آخرین اخبار

تاریخ : 27. مرداد 1398 - 8:46   |   کد مطلب: 2222
سرنوشت مصوبه های دولت برای خراسان جنوبی
هزار وعده وزیر، یکی وفا بشود
در دوره جدید مدیریت استان خراسان جنوبی ، با حضور مهندس معتمدیان شاهد حضور برخی از وزرا، معاونین رئیس جمهور و معاونین وزرا به استان خراسان جنوبی هستیم هر چند مردم استان منتظر سفر مسئولان عالی رتبه اجرایی کشور به استان نیستند بلکه منتظر مصوبات و وعده های مسئولان به استان می باشند.

به گزارش مهر مشرق ،در دوره جدید مدیریت استان خراسان جنوبی ، با حضور مهندس معتمدیان شاهد حضور برخی از وزرا، معاونین رئیس جمهور و معاونین وزرا به استان خراسان جنوبی هستیم هر چند مردم استان منتظر سفر مسئولان عالی رتبه  اجرایی کشور به استان نیستند بلکه منتظر مصوبات و وعده های مسئولان به استان می باشند.

در میان این سفرها ، سفر دکتر نوبخت به استان وعده های و مصوبات خوبی برای استان داشت اما تاکنون مردم شاهد اجرایی شدن مصوبات سفر دکتر نوبخت به استان  نبودند. وزیر راه و شهرسازی در اوایل سال نیز در سفر به استان خراسان جنوبی وعده ها خوبی برای حوزه حمل و نقل و زیرساخت استان داده که استان منتظر اجرایی شدن این وعده و مصوبات می باشد.

هفته گذشته نیز شاهد سفر وزیر نیرو به استان خراسان جنوبی بودیم که وزیر نیرو از در دست احداث بودن یک هزار و ۳۶۰ پروژه آب و برق در استان خبر داد و گفت: تمام این پروژه‌ها تا پایان دولت به اتمام می‌رسد.

دکتر  اردکانیان عنوان کرد در سفر به خراسان جنوبی از نزدیک در جریان پیشرفت کارها و اقدامات مربوط به وزارت نیرو قرار گرفتیم.

وی با بیان اینکه در ماه گذشته با نمایندگان مجلس و استانداران وقت جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است، بیان کرد: خوشبختانه امروز به عنوان دستگاهی که مسئول تامین و توزیع آب و برق در کشور هستیم در شرایط خوبی قرار داریم.

وزیر نیرو از اجازه مقام معظم رهبری مبنی بر برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب و برق خبر داد و گفت: شرایط خوبی که حاکم شده بیشتر به خاطر همین موضوع است.

اردکانیان از در دست احداث بودن یک هزار و 360 پروژه توسط وزارت نیرو در خراسان جنوبی خبر داد و بیان کرد: این پروژه‌های شامل پروژه‌های آبرسانی روستایی تا احداث نیروگاه زغال سوز طبس است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز این پروژه‌ها بالغ بر8 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: در حال حاضر این پروژه‌ها به طور متوسط 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه برخی از این پروژه‌ها تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد، افزود: تعدادی باقیمانده نیز تا پایان دولت به اتمام می‌رسد.

اردکانیان تصریح کرد: امروز نیز سفر ما از شهرستان طبس آغاز شد که آبرسانی به 20 روستا با جمعیتی بالغ بر 3 هزار و 700 نفر از جمله طرح‌هایی بود که امروز افتتاح شد.

وزیر نیرو در سفر یک روزه خود به استان بازدید ها و جلسات متعددی برگزار کرد و وعده های خوبی برای استان تا که مردم امیدوارند این وعده ها وفا بشود.

اردکانیان در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق استان از سیستم جدید مدیریتی خود رونمایی کرد. سیستمی که به گفته وزیر نیرو، شبیه لیگ‌های فوتبال است که برخی تیم ها در پایان فصل از دسته اول به دو سقوط می کنند و برخی ها هم از لیگ دوم به لیگ برتر می ایند.

اردکانیان برای تشویق مدیران پرتلاش و سخت کوش قصد دارد آن دسته از مدیرانی که در کشور عملکرد خوبی دارند را در سال آینده تشویق و به سمت های بالاتر منصوب کند و مدیران کم کار را هم به پایین تر تنزل دهد. استاندار خراسان جنوبی هم در ادامه این گفته وزیر نیرو، گفت: در فوتبال علاوه بر لیگ برتر، جام حذفی را هم داریم! که این مزاح وزیر و استاندار با خنده حضار روبرو شد.

وزیر نیرو در این جلسه بر روی سخنان مدیران استان دقت زیادی داشت به طوری که در برخی مواقع با قطع سخنان مدیر کل به او تذکر می داد که جمله بیان شده درست نمی باشد و جایگزین را بیان می کرد.

بیش از ۵۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می شود

«محمد صادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی در این جلسه با بیان اینکه وزارت نیرو در سه بخش آب، جمع‌آوری فاضلاب و برق بیش از هزار پروژه با اعتباری بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است، گفت: «بیش از ۵۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می شود،آبرسانی به روستاها جزو مطالبات مردمی است که حمایت های خوبی از وزارت نیرو شاهد خواهیم بود و امید است با تامین اعتبارات مورد نیاز این پروژه‌ها، آبرسانی به استان تا پایان دولت دوازدهم به اتمام برسد.»

معتمدیان افزود:« انتقال آب از دریای عمان در روزهای آتی تصویب و به استان ابلاغ خواهد شد که از اقدامات بسیار خوب است.»

«داوود شهرکی» رئیس سازمان صمت استان هم در این جلسه از مشکلات معادن استان در حوزه آب و برق گفت و افزود:« هنوز ۴۰ معدن در خراسان جنوبی با مشکل برق روبرو هستند، که سالانه ۵ میلیون لیتر مصرف گازوئیل این معادن است، این میزان معادل ۵۰ میلیارد تومان می شود و می توان با این اعتبار، کل این معادن را برق رسانی کرد.»

عقب ماندگی فاحش استان در اجرای شبکه فاضلاب

«هاشمی مقدم»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به اینکه ۴۷۰ هزار نفر از جمعیت شهری استان یعنی چیزی حدود ۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان تحت شبکه آبرسانی قرار دارند، گفت: «شبکه فاضلاب ۳۳ درصد استان اجرایی شده که نسبت به متوسط کشوری در این زمینه عقب ماندگی فاحشی وجود داریم.»

«حسین امامی» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی هم گفت: « برای تمامی شهرستان های استان برنامه تامین آب برای میان مدت پیش بینی شده است، برای شهرستان درمیان از دشت خوشاب، سربیشه از سد سیاهو و برای قاین و زیرکوه از دشت آهنگران و بیرجند از دشت مختاران پیش بینی شده است.»

 به نظر می رسد سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی با تمام برکاتی که برای استان در پی خواهد داشت، اما جای خالی حضور وزیر در روستاهای بی آب و خشک شهرستان های نهبندان و سربیشه احساس می شود، موضوعی که تحقق آن باعث دلگرمی مردم و لمس کردن بهتر مشکلات توسط مسئولان از نزدیک می‌شد. هر چند که شاید فشردگی برنامه ها دلیل عدم حضورباشد، اما می شد برنامه ریزی طوری باشد که وزیر نیرو بیش از یک روز در استان می ماندند.

سفر غیرمترقبه وزیر به حنبل!

سفر غیرمترقبه وزیر به همراه جمعی از مدیران به یکی از روستاهای بیرجند(حنبل) از حاشیه های دیگر سفر دکتر اردکانیان به استان شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در دیدار با اردکانیان وزیرنیرو گفت: «پیام هایی از سوی مردم روستاها به دستمان رسیده که انتظار دارند جنابعالی از روستاهایی که آبرسانی سیار می شوند بازدید و با مردم دیدار کنید» که وزیر نیرو ضمن تشکر از آیت ا... عبادی اظهار داشت: حتما این بازدید صورت خواهد گرفت.

وزیر که قرار بود ساعت 17:30 دقیقه طبق برنامه از پیش تعیین شده در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق استان باشد، بعد از تذکر امام جمعه بیرجند راهی یکی از روستاهای خشک و بی آب شهرستان بیرجند(حنبل) شد تا از نزدیک درد دل مردم را بشنود. این خود باعث تاخیر یک و نیم در شروع جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق استان شد.

 

 

انتقاد کاربران فضای مجازی به وزیر

برخی کابران فضای مجازی نیز در واکنش به عدم حضور وزیر نیرو در روستاهای محروم و بدون آب استان نوشتند: آقایان مسئول، من به جای مسئولان بودم جلسه بررسی مشکلات را هم در کنار تانکرهای سیار درح و نهبندان و درمیان و... برگزار میکردم.

احسان مداح فعال رسانه ای استان در اینستاگرامش در مطلبی با عنوان:« وزیر نیرو را به روستاهای بدون آب خراسان جنوبی ببرید به جای چند افتتاحیه تشریفاتی»، نوشت: « کاش اقای اردکانیان را به روستاهای بی آب می‌بردند! کاش در این سفر از آبی که روستاییان نقاط محروم و مرزی استان استفاده می‌کنند به آقای وزیر می‌دادند تا بنوشد. تا کی قرار است مسئولان کشوری بیایند و بروند و شرایط بحرانی و عمق محرومیت را لمس نکنند.»

مداح در ادامه این مطلب آورده است:« از دولتی ها که انتظاری نداریم آقایان نماینده شما دست وزیر را بگیرید و به روستاهای بی آب ببرید. من به جای مسئولان بودم جلسه بررسی مشکلات را هم در کنار تانکرهای سیار درح و نهبندان و درمیان و... برگزار میکردم. تاسف بارتر که آقای وزیر فاصله طبس تا بیرجند را هم با پرواز می آیند. کاش زمینی می آمد تا و ضعیف راه های ما را هم به هیئت دولت منتقل می‌کرد.»

آماده استقبال بودیم؛ وزیر نیامد

یکی از اهالی روستای مشوکی سربیشه هم طی تماسی با مهرمشرق از چشم انتظاری مردم روستاهای آن منطقه برای حضور وزیر نیرو خبر داد و گفت:« قرار بود برای افتتاح پروژه آبرسانی به چند روستای بخش درح وزیر محترم به روستای مشوکی بیایند؛ به همین دلیل مردم منطقه ما چند روز بود که خود را برای استقبال از وزیر آماده کرده بودند، بنر و پارچه نوشته چاپ کرده بودیم و منتظر بودیم تا وزیر بیاید و مشکلات خود را در فضایی صمیمی و از نزدیک با دکتر اردکانیان مطرح کنیم؛ اما نمی دانیم چه شد که نیامدند و از سربیشه پروژهها را افتتاح کردند.»

مهمترین بخش سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی شرکت در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق استان بود، جلسه ای دو ساعته که نمایندگان شهرستان ها و مدیران حوزه آب و برق استان مشکلات حوزه آب و برق را با وزیر و معاونانش در میان گذاشتند.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/