوی دید بیماران نوشته اند «دستگاه کارت خوان نداریم »!

این زیاده خواهی در حالی است که بسیاری از کارگران و کارمندان که دریافتی و حقوق ماهیانه آنان به اندازه یک روز این پزشکان هم نیست ملزم به پرداخت مالیات هستند.

این موضوع را چند مطب پزشک به چشم می خورد که دستگاه کارت خوان دارند اما می گویند خراب است.در یک مطب دیگر که اصلا کارت خوان وجود ندارد و می گویند خط تلفن اینجا خرابه نمی‌شه دستگاه کارتخوان وصل کرد.

یک خانم هم در خیابان مفتع به دنبال عابر بانک می چرخد و می گوید در مطب آقای دکتر دستگاه کارت خوان نیست و باید پول نقد بدهید.

گلایه های مردمی از گرانی ویزیت پزشکان وعدم قبول کردن برخی بیمه ها بخصوص بیمه های روستایی از یک طرف و نداشتن کارتخوان از طرف دیگر علاوه برمشکلات بیماری مشکلات روحی دیگری بر مردم تحمیل می کند.

در استان خراسان جنوبی پزشکان متعهد و خیر و قانونمداری در راستای کمک به جامعه خدمت صادقانه انجام می دهند، همه دانند که در صنف پزشکان پزشکانی هم هست که در مطب او کارتخوان نیست، اما نه به خاطر فرار مالیاتی، بلکه بر دیوار مطب پزشک نوشته شده است، «نیازی به پرداخت ویزیت نیست» و بخش اعظمی از جامعه پزشکی خدوم، شریف و نجیب هستند و بسیاری از آنها در مناطق محروم عاشقانه به مردم خدمت می‌کنند و  به موقع مالیات خود را پرداخت می‌کنند.

 اما در نهایت بسیاری از مردم و کارشناسان موضوع نبود کارتخوان درمطب پزشکان به فرارمالیاتی وجیب پر پول پزشکان نسبت می‌دهند هر چند که برخی مسئولان یا نمایندگان جامعه پزشکی آن را رد می‌کنند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت  در یک مصاحبه ای  با باشگاه خبرنگاران درباره موضوع نصب کارتخوان در مطب پزشکان، گفت: به عنوان یک پزشک، شرمنده هستم و خجالت می‌کشم که در شرایط فعلی که امکان تهیه آسان دستگاه‌های کارتخوان فراهم و مورد نیاز و تقاضای مردم است، برخی مطب‌ها هنوز از این امکان استفاده نکرده اند. 

وی افزود: اینکه نصب دستگاه کارتخوان در مطب‌های پزشکی الزام است یا خیر، موضوع دیگری است، اما از نظر اخلاقی و عرفی، این دستگاه‌ها می‌توانند نصب شده و مورد استفاده قرار گیرند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از نظر قانونی، سازمان امور مالیاتی کشور ۳۸ شغل و صنف را موظف کرده که صندوق یا دستگاه کارتخوان داشته باشند، اما هنوز برای صنف پزشکی این اتفاق رخ نداده است، افزود: درخواست اخلاقی و توصیه ما به پزشکانی که دستگاه‌های کارتخوان ندارند این است که این دستگاه‌ها را نصب کنند.

حریرچی گفت: گله داریم که رفتار ۱۰ تا ۲۰ درصد از پزشکان موجب واکنش‌های اجتماعی و سیاسی می‌شود و باید دانست ارتباطی بین مالیات و نصب دستگاه کارتخوان در مطب‌های پزشکی وجود ندارد، چون مالیات پزشکان همانند سایر صنوف و مشاغل و بر اساس توافق نامه سازمان‌های نظام پزشکی و امور مالیاتی محاسبه می‌شود.

 

مهلت ۵ روزه پزشکان برای نصب کارتخوان

این در حالی است که مدیر کل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی می گوید مهلت ثبت‌نام صاحبان مشاغل پزشکی در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش تا 31 مردادماه تمدید شد.

مهدی نباتی اظهار داشت: براساس تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه فعالان حوزه پزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلف به نصب، راه‌اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی شده‌اند.

وی بیان داشت: بر همین اساس تمام فعالان جامعه پزشکی کشور مکلف شدند که دستگاه‌های کارتخوان (پوز) را روی میز‌های خود نصب تا از این پس مراجعه‌کنندگان و بیماران تنها با کشیدن کارت حق ویزیت خود را بپردازند.

مدیر کل امور مالیاتی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه شاغلان حرفه پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی تا ۲۳ مرداد می‌توانستند برای دریافت کارتخوان اقدام کنند، تصریح کرد: بنا به تقاضای برخی صاحبان مشاغل پزشکی به منظور ثبت‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش مهلت ثبت‌نام تا ۳۱ مرداد تمدید شد.

نباتی تصریح کرد: صاحبان مشاغل یاد شده که تاکنون موفق به ثبت‌نام نشدند برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروش به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت مشخصات کارتخوان خود اقدام نمایند.

وی عنوان کرد: مؤدیان می‌توانند در صورت بروز هرگونه مشکل یا به‌منظور رفع ابهام با سامانه پاسخگویی سازمان امور مالیاتی کشور به شماره ۱۵۲۶ تماس و یا به ادارات امور مالیاتی استان مراجعه نمایند.

انتظار مردم از اداره کل امور مالیاتی استان این است که با همان جدیتی که به پرداخت نکردن مالیات توسط کسبه، بازاریان و ... جدیت دارد به این تخلف آشکار نیز ورود کند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/