آخرین اخبار

تاریخ : 26. شهريور 1398 - 12:29   |   کد مطلب: 2311
گذری بر پروژه انتقال آب از دریای عمان به استان
تَکرار آب !
انتقال آب به استان خراسان جنوبی سالیان سال است که قصه بر غصه استان بوده و یکی از زیرساخت های توسعه استان به حساب می آید. اما این روزها که بیش 450 روستای استان با تانکر آبرسانی می شود قنوات و چشمه های استان خشکیده و چاه‌ها با کمبود آب روبرو شده و صنعت و معدن استان نیازمنده آب می باشند این مایه حیات بیش از پیش احساس نیاز می شود. در این میان به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب روان آب از طریق ورود به کویر و یا از طریق مرزها، از این استان خارج می‌شود.

به گزارش مهر مشرق ، انتقال آب به استان خراسان جنوبی سالیان سال است که قصه بر غصه استان بوده و یکی از زیرساخت های توسعه استان به حساب می آید. اما این روزها که بیش 450 روستای استان با تانکر آبرسانی می شود قنوات و چشمه های استان خشکیده و چاه‌ها با کمبود آب روبرو شده و صنعت و معدن استان نیازمنده آب می باشند این مایه حیات بیش از پیش احساس نیاز می شود. در این میان به گفته  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب روان آب از طریق ورود به کویر و یا از طریق مرزها، از این استان خارج می‌شود.

سالیان گذشته نیز طرح های همچون انتقال آب از سد دوستی، انتقال از دریای خزر،  و انتقال آب از دریای عمان و حفر چاه ژرف برای تامین آب استان رسانه ای شد و حتی در سفر هیئت دولت در سال 84 نیز طرح انتقال آب به استان مطرح و به تصویب رسید.

در سال 93 طرح انتقال آب از سد دوستی بسیار عنوان می شد که در نشست های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان نیز بر اجرای این طرح تاکید فراوان بود اما به سرانجام نرسید که خودش یک گزارش مطول دارد.

در سال 95 نیز استاندار وقت از طرح انتقال آب سخن به میان آورد و گفت:« این موضوع از درخواست های سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی است و در این خواسته نامه ای به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور داده شده تا موضوع پیگیری و منابع آبی مورد نیاز از محل مناسب تأمین شود.»

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان هم در سال 94 در مصاحبه ای گفته بود:« طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در مرحله مطالعات طرح می باشد و به اتمام نرسیده است. برای اجرای این طرح هیچ کاری انجام نشده و مقرر شده تا پایان سال سیمای این طرح در وزارت نیرو ارائه و مصوب شود.

«امامی» با بیان اینکه ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم، افزود: «آبی که از دریای عمان منتقل شود تنها در بخش شرب، صنعت و گردشگری و خدمات قابل مصرف است و در بخش کشاورزی نمی‌تواند پاسخگو باشد، زیرا مقرون به صرفه نیست.» او با اشاره به گران بودن انتقال آب از دریای عمان اظهار داشت: «انتقال آب از دریای عمان به دلیل پایین تر بودن آلودگی آن یک مزیت است اما آبی که از محل اجرای این طرح به دست آید، گران است به طوری که هر مترمکعب آن برای مصرف کننده حدود 10 تا 15 هزار تومان است. »

وی ادامه داد: «در بازدید سال 93 معاون امور آبفار وزارت نیرو به خراسان جنوبی مقرر شد برای آبرسانی از دریای عمان سیمای طرح و کلیات آن برای سه استان خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان تا پایان سال قطعی و مصوب شود» وی با بیان اینکه باید تکمیل مطالعات اجرایی و زیست محیطی و پدافند آن انجام شود، افزود:«اجرای پروژه انتقال آب از دریای عمان به استانهای شرقی به ویژه این سه استان مشخص شده است که اجرای این طرح برای خراسان جنوبی به چند هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. »

طرحی از سالهای گذشته

در سال 97 نیز یکی از پایگاههای خبری طی گزارشی طرح انتقال آب از دریای عمان را پروژه ای دانست که پس از مدت ها تحقیق و بررسی، در آستانه اجرایی شدن قرار گرفته و امید زیادی را در دل ساکنین شرق کشور ایجاد کرده است، عصر هامون نوشت:« طرح جامع تامین و انتقال آب شرب و صنعت استان های نوار شرقی کشور، پروژه ای است که از طریق آن آب مورد نیاز سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از منبع بیکران دریای عمان و سایر منابع جانبی تامین و منتقل می شود.»

طرحی که به واسطه آن آب دریای عمان پس از برداشت و تصویه در خط لوله ای به طول حدود 1510 کیلومتر جریان پیدا کرده و کام تشنه سه استان کشور را سیرآب می کند. از جمله مهم ترین مزیت های  این طرح می توان به عمق بالای دریای عمان و ارتباط آن با اقیانوس هند اشاره کرد؛ عواملی که سبب شده تا بسیاری از نگرانی ها در این حوزه مرتفع گردد.

میزان نیاز آبی شرب و صنعت در افق 1420 در استان‌ های مورد مطالعه 1796 میلیون مترمکعب برآورد شده است که خراسان رضوی 1068، خراسان جنوبی 271 و سیستان و بلوچستان  457 میلیون مترمکعب از این میزان سهم دارند؛  62درصد این رقم نیاز آبی شرب و 38 درصد آن سهم صنعت در این استان ها است. میزان کمبود آب سه استان شرقی کشور در افق سال 1420 معادل 856 میلیون متر مکعب می باشد که تامین میزان 750 میلیون متر مکعب از این حجم از محل طرح انتقال آب دریای عمان برنامه ریزی گردیده است.

طرح عملیات انتقال آب  که در سال 95 به گفته مسئولان کار مطالعاتی آن انجام شده و با استفاده از توان بخش خصوصی برای انتقال آب به این سه استان بوده است، این روزها نیز صورت تفاهم نامه ای که مفاد آن مشخص نیست عنوان می شود. تفاهم نامه انتقال آب دریای عمان از سواحل چابهار به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و استانداران این سه استان روز چهارشنبه در مشهد به امضا رسید.

۶۰ میلیون مترمکعب سهم آب خراسان جنوبی از دریای عمان

به گفته « محمد صادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی انتقال آب به خراسان جنوبی مکمل سند سازگاری با کم‌آبی است و در افق ۱۴۰۳ به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب آب به خراسان جنوبی از دریای عمان منتقل می‌شود. وی ادامه داد: «در این طرح دولت هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌دهد و مجوزهایی برای سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی داده می‌شود.» معتمدیان عنوان کرد: «از هفته آینده تشکیل کمیته‌ای را داریم که بتوانیم مسیر انتقال خط لوله را شناسایی کنیم و تملک اراضی را انجام و در اختیار شرکت مربوطه قرار دهیم، شروع استارت کار با سیستان و بلوچستان است و در مرحله آخر آب بعد از خراسان جنوبی به خراسان رضوی می‌رسد.»

تاریخ اجرای عملیات این طرح مشخص نیست

«قاسم تقی‌زاده خامسی»، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این‌باره گفت: «در مجموع امکان برداشت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان وبلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند». وی مصرف بیشتر این آب را مربوط به بخش صنعت دانست و افزود: «بر این اساس حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب دریا به این سه استان تخصیص می‌یابد که تمام فرایند انتقال توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. مشارکت دولت تنها در حوزه پشتبانی است و طرح توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود وتاریخ اجرای عملیات این طرح هنوز مشخص نیست.» بزرگترین مشکل انتقال آب از منظر کارشناسان تکرار دور باطلی از تخریب زیست‌محیطی و تشدید بحران آب است. انتقال آب به یک منطقه کویری و خشک، به افزایش غیرطبیعی تقاضای صنعت و کشاورزی منجر می‌شود و مشکل آب در این مناطق کم‌آب را در آینده تشدید می‌کند. «عیسی کلانتری»، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران اسفندماه سال گذشته گفته بود که این سازمان با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین‌سازی موافق است. به گفته کلانتری، این آب گران‌قیمت خواهد بود و نباید آن را در بخش کشاورزی مصرف کرد. او گفته است: «طبق کارشناسی‌های صورت گرفته، اگر بخواهیم آب را از دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، هر متر مکعب ۵ یورو هزینه دارد.»

پروژه انتقال آب حاصل تلاش نمایندگان دولت و ملت است

دکتر «افضلی» نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس اجرای این طرح را یکی از اقدامات بسیار خوب در تامین آب پایدار برای شرب و صنعت استان عنوان کرد و گفت: این پروژه از سالها قبل مطرح شده و از دو سه سال قبل قوت گرفت.

وی افزود: برای تصویب این طرح جلسات متعددی با دولت و وزرای مربوطه و کمیسیون عمران مجلس گذاشته شد تا این طرح تصویب شد.

این نماینده مجلس افزود: آبرسانی به روستاها هم مانند گازرسانی برای مردم برکات زیادی به همراه خواهد داشت و مایه خوشحالی روستائیان خواهد شد و با توجه به خشکسالی چندین ساله در استان می تواند یک قوت قلبی برای مردم باشد.

انتقال آب به استان یکی از اقدامات بزرگ دولت و مجلس در راستای حل مشکلات صنعت و ماندگاری روستائیان در روستاها باشد، اما آنچه مهم به نظر می رسد عملیاتی شدن این طرح است که امید می‌رود دولت اعتبارات لازم را برای اجرای این طرح در بازه زمانی کوتاه انجام دهد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/