آخرین اخبار

تاریخ : 30. شهريور 1398 - 10:36   |   کد مطلب: 2315
بازگشایی نمایشگاه بوی ماه مهر در خراسان جنوبی، ‌آن هم درست در دقیقه ۹۰ یعنی ۳۱ شهریور به نوعی نوش دارو بعد از مرگ سهراب است که گلایه و نارضایتی اولیای دانش آموزان را برانگیخته است.

به گزارش مهر مشرق ، شهریور بوی مهر می دهد و تا پا می گذاریم به این ماه از سال، تکاپوی مردم برای خرید لوازم التحریر و نوشت افزار به خوبی دیده می‌شود، اما سایه گرانی ناشی از شرایط نابسامان امروزهای اقتصاد کشور، بازار لوازم التحریر را تحت تاثیر گذاشته است و جا دارد نمایشگاهی با تخفیفات ویژه مردم را یاری کند.

 

حال بماند که امسال خبری هم از برگزاری نمایشگاه های پاییزه در خراسان جنوبی نیست اما در بنرهای سطح شهر و جراید؛ اعلامیه هایی از برپایی «نمایشگاه بوی ماه مهر» ویژه بازگشایی مدارس؛ آن هم در تاریخ 31 شهریور تا پنجم مهرماه را می بینیم! به گفته اولیای دانش آموزان زمان بازگشایی نمایشگاه به نحوی است که می توان گفت این اقدام مسئولان نوش داروی بعد از مرگ سهراب است! و هیچ فایده ای از برگزاری آن عاید اولیای دانش آموزان نخواهد شد؛ چراکه در این تاریخ اکثر والدین لوازم التحریر و وسایل مورد نیاز دانش آموزان خود را خریداری کرده اند.

 

با اینکه چند روز بیشتر به آغاز مدارس نمانده و دانش آموزان این روزها شور فراوانی برای خرید لوازم التحریر دارند، اما خبری هم از فروش لوازم التحریر و دفاتر با نرخ تعاونی در خراسان‌جنوبی نیست!

 

یک شهروند بیرجندی که دارای سه دانش آموز است، به خبرنگار خبرگزاری شبستان می گوید: اجناس و لوازم التحریر و یونیفرم مدارس به طرز عجیبی گران شده و چون توقع بچه ها هم از پدر و مادرها بالا رفته؛ برای تهیه این ملزومات شرمنده بچه هایم می شویم و جلویشان خجالت زده ایم.

 

«فاطمه محمدی»، می گوید: همه مغازه ها را گشتیم؛ ولی دفتر تعاونی ندیدیم؛ اگر دفتر تعاونی قرار بشود که توزیع شود، از طریق خود مدارس بین دانش آموزان توزیع شود.

 

او ادامه می دهد: برگزاری نمایشگاه بوی ماه مهر آن هم در 31 شهریور؛ «نوش داروی بعد از مرگ سهراب» است و هیچ فایده ای برای اولیای دانش آموزان ندارد.

این شهروند با شرمندگی می گوید: مانده ام چکار کنم! تهیه یونیفرم فرزندم ۱۰۰ تومان و یونیفرم فرزند دیگرم ۱۵۰ تومان برایم هزینه برداشت، هر روز هم مدارس برای تهیه پیک، و غیره از ما پول دریافت می کند، ولی حقوق ها اصلا افزایش نمی یابد که عادلانه نیست.

 

شهروند دیگری هم به خبرنگار این رسانه بیان می کند: گرانی نیست، پولمان بی ارزش شده، از صبح کارگری می کنم؛ ولی نمی توانم از عهده مخارج فرزندانم برآیم؛ هنوز هیچ لوازم التحریری برای مدرسه فرزندانم خریداری نکرده ام، ولی جای شکرش باقیست که امسال فرم جدید الزامی نیست.

 

پیش از این «حمیدرضا درودی»، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی خراسان‌ جنوبی نیز به رسانه های گروهی گفته بود؛ نمایشگاه «بوی ماه مهر» ویژه بازگشایی مدارس از 31 شهریور لغایت پنج مهرماه دایر می شود، در این نمایشگاه اقلام مورد نیاز دانش آموزان شامل کیف، کفش، پوشاک، لوازم التحریر و وسایل کمک آموزشی با تخفیف عرضه می شود و تاکنون تولید کنندگانی از استان های خراسان رضوی، تهران و قم برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.

 

«داود شهرکی»، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار می کند: نمایشگاه بوی ماه مهر یک نمایشگاه معمولی و دانش آموزی نیست و از این قبیل نمایشگاه ها در طول سال برگزار می شود.

 

او در خصوص توزیع دفاتر تعاونی در خراسان جنوبی، می گوید: دفاتر تعاونی قرار است در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد تا با اولویت مدارس نیازمند و محروم روستایی توزیع شود و در اختیار صنف لوازم التحریر قرار نمی گیرد؛ چراکه توزیع و تقسیم آن از طریق مدارس، عادلانه تر است.

 

توزیع ۴۰۰ هزار جلد دفتر تعاونی در خراسان جنوبی

در ادامه «الیاس جویبان»، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار شبستان گفت: 400 هزار جلد دفتر تعاونی بین دانش آموزان استان توزیع می شود که بیش از 53 هزار جلد؛ سهمیه بهزیستی و کمیته امداد است.

 

او ادامه داد: برای هر دانش آموز دو جلد دفتر در نظر گرفته شده است که قرار است در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد تا با اولویت مدارس نیازمند و روستایی توزیع شود.

 

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه می دهد: در صورتی که آموزش و پرورش مسئولیت توزیع دفاتر تعاونی را بپذیرد، نیازی نیست دانش آموزان به مراکز خرید لوازم التحریر مراجعه کنند، چراکه مبلغ و میزان دفتر به دانش آموزان هر مدرسه اعلام و می توانند از مدرسه خودشان دفاتر خود را تهیه کند.

 

او با بیان اینکه توزیع دفاتر تعاونی از طریق واحدهای صنفی صورت نمی گیرد؛ بیان می کند: در راستای توزیع و تقسیم عادلانه میان دانش آموزان، توزیع از طریق آموزش و پرورش منطقی تر است.

 

جویبان تصریح می کند: هر ساله قیمت دفاتر گران می شود و چون ارز کاغذ از یارانه ای به نیمایی تغییر کرده است قیمت ها نیز افزایش یافته است.

 

او در خصوص نمایشگاه بوی ماه مهر اذعان می کند: تاکنون این نمایشگاه مجوزی را از سوی سازمان صنعت و معدن نگرفته و بازگشایی این نمایشگاه شرایطی را دارد که در صورت اجرای این شرایط، نمایشگاه گشایش می یابد.

 

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآوری می کند: سال گذشته قیمت لوازم التحریر بازار با نمایشگاه تفاوت زیادی نداشت؛ ولی امسال تفاوت قیمت زیاد است و نمایشگاه بوی ماه مهر در صورتی باز گشایی می شود که 20 واحد تولیدی دفتر، کاغذ و نوشت افزار و لوازم التحریر را از استان های همجوار جذب و لیست قیمت ها را در اختیار سازمان صمت قرار گیرد، ولی تاکنون گزارشی مبنی بر حضور واحدهای تولیدی به این سازمان نرسیده است.

 

۱۰۸ فروشگاه در خراسان جنوبی فروش فوق العاده لوازم التحریر دارند

او در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه در خصوص تاریخ برگزاری این نمایشگاه، افزود: سازمان صمت امسال در 108 فروشگاه، فروش فوق العاده برگزار کرده است و اطلاع رسانی هم شده است و به جای شرکت واحدهای صنفی در نمایشگاه نوشت افزار؛ این واحد ها در طرح فروش فوق العاده شرکت کرده اند.

جویبان می افزاید: تخفیف در طرح فروش فوق العاده از 5 تا 10 درصد و بسته به جنس، کیفیت و مرغوبیت کالاها متفاوت است.

 

همچنین «مهدی راستگو مقدم»، رئیس اتحادیه لوازم التحریر خراسان جنوبی از افزایش دو برابری قیمت لوازم التحریر خبر می دهد و می گوید: قیمت کاغذ هم چهار برابر نسبت به سال گذشته افزایش است.

 

رئیس اتحادیه لوازم التحریر خراسان جنوبی می گوید: نظارت بر قیمت های لوازم التحریر و واحدهای صنفی از سوی بازرسان سازمان صنعت و معدن، تعزیرات و امور صنفی به صورت روزانه انجام می شود.

 

راستگو مقدم با ابراز تاسف از اینکه امسال خبری از توزیع دفاتر و لوازم التحریر تعاونی در واحدهای اصناف نیست، ادامه می دهد: مشکلی در خصوص نوشت افزار نداریم؛ چون کالاهای ایرانی فراوانی با جنس های مرغوب و با قیمت مناسب در مغازه های لوازم التحریر وجود دارد.

 

 او بیان می کند: متاسفانه هیچ واحد تولیدی در خصوص چاپ دفاتر در خراسان جنوبی فعالیت نمی کند و مجبوریم دفتر مورد نیاز استان را از استان های همجوار تامین کنیم.

 

رئیس اتحادیه لوازم التحریر خراسان جنوبی از مردم درخواست کرد که چون انواع مقوا، چسب، مداد، مقوا و لوازم التحریر در بازار وجود دارد؛ مقایسه قیمت ها حتما باید بر اساس کیفیت و نوع جنس باشد.

 

 او می گوید: با توجه به اینکه واحدهای امور صنفی با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری داشته اند، امسال به جای برگزاری نمایشگاه، فروش فوق العاده لوازم التحریر در سطح شهر انجام می شود و اگر هم نمایشگاه بوی ماه مهر در 31 شهریور برگزار شود، واحدهای امور صنفی استان در این نمایشگاه شرکت نخواهند کرد.

منبع: شبستان 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/