آخرین اخبار

تاریخ : 27. مرداد 1398 - 12:08   |   کد مطلب: 2226
استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد؛
خام فروشی مواد معدنی مشکل اساسی خراسان جنوبی
معتمدیان گفت: خام فروشی مواد معدنی مشکلی اساسی استان است، لذا باید در خصوص فرآوری معادن ورود پیدا کنیم.

به گزارش مهر مشرق ، «محمد صادق معتمدیان» در یازدهیمن سفر شهرستانی خود از روستا و معدن قلعه زری در جمع مردم این روستا و کارگران معدن، اظهار داشت: خراسان جنوبی در حوزه معادن نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: میزان مواد معدنی در نقاط مختلف استان نشان از اهمیت ویژه ای است که خراسان جنوبی دارد و از بیش از 60 نوع ماده معدنی، 40 نوع آن در استان ما وجود دارد.

 

وی افزود: در همه نقاط استان از نعمت معادن برخوردار هستم ولی شهرستان خوسف دارای پتانسیل های معدنی فراوان است، همچنین استان در بحث زغالسنگ کشور بیش از 75 درصد ذخایر کشور را در شهرستان طبس دارد.

 

وی تعداد شاغلان در معادن استان را بیش از 10 هزار نفر برشمرد و افزود: ولی این استان در بحث مطالعات و اکتشاف به صورت سیستماتیک و فنی ورود جدی نداشته که با مطالعات ژئوفیزیکی در حوزه معادن تحول جدی در ای حوزه خواهیم داشت.

 

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: شرکت ایمیدرو یکی از بزرگترین شرکت های معدنی کشور است که 350 میلیارد ریال برای اکتشافات معادن سرمایه گذاری می کند.

 

معتمدیان بیان کرد: خام فروشی محصولات معدنی مشکلی است که عواید آن به استان‌های دیگر می رود، و اگر به دنبال توسعه استان هستیم باید در خصوص فرآوری معادن ورود پیدا کینم تا توسعه و پشرفت استان را به دبنال داشته باشیم.

 

وی با ابراز تاسف از اینکه در حوزه‌های مختلف معادن محصولات خروجی حاصل زحمات شبانه روزی معدن کاران است که از استان خارج می شود، افزود: در معادن سنگ نهبندان بزرگترین معادن سنگ گرانیت را داریم اما به صورت خام از استان خارج می شود.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از اولویت های استان تمرکز بر معادن است، که با پیگیری هایی که انجام شده هم از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی با بسیج امکانات و هدف گذاری چشم انداز بلند مدت، این استان به عسلویه معدنی کشور تبدیل می شود.

 

معتمدیان تصریح کرد: کار معدن، کار سخت و زیان آور است که نیازمند توجه ویژه به کارگران است و حضور خانواده های کارگرام معدن در روستای قلعه زری، نیازمند توجه بیشتری است.

 

وی افزود: یکی  از موضوعاتی که دولت با جدی دنبال کرده نهضت گاز رسانی است که در استان ما نیز تمامی شهرهای استان خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردار شده اند و در روستاهای استان بیش از 60 درصد عملیات گاز رسانی انجام شده که تا پایان دولت همه روستاهای بالای 20 خانوار هم از این نعمت برخور دار خواهند شد.

 

استاندار خراسان جنوبی در جمع مردم قول داد تا پایان سال دهستان معدن قلعه زری نیز از نعمت گاز برخوردار شود.

 

معتمدیان همچنین افزود: راه و مسیر های اصلی دهستان قلعه زری با عنایت اعتبارات فرمانداری و استان اصلاح و پروژه به اتمام خواهد رسید.

 

وی گفت: با ایجاد زیرساخت ها توسط دهیاری این روستا، جدول گذاری خیابان ها و آسفالت آن از سوی بنیاد مسکن تا پایان سال انجام خواهد شد.

 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به دوری دهستان قلعه زری از مرکز شهرستان خوسف، گفت: این دهستان نیاز به اورژانس دارد که در وزارت بهداشت این موضوع مطرح شده که در اسرع وقت این اورژانس خدماتی را ارائه خواهد داد.

 

معتمدیان اذعان داشت: موضوع انتقال آب به دلیل شرایط اقلیمی و خشکسالی 20 ساله استان و کاهش نزولات آسمانی و افزایش دما، مشکلاتی را در خصوص تامین آب شرب بر مردم متحمل کرده است، که خوشبختانه در روز گذشته سند سازگاری با کم آب خراسان جنوبی مصوب شد.

 

وی ادامه داد: در سال جاری 500 روستا از خراسان جنوبی به دلیل عدم دسترسی به آب شرب، با تانکر آبرسانی می شده اند که به دلیل نداشتن مخازن آب، کمترین دسترسی را به آب داشته اند که تامین آب اولویت اساسی استان است  که باید در خصوص احیا، مرمت قنوات و انتقال اب از دریای عمان از شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

 

استاندار خراسان جنوبی افزود: کارگران معدن قلعه زری با حجم تولیدات زیاد با مشکل کم آب و خانه های سازمانی خشت و گلی، رفاه کم و راه های ناناسب مشغول به خدمت هستند.

 

وی تصریح کرد: در نوسازی امکانات و تجهیزات ماشین آلات مهدن قلعه زری، موضوع با صنعت و معدن ستان مطرح می شود تا در این خصوص ورود جدی داشته باشد تا شاهد رونق این منطقه مهم تاریخی و معدنی باشیم.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/