آخرین اخبار

تاریخ : 24. شهريور 1398 - 13:01   |   کد مطلب: 2298
چالش آب طي چند سال گذشته به يك معضل تبديل شده و اين مساله در استان خراسان جنوبی كه با شرايط آب و هوايي گرم و خشك همراه است، دوچندان مي باشد.پديده خشكسالي هاي بیست ساله همراه با عدم مصرف صحیح آب ،برداشت هاي بي رويه از آب هاي سطحي و زيرزميني كه فرونشست هاي زميني و تخريب كننده اي را به همراه خشك شدن رودخانه ها، كاهش كيفي آب به دنبال داشته و چند سال اخیر استان را با چالش هاي نگران كننده اي روبرو ساخته است.

به گزارش مهر مشرق ،  چالش آب طي  چند سال گذشته به يك معضل تبديل شده و اين مساله در استان خراسان جنوبی كه با شرايط آب و هوايي گرم و خشك همراه است، دوچندان مي باشد.پديده خشكسالي هاي  بیست ساله همراه با عدم مصرف صحیح آب ،برداشت هاي بي رويه از آب هاي سطحي و زيرزميني كه فرونشست هاي زميني و تخريب كننده اي را به همراه خشك شدن رودخانه ها، كاهش كيفي آب به دنبال داشته و چند سال اخیر استان را با چالش هاي نگران كننده اي روبرو ساخته است. 

با اين حال، پديده خشكسالي در استان طي 2 دهه گذشته بسياري از روستاهاي آن را با خود درگير كرده و خسارت هاي زيادي را نيز به بخش هاي مختلف اين مناطق وارد آورده تا جايي كه بسياري از روستاييان براي تامين آب شرب سالم و بهداشتي خود نيز با مشكل مواجه هستند. 
معضل كمبود آب شرب در برخي از مناطق استان باعث شده تا آب رساني به حدود 450روستا به صورت سيار صورت بگيرد و البته روز به روز نيز بر تعداد اين روستاها افزوده هم مي شود. 
به گفته برخي از مسئولان ذيربط، با ادامه روند كنوني بحران آب، روستاييان را به برخي از شهرك هاي حاشيه نشين شهرهاي استان نيز کشانده و مشکلات جدیتری به وجود آورده است. 
به گفته برخي از ساكنان روستاهايي كه با مشكل كمبود آب شرب دست و پنجه نرم مي كنند، بحران كم آبي برخي مناطق تنها به فصل گرم سال مربوط نبوده بلكه اين پديده در طول سال روستاييان را با چالش هاي نگران كننده اي روبرو ساخته كه براي رفع اين معضل بايد چاره انديشي شود. 

بحران  کمبودآب به قدری در روستاهای استان شدید شده است که مردم این روستا چشم امید به افتتاح مجتمع آبرسانی دوخته اند اما علی رغم وعده‌های مسئولان برای افتتاح این مجتمع  های آبرسانی، هنوز خبری از تکمیل این پروژه ها نیست.

 

افتتاح بدون آب مجتمع آبرسانی روستای آنیک

در هفته دولت امسال با حضور استاندار مجتمع آبرسانی نخاب،منند،آنیک و گیت از مجتمع آبرسانی کلاته ملا شهرستان درمیان به بهره برداری رسید و امید را دل اهالی این منطقه برای رفع تشنگی زنده کرد.

پروژه مجتمع آبرسانی کلاته ملا(آبرسانی به روستاهای نخاب، گیت، آنیک، نوغاب آنیک و منند) با اعتبار 47 میلیارد ریال که  403 خانوار از مزایا آن قرار است بهرمند شوند، عطش تشنگی را از اهالی برخی روستاها نگرفته است.

مردم روستای آنیک که از مشترکین این پروژه هستند چند سال است با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کنند اما گویا با افتتاح این پروژه ها هم عطش تشنگی نمی خواهد رفع شود.

میری یکی از اهالی این روستا به خبرنگار ما گفت:ما از اول انقلاب مشکل کمبود آب آشامیدنی داریم و وعده های فراوانی برای حل این مشکل به ما داده اند اما گویا این وعده به سرانجام نمی رسد.

وی عنوان کرد: هر مسئولی که به روستا آمده است، خواسته اول مردم حل مشکل آب آشامیدنی بود که با وعده افتتاح مجتمع آبرسانی «کلاته ملا» قول حل این مشکل را می دادند اما با افتتاح این مجتمع آبرسانی آب به روستای آنیک نرسید.

او می گوید: ما هم در اخبار شنیدیم که مجتمع آبرسانی کلاته ملا افتتاح شده و این روستا دیگر شاهد کمبود آب شرب نخواهند بود اما گویا فقط در اخبار و در حد افتتاح بوده و روستای آنیک همچنان عطش آب خواهد داشت.

 

مسئولان مشکلات آب شرب روستائیان را درک نمی کنند

حسینی یکی دیگر از اهالی آنیک با گلایه شدید از مشکلات روستا بخصوص در بحث آب شرب عنوان کرد: هیج مسئولی مشکل کمبود آب شرب را در روستا درک نمی کند و فقط با وعده و وعید مردم را سرگرم می کنند.

به گفته وی ، مردم برای تغسیل اموات خود هم با کمبود آب روبرو هستند و تاکنون بارها و بارها این مشکل به گوش مسئولان رساندیم اما کسی به فکر این درد مردم نیست.

حسینی با اشاره به اینکه قبلا این روستا توسط خود اهالی از یک قنات تامین آب شرب انجام شده بود عنوان کرد: با خشکسالی های اخیر قنات هم خشک شده و دیگر آب شربی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: هفته دولت گفتند طرح آبرسانی به این روستا و روستاهای همجوار افتتاح شده و دیگر شاهد این مشکل نخواهیم بود؛ این طرح با حضور استاندار به بهره برداری رسید اما هنوز آب به روستای آنیک نرسیده است و این مشکل را هم پیگیر شدیم که گفتند لوله و خط اصلی مشکل دارد و در آینده نزدیک مشکل حل خواهد شد.

نگاری یکی دیگر از اهالی با گلایه از مشکلات روستا معتقد است، دیگر گفتن مشکل درد ما را دوا نمی کند و مسئولین با شعار و چند وعده و یا هم با یک افتتاح بدون آب مردم را سرگرم می کنند.

وی که رسانه را هم مقصر می داند و می گوید: رسانه هم فقط با مسئولین برای چند عکس تبلیغاتی به روستا ها می آیند و به دنبال بیان مشکلات و خواسته های مردم نیستند.

نگاری می گوید: درهمین ایام عزاداری امام حسین (ع) که روستا ها شلوغ تر می شود و مردم نیاز شدید به آب دارند هیچ کسی پاسخگوی ما نیست و برای مراسمات عزاداری باید تانکر آب بخریم.

 آب شرب فقط چند دقیقه

يكي از اهالي روستاي دارج شهرستان بیرجند هم به خبرنگار ما گفت: كمبود آب شرب در اين روستا مشكلاتي را براي خانواده ها به وجود آورده و تنها قنات روستا كه از آن به عنوان آب شرب استفاده به عمل مي آمد نيز بر اثر سیل اوایل سال با مشکل روبرو شده است.

پردلیان ادامه داد: اين در حالي است كه روزانه از سوي شركت آب و فاضلاب روستايي استان توسط تانكرهاي آبرساني بخشي از آب شرب مورد نياز روستا تامين مي شود اما كمبود آب موجود در روستا، شست و شو و استحمام را براي روستاييان با مشكل روبرو ساخته و به نظر مي رسد اين معضل همچنان ادامه داشته باشد.

وي ادامه داد: اهالي به محض رسيدن تانكرهاي آب تنها براي دقايقي مي توانند از آب موجود آن هم براي شرب، استفاده كنند در حالي كه براي شست و شو، نظافت و استحمام همه روزه با مشكل كم آبي مواجه هستند. 

وی ضمن گلایه از کار های تبلیغاتی برخی مسئولان می گوید: مسئولان فقط در بازدید های خود و جلوی دروبین چند قول می دهند و بعد هم فراموش می کنند و پاسخگو شورا و دهیار روستا هم نیستند.

اتمام پروژه آبرسانی به دهو تا خرداد 98

یکی دیگر از مناطقی که قول  برای تامین آب شرب آن داده شده منطقه دهنو نهبندان است که همچنان مردم این منطقه عطش آب شرب دارد. محمد صادق معتمديان استاندار خراسان جنوبی در 20 دی 97 با سفر به شهرستان نهبندان از پروژه در حال احداث مجتمع آبرساني شاهكوه نهبندان بازدید کرد و افزود: تامين آب از نيازهاي معيشتي مردم به خصوص روستائيان اين منطقه محروم است لذا بايد روند اجراي اين پروژه با سرعت بيشتري انجام شود.

مهدي صفوي نژاد، مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي خراسان جنوبي هم در اين بازديد گفت: مجتمع آبرساني شاهكوه نهبندان براي آبرساني به هشت روستاي اين شهرستان در دست اجرا است كه با تكميل آن 198 خانوار از آب سالم و بهداشتي بهره مند خواهند شد.

وی با بيان اينكه در فاز نخست اين مجتمع، آبرساني به روستاهاي دهو، آتشكده عليا و آتشكده سفلي در حال انجام است، اضافه كرد: تاكنون در زمينه اجراي فاز نخست اين پروژه با پيشرفت فيزيكي 45 درصد، 2 ميليارد و 100 ميليون تومان اعتبار هزينه شده است و در تلاش هستيم كه آبرساني به روستاهاي دهو، آتشكده عليا و آتشكده سفلي با جمعيت 94 خانوار تا خرداد ماه سال آينده(98) انجام شود.

آبرسانی به آتشکده و دهو تا هفته دولت

«مجید بیکی» فرماندار نهبندان هم 25 تیرماه در نشست بررسی مشکلات آبرسانی سیار و پایدار به روستاهای شهرستان نهبندان، اظهار داشت: فاز نخست مجتمع آبرسانی شاهکوه عملیات اجرایی آبرسانی به روستاهای آتشکده علیا، آتشکده سفلی و دهو با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد در حال انجام است و آبرسانی به این سه روستا در هفته دولت تکمیل و افتتاح می شود.

وی افزود: اقدامات خوبی در زمینه آبرسانی پایدار به روستاهای شهرستان در حال انجام است که امیدواریم بتوانیم با اجرای طرح‌های ضربتی دغدغه کم آبی روستاییان را رفع کنیم.

خردادماه و هفته دولت هم تمام شده و ساکنان سه روستای «آتشکده علیا، آتشکده سفلی و دهو» همچنان منتظر چشیدن طعم آب شیرین و سالم هستند. «شاهکویی» از اهالی روستای دهو نهبندان با بیان اینکه پروژه آبرسانی به این روستا از سال قبل شروع شده است، گفت: پیمانکار خوب کار نمی کند، یک روز هستند و بعد رها می کنند و می روند.

«دهو نهبندان» دارای یک قنات آب شیرین است اما آب آن از نظر بهداشتی مورد تایید نیست و به گفته اهالی، بهداشت تابلویی را در جلوی قنات با عنوان «آب غیر قابل شرب» نصب کرده است. برخی از اهالی می گویند بچه های ما بدلیل استفاده از این اب دچار بیماری کلیوی و پوسیدگی دندان شدند.

شاهکویی با بیان اینکه از آب قنات برای مصارف حیوانی و شستشو استفاده می شود، افزود: هفته ای دو مرتبه با تانکر برای روستا آب می آورند، چون نفرات زیاد هستند و تانکر کم است، چیزی نمی شود؛ برای ریخت و پاش که از قنات می آوریم، برخی مواقع هم که ماشین آب خراب باشد هفته ای یک تانکر می آورند و ما مجبوریم با همین آب بگذرانیم.

خودشان قول دادند اما عمل نکردند

او افزود: پیمانکار کار نمی کند؛ قرار بوده تا برج 3 به ما تحویل دهند اما الان برج شش شده و هیچ اتفاقی نیفتاده، در همین حسینیه 200 نفر آدم نشسته بودند استاندار، فرماندار، بخشدار و نماینده مردم شهرستان در مجلس همه بودند که پیمانکار قول داد تا برج سه پروژه را تحویل دهد الان برج سه تمام شده و برج 6 آمده هیچ کاری نکردند. ما که نگفتیم تا برج سه تحویل دهید، خودشان قول دادند پس باید عمل می‌کردند.

یکی دیگر از اهالی روستای دهو هم آب را مهمترین مشکل مردم روستا دانست وگفت: مشکل است که بخواهیم با فرقون از تانکر آب ببریم به خانه، الان من 67 سال عمر دارم، فک نکنم با این روند کاری اینها، عمر ما برای استفاده از این آب کفاف دهد.

یکی دیگر از جوانان روستا هم که در معدن کار می کند با بیان اینکه منبع آب را ساختند اما کار دیگری انجام نشده است، گفت: دولت به تعهدات و قولی که به مردم می دهد، عمل کند.

پرویزی افزود: این پیمانکار فعلی گفته که ما آنچه تعهد مان بوده انجام دادیم و برای ادامه کار باید افراد دیگری بیایند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/