تاریخ : 11. اسفند 1393 - 15:24   |   کد مطلب: 245
عليرضا فغاني در گفتگو با مهر مشرق:
داورهاي عرب از من زعفران سوغاتي مي خواهند
البته بیشتر آنهایی در کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند سراغ زعفران ایرانی را می گیرند و می خواهند که برایشان زعفران ببرم.چون می دانند زعفران ایران فوق العاده است.
عليرضا فغاني

به گزارش مهر مشرق ، علیرضا فغانی، یکی از افتخارات جامعه داوری است. آن هم در روزهایی که شاهد افت شدید داوری در ایران هستیم. عملکرد داوران زیر سوال است و در مجامع بین المللی نمی توانند خودی نشان دهند. اما در این شرایط، داوری از خطه خراسان توانسته پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند که مهم ترین آن حضور در جام جهانی به عنوان داور چهارم و قضاوت فینال جام ملتهای آسیا بود. دیداری که به خوبی قضاوت شد تا افتخاری در کارنامه فغانی جوان و داوری ایران به ثبت برسد. فغاني در گفتگوي با مهر مشرق مي گويد:« این موفقیت ها برای کشور عزیزم است. درست است در کارنامه فغانی ثبت می شود اما هدف علیرضا فغانی در جام ملتهای آسیا و در کسب هر موفقیتی به احتزاز در آوردن پرچم ایران عزیز است و افتخار آفرینی برای کشورش و خوشحالم در فینال جام ملتهای آسیا توانستم برای کشورم افتخار آفرینی کنم.»

قضاوت در فینال جام ملتهای آسیا، آن هم در شرایطی که گفته می شود این اتفاق برای اولین بار رخ داده، تجربه ای گرانبها بود برای فغانی ، با این وجود او تاکید می کند که اگر تیم ملی به فینال می رسید او خوشحال تر می شد:« ما هم مثل همه هموطنانم دوست داشتیم تیم ملی به فینال برسد و وقتی این اتفاق نیفتاد، سعی کردیم جای خالی تیم ملی را پر کرده و ماموریت نیمه تمام آنها را تمام کنیم و خوشحالم موفق شدیم.»
فغانی معتقد است توجه به داوری، باعث شکوفایی استعدادهای ناب می شود:«من زاده خراسان هستم اما بزرگ شده تهران و تمام دوران داوری ام را در تهران طی کردم. اما واقعیت این است که شهرستانهای ما  خصوصاً پتانسیل بالایی در زمینه داوری دارند و فقط اندکی توجه و حمایت می خواهد تا استعدادها شکوفا شوند. در یک مقطعی این توجه و حمایت به استان خراسان شد و شاهد شکوفایی استعداد داوران خوبی از جمله ترکی، قهرمان، سخندان،کامرانی فر بودیم. توجهی که اگر همیشگی بود و به همه استانها، می توانست باعث معرفی استعدادهای ناب داوری شود.»

تنها داور بين‌المللي ایران اشتباهات داوری را جزئی از فوتبال می داند و بابت آن عذرخواهی رسمی نمی کند:« اگر قرار باشد بابت هر اشتباه عذرخواهی کنیم، باید هر روز مدام در حال عذرخواهی کردن باشیم یا سبک سنگین کنیم که بابت کدام اشتباه باید عذخواهی کرد و بابت کدام نه. هیچ وقت در مطبوعات عذرخواهی نکردم اما اگر اشتباهی داشته باشم، خب طبیعتا ناراحت می شوم اما سعی می کنم از آن اشتباه درس بگیرم و خیلی به آن فکر نکنم که روی کارم تاثیر منفی نگذارد. البته بعد از بازی وقتی با کادر فنی یا بازیکنان دو تیم دست می دهیم، اگر اشتباهی کرده باشم حتما از آنها عذرخواهی می کنم اما اینکه بخواهم به طور رسمی یا در مطبوعات عذرخوهی کنم ، نه! این کار را نمی کنم چون معتقد هستم که اشتباهات جزئی از فوتبال و داوری است و وقتی مطمئن هستم که اشتباهاتم به عمد نبوده، خیالم راحت است .»

این داور خراسانی برای دوستان خارج از ایران خود سوغاتی می برد اما نه زعفران !:« معمولا مقدار کمی آجیل به عنوان سوغات برای دوستانم خارج از ایران می برم و پیش نیامده زعفران برایشان ببرم. اما خب برخی در مورد زعفران ایران می پرسند و می خواهند که برایشان ببرم . البته بیشتر آنهایی در کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند سراغ زعفران ایرانی را می گیرند و می خواهند که برایشان زعفران ببرم.چون می دانند زعفران ایران فوق العاده است.»

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/