آخرین اخبار

تاریخ : 19. آبان 1398 - 11:32   |   کد مطلب: 2476
بیرجند- با گذشت پنج ماه از وقوع سیل در روستای شیرگ آقا از توابع سربیشه هنوز برخی از مردم این روستا برای ساخت خانه‌های تخریب شده بر اثر سیل با مشکلاتی رو به‌رو هستند.

به گزارش مهر مشرق ، اوایل خردادماه سال جاری سیلی در شهرستان سربیشه رخ داد که متأسفانه جان یکی از اهالی آن دیار را گرفت و خانه‌های زیادی را در روستاهای مختلف این شهرستان تخریب کرد.

در آن سیل ویران‌کننده یک هم استانی دام‌هایش در سیل تلف شد، دیگری جهیزیه‌ای که با هزار امید و آرزو تهیه کرده بود را زیر گل و لای می‌دید و روستایی دیگری نیز با حسرت به خانه تخریب شده‌اش نگاه می کرد که سال های سال در آن زندگی کرده بود.

یکی از روستاهایی که بر اثر سیل آسیب فراوان دید، روستای شیرگ آقا بود. روستایی که در همان روزهای ابتدایی سیل شاهد حضور مسئولین متعدد در روستا با  قول‌ها و وعده‌های متعدد برای حل مشکل بی‌خانمان‌های سیل‌زده بود.

اما به نظر می‌رسد با گذشت  بیش از پنج ماه از زمان سیل روستائیان شیرگ آقا هنوز با مشکلات عدیده‌ای در زمینه ساخت مسکن رو به رو هستند. چندی پیش رسانه‌ها خبر از جانمایی جدید جهت ساخت خانه برای روستائیان در مکانی با فاصله هزار و ۸۰ متری از روستا داده بودند که پیگیری‌ها نشان می‌دهد هنوز در آن مکان اسکلت‌خانه‌ای بنا نشده است.

ساخت خانه در مسیر مسیل و آب‌راهه

علی اکبر مولایی عضو شورای روستای شیرگ آقا بیان کرد: در حال حاضر در محل روستای شیرگ حدود سه واحد در حال ساخت است که علی‌رغم تأکیدات باز هم یک واحد در مسیر مسیل و عبور آب راهه‌ها در حال ساخته شدن است.

وی ادامه داد: شاید در حرف و کلام گفته شود که در روستای شیرگ آقا بر اثر سیل تنها ۱۰ خانه تخریب کامل و ۳۷ خانه نیز نیاز به تعمیر دارد ولی واقعیت امر این است که حدود ۹۰ درصد خانه‌ها به واسطه آسیب از سیل به سختی قابل سکونت است.

مولایی گفت: متأسفانه در بحث خانه‌سازی در روستاها گاه آنچه که حق محرومین و نیازمندان واقعی است مراعات نمی شود و افرادی که در شهر زندگی می‌کنند و یا در روستای دیگر خانه دارند نیز تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی اظهار کرد: فصل سرما آغاز شده و باید به صورت جدی‌تر به موضوع خانه‌سازی روستائیان شیرگ آقا توجه نمود.

 بلاتکلیفی محل تعیین شده برای خانه‌سازی روستائیان

عضو شورای روستای شیرگ آقا اظهار کرد: شاید به روستائیان روستای شیرگ آقا و سایر روستاهای سیل زده وام و تسهیلات بدهند ولی تکلیف روستائی که خانه او قبلا در مسیر مسیل و محل آب راهه بوده ولی اکنون نمی‌تواند آنجا خانه بسازد چیست؟

مولایی بیان کرد: تا قبل از اینکه تکلیف زمین برای خانه‌سازی روستائیان مشخص نشود دادن تسهیلات و اعتبارات و وام هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

وی یادآور شد: گروه‌های جهادی نیز تنها همان روزهای ابتدایی سیل به روستا آمدند و کارهای بسیار خوبی انجام دادند که از آنان بسیار سپاسگذاریم ولی بعد از آن دیگری خبری از حضور جهادگران در این روستای آسیب دیده از سیل نشد.

حسین محمدی فرماندار سربیشه هم در این زمینه  اظهارکرد: در روستای شیرگ آقا بر اثر سیل ابتدای سال ۱۰ واحد مسکونی روستائیان به صورت کامل تخریب شد و ۳۸ واحد به تعمیر و بازسازی در پاره‌ای از موارد نیاز دارد.

خانه‌سازی در محل قبلی با رعایت سه شرط

وی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای روستائیان این روستای آسیب دیده از سیل، بیان کرد: به روستائیان اعلام شده که در صورت رعایت سه شرط مراعات طرح هادی روستا، رعایت دیوارسازی ساحلی و هچنین نبودن خانه در مسیر رودخانه و مسیل‌ها می‌توانند در همان مکان قبلی خانه خود را بسازند.

فرماندار سربیشه ادامه داد: از طرف دیگر بعد از بررسی‌ها صورت گرفته در فاصله هزار و ۸۰۰ متری از روستا نیز مکانی برای کسانی که تمایل به جابه‌جایی و ساخت خانه خود در مکانی جدید دارند در نظر گرفته شده است.

تسهیلات می‌دهیم ولی انتظار خانه‌سازی از طرف دولت نداشته باشید

محمدی ادامه داد: ما برای روستائیان تسهیلات لازم جهت خانه‌سازی و تعمیرات در نظر گرفته ایم ولی اینکه روستائیان انتظار داشته باشند دولت بیاید و شخصا برای آنان خانه بسازد امری غیر قابل قبول است.

علی اصغرآسمانی مقدم، مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی هم گفت: در برخی از روستاهای سیل زده چون روستای شیرگ آقا شاهد برخی سوء استفاده‌ها نیز هستیم به گونه‌ای که در این روستا تنها ۱۰ خانه به صورت کامل تخریب و ۳۸ خانه نیاز به تعمیر پیدا کرده است ولی ۱۸۰ نفر متقاضی برای ساخت شده‌اند.

وی بیان کرد: در روستای شیرگ آقا  افراد تنها با مراعات سه شرط توجه به طرح هادی روستا، نبودن در مسیر رودخانه و مسیل و همچنین دیوارکشی ساحلی می‌توانند در همان محل قبلی خانه خود را بسارند و از این جهت مشکلی نیست.

وقتی اصرار بر خطای خانه‌سازی در مسیر مسیل وجود دارد

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی در پاسخ به سؤال  که در روستا هنوز در مسیر مسیل‌ها خانه‌سازی می‌شود، ادامه داد: وقتی که ما اخطارها و هشدارهای لازم را داده‌ایم ولی باز هم اصرار بر خطا دارند چه باید کرد.!

آسمانی مقدم در زمینه جانمایی جدید جهت خانه‌سازی برای روستائیان شیرگ آقا در زمینی با فاصله هزار و ۸۰۰ متری از روستا ادامه داد: تاکنون سیر تملک از منابع طبیعی صورت گرفته و امیدواریم بقیه امور مرتبط با آن از هفته آینده آغاز شود.

وی گفت: ما تنها به ۴۸ خانواده خسارت دیده زمین واگذار خواهیم کرد و واگذاری زمین به سایر افراد متقاضی طبق روال واگذاری زمین در سایر روستاها صورت خواهد گرفت.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی یادآور شد: از ۱۰ خانواری که در روستای شیرگ آقا بر اثر سیل به صورت کامل خانه‌شان تخریب شده ۶ خانواده برای تشکیل پرونده و سیر مراحل دریافت وام مراجعه کرده‌اند و سه خانواده نیز انعقاد قرارداد داشته و اکنون در حال خانه‌سازی هستند.

تا رسیدن فصل زمستان فاصله کمی باقی مانده و شب‌ها می‌توان سوز سرمای زمستانی را احساس کرد که این موضوع ضرورت تلاش و همت بیشتر برای حل مشکلات خانه‌سازی در روستای شیرگ آقا را دو چندان می‌کند.

هر چند با توجه به وعده‌ها و قول‌های مسئولین انتظار بر این بود که تاکنون هیچ فرد سیل زده‌ای در شیرگ اکنون با مشکل خانه‌ رو به رو نباشد.

 

منبع : خبرگزاری مهر

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/