آخرین اخبار

تاریخ : 31. شهريور 1398 - 9:21   |   کد مطلب: 2325
عبادی : پروژه های اقتصاد مقاومتی به انحراف رفته است

به گزارش مهر مشرق ، استاندار از کلنگ زنی قطعه 32 کیلومتری راه آهن بیرجند با حضور معاون اول رئیس جمهور در 15 مهرماه خبرداد.

معتمدیان در جلسه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان گفت: به زودی عملیات اجرایی قطعه 32 کیلومتری اتصال راه آهن بیرجند به راه آهن سراسری با حضور آقای جهانگیری آغاز می شود.

وی گفت: در تدوین طرح ها و پروزه های اقتصاد مقاومتی استان به مناطق کمتر برخوردار ،مشارکت نهاد ها وسرمایه گذاران بخش خصوصی و همچنین توجه به تجارت بین الملل در دستور کار بوده است .

استاندار خراسان جنوبی از تدوین سند توسعه روستایی و مهاجرت معکوس به روستاها خبرداد، افزود: خشکسالی های چندین ساله روستاهای استان سبب شده تا روستائیان که شغل اصلی شان دامداری وکشاورزی است علیرغم خدماتی همچون جاده ،آب ،برق ومدرسه سازی وبهداشت مهاجرت کرده  اند و درحال حاضر مهندسی مهاجرت معکوس در دستور کار قرار گرفته است.

معتمدیان همچنین سوخت مرزنشینان و ایجاد مشاغل جدید را از جمله اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی استان دانست وگفت: تدوین سند شتر خراسان جنوبی با کمک از بنیاد برکت در استان اجرایی شده و500 میلیارد تومان برای آن سرمایه گذاری شده است .

وی همچنین خام فروشی معادن ومحصولات کشاورزی را از جمله مهمترین مشکلات پیش روی تو.سعه استان عنوان کرد و افزود:اگر این مشکلات بخوبی حل شوذ شاهد پیشرفت اقتصادی خوبی در استان خواهیم بود.

معتمدیان همچنین تدوین سند کارگروه ملی سازگاری با شرایط کم ابی را یکی از اقدامات مهم دیگر در زمینه مقابله با کم ابی دانست وگفت: مدیریت منابع موجود ،احیای قنوات و کاشت محصولات مناسب با شرایط استان و پروژه ی انتقال آب از دریای عمان نیز در برنامه قرار گرفته است.

آغاز پروژه راه آهن۱۵ مهر

وزیر معین اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی پروژه راه آهن خراسان جنوبی ۱۵ مهرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز می شود.

مسعود سلطانی فر با بیان اینکه لایحه بودجه امسال با ۴۰۷ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شد که در نهایت ۴۴۸ هزار میلیارد تومان مصوب شد، بیان کرد: با توجه به توقف درآمدها ۶۲هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور تحقق نخواهد یافت که فشار بر روی پروژه های عمرانی خواهد بود.

سلطانی فر با بیان اینکه کشور دارای ظرفیت های فراوانی در همه استان ها است، عنوان داشت:  به لحاظ ذخایر گازی دوم و ذخایز نفتی چهارم هستیم و در مجموع ذخایز نفت و گازی رتبه اول دنیا را داریم.

وزیر معین خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مدل توسعه در کشور بسیار مهم است، بیان کرد: در چهل سال گذشته در مجموعه ای از  کشورهای آسیای جنوب شرقی قرار داریم که ببر اقتصادی در منطقه هستند.

سلطانی فر ادامه داد: این کشورها به دنبال هستند با استفاده از سرمایه گذاری خارجی، اصلاح نظام بانکی و مالی و فرهنگ نژاد زرد امروز درامد سرانه خود را ده ها برابر افزایش دهند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه آغاز عملیات اجرایی راه  آهن استان در کوتاه ترین زمان ممکن  انجام می شود، افزود: تلاش می شود در سفر  معاون اول رئیس جمهور به استان که ۱۵ مهر ماه انجام می شود، این پروژه آغاز شود.

وی ادامه داد: مسائل دیگر استان که هنوز به سرانجام نرسیده طی گزارشی ارسال شود تا به صورت تک تک از طریق وزارتخانه‌های مربوطه پیگیری شود.

وی با بیان اینکه درحوزه ورزش و جوانان؛ خراسان جنوبی در کنار پنج استان دیگر به صورت ویژه دیده شده است، افزود: تلاش می شود تا پروژه های نیمه تمام با سرعت بیشتری به سرانجام برسد.

 

پروژه های اقتصاد مقاومتی به انحراف رفته است

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در برابر تحریم ها مقاوم و متکی به داخل باشد، گفت: در حال حاضر این بحث به انحراف رفته است.

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی نیز در این جلسه اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که بتواند در برابر تحریم ها مقاوم و اتکای به داخل داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این بحث به انحراف رفته است، بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از پروژه ها از جمله احداث یک پارک را به اقتصاد مقاومتی نسبت می دهند که بسیار اشتباه است.

وی همچنین به واردات بالای لاستیک سنگین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر واحد تولیدی استان که در این زمینه فعال است مشکل کمک های مالی و اعتباری دارد که با حل این مشکل می تواند ۳۰ درصد نیاز لاستیک سنگین کشور را تامین کند و این نمونه بازر اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از عدم اجرای بیمه قالیبافان انتقاد کرد و گفت: دولت حمایت هایی که قانون آن را موظف کرده از قالیبافان و صنایع دستی نمی کند.

عبادی همچنین بر توسعه محصولات گلخانه ای تأکید کرد و گفت: علاوه بر این در حوزه تجارت بازارچه های مرزی استان مشکل دارند که باید رفع شود.

وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی سرمایه گذاری هزینه بالایی دارد و سرمایه گذار رغبت زیادی ندارد، افزود: دوری از کرمز سبب افزایش هزینه های حمل و نقل شده است که باید در این زمینه یارانه و تسهیلات فنی و اعتباری برای استان در نظر گرفته شود.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/