آخرین اخبار

تاریخ : 24. شهريور 1398 - 9:11   |   کد مطلب: 2296
استاندار خراسان‌جنوبی دلیل استقبال نکردن مردم از طرح‌های بازآفرینی را تسهیلات آن دانست و گفت: تسهیلات بازآفرینی نیازمند بازنگری است و این آمادگی وجود دارد که با کمک ظرفیت‌های استانی و تسهیلات خوب بتوان امور مربوط به بازآفرینی را پیش برد.

به گزارش مهر مشرق ، به نقل از فارس - جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری خراسان‌جنوبی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، استاندار خراسان‌جنوبی، معاونان استاندار خراسان‌جنوبی و جمعی از مسؤولان استانی برگزار شد.

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی گفت: محلات هدف بازآفرینی شهری در هفت شهر استان خراسان‌جنوبی دیده شده اما این مناطق از وضعیت خوبی برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در شمال شهر بیرجند معضلاتی وجود دارد، افزود: سکونت‌گاه‌های غیررسمی و تمرکز جمعیت در این مناطق سبب ایجاد شرایط دو قطبی در شهر شده به همین دلیل است که شمال شهر بیرجند از بسیاری امکانات از جمله فضای رفاهی تفریحی، ورزشی، فضای سبز، مدرسه و غیره محروم و یکی از محروم‌ترین نقاط استان به حساب می‌آید.

توفیقی حاصل نشد!

استاندار خرسان‌جنوبی تصریح کرد: تاکنون در بحث مشارکت مردم در مناطق بافت‌های فرسوده توفیقی حاصل نشده وآسیب‌شناسی در این مناطق انجام گرفته که امید است با اختیاراتی که مسؤولان مربوطه دارند گشایشی در این کار انجام و شاهد تحرک در این حوزه باشیم.

معتمدیان با تأکید بر اینکه رفع مشکلات مناطق هدف بازآفرینی شهری نیارمند توجه و عنابیت کشوری است، تبیین کرد: سال گذشته بودجه بازآفرینی شهری برای شهرستان‌های خوسف، فردوس و سرایان دیده نشد که خواستار تخصیص اعتبار سال گذشته برای این سه شهرستان و در نظر گرفتن اعتبار سال جاری در خصوص محلات هدف بازآفرینی در استان هستیم.

نمی‌توان یک نسخه برای تمام کشور پیچید

وی با بیان اینکه ارزش اقتصادی در محلات بافت فرسوده به دلیل نداشتن زیرساخت‌های مناسب بسیار پایین است، بیان داشت: نمی‌توان یک نسخه برای تمام کشور پیچید و شاهد پیشرفت همزمان در تمام کشور بود، بنابراین طرح‌ها باید به سازمان برنامه و بودجه ارائه و بر مبنای آن اعتبار در نظر گرفته شود.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به شرایط اقتصادی ساکنان در بافت فرسوده خراسان‌جنوبی، مطرح کرد: خراسان‌جنوبی جزو استان‌های کم‌درآمد و مردمی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند شرایط مالی خوبی ندارند، بنابراین نیاز است در کلان کشور توجه ویژه‌ای به این مناطق شود.

تسهیلات؛ دلیل عدم استقبال مردم

معتمدیان دلیل استقبال نکردن مردم از طرح‌های بازآفرینی را تسهیلات آن دانست و گفت: تسهیلات بازآفرینی نیازمند بازنگری است و این آمادگی وجود دارد که با کمک ظرفیت‌های استانی و تسهیلات خوب بتوان امور مربوط به بازآفرینی را پیش برد.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید مشوق‌هایی برای مردم جهت همکاری در اجرای طرح بازآفرینی شهری در نظر بگیرد، تبیین کرد: در استان خراسان‌جنوبی آمادگی داریم از ظرفیت‌های داخلی برای ایجاد اشتغال با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت در محلات هدف بازآفرینی شهری اقدام کنیم.

مهدی جعفری مدیر کل راه و شهرسازی خراسان‌‌جنوبی با بیان اینکه حدود 25 درصد جمعیت مرکز استان و شهرهای پر جمعیت در محلات هدف بازآفرینی شهری زندگی می‌کنند، گفت: طی سال‌های اخیر خدمات خوبی در بخش زیربنایی و روبنایی در استان انجام شده است.

انبوه‌سازان تمایلی برای ساخت‌وساز ندارند

وی با اعلام اینکه در خراسان‌جنوبی انبوه‌سازان تمایلی برای ساخت‌وساز در محلات هدف بازآفرینی شهری ندارند، بیان داشت: در سطح استان یک هزار و هفت هکتار بافت فرسوده وجود دارد که بیشترین هکتار مربوط به مرکز استان است.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان‌‌جنوبی از وجود 225 هکتار از سکونت‌گاه‌های غیررسمی در استان خبر داد و تبیین کرد: محلات هدف بازآفرینی در شهر بیرجند 654 هکتار، بافت فرسوده 491 هکتار و 136 هکتار بافت تاریخی مرکز استان است.

جعفری با بیان اینکه سال گذشته 40 میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی شهری در استان در نظر گرفته شد که 20 درصد این اعتبار برای استان تخصیص یافت، تصریح کرد: برای بازآفرینی شهری تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مراجعه تنها 30 نفر برای دریافت تسهیلات!

وی سهمیه خراسان‌جنوبی را برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده، یک هزار و 760 واحد اعلام کرد و افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی مردم در این محلات، استقبال کمی از تسهیلات شده و تاکنون تنها 30 نفر برای دریافت این تسهیلات مراجعه کرده‌اند.

سید کمال‌الدین میرجعفریان  معاون عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه سکونتگاه‌های غیر رسمی مناطقی است که می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد، گفت: با برنامه‌ریزی صحیح در این مناطق می‌توان به صرف هزینه به اهداف مورد نظر رسید.

وی با تأکید بر اینکه باید درطرح جامع محلات هدف طرح بازآفرینی، قسمت‌هایی که قابلیت سکونت ندارند، تملک کامل شود، تبیین کرد: با ارائه طرح‌های جامع برای محلات هدف بازآفرینی شهری می‌توان نسخه خوبی برای محلات مورد هدف استان ارائه و با دادن ارزش افزوده به این محلات آن‌ها را ساختت.

بافت تاریخی؛ حلال مشکلات

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: بافت تاریخی امروز ثابت کرده که نه تنها یک گرفتاری نیست بلکه در صورت توجه و رسیدگی حلالی برای مشکلات اقتصادی است.

وی محله تاریخی رنگرزها را به دلیل مجاورت با بازار فرصت مناسبی برای اشتغال به خصوص در زمینه صنایع دستی دانست و تبیین کرد: در این محله اقداماتی در راستای ایجاد هتل و رستوران انجام شده که نیازمند مساعدت است.

وی بافت تاریخی سردشت فردوس را جزو مکان‌های قدیمی و همانند یک موزه معماری دانست و تصریح کرد: علی‌رغم اینکه این محله ظرفیت ایجاد اشتغال برای دو تا سه هزار نفر را دارا است اما از سایر محله‌ها عقب‌تر است.

به گزارش فارس؛ در این نشست حاضران از معاون وزیر، مساعدت در ساخت هزار واحد مسکونی ستاد اجرایی فرمان امام، مساعدت در پیاده‌روسازی  بافت فرزان و ساماندهی  خیابان  جمهوری اسلامی را خواستار شدند.

خراسان‌جنوبی؛ ویترینی از حوادث طبیعی

محمد قرائی رئیس شورای اسلامی خراسان‌جنوبی این استان را ویترینی از حوادث طبیعی دانست و با اشاره به لزوم نگاه ویژه دولت به استان خراسان‌جنوبی، بیان داشت: وام‌هایی که در راستای احداث واحدهای مسکونی پرداخت می‌شود ۱۸ درصد و تسهیلات شش درصد به میزان محدود است.

وی خواستار ساخت واحدهای مسکونی توسط دولت و در اختیار گذاشتن این واحدها با شرایط به مردم شد و افزود: همچنین مطالعات کارشناسی شده قبل از اجرای پروژه‌های بارآفرینی شهری باید انجام شود.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/